Nad ranem dwie potężne eksplozje rozległy się w rosyjskim Krasnodarze. Rosjanie 13 raz w tym miesiącu zaatakowali Kijów. Wojsko ukraińskie zestrzeliło wszystkie wrogie cele.
W nadchodzących tygodniach wraz z Danią i Holandią stworzymy wspólne ramy szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16 - poinformował szef Pentagonu Lloyd Austin podczas konferencji prasowej
Pokaż od:
26 maja 23:59

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

26 maja 23:57

W obwodzie biełgorodzkim w Rosji słychać było wybuchy.

26 maja 22:26

Podróżujący obecnie po USA były brytyjski premier Boris Johnson spotkał się z byłym prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem, by "omówić sytuację na Ukrainie i kluczowe znaczenie ukraińskiego zwycięstwa" - poinformował rzecznik Johnsona.

Po rozmowie, która miała miejsce w czwartek, nie wydano żadnych komunikatów, nawet nie jest jasne, gdzie dokładnie do niej doszło. Johnson od kilku dni przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie przeprowadza szereg spotkań z politykami Partii Republikańskiej, w think tankach oraz wygłasza płatne przemówienia. Przed Trumpem spotkał się z innym byłym prezydentem USA George'em W. Bushem, gubernatorem Teksasu Gregiem Abbottem oraz sekretarzem stanu w administracji Trumpa, Mike'iem Pompeo.

źródło: PAP

26 maja 22:01

Siły rosyjskie przygotowują prowokację na okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - ostrzegł w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Celem operacji jest powstrzymanie ukraińskiej kontrofensywy - dodano.

Jak przekazano, w tym celu zostanie przeprowadzone uderzenie bezpośrednio na terytorium elektrowni. Następnie okupanci mają ogłosić awaryjny wyciek substancji promieniotwórczych. Odpowiedzialność za te działania będzie zrzucona na Ukrainę - twierdzi HUR. By ukryć swoje działania, Rosjanie nie dopuścili do zaplanowanej na piątek rotacji personelu misji monitoringowej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - podaje wywiad.

26 maja 21:32

"Trump przesadza mówiąc, że można zakończyć wojnę rosyjsko-ukraińską w ciągu 24 godzin, ale jest to właściwy instynkt" - powiedział gubernator Florydy i kandydat na prezydenta Ron DeSantis w wywiadzie dla Newsmax.

"Myślę, że jego instynkt, aby spróbować osiągnąć porozumienie, zamiast próbować przekształcić to w wojnę na wyniszczenie - lub, nie daj Boże, eskalację, jest właściwy, ponieważ Rosja ma największy arsenał nuklearny na świecie" - powiedział DeSantis.

Główny rywal Donalda Trumpa potwierdził, że chciałby, aby wojna zakończyła się do stycznia 2025 roku, kiedy to zostanie zaprzysiężony kolejny prezydent USA. Oskarżył również obecnego prezydenta, Joe Bidena, o dążenie do "przeciągania wojny". Według DeSantisa nadszedł czas, aby skupić się na przeciwdziałaniu inwazji Chin na Tajwan.

26 maja 21:24

Alarm lotniczy ogłoszono w regionach: Zaporoża, obwodzie donieckim, charkowskim oraz w mieście i okolicach Nikopola

26 maja 21:23

"W lutym 2023 roku, podczas próby ofensywy wroga, żołnierze 52 Oddzielnego Batalionu Piechoty powstrzymali atak elitarnych rosyjskich jednostek spadochronowych w pobliżu miasta Wuhłedar. "Wtedy wróg przerzucił w naszym kierunku 16 sztuk sprzętu: 12 czołgów i 4 transportery opancerzone" - wspomina jeden z dowódców batalionu. Jednak dzięki wstępnemu przygotowaniu pozycji, minowaniu i skoordynowanym działaniom naszych bojowników, wróg poniósł straty i został zmuszony do ucieczki".

Jednostka ta została obsadzona przez ochotników, którzy na wezwanie chwycili za broń, aby wyprzeć wroga z naszej ziemi. "Ta motywacja daje nam siłę do dalszej walki - zaufanie do dowódców i towarzyszy broni jest kluczem do sukcesu i zwycięstwa" - dodał Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny

26 maja 21:10

Rosja. Kolejne osoby na liście "zagranicznych agentów"

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości dodało do rejestru "zagranicznych agentów" kolejne dziewięć osób, w tym lidera Bi-2 Yegora Bortnika (Leva "Bi-2") i antropolog Alexandrę Archipową.

