Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko Rosji, ponieważ wojsko wciąż potrzebuje obiecanej zachodniej pomocy. Wielka Brytania przekazała Ukrainie kilka pocisków manewrujących Storm Shadow, zapewniając siłom ukraińskim nowe możliwości uderzenia dalekiego zasięgu. Wieczorem w rosyjskich kanałach w Telegramie pojawiły się informacje o rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy, czego nie potwierdziła strona ukraińska.
Pokaż od:
11 maja 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

11 maja 23:33

Administracja prezydenta USA Joe Bidena prowadzi rozmowy z różnymi krajami, w których przetrzymywani są rosyjscy szpiedzy, by wymienić ich na aresztowanych w Rosji Amerykanów Paula Whelana i Evana Gerszkowicza - poinformowała CNN, powołując się na swoje źródła.

"Te amerykańskie poszukiwania obejmują Brazylię, Norwegię i Niemcy, a także jeden kraj byłego bloku sowieckiego" - pisze CNN. W Niemczech na przykład przebywa w więzieniu oficer FSB Wadim Krasikow, skazany na dożywocie za polityczne zabójstwo Czeczena Zelimchana Khangoshviliego w centrum Berlina. CNN podała w zeszłym roku, że sama Rosja oferowała wymianę go na Whelana, alepropozycja została odrzucona przez Niemcy.

USA twierdzą, że były wojskowy Paul Whelan, skazany w Rosji za szpiegostwo, oraz dziennikarz Evan Gershkovich, aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, zostali oskarżeni bezpodstawnie. Jak podaje CNN, administracja Bidena chciałaby wymienić obu jednocześnie.

11 maja 23:03

Władze Rosji odniosły się do informacji dotyczących ostatnich sukcesów oraz ukraińskiej kontrofensywy. "Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaprzecza doniesieniom o przełamaniu się wojsk ukraińskich w różnych kierunkach w strefie działań specjalnych" — rosyjski MON cytuje rosyjska państwowa agencja informacyjna Ria Nowosti.

11 maja 22:14

Turecka opozycja oskarża Rosję o ingerencję w wyborach

Szef Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Turcji, kandydat na prezydenta i obecny lider w sondażach opinii publicznej Kemal Kilicdaroglu oskarżył Rosję o spisek i ingerencję w wybory.

Wezwał Moskwę, by "zabrała ręce od państwa tureckiego", jeśli jest zainteresowana kontynuacją współpracy po wyborach prezydenckich w Turcji.

"Drodzy rosyjscy przyjaciele. Stoicie za montażami, spiskami, treściami Deep Fake i nagraniami, które zostały wczoraj ujawnione w tym kraju. Jeśli chcecie, aby nasza przyjaźń trwała po 15 maja, trzymajcie ręce z dala od państwa tureckiego. Nadal stoimy na stanowisku współpracy i przyjaźni - powiedział Kilicdaroglu.

 Wypowiedź Kilicdaroglu pojawiła się po skandalu związanym z ujawnieniem intymnych nagrań innego opozycyjnego kandydata - Muharrema Ince, po którym polityk wycofał się z wyścigu. Według analityków nieobecność Ince na karcie do głosowania 14 maja zwiększa szanse na zwycięstwo Kılıçdaroğlu, a nie obecnego prezydenta Erdoğana.

11 maja 22:00

CNN: USA rozważają ograniczone złagodzenie sankcji wobec Rosji w ramach wymiany więźniów.

11 maja 21:46

Zełenski: "Dzisiaj mam zaszczytne i bardzo przyjemne zadanie: mam zaszczyt podziękować naszym żołnierzom i jednostkom, które od początku tego tygodnia wyróżniły się w obronie państwa. 3 i 5 samodzielne brygady szturmowe oraz 28 wydzielona brygada zmechanizowana imienia Rycerzy Kampanii Zimowej... Dziękuję wam wszystkim - każdemu żołnierzowi, sierżantowi i oficerowi - za niezwykle udane akcje niszczenia okupantów. 

Jednostka Tavria - żołnierze 44. samodzielnej brygady artylerii im. hetmana Danyło Apostoła, 55. samodzielnej brygady artylerii Zaporoskiej Sicz, nasi chwalebni "pięćdziesiątnicy" - 59. samodzielna brygada piechoty zmotoryzowanej im. Jakuba Handziuka i 79. samodzielna brygada lotnicza... Dziękuję Wam wszystkim za siłę na pozycjach i siłę w bitwach, za inspirację do zwycięstwa, którą dajecie całej Ukrainie swoją celnością i odwagą.

