W obwodzie biełgorodzkim dwie rosyjskie partyzanckie grupy - Legion Wolność Rosji i Rosyjski Korpus Ochotniczy - rozpoczęły kolejną operację. Ostrzelana została wieś Szebiekino, połozona ok. 30 km na południowy wschód od Biełgorodu. W Biełgorodzie spadł dron, raniąc dwie osoby. W nocy Rosjanie przeprowadzili kolejny atak na Kijów. Obrona powietrzna Kijowa zniszczyła wszystkie 10 rosyjskich pocisków, ale spadające szczątki zabiły trzy osoby, w tym dziecko. Pojawiły się doniesienia, że osoby, które zginęły próbowały wejść do zamkniętego schronu. Mer Kijowa zapowiada śledztwo w tej sprawie.
Pokaż od:
1 czerwca 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

1 czerwca 23:58

Współpracownicy czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa opublikowali w czwartek w mediach społecznościowych wiadomość wideo do założyciela Wagner PMC Jewgienija Prigożyna, wyrażając oburzenie jego niedawnymi słowami na temat czeczeńskiego batalionu Achmat, który walczy na Ukrainie.

Towarzysze broni Kadyrowa skrytykowali Prigożyna po tym, jak powiedział, że nie wie, co batalion Achmat robi na froncie. "Dość ględzenia. Powiedz mi, gdzie cię zobaczymy" — zwrócili się kadyrowcy do szefa Grupy Wagnera.

1 czerwca 23:55

ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem umowy na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, powiedział rzecznik organizacji Stephane Dujarric. Według niego tylko 33 statki opuściły ukraińskie porty w maju - o połowę mniej niż w kwietniu.

1 czerwca 23:44

USA przestaną przekazywać Rosji dane o wystrzelonych rakietach balistycznych

USA przestaną przekazywać Rosji dane o wystrzelonych rakietach balistycznych od 1 czerwca - przekazał Departament Stanu. 

Stany Zjednoczone przestaną wysyłać Rosji dane telemetryczne dotyczące wystrzeliwania amerykańskich międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM) i rakiet balistycznych z okrętów podwodnych (SLBM) od 1 czerwca, poinformował Departament Stanu w oświadczeniu. Waszyngton precyzuje, że wymiana takich informacji miała miejsce w ramach Układu o redukcji zbrojeń strategicznych (START), ale Rosja "odmówiła spotkania w ramach dwustronnej komisji konsultacyjnej w celu osiągnięcia porozumień" w tej sprawie. 

***

"Stany Zjednoczone nie będą jednostronnie dostarczać informacji telemetrycznych", powiedział Departament Stanu. Ponadto od 1 czerwca USA przestaną informować Moskwę o statusie lub lokalizacji obiektów objętych układem START, w szczególności rakiet i wyrzutni. Waszyngton nie zezwoli również Rosji na przeprowadzanie inspekcji na terytorium USA w ramach traktatu START: wizy już wydane inspektorom zostaną cofnięte, nowe wizy nie będą wydawane, a przeloty rosyjskich samolotów inspekcyjnych zostaną zakazane.

21 lutego prezydent Putin ogłosił, że Rosja zawiesza swój udział w traktacie START, ale się z niego nie wycofuje. Następnego dnia Duma jednogłośnie przyjęła ustawę zawieszającą udział Rosji w traktacie START.

1 czerwca 23:29

Naloty i sabotaż na terytorium Rosji nie tworzą poczucia realnego zagrożenia. Propaganda wykorzystuje je do usprawiedliwiania "operacji specjalnej", a ludność nie zdaje sobie sprawy, że wojna wróciła do ojczyzny - mówi politolog Kirill Rogov, założyciel projektu Re: Russia dotyczącego wojny Rosji z Ukrainą.

"Działania RDK częściowo przypominają naloty czeczeńskich bojowników z początku lat dziewięćdziesiątych.

Wtedy dowódcy polowi zdecydowali, że konieczne jest wkroczenie na terytorium Rosji, aby pokazać Rosjanom, jak wygląda wojna. Aby podburzyć ludność, pozwolić jej poczuć niebezpieczeństwo. Nie przyniosło to oczekiwanego efektu. Wywołało to wielki szok - ale nie zatrzymało wojny, nie zmusiło wojsk federalnych do wycofania się z Czeczenii.