Oprócz Bortnika i Archipowej do listy dodano też ekonomistę Vladislava Inozemtsewa, prezenterkę kanału Popular Politics Irinę Alleman, byłego deputowanego Dumy Państwowej Mahomeda Hajiyewa, historyka Siergieja Czernyszowa, politologa Alexandra Gabujewa, aktywistkę Olgę Tsukanową i dziennikarkę Annę Pszenicznają.

Ponadto na liście znalazły się Wszechrosyjski Związek Odrodzenia Rosji oraz - ciekwostka - ruch społeczny Rada Matek i Żon.

26 maja 20:58

Niemcy zabezpieczą szczyt NATO w Wilnie

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że przeniesie systemy obrony powietrznej Patriot ze Słowacji na Litwę, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas szczytu NATO, którego kraj bałtycki będzie gospodarzem w lipcu.

Zgodnie z oświadczeniem ministerstwa Niemcy zapewnią naziemne, powietrzne i morskie zasoby na prośbę sojuszu, aby zabezpieczyć spotkanie przywódców NATO w Wilnie w dniach 11-12 lipca.

Szczegóły tych ustaleń nie zostały podane, ale poinformowano, że rozmieszczone zostaną jednostki znajdujące się obecnie na wschodniej flance NATO lub w Niemczech.

26 maja 20:44

W okolicach huty Azowstal w Mariupolu doszło do kilku eksplozji - informują lokalne źródła ukraińskie. 

26 maja 20:30

Rząd Orbana "nie nadaje się": Parlament Europejski przygotowuje się do usunięcia Węgier z prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2024 r. - donosi Euractiv.

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski zagłosuje nad rezolucją, w której eurodeputowani prawdopodobnie umocnią swoje stanowisko. Uzasadnieniem będą oskarżenia o "systemową korupcję" oraz "nieprzestrzeganie prawodawstwa i wartości UE". 

Jednocześnie gazeta zauważa, że Parlament Europejski nie ma uprawnień prawnych do pozbawienia państwa członkowskiego prezydencji w UE. Rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs oskarżył eurodeputowanych o to, że "nie podoba im się pokojowe stanowisko Węgier i próbują wciągnąć kraj w konflikt".

26 maja 20:19

"Chodzi o sprawiedliwy pokój, a kluczem do takiego pokoju jest wycofanie rosyjskich wojsk" - powiedział niemiecki kanclerz, nie precyzując, czy odnosi się również do aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Scholz powiedział również, że nie ma zamiaru zrywać kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i planuje ponownie porozmawiać z nim telefonicznie. "Minęło trochę czasu od naszego ostatniego kontaktu telefonicznego. I zamierzam ponownie porozmawiać z Putinem w odpowiednim czasie" - powiedział Scholz.

Kreml poinformował, że nie otrzymał jeszcze żadnych propozycji rozmów od strony niemieckiej.

26 maja 20:18

Scholz: Wojna na Ukrainie nie może stać się zamrożonym konfliktem

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który obecnie przebywa z wizytą w Estonii, powiedział na konferencji prasowej, że opcja zamrożenia działań wojennych na Ukrainie i przekształcenia wojny w tlący się konflikt, w którym Rosja zachowuje zajęte terytoria, jest "nie do przyjęcia".

Scholz wydał to samo ostrzeżenie dla Kremla w wywiadzie opublikowanym w piątek w niemieckiej gazecie Kölner Stadt-Anzeiger. "Rosja musi zrozumieć, że nie ma mowy o zawarciu "zimnego pokoju" poprzez wytyczenie granicy między Rosją a Ukrainą wzdłuż obecnej linii frontu. To legitymizowałoby wojnę Putina" - ostrzegł Scholz.

26 maja 20:04

Przemówienie Zełenskiego do narodu irańskiego, w którym wezwał zwykłych Irańczyków, by nie wspierali zła w Rosji, wywołało silną reakcję w Iranie.

W przemówieniu Zełenski powiedział, że ponad 1150 irańskich dronów Shahed zostało wystrzelonych na Ukrainę podczas wojny i wezwał Irańczyków do zaprzestania wspierania Rosji. "Dlaczego jesteście po stronie państwa, które reprezentuje zło?" - powiedział.

Wywołało to burzę oburzenia wśród irańskich użytkowników mediów społecznościowych. Setki tysięcy wiadomości pojawiło się w piątek na wszystkich platformach, prosząc Irańczyków, aby dobrze przyjrzeli się słowom ukraińskiego prezydenta. Niektórzy byli zszokowani, że Zełenski obwinia zwykłych Irańczyków za działania Teheranu.

