To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
"Biegaliśmy, szukaliśmy wyższego miejsca, ukrywaliśmy się. A potem, gdy woda zaczęła przybierać, zaczęliśmy się przemieszczać, próbując znaleźć miejsce do ukrycia się na lądzie... Zadzwoniono do nas i powiedziano, że możemy się ewakuować. Powiedziano nam, że im szybciej, tym lepiej... Ubraliśmy się, przeprawiliśmy i wyszliśmy".
Tymczasowo okupowane Oleszki w obwodzie chersońskim cierpią z powodu powodzi. Rosyjska administracja okupacyjna miasta powiedziała, że sytuacja jest tam najtrudniejsza ze wszystkich osad na lewym brzegu Dniepru. Jednak, według mieszkańców, nie zapewniają oni wystarczającej pomocy ludziom.
Oblicza wojny: Samica jelenia podczas katastrofy wylądowała na małej wyspie u wybrzeży Odessy. Przestraszona przez ludzi próbujących uratować ją z wodnej pułapki, zdesperowana rzuciła się do wody i dotarła do brzegu. "Od dziś jest mieszkanką Odessy i odkrywa nowe terytoria".
Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, z partii demokratycznej i republikańskiej, wprowadzili rezolucję wzywającą administrację prezydenta Joe Bidena do dostarczenia Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS, powiedział republikanin Michael McCaul, współautor rezolucji i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.\
***
"Jeśli Stany Zjednoczone nie dostarczą Ukrainie całej potrzebnej jej broni, przyczynią się do przedłużenia wojny. Sukces ukraińskiej kontrofensywy jest bezpośrednio związany z pomocą wojskową udzielaną przez Stany Zjednoczone i naszych sojuszników. Dlatego bardzo niefortunne jest to, że administracja wstrzymuje miliardy dolarów w funduszach wojskowych, które mogłyby zostać natychmiast przekazane Ukrainie, a tym samym pomóc jej siłom zbrojnym w dokonaniu znaczącej zmiany na polu bitwy" - przekazali.
***
"Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wspólnie posiadają tysiące pocisków ATACMS, które mogłyby zostać przekazane Ukrainie. Obecna przewaga Rosji w zakresie broni dalekiego zasięgu stawia siły ukraińskie w niekorzystnej sytuacji. Szybkie dostarczenie tej krytycznej broni da ukraińskiej armii niezbędną zdolność do uderzenia głęboko za liniami wroga, której obecnie brakuje, podważając zdolność Rosji do prowadzenia wojny" - czytamy w rezolucji.
W poniedziałek (12 czerwca) odbędzie się w Paryżu szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i kanclerza Olafa Scholza na temat pomocy wojskowej, humanitarnej i gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – poinformował w piątek Pałac Elizejski.
Aż 32 kraje przystąpiły do pozwu Ukrainy przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze - donosi Deutsche Welle. Chodzi o pozew z 2017 roku, oskarżający Rosję o naruszenie międzynarodowych konwencji o zwalczaniu finansowania terroryzmu oraz o politykę Putina na anektowanym Krymie.
Alarm przeciwlotniczy w regionie Dniepru
Jeden policjant zginął, drugi został ranny w wyniku wybuchu miny w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy.
Jak pisaliśmy wcześniej, amerykańskie satelity zwiadowcze zarejestrowały eksplozję w elektrowni wodnej Kachowka tuż przed zawaleniem się tamy. Satelity wykryły ślad cieplny charakterystyczny dla potężnej eksplozji.
Wcześniej pisaliśmy o tym, że norwescy sejsmolodzy wykryli inne, słabsze zdarzenie sejsmiczne około dwadzieścia minut przed tragedią, a ludzie mieszkający w pobliżu tamy zgłosili, że słyszeli kilka eksplozji, gdy tama zaczęła się zawalać.
Teraz okazuje się, że czujniki sejsmiczne w Rumunii również zarejestrowały silną eksplozję w promieniu mniejszym niż 35 km wokół tamy w Nowej Kachowce. Według tych danych eksplozja miała miejsce o godzinie 2:54 we wtorek. To właśnie wtedy, według prezydenta Zelenskiego, tama została wysadzona.