***

Wręcz przeciwnie, naloty wzmocniły antyczeczeńskie nastroje wśród żołnierzy. Obecne naloty (RDK, Rosyjski Legion Wolności) również są wodą na młyn Putina. Propaganda wyjaśnia Rosjanom, że to Ukraina atakuje Rosję, a nie odwrotnie. Naloty i sabotaż nie tworzą w Rosji poczucia realnego zagrożenia. W regionie Biełgorodu to poczucie już było i Rosja go nie odczuwa. A grupa tych, którzy wierzą, że Rosja jest atakowana, rośnie. 

***

Inne argumenty są o wiele bardziej skuteczne: Podważają koalicję Putina narracją, że Rosja zaatakowała, walczy na cudzej ziemi, nie jest nam potrzebna" - podsumowuje analityk polityczny. Aleksandra Garmażapowa, szefowa Fundacji Wolna Buriacja, powiedziała wcześniej w wywiadzie, że poparcie w Rosji dla operacji bojowych rośnie, ponieważ każda matka, która straciła syna na Ukrainie, chce myśleć, że zginął on z jakiegoś powodu, dla wielkiej sprawy, dla idei. Wzrosła liczba trumien, wzrosło też poparcie dla wojny

1 czerwca 23:15

Holandia planuje zakup kilkudziesięciu czołgów Leopard dla Ukrainy

Holandia planuje zakup kilkudziesięciu czołgów Leopard 1 w celu przekazania ich Ukrainie, podały źródła w holenderskiej agencji prasowej ANP. Według agencji rząd zamierza kupić czołgi od szwajcarskiej firmy, co będzie wymagało zgody szwajcarskiego rządu. W lutym holenderskie władze oświadczyły, że wraz z Niemcami i Danią dostarczą Ukrainie co najmniej 100 czołgów Leopard 1.

Holenderskie Ministerstwo Obrony powiedziało agencji Reuters, że rzekoma dostawa, o której donosi ANP, była częścią tego wstępnego planu, ale nie odpowiedziało na prośbę o więcej szczegółów. Biuro premiera Marka Rutte nie skomentowało jeszcze tych doniesień.  

Polityka neutralności Szwajcarii zabrania bezpośrednich dostaw broni produkowanej w kraju do aktywnych stref wojennych oraz reeksportu takiej broni przez inne kraje. Szwajcarski rząd rozważa obecnie złagodzenie kontroli eksportu.

1 czerwca 23:01

Pomimo ostrzeżeń, że dostarczanie broni na Ukrainę doprowadzi do wojny światowej, prezydent USA Joe Biden nadal przeciwstawia się rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi - strategia, która przynosi zarówno ryzyko, jak i nagrodę -  donosi The Washington Post, powołując się na źródła rządowe USA

Kluczowym powodem ignorowania gróźb Putina jest fakt, że rosyjski prezydent nie dotrzymał obietnic ukarania Zachodu za dostarczenie broni Ukrainie. 

Jego blef zapewnił amerykańskich i europejskich przywódców, że mogą nadal to robić bez poważnych konsekwencji.

***

Według amerykańskich urzędników możliwym wytłumaczeniem niechęci Putina do uderzenia na Zachód jest pogarszający się stan rosyjskiej armii. "Brak reakcji ze strony Rosji wpłynął na kalkulację ryzyka sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena, kluczowego powiernika Bidena, który zachęcał administrację i sojuszników USA do większego wsparcia Ukrainy" - powiedział jeden z urzędników Departamentu Stanu.

Jednocześnie jedno ze źródeł gazety w Białym Domu powiedziało, że podobnie jak Blinken, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan również uważa, że korzyści z dostarczenia Ukrainie potężniejszej broni przewyższają ryzyko eskalacji i aktywnie współpracuje z europejskimi sojusznikami w celu dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16.

1 czerwca 22:51

W najbliższej przyszłości nie ignoruj alarmów przeciwlotniczych. Nie zapominajcie o schronieniu i zasadzie dwóch ścian. Dbajcie o siebie i swoje rodziny!" - Serhii Lysak, szef obwodowej administracji wojskowej w Dnieprze.

1 czerwca 22:39

Prezydent USA Joe Biden podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs potknął się i przewrócił. Biden wstał i poszedł dalej o własnych siłach.

