Ukraina zestrzeliła 19 dronów i rakiet z 28 wystrzelonych w nocy przez Rosję. W Krzywym Rogu cztery pociski spadły na teren jednego z przedsiębiorstw - dwie osoby zostały ranne. Uczestnicy otwierającego się w Japonii szczytu G7 obiecują nowe sankcje, które mają zapobiec obejściu już wprowadzonych. W niedzielę na szczyt miał przyjechać Wołodymyr Zełenski, ale Rada Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy informuje, że Zełenski wystąpi tam online. Zełenski osobiście pojawił się natomiast na szczycie Ligi Arabskiej.
Pokaż od:
20 maja 00:00

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

19 maja 23:39

Gen. Załużny rozmawiał z głównym dowódcą armii USA

Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów armii USA gen. Markiem Milleym.

"Rozmawialiśmy o masowych atakach Rosji przy użyciu dronów i różnych pocisków rakietowych, a mianowicie pocisków balistycznych Kindżał wystrzeliwanych z powietrza. Podziękowałem za przekazane systemy Patriot i zwróciłem uwagę na ich skuteczne działanie. Sprawę dostarczenia kolejnych systemów obrony przeciwlotniczej w celu wzmocnienia ochrony naszego nieba traktuję priorytetowo" - czytamy we wiadomości na telegramowym kanale gen. Załużnego.

19 maja 23:19

Sunak: Z radością przyjmuję decyzję USA o szkoleniach pilotów F-16

"Z radością przyjmuję zapowiedź o zatwierdzeniu przez USA szkoleń ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Wielka Brytania będzie współpracować z USA, Holandią, Belgią i Danią, aby zapewnić Ukrainie potrzebne zdolności bojowe. Stoimy zjednoczeni" - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

19 maja 23:07

Wiceszefowa MSZ Ukrainy: Rosjanie próbują zdobyć Awdijiwkę i Marinkę

Najzacieklejsze walki na froncie toczą się aktualnie na kierunkach Bachmutu, Marinki i Awdijiwki. Rosjanie próbują zdobyć także te dwie ostatnie miejscowości - przekazała na Telegramie wiceszefowa MSZ Ukrainy Hanna Maliar.

Według Maliar wojska agresora próbowały spróbować dostać się w obręb Marinki i doszło do starć w samym centrum tego przed wojną niespełna 10 tys. miasta.

"W obliczu silnego oporu nieprzyjaciel skierował swoje wysiłki na flanki wokół miasta, na północy i na południu. Wróg ponosi znaczne straty na tych kierunkach, zarówno pod względem personelu, jak i sprzętu wojskowego. Mimo tego, nie zatrzymuje się" - pisze wiceminister obrony.

Maliar przekazała również, że postępy sił ukraińskich na przedmieściach Bachmutu nieco spowolniły, ale Rosjanie nie są obecnie w stanie odzyskać niedawno utraconych pozycji.

19 maja 22:45

Ukraińska tenisistka Angelina Kalinina pokonała w półfinale turnieju Rome Masters we Włoszech Rosjankę Wieronikę Kudiermietową. Po meczu nie podała ręki rywalce.

 "Nie podaliśmy sobie dłoni, bo ona jest z Rosji. To nie jest żadna tajemnica, zrobiła tak, bo jej kraj zaatakował Ukrainę” – tłumaczyła Kalinina.

19 maja 22:29

Nowe wideo z Bachmutu.

19 maja 22:18

Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała w piątek, że w Polsce nie odnotowano żadnych niepokojacych wskazań, które mogłyby sugerować zagrożenie radiacyjne. To odpowiedź na słowa sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaja Patruszewa, według którego w kierunku Europy zmierza "radioaktywna chmura" powstała na skutek zniszczenia w Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem.

19 maja 21:57

Nawet 4 ukraińskie rakiety mogły dosięgnąć celu.

19 maja 21:56

Na ten moment nie wiadomo jak Ukraińcy przeprowadzili atak. Pierwsze informacje mówią o pociskach dalekiego zasięgu Storm Shadow dostarczonych przez Wielką Brytanię i wystrzeliwanych z samolotów.

Prawdopodobnie celem było zgrupowanie helikopterów, które miały zostać przegrupowane do Mariupola w ciągu dnia.

Pilne 19 maja 21:50

Atak ukraińskich sił zbrojnych na pozycję Rosjan w Mariupolu

Prawdopodobnie atak ukraińskich sił zbrojnych na siły Rosji w okupowanym Mariupolu. Na filmie widać działania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej tuż przed zmrokiem.

19 maja 21:43

Wybuchy w okolicy okupowanego Mariupola. Niektóre profile na Twitterze twierdzą, że wybuchy mogły mieć miejsce w pobliżu lotniska.

19 maja 21:34

Bardziej doświadczeni najemnicy grupy Wagnera mają być wycofywani z Bachmutu i kierowani do Sudanu. Ci, z których prywatna armia ma nie mieć pożytku, mają zostać w Bachmucie.

19 maja 21:11

Władimir Mackiewicz: Jeśli Rosja przegra w Ukrainie, Łukaszenka będzie udawał, że zmusiła go do udziału w wojnie.

19 maja 21:01

Prezydent Zełenski podsumowuje na Twitterze spotkanie z przywódcami krajów arabskich.

19 maja 20:52

Seria wybuchów w okupowanym Mariupolu

W okupowanym Mariupolu nagrano w piątek wieczorem serię wybuchów. Filmy udostępnił Telegram Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

19 maja 20:35

Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego komentuje przy użyciu wyłącznie emotikon ustalenia ze szczytu G7 dotyczące myśliwców.

19 maja 20:31

Były prezydent USA Barack Obama w piątek został wpisany na nową listę rosyjskich sankcji, obejmującą 500 amerykańskich obywateli, co stanowi odpowiedź na kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji, ogłoszonych wcześniej przez Waszyngton - podała agencja Reutera za rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych. 

19 maja 20:14

Władze Olsztyna włączają się w ogólnopolską akcję pomocy dzieciom z Ukrainy.

19 maja 19:57

Zełenski spotka się osobiście z Bidenem na szczycie G7

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się na szczycie G7 w Hiroszimie z prezydentem USA Joe'm Bidenem - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji szef kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

Do spotkania dojdzie "w ciągu najbliższych kilku dni". Obaj liderzy będą rozmawiać m. in. samolotach myśliwskich dla Ukrainy oraz szkoleniu pilotów z obsługi maszyn F-16.

- Ukraina wkrótce będzie miała wszystko, czego potrzebuje do ochrony naszego ukraińskiego nieba, do ochrony naszych miast i obywateli - zadeklarował Jermak.

19 maja 19:49

Grupa Wagnera obchodzi zachodnie sankcje i kupiła niedawno 20 tys. hełmów z tworzywa sztucznego w Chinach - podaje "Financial Times".