Alarm lotniczy w obwodzie donieckim
Trwa ostrzał Chersonia
Nikopol i wspólnota terytorialna Nikopola znajdują się obecnie pod ostrzałem artyleryjskim.
Alarm lotniczy w obwodzie mikołajowskimi chersońskim
Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych z lewego brzegu Dniepru, okupowanego przez Rosję.
Jednak wolontariusze twierdzą, że wiele innych osób potrzebuje pomocy, podczas gdy władze okupacyjne zatrzymują wolontariuszy w punktach kontrolnych i nie pozwalają im wejść do Oleszki, która znalazła się pod wodą w pierwszych godzinach po zawaleniu się zapory.
Według wolontariuszy, co najmniej 600 osób pozostaje bez jedzenia i wody w centrum miasta w Oleszkach. Osoby te znajdują się w szpitalu, szkole i Domu Kultury.
Rosjanie zaminowali teren zakładów chemicznych Krymski Tytan w Armiańsku na okupowanym Krymie - przypomina Portal Kyiv Post. Ostrzega też, że przed skutkami skażenia w przypadku, gdyby Rosjanie wysadzili zakłady.
Cytowany przez portal ukraiński analityk Roman Switan uważa za prawdopodobne, iż Rosjanie mogą wysadzić zakłady, by stworzyć "toksyczną barierę chemiczną" dla armii ukraińskiej - pisze Kyiv Post.
Jak już informowaliśmy, Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły eksplozje przed zawaleniem się zapory wodnej w Kachowce - o czym napisał The New York Times, powołując się na wysokich rangą amerykańskich urzędników.
Satelity, wyposażone w czujniki podczerwieni, wykryły poświatę termiczną wskazującą na dużą eksplozję przed zawaleniem się tamy. Amerykański wywiad uważa, że za zniszczeniem tamy stoi Rosja. Wciąż jednak nie ma wystarczających dowodów, by stwierdzić to z całą pewnością. Eksperci inżynieryjni uważają, że zniszczenie było wynikiem celowej eksplozji.
***
Rozważa się również uszkodzenie strukturalne tamy lub atak z zewnątrz, choć są one uważane za mniej prawdopodobne. Według ekspertów eksplozja w zamkniętej przestrzeni mogła spowodować największe uszkodzenia tamy. Jednak i wtedy potrzebne byłyby setki funtów materiałów wybuchowych, aby uszkodzić tak wielką tamę.
Zewnętrzne uderzenie w tamę przez bombę lub pocisk wymagałoby znacznie większej fali uderzeniowej, aby po prostu uszkodzić tamę, nie mówiąc już o jej całkowitym zniszczeniu.
Rosja. Trwa gaszenie pożaru w Ufie. Płonie dwupiętrowy magazyn. Ogień objął już 200 metrów kwadratowych
Rosyjskie wojska ostrzelały Chersoń. Doszło do tego podczas ewakuacji ludności. Do ataku doszło około 17:40.
Trzy osoby zostały ranne, w tym mała dziewczynka. Uszkodzona została również infrastruktura cywilna. Prokuratura wszczęła śledztwo.
Na podstawie otwartych źródeł BBC udało się ustalić nazwiska 25 218 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie. Rzeczywiste straty po stronie rosyjskiej mogły przekroczyć 50 000 osób.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni rosyjski oddział BBC, wraz z serwisem Mediazona (uznanym w Rosji za "zagranicznego agenta") i zespołem wolontariuszy, zdołała ustalić nazwiska 1213 osób.
Pomimo zakończenia aktywnej fazy rosyjskiej ofensywy, tempo wzrostu liczby ofiar nadal jest wysokie i nadal jest dwukrotnie wyższe niż średnia tygodniowa liczba potwierdzonych ofiar w 2022 roku.
Ogłoszono alarm lotniczy w regionie Zaporoża oraz w obwodzie chersońskim