1 czerwca 22:30

Zełenski prosi o większą liczbę systemów Patriot do czasu dostarczenia Ukrainie myśliwców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prosi światowych przywódców o dostarczenie większej liczby systemów Patriot do czasu dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16.

"Gdyby istniały inne systemy, które byłyby w stanie chronić przed jakimkolwiek rodzajem współczesnego rosyjskiego zła – rozmawialibyśmy o nich" – powiedział Zełenski, którego cytuje CNN.

Prezydent Ukrainy, który jest na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii, powiedział wcześniej, że słyszy od sojuszników "potężne poparcie" dla dostarczenia Ukrainie myśliwców, a także szkolenia ukraińskich pilotów. Ale w międzyczasie Zełenski wezwał do stworzenie "koalicji patriotycznej", która mogłaby przekazać Kijowowi większą liczbę systemów obronnych Patriot.

"Mamy wiele różnych systemów i jestem wdzięczny wszystkim partnerom, ale Patriot to Patriot” – powiedział Zełenski.

1 czerwca 22:13

Zełenski: Podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem potwierdziliśmy nasze porozumienie osiągnięte podczas dwustronnego spotkania w Paryżu w sprawie wsparcia Francji dla ukraińskich zdolności obrony powietrznej. Jesteśmy gotowi opracować warunki ramowe dla rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów samolotów bojowych. Poinstruowaliśmy ministrów obrony Ukrainy i Francji, aby wspólnie opracowali oficjalną decyzję w sprawie konkretnego zakresu i mechanizmu szkolenia pilotów, która zostanie przyjęta na następnym spotkaniu w formacie Ramstein przez wszystkie kraje uczestniczące w inicjatywie szkolenia pilotów myśliwców".

1 czerwca 22:01

Wydatki wojskowe Rosji wzrosły o 2,9 bln rubli

Od 2023 r. udział tajnych wydatków w rosyjskim budżecie wynosi 22 proc. Oznacza to, że prawie jedna czwarta rosyjskiego budżetu jest wydawana na nieznane rzeczy.

Ponadto część wydatków związanych bezpośrednio z wojną znajduje się w "cywilnych" liniach budżetowych ("edukacja", "zdrowie", "polityka społeczna"). Po rozpoczęciu wojny Ministerstwo Finansów przestało publikować miesięczne raporty dotyczące wydatków budżetu federalnego. Według portalu "Ważne historie" wydatki wojskowe Rosji wzrosły od początku agresji o 2,9 biliona rubli.

"Rosja, zamiast oczekiwanego wzrostu PKB o 3 proc. w 2022 roku, zanotowała spadek o 2,1 proc. Różnica 5,1 PKB to prawie 8 bilionów rubli. A w strukturze PKB gwałtownie rośnie udział broni i amunicji, wypierając towary i usługi cywilne. A wszystko to odbywa się dla wzniosłego celu, jakim jest zabijanie i bycie zabitym w obcym kraju, który Rosji nie zrobił nic złego" - czytamy w serwisie.

1 czerwca 21:40

"Przede wszystkim składam kondolencje rodzinom i przyjaciołom osób, które zginęły w wyniku rosyjskich ataków. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić ludzi. Nie było takiego międzynarodowego spotkania, takich międzynarodowych negocjacji, które nie poruszałyby kwestii obrony powietrznej Ukrainy" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo.

"Ale ochrona ludzi oznacza ochronę na wszystkich poziomach. Schrony muszą być dostępne. Sytuacja, jaka miała miejsce ostatniej nocy w Kijowie, kiedy ludzie przyszli do schronu, a schron był zamknięty, nie powinna się nigdy powtórzyć. Obowiązkiem władz lokalnych - bardzo konkretnym obowiązkiem - jest zapewnienie dostępności schronisk przez całą dobę. Zaniedbanie tego obowiązku jest bolesne. Straty są bolesne.

A jeśli obowiązek ten nie jest wypełniany w terenie, bezpośrednią odpowiedzialnością funkcjonariuszy organów ścigania jest pociągnięcie ich do odpowiedzialności" - powiedział Zełenski.