Dziękuję żołnierzom 406. samodzielnej brygady artylerii im. generała broni Ołeksija Ałmazowa za wspaniałe wyniki w niszczeniu wroga.  

Dziś chciałbym również wspomnieć o załogach artyleryjskich 63. oddzielnej brygady zmechanizowanej - świetnie radzą sobie z niszczeniem sprzętu wroga na polu walki. Każde Wasze celne uderzenie, nasi bohaterowie, oznacza uratowanie życia Ukraińców. Dziękujemy!

W tym tygodniu na pochwałę zasługują również jednostki naszej Gwardii Narodowej. W szczególności dzoekuję żołnierzom 1 i 14 Brygady Operacyjnej Gwardii Narodowej, którzy wraz ze wszystkimi siłami obronnymi i bezpieczeństwa Ukrainy bronią naszego kraju w obwodach donieckim i ługańskim. Dziękuję wam, Gwardio Narodowa - za waszą odporność i za to, że z pomocą waszego wywiadu i artylerii jesteście w stanie spychać byłą "drugą armię świata" coraz niżej na liście sił zbrojnych".

11 maja 21:36

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak twierdzi, że nie został powiadomiony o poważnej sytuacji kryzysowej z 16 grudnia 2022, gdy do Polski wleciała rosyjska rakieta. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mówi, że informował przełożonych o incydencie "wtedy, kiedy to miało miejsce". Dowódca operacyjny jest na wielkich manewrach. A byli ministrowie obrony nie mogą uwierzyć w to, co słyszą.

11 maja 21:29

Także The Washington Post donosi, że Ukraina osiągnęła dziś sporo znaczących sukcesów w walce z siłami rosyjskimi w Bachmucie. Gazeta podkreśla m.in. "zajęcie nowego terytorium w ramach ofensywy mającej na celu wyparcie wojsk rosyjskich".

11 maja 21:18

Rosyjscy korespondenci wojenni i komentatorzy: Ukraina rozpoczęła kontrofensywę

W rosyjskojęzycznych kanałach i profilach w mediach społecznościowych, prowadzonych przez analityków i korespondentów wojennych, wybuchła w czwartek wieczorem panika z uwagi na niepotwierdzoną serię ruchów sił ukraińskich na wielu kierunkach, co interpretowane jest jako start kontrofensywy.

Wśród opisywanych zdarzeń są m. in. okrążanie wagnerowców w Bachmucie, nagromadzenie jednostek desantowych przy Dnieprze, kolumny czołgów zmierzające w kierunku granicy z Rosją, aktywność ukraińskiej artylerii skierowanej w stronę Krymu oraz atak na Majorsk, 15 km od Bachmutu. O zbliżającym się ataku wojsk Ukrainy na kilka regionów w Rosji mówił dziś oficer służb w stanie spoczynku i weteran wojny w Donbasie, Igor Girkin.

Przychylni Ukrainie komentatorzy wojenni są sceptyczni i mówią o szykowanej prowokacji, która ma odbudować potencjał ofensywy sił Federacji Rosyjskiej. 

11 maja 20:50

Indie, trzecia co do wielkości gospodarka Azji, zaoszczędziły około 5 mld dolarów, zwiększając zakupy ropy z Rosji.

Rosja sprzedaje energię z dyskontem: Chinom i Indiom, które obecnie stały się trzecim największym importerem ropy na świecie. 

11 maja 20:34

Nad Gorłówką w obwodzie donieckim zestrzelony został rosyjski myśliwiec. Pierwsze doniesienia mówią o skutecznej reakcji ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

11 maja 20:30

Aktor Artur Smolyaninov został uznany za terrorystę. Stało się to nowej serii jego satyrycznego show "Obywatel Poeta".

Dlaczego aktor trafił do prowadzonego przez Rosfinmonitoring rejestru ekstremistów i terrorystów, nie zostało oficjalnie ogłoszone. Opuściwszy jednak Rosję po wybuchu wojny wielokrotnie wypowiadał się przeciwko rosyjskiej agresji.

