Ukraina aktywnie współpracuje z partnerami w sprawie nowych pakietów obronnych - przekazał Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu do Ukraińców.
"Nasz międzynarodowy blok jest bardzo aktywny, szczegółowo współpracujemy z partnerami nad nowymi pakietami obronnymi dla Ukrainy. Nowe rozwiązania są już na poziomie roboczym. Więcej ochrony naszego nieba, więcej możliwości naszej obrony i ruchu na ziemi” – powiedział Zełenski.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego w Rosji Wiaczesław Gładkow poinformował, że w środę wieczorem nad terytorium obwodu eksplodowały trzy drony.
Gładkow napisał na swoim Telegramie, że dwa drony "wybuchły i spadły" na teren prywatny w obwodzie biełgorodzkim. Według wstępnych danych nie było ofiar. - "Zniszczone zostały dwa budynki mieszkalne, okna, ogrodzenie i jeden samochód" – pisze gubernator.
Według Gładkowa kolejny dron został zestrzelony przez siły obrony powietrznej nad tym samym obszarem, nie było ofiar.
Stany Zjednoczone po raz pierwszy przeznaczą skonfiskowany majątek rosyjskiego oligarchy na rzecz Ukrainy. Informację o decyzji podjętej względem aktywów założyciela reżimowej redakcji Tsargrad, opowiadającego się za eskalację wojny, przekazał prokurator generalny USA Merrick Garland.
Małofiejew od 2014 roku jest objęty sankcjami USA. Ukraina, kraje UE, Stany Zjednoczone i Kanada podejrzewają Małofiejewa o współudział w aneksji Krymu i podżeganie do konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie.
W kwietniu 2022 r. USA oskarżyły biznesmena o próbę obejścia tych sankcji. W lutym 2023 roku amerykański sąd zezwolił prokuratorom na konfiskatę majątku Małofiejewa. A teraz prokurator generalny USA Merrick Garland nakazał wykorzystanie pierwszej części majątku oligarchy i przekazanie go Ukrainie.
Były minister spraw wewnętrznych Ukrainy i doradca MSW Anton Heraszczenko zamieścił komentarz na temat wytrzymałości ukraińskiego narodu i ciągłej walki na różnych frontach, mimo wyczerpania.
"Często podziwiacie ukraińską wytrzymałość i zastanawiacie się, jak udaje nam się wytrzymać mimo wszystko. Prawda jest taka - wszyscy jesteśmy wyczerpani. Wojna daje się we znaki każdemu. Ale druga prawda jest taka, że nie mamy wyboru. To jest dosłownie wojna egzystencjalna - walczymy o przetrwanie. Jeśli przestaniemy, całą Ukrainę spotka taki sam los jak Buczę. Dlatego każdego dnia robimy co możemy, aby pomóc naszej armii i pomóc Ukrainie wygrać. Wiemy, dlaczego walczymy. Dlatego nie poddajemy się zmęczeniu"
- napisał Anton Heraszczenko na Twitterze.
Na spotkaniu wiceministrów obrony Ukrainy, Turcji, Rosji i przedstawicieli ONZ w Stambule dyskutowane jest przedłużenie "porozumienia zbożowego" o kolejne dwa miesiące - informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na słowa tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevlüta Çavuşoğlu.
"Inicjatywa zbożowa Morza Czarnego, która wkrótce wygaśnie, może zostać przedłużona o kolejne dwa miesiące" – powiedział Çavuşoğlu.
W środę w Stambule rozpoczęło się spotkanie wiceministrów obrony Turcji, Ukrainy, Rosji i przedstawicieli ONZ w sprawie prac "korytarza zbożowego".
Reporterzy niemieckiego dziennika Bild zobaczyli dziś szczątki rosyjskiego pocisku Kindżał, który po raz pierwszy został zestrzelony przez Ukraińców 5 maja nad Kijowem dzięki bateriom Patriot. "To była to sensacja, bo hipersoniczny pocisk uważany był za cudowną broń Putina. Obecnie odłamki są badane" - piszą.
W środę Włochy nakazały swoim obywatelom przebywającym jeszcze w Ukrainie "natychmiastowe" opuszczenie tego kraju przed spodziewaną kontrofensywą miejscowej armii.
"Ataki rakietowe na cały kraj trwają. Wszystkim obecnym tam rodakom zaleca się natychmiastowe opuszczenie Ukrainy. Ryzyko załamania infrastruktury energetycznej