26 maja 19:53

Retoryka Prigożyna przyciąga "turbo-patriotów", których w Rosji jest około jednej czwartej - mówi Oreszkin. "Myślę, że Prigożyn odzwyczaił większość z tych 25 proc. wpatrzonych w Putina" - uważa politolog. "Gdyby teraz przeprowadzić sondaż wyborczy, Prigożyn uzyskałby ponad 10 proc. lub więcej.  Jest zaciekły, brutalny - w przestrzeni mentalnej jest substytutem Żyrinowskiego. Twardy facet, który nie sięga do kieszeni i mówi prawdę, tak jak rozumieją to turbo-patrioci.

Staje się więc medialnym konkurentem Putina, z własnym imperium informacyjnym - zauważa Oreszkin, i jest to znak nadchodzącego rozłamu.

26 maja 19:52

Tymczaem Prigożyn ma wyraźne ambicje polityczne, czuje za sobą siłę militarną - kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Teraz (po zajęciu Bachmutu) rozumie, że nie ma dokąd pójść" - podkreśla Orieszkin. "Jest zmuszony do ataku, jak szczur zapędzony w kozi róg. Zaczyna nawet atakować Putina. Jego jedyną nadzieją na przetrwanie w tej przestrzeni jest zaprezentowanie się jako silny, popularny polityk alternatywny, ze wsparciem wojskowym. Tylko wtedy będzie można się z nim liczyć".

26 maja 19:51

"Prigożyn odzwyczaił większość patriotów od Putina". Właściciel Wagnera przechodzi do polityki i staje się medialnym konkurentem prezydenta - uważa analityk polityczny Dmitrij Orieszkin.

Ostry wywiad Prigożyna z atakami na przywódców kraju kontrastuje z retoryką oficjalnych rosyjskich mediów - wręcz przeciwnie, coraz rzadziej wspominają o Prigożynie. Informując o "zwycięstwie w Bachmucie" i porównując je nawet do zdobycia Berlina, prokremlowskie media omijają "kucharza Putina" Prigożyna, wymieniając bezosobowych bohaterów: "wagnerowców", "spadochroniarzy" lub "patriotów".

"Oznacza to, że jest on postrzegany jako niebezpieczny konkurent. Ponieważ znamy zwyczaje Putina, myślę, że wkrótce Prigożyn zostanie potraktowany w jakiś specjalny sposób" - przewiduje ekspert.

26 maja 19:38

"Jakikolwiek 'kompromisowy scenariusz', który przewiduje wyzwolenie NIE wszystkich terytoriów Ukrainy i o którym co pewien czas mówią 'anonimowe źródła' w europejskich i amerykańskich elitach, jest równoznaczny z uznaniem klęski demokracji, wygranej Rosji, zakonserwowania reżimu Putina i wskutek tego gwałtownego wzrostu konfliktów w polityce globalnej" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

26 maja 19:26

W wielu miastach okupowanego przez Rosjan Krymu przestał dziś działać Internet i telewizja - poinformowały lokalne media.

Tak zwane Ministerstwo Informacji okupowanego regionu poinformowało, że doszło do awarii w sieci jednego z operatorów telekomunikacyjnych.

26 maja 19:19

Państwowa agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na anonimowe źródło opublikowała wiadomość, która może być postrzegana jako zagrożenie dla amerykańskiej gazety Wall Street Journal. Rozmówca agencji powiązał pracę dziennikarzy gazety z losem korespondenta gazety Evana Gerszkowicza, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa.

Dosłowny cytat: "Jeśli Wall Street Journal nadal angażuje się w działania niezwiązane z dziennikarstwem, publikując dezinformacje na temat Rosji, oznaczałoby to, że redakcja w ogóle nie jest zainteresowana losem Gerszkowicza".

Po tym następują słowa źródła, sparafrazowane pośrednio: "Wskazał, że w ostatnich dniach gazeta opublikowała szereg artykułów z fałszywymi zarzutami dotyczącymi Rosji". Nagłówek wiadomości również brzmi groźnie: "Źródło ostrzegło WSJ przed konsekwencjami publikowania nowych fałszywek na temat Rosji".

Niektóre niezależne rosyjskie media uznały publikację za szantaż ze strony rosyjskich władz wobec dziennikarzy Wall Street Journal, w tym w kontekście wojny z Ukrainą. 

Serwis The Bell zauważa, że "poinformowane źródło w Moskwie" cytowane przez RIA Novosti używa języka typowego dla rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej. 

Gerszkowicz został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa w marcu. Kreml twierdzi, że został "złapany na gorącym uczynku". Koledzy dziennikarza i władze USA uważają, że amerykański korespondent wykonywał rutynową pracę dziennikarską i stał się zakładnikiem politycznego impasu między Moskwą a Zachodem.