Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny uczestniczył dziś w posiedzeniu Sztabu Naczelnego Wodza, co przeczy doniesieniom rosyjskich mediów o jego ciężkim zranieniu. Ukraińskie władze twierdzą, że walki o Bachmut nadal trwają, Rosjanie, że miasto zostało zdobyte. Podczas tych walk miało zginąć 10 tys. więźniów - podał szef PMC Wagner. Ukraina zaprzeczyła udziałowi w atakach w Biełgorodzie twierdząc, że "wewnętrzny rozłam w Rosji".
Pokaż od:
24 maja 23:53

Na dziś to wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

24 maja 23:40

Zełenski: Pojawienie się F-16 w Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał

- Pojawienie się samolotów F-16 w Ukrainie będzie sygnałem, że rosyjski terror przegrał - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wyraził przekonanie, że ukraińscy piloci bardzo dobrze opanują obsługę tych maszyn.

24 maja 23:25

NATO oczekuje od Gruzji, podobnie jak innych krajów partnerskich, poszanowania wartości demokratycznych i wdrożenia międzynarodowych sankcji, które ograniczają zdolność Rosji do prowadzenia agresywnej wojny przeciwko Ukrainie.

24 maja 23:10

Rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardu (FIS) postanowiła, że reprezentanci Rosji i Białorusi nadal nie będą mogli startować w zawodach pod jej egidą. To konsekwencja ubiegłorocznej agresji tych państw na Ukrainę. W komunikacie nie określono żadnego terminu, w którym Białorusini i Rosjanie mogliby powrócić do rywalizacji.

24 maja 22:53

- Rozmowy w sprawie importu gazu z Kataru mają na celu dywersyfikację dostaw surowca i zmniejszenia zależności od Rosji - oświadczył cytowany przez Bloomberga premier Węgier Viktor Orban podczas swojej wizyty w Ad-Dausze.

24 maja 22:26

Dziennikarze, którzy przybyli do Kozinki (miejscowości leżącej na granicy z Ukrainą) tymczasowo okupowanej przez rosyjskie organizacje wspierające Ukrainę, znaleźli się pod ostrzałem artylerii.

24 maja 22:12

Robimy wszystko, aby skrócić czas do rezultatu, do pojawienia się nowych i potężnych samolotów z ukraińskimi pilotami na ukraińskim niebie" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

"Jest oczywiste, że ten krok zwiększy nasze możliwości obronne. Ponieważ tylko dzięki potężnym samolotom system obrony powietrznej staje się kompletny. Z drugiej strony, pierwszy ukraiński F16 będzie jednym z najsilniejszych sygnałów ze świata, że Rosja przegra tylko z powodu własnej agresji - stanie się słabsza i bardziej odizolowana. Będzie to sygnał, że rosyjski terror przegrał, a nasz świat, który opiera się na szacunku dla niezależnych narodów i prawie narodów do wyboru własnej drogi, przetrwał.

Przygotujemy wszystkie niezbędne obiekty, aby zapewnić, że nasza transformacja lotnicza odbędzie się tak szybko i sprawnie, jak to możliwe. Nasi żołnierze już udowodnili, że potrafią opanować nowoczesną broń tak skutecznie, jak mogliśmy mieć nadzieję. Jestem przekonany, że równie dobrze poradzą sobie z samolotami" - powiedział Zełenski.

24 maja 22:00

Nikopol i społeczność terytorialna obwodu są pod ostrzałem artyleryjskim.

24 maja 21:58

Aby osiągnąć trwały pokój, Ukraina musi być częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, powiedział łotewski premier Krišjānis Karinš cytowany przez Reutersa.

Wojna w Ukrainie pokazała, że Rosja nie stanowi jedynie teoretycznego zagrożenia dla europejskiego bezpieczeństwa - podkreślił polityk.

24 maja 21:45

Prigożyn: Przekwalifikowanie PMC Wagner potrwa od jednego do dwóch miesięcy

Jewgienij Prigożyn, założyciel PMC "Wagner", powiedział, że po wycofaniu się z Bachmutu jego jednostki będą szkolone przez jeden do dwóch miesięcy, po czym będą mogły powrócić do realizacji misji bojowych.

W odpowiedzi na pytanie z rosyjskiego kanału Telegram Prigożin powiedział, że jednostki PMC "Vagner" opuszczają teraz Bachmut "do obozów polowych". "I na razie żadne tajemnice nie zostaną ujawnione, ale nie mamy innych zadań" - powiedział Prigożin w nagraniu audio opublikowanym na kanale Telegram Prigożina.

"Nie sądzę, że wojna zakończy się za dwa miesiące. A jeśli wojna zakończy się za dwa miesiące, to szczęśliwi i zadowoleni wyjedziemy za chlebem do Afryki, dopóki Rosja znów nie znajdzie się w niebezpieczeństwie. Ale coś mi mówi, że niebezpieczeństwo tylko rośnie" - dodał założyciel Wagner PMC.

24 maja 21:30

USA. Gubernator Florydy Ron Desantis złożył w Federalnej Komisji Wyborczej USA zawiadomienie o nominacji w wyborach prezydenckich w 2024 r. Będzie rywalizował o nominację Partii Republikańskiej z byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

24 maja 21:15

Ludność w obwodzie biełgorodzkim, w którym przeprowadzili operację rosyjscy ochotnicy, jest wobec nich lojalna - oświadczył Andrij Jusow z wywiadu wojskowego (HUR) Ukrainy. Weryfikowane są informacje na temat możliwego przerzucania rosyjskich sił z Ukrainy do obwodu biełgorodzkiego.

- Są takie informacje. Są sprawdzane i monitorowane - powiedział Jusow, odnosząc się do doniesień o przerzucaniu przez rosyjskie wojsko części sił z Ukrainy do rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Jak zaznaczył, przerzucanie sił z linii frontu nie jest szybkim procesem i wymaga przygotowania.

24 maja 21:00

Rosja: Najemnicy mogą być chowani na cmentarzach wojskowych

Duma Państwowa przyjęła w trzecim czytaniu odpowiednie poprawki do ustawy pozwalającej na grzebanie na cmentarzach wojskowych nie tylko personelu wojskowego, policjantów, strażaków, ale także członków "formacji ochotniczych", czyli np. najemników z prywatnych armii.

Prywatne firmy wojskowe nie są wymienione w ustawie, ale istnieje sformułowanie dotyczące osób, które podpisały umowy z "organizacjami pomagającymi w wykonywaniu zadań powierzonych Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej". 

Poprawki zezwalają również na umieszczanie kodu QR na nagrobkach, który kierowałby osobę do zapoznania się z materiałami "czynów tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny" w Internecie.

W marcu Jewgienij Prigożyn oskarżył administrację Goriaczi Klucz (region Krasnodar) o próbę uniemożliwienia najemnikom pochówku na cmentarzu w pobliżu miasta. Zagroził, że przywiezie zwłoki Wagnerowców do domu burmistrza.

24 maja 20:46

Holandia chce jak najszybciej przeszkolić ukraińskich pilotów samolotów F-16

Holandia chce jak najszybciej przeszkolić ukraińskich pilotów samolotów F-16 - napisała w liście do parlamentu holenderska minister obrony Kajsa Ollongren.

Szkolenie byłoby koordynowane z Belgią, Danią i Wielką Brytanią, a inne kraje mogłyby się przyłączyć - dodała Ollongren.

We wtorek szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że szkolenie ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach F-16 nie uczyni NATO stroną w konflikcie między Rosją a Ukrainą .

Dzień wcześniej rosyjscy dyplomaci stwierdzili, że przekazanie Ukrainie samolotów F-16 wywołałoby pytanie o rolę NATO w konflikcie, podał Reuters.

24 maja 20:30

Niemcy kupią 18 czołgów Leopard 2 i 12 haubic samobieżnych, aby uzupełnić zapasy uszczuplone dostawami na Ukrainę - powiedział agencji Reuters członek parlamentarnej komisji budżetowej, która zatwierdziła zakup.

Zamówienie na czołgi wyniesie 525,6 mln euro, podczas gdy haubice mają kosztować 190,7 mln euro. Wszystkie mają zostać dostarczone najpóźniej do 2026 r., wynika z dokumentów ministerstwa finansów przeznaczonych dla parlamentu.

Zakup obejmuje opcję na kolejne 105 czołgów za około 2,9 miliarda euro, podał Reuters.

Niemcy dostarczyły Ukrainie 18 czołgów Leopard 2 od czasu rosyjskiej inwazji w zeszłym roku i zapowiedziały, że zamierzają jak najszybciej wypełnić tę lukę nowymi czołgami.

24 maja 20:21

W obwodzie donieckim, podczas dziennego ostrzału, oprócz 14-letniej dziewczynki, która znajdowała się w pojeździe ewakuacyjnym, rannych zostało pięciu policjantów, którzy zabierali dziecko oraz inni mieszkańcy obwodu.

24 maja 20:14

"Słowa rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, że Zełenski powinien akurat teraz przeprosić za Wołyń, wydają się więc po prostu tradycyjnym i po pisowsku mało wyrafinowanym zagraniem: wkładaniem palca w bolącą ranę po to tylko, żeby coś doraźnie ugrać. A biorąc pod uwagę, że rzecznik Jasina nie jest w MSW samodzielnym graczem – po prostu posłużono się nim, żeby rzeczony palec wsunął".

24 maja 19:59

Alarm lotniczy w obwodzie donieckim.

24 maja 19:58

Rosyjski Korpus Ochotniczy i Wolność Rosji "zakończyły swoje zadania"

"Nie mamy ogromnych sił, by zająć i w pełni kontrolować to terytorium. Dla nas to wciąż próba sił, a w ramach tej operacji mamy cele wojskowe i polityczne. Mamy trofea i zniszczony sprzęt wroga".

"Rosyjski Korpus Ochotniczy" i Legion "Wolność Rosji" oświadczyły, że zakończyły swoje zadania na terytorium Rosji i powrócą do innych zadań "w najbliższej przyszłości". Zaprzeczyli wcześniejszym oświadczeniom rosyjskiego Ministerstwa Obrony o "porażce" i poinformowali, że podczas operacji zginęło dwóch ich bojowników, a dziesięciu zostało rannych.

Stwierdzili również, że wzięli jeńców oraz "przezbroili" i zwrócili sprzęt ukraińskich sił zbrojnych, który rosyjskie wojsko zdobyło wcześniej w pobliżu Bachmutu. 

24 maja 19:44

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przekazał podczas środowej wizyty w Rumunii, że wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona w odpowiedzi na pełnoskalową agresję Rosji na Ukrainę.