W październiku 2022 roku sąd ukarał go grzywną w wysokości 30 tys. rubli za dyskredytowanie armii. W styczniu artysta powiedział, że jeśli miałby iść na wojnę, to tylko po stronie Ukrainy. NMiemal natychmiast trafił na listę "zagranicznych agentów".

W prowadzonym przez Rosfinmonitoring rejestrze ekstremistów i terrorystów liście znajduje się już ponad 13 tys. osób.

11 maja 20:25

- Flanki wroga są słabe, ale sytuacja w samym Bachmucie pozostaje trudna - powiedział Radiu Swoboda Taras Dejak, dowódca jednostki sił specjalnych Ukrainy.

Dejak podkreślił jednak, że cały czas jest możliwe okrążenie miasta przez żołnierzy Ukrainy.

11 maja 20:18

ANSA: Papież spotka się z Zełenskim w sobotę

Papież Franciszek może spotkać się w sobotę w Watykanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim - informuje agencja prasowa ANSA, powołując się na źródła watykańskie.

11 maja 19:59

Bez porozumienia w sprawie umowy o eksporcie zboża

Po dwóch dniach negocjacji w Ankarze nie udało się zawrzeć porozumienia w sprawie przedłużenia umowy o eksporcie zboża przez Morze Czarne - przekazało tureckie MON.

"Strony zgodziły się kontynuować negocjacje na poziomie technicznym w formacie czterostronnym, z Turcją jako gospodarzem, który może zapewnić skuteczne działanie inicjatywy ws. eksportu zboża w przyszłości" - czytamy w komunikacie.

11 maja 19:58

Ukraińska armia naruszyły obronę rosyjską w okolicach Bachmutu i Sołedaru

Informację tę podają rosyjscy "korespondenci wojenni" a także ukraińscy wojskowi.

"Spójrzmy prawdzie w oczy, rozpoczęła się kontrofensywa wroga" - pisze prorosyjski bloger Evgeniy Poddubny. Według niego kilka jednostek SZU wspieranych przez grupy pancerne zdołało przebić się w pobliżu Sołedara i Bachmutu.

Według Z-bloggerów również w pobliżu Majorska "wróg również przeszedł do ofensywy". "Od rana toczą się tam aktywne walki. Źródła na linii frontu informują o lokalnych sukcesach AFU również na tym odcinku frontu" - pisze "korespondent wojenny" Siemion Pegov.

Aleksandr Kots informuje o przemieszczaniu się ukraińskich czołgów z Charkowa w kierunku granicy z Rosją w obwodzie biłgorodzkim.

O przełomie pod Bachmutem poinformował też CNN. Według stacji SZU przeprowadziła skuteczne kontrataki i zadała rosyjskim oddziałom ciężkie straty. 

11 maja 19:41

Przyjmując za dobrą monetę tłumaczenia ministra Mariusza Błaszczaka, zacząłem się bać. Bo oznaczają one, że jeden z najważniejszych dowódców polskiej armii czynił wszystko, aby ministra, premiera oraz prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych, pozostawić w błogiej nieświadomości, utulonych w snach o potędze.

11 maja 19:28

POLITICO: Wagnerowcy mają w Bachmucie "znaczne" zapasy amunicji

Siły powiązane z Wagnerem nadal utrzymują większość terytorium w Bachmucie na wschodzie Ukrainy i posiadają znaczne zapasy amunicji - uważają anonimowi przedstawiciele rządu USA, których słowa cytuje POLITICO.

Amerykańscy oficjele uważają, że ostatnie wystąpienia Prigożyna i jego groźby wycofania swoich sił z Bachmutu nie są wiarygodne. To prawdopodobnie element gry wywołanie reakcji wewnątrz aparatu obronnego Federacji Rosyjskiej i odważna próba zmuszenia Moskwy, by ta zwiększyła dostawy broni wagnerowcom.

Grupa Wagnera ma kontrolować "co najmniej" 85 proc. Bachmutu i nie ma żadnych sygnałów sugerujących, że szykuje ona wycofanie się z miasta - czytamy na łamach portalu.

11 maja 19:11

Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie. Obecnie ostrzeżenia obowiązują w całej wschodniej i południoowo-wschodniej części kraju.

11 maja 18:49

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy pokazuje, jak z wnętrza kokpitu wygląda pilotowanie przez ukraińskich pilotów samolotów MiG-29.