1 czerwca 21:30

W ramach śledztwa w sprawie tragicznego w skutkach niedopuszczenia obywateli do schronienia się, funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali cztery osoby - pierwszego zastępcę przewodniczącego Desnianskiej Obwodowej Administracji Państwowej, dyrektora placówki medycznej, jego zastępcę oraz ochroniarza - podała Prokuratura Generalna.

Trzem z zatrzymanych urzędników wręczono zawiadomienie o podejrzeniu rażącego zaniedbania, które spowodowało poważne konsekwencje, a pracownikowi ochrony - zawiadomienie o podejrzeniu pozostawienia w niebezpieczeństwie, które doprowadziło do śmierci.

1 czerwca 21:17

Nikopol i region miasta znajdują się obecnie pod ostrzałem artyleryjskim

Nikopol i region miasta znajdują się obecnie pod ostrzałem artyleryjskim.

1 czerwca 21:15

Kijowska parada gejów odbędzie się w Liverpoolu

Andy Herring, szef Liverpool City Region Pride Foundation, powiedział: "Bez względu na to, gdzie na świecie jesteś, ludzie ze społeczności LGBT+ mają prawo do swobodnego i szczęśliwego życia. Nawet w Wielkiej Brytanii wiemy, że prawa te mogą być łatwo ograniczone lub całkowicie zniesione. Dlatego jesteśmy dumni, że w tym roku możemy dzielić nasz marsz Pride ze społecznościami LGBT+ na Ukrainie.

KyivPride został założony w 2012 roku i stał się największym wydarzeniem społeczności LGBT+ na Ukrainie.

Dyrektor KyivPride Lenny Emson zauważył, że podczas gdy rosyjska inwazja pozbawiła Ukraińców możliwości zorganizowania parady, międzynarodowa solidarność przywraca im tę szansę. W ubiegłym roku KievPride odbyła się w Warszawie.

1 czerwca 21:05

Alarm lotniczy w obwodzie donieckim, charkowskim oraz w regionie Zaporoża

1 czerwca 21:00

Rishi Sunak: należne miejsce Ukrainy jest w NATO

Należne miejsce Ukrainy jest w NATO - powiedział w czwartek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, ale powstrzymał się od poparcia francuskich apeli o mapę drogową akcesji, donosi Politico.

Sunak zapytany, czy zgadza się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który w środę wezwał do przedyskutowania jasnego planu członkostwa Ukrainy w NATO w przyszłym miesiącu, Sunak powiedział: - "Rozmawiamy teraz z Ukrainą, upewniając się, że otrzymają wsparcie, jakiego potrzebują do skutecznej kontrofensywy”.

1 czerwca 20:40

Holandia wywiera presję, by sojusznicy dosarczyli Ukrainie kolejne systemy Patriot

Holandia wywiera presję na wiele krajów w Europie i poza nią, aby dostarczyły Ukrainie dodatkowe systemy Patriot - powiedział premier Holandii Mark Rutte na konferencji prasowej w Kiszyniowie, donosi agencja Interfax-Ukraina

"Systemy Patriot odgrywają kluczową rolę w niszczeniu rosyjskich rakiet. I te Patrioty odnoszą ogromne sukcesy. Już uratowały wiele istnień ludzkich" – powiedział Rutte.

Premier Holandii zaznaczył, że Patriotów "powinno być więcej”. - "Jesteśmy więc zajęci wywieraniem presji na kraje w Europie i poza nią, które mają wiele systemów Patriot. Tutaj pracujemy za kulisami" – powiedział.

1 czerwca 20:28

Wszystkie dostępne schrony na Ukrainie zostaną sprawdzone - zapowiedział premier Denys Szmyhal.

"Dzisiaj podejmujemy protokolarną decyzję o sprawdzeniu działania wszystkich schronów w kraju, a w szczególności w Kijowie. Powinny one być dostępne dla wszystkich ludzi o każdej porze dnia podczas alarmu powietrznego" - powiedział premier.

Tymczasem prezydent Zełenski zasugerował możliwe rotacje personelu w stolicy. Zapytany, jak może zakończyć się śledztwo w sprawie śmierci osób, które nie były w stanie dostać się do zamkniętego schronu podczas nalotu, Zełenski powiedział: "To może być nokaut!".

Funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzili dziś przeszukanie w Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej, Desnianskiej Obwodowej Administracji Państwowej i klinice, w której znajduje się schron, który okazał się zamknięty podczas bombardowania.