To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6.
Podczas premiery filmu "Acide" na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, w niedzielę 21 maja, jedna z osób wyciągnęła czerwoną substancję z sukienki w barwach ukraińskiej flagi i oblała się nią.
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powtórzył w niedzielę wieczorem informację o tym, że jego bojownicy wycofają się z Bachmutu 25 maja.
- Jak powiedziałem wczoraj, przekazujemy nasze pozycje ministerstwu obrony, a 25 opuszczamy strefę walk - podaje CNN powołując się na nagranie głosowe Prigożyna zamieszczone na Telegramie jego służby prasowej. - Dlatego wszystkie zadania, które będą nadal wykonywane, prowadzone będą przez dzielne jednostki ministerstwa obrony, a my wyjeżdżamy do obozów polowych.
- Od 1 czerwca ani jeden bojownik Wagnera nie będzie na froncie, dopóki nie przejdziemy reorganizacji, wyposażenia i szkolenia - dodał Prigożyn.
Prigożyn odrzucił również deklaracje Wołodymyra Zełenskiego, że Bachmut nie jest w pełni okupowany przez Rosję od niedzieli.
- W Bachmucie nie ma ani jednego ukraińskiego żołnierza - stwierdził szef Wagnera. - I dlatego przestaliśmy brać więcej jeńców wojennych.
Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ignat powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji, że szacuje, iż jego państwo otrzyma od sojuszników kilkadziesiąt myśliwców F-16 - podaje rosyjska redakcja BBC.
- Historyczna decyzja o przekazaniu F-16 będzie krokiem w kierunku naszego zwycięstwa. Mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej. Jeśli chodzi o liczby: z pewnością nikt nie będzie przekazywał tych samolotów pojedyńczo. Będą one przekazywane jednostkami. Jednostki lotnicze to co najmniej eskadra. W naszej wersji jest co najmniej 12 samolotów. Zachodni partnerzy mają większe eskadry - do 18 samolotów. W związku z tym w pierwszej kolejności na Ukrainę może zostać przekazanych kilkadziesiąt samolotów do bieżących zadań - powiedział Ignat.
Wołodymyr Zełenski nagrał codzienne przemówienie wideo, tym razem podsumowujące spotkania dyplomatyczne. W piątek prezydent Ukrainy uczestniczył w spotkaniu Ligii Państw Arabskich, a w sobotę i niedzielę w szczycie G7, czyli formacie, w którym spotykają się najbardziej produktywne gospodarki świata.
"Spotkanie z prezydentem Bidenem - jak zawsze po takich rozmowach stajemy się silniejsi. Spotkanie z przywódcą Indonezji - znaczące. Spotkanie z prezydentem Republiki Korei - jest potencjał na silne relacje. Spotkanie z premierem Kanady Trudeau - dziękuję, Justin. Rozmawiałem również z przywódcami Wietnamu i Australii. Osobno i szczegółowo rozmawialiśmy z premierem Japonii - zacieśnimy współpracę. Odbyła się również bardzo ważna ceremonia i przemówienie w Muzeum Pamięci Pokoju w Hiroszimie..."
- mówił Zełenski w przemówieniu wideo.
Niszczyciel rakietowy "Caio Duilio" zacumował w porcie wojennym w Gdyni. Przez co najmniej pół roku jednostka ma wspomagać obronę przeciwlotniczą Wybrzeża.
Rosjanie wystrzelili rakietę na miejscowość Oleszki w obwodzie zaporoskim.
Rosjanie zaatakowali miejscowość Cyrkuny w obwodzie charkowskim - podają lokalne władze.
"Jedna z rakiet, należąca wcześniej do systemu obrony przeciwlotniczej S-300, uderzyła w ziemię, druga uszkodziła prywatny budynek mieszkalny. Niestety, cywil został ranny. Lekarze udzielają mu pomocy" - poinformował Oleg Sinegubow, szef charkowskiej administracji wojskowej.
"Siły obronne kontynuują działania ofensywne na flankach w pobliżu Bachmutu. Pomimo faktu, że obecnie kontrolujemy obrzeża miasta, znaczenie jego obrony pozostaje. W przyszłości da nam to możliwość wkroczenia do miasta, gdy zmieni się sytuacja operacyjna na froncie. Razem z naszymi dowódcami szczegółowo zaplanowaliśmy nasze działania i dalszą strategię. Operacja obronna trwa" - poinformował dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.
Wcześniej Syrski przekazał, że celem Ukraińców będzie okrążenie Bachmutu i odcięcie Rosjan od dróg dojazdowych.
Jacke Sullivan, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego przekazał w rozmowie z CNN, że Stany Zjednoczone nie wiedzą jeszcze, czy same przekażą Ukrainie myśliwce F-16, czy zostaną one przekazane przez sojuszników - podaje Ukrinform.
- Myślę, że biorąc pod uwagę liczbę F-16, które są obecnie dostępne w magazynach naszych europejskich sojuszników, oraz fakt, że w oparciu o pieniądze, które dał nam Kongres, jest tak wiele innych priorytetów dla systemów, które należy przekazać, może być tak, że skupimy się mocniej na transferze stron trzecich, ale prezydent nie podjął ostatecznej decyzji - powiedział Sullivan zapytany, czy Stany Zjednoczone bezpośrednio wyślą samoloty.
Jedna z formacji walczących w Bachmucie - 3. brygada szturmowa - poinformowała, że udało jej się wkroczyć na odległość 700 metrów na wcześniej okupowane przez Rosję terytorium w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim - podaje The Kyiv Independent.
Rosja ogłosiła w niedzielę zaoczne oskarżenie sędziego Rosario Salvatore Aitala i prokuratora Karima Khana z Międzynarodowego Trybunału Karnego, którzy wydali nakaz aresztowania na Władimira Putina oraz Marię Lwową-Biełową za popełnienie zbrodni wojennych - podaje Associated Press.
W oświadczeniu krajowego Komitetu Śledczego stwierdzono, że sędzia i prokurator są oskarżeni o "przygotowywanie ataku na przedstawiciela obcego kraju korzystającego z ochrony międzynarodowej w celu skomplikowania stosunków międzynarodowych".
Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Dochodzeniem objęci są też inni urzędnicy MTK.
Korea Południowa planuje dostarczyć Ukrainie sprzęt do usuwania min i karetki pogotowia - przekazał prezydent Yoon Suk Yeol, który po raz pierwszy spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim na uboczu szczytu G7.
Yoon dodał, że Korea Południowa "dokładnie przeanalizuje" listę nieśmiercionośnej broni, o którą poprosił Zełenski. Państwo jest czołowym producentem pocisków artyleryjskich, mimo to Korea nie dostarczy Ukrainie "śmiercionośnej broni", powołując się na swoje stosunki z Rosją - podaje The Guardian.
W środę państwo podpisało porozumienie z Ukrainą w sprawie planu dostarczenia pakietu pomocy finansowej w wysokości 130 milionów dolarów, dzień po tym, jak Ołena Zełenska poprosiła o pomoc wojskową.
Rosjanie zaatakowali Awdijiwkę, Czasiw Jar, Torećk, Nowy Jork oraz Heorhijiwkę w obwodzie donieckim - poinformowała prokuratura ukraińska.
"W wyniku trafień w dzielnicę mieszkalną zginęło dwóch mężczyzn w wieku 46 i 55 lat. Sześciu innych mieszkańców - dwóch mężczyzn i cztery kobiety - zostało rannych. Lekarze zdiagnozowali u ofiar rany postrzałowe głowy, tułowia i kończyn" - czytamy we wpisie.
Uszkodzone zostały domy i budynki gospodarcze.
Marsze solidarnościowe z białoruskimi więźniami politycznymi przeszły również w innych miastach - m.in w Wilnie i Sztokholmie,
Białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna ogłosiło 21 maja Dniem Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi. Organizacja wie o 1500 więźniach politycznych w Białorusi, ale w związku z utrudnionym dostępem szacuje się, że może być ich około 5 tysięcy. Marsz solidarnościowy przeszedł ulicami Warszawy.
Wizyta prezydenta Ukrainy na szczycie w Japonii stworzyła okazję do zjednania krajów, które dotąd były jego krajowi raczej niechętne. Choć najważniejsze deklaracje o wsparciu jak zwykle popłynęły ze strony Joego Bidena.
Zdjęcia z proeuropejskiego wiecu zamieściła przewodnicząca PE Roberta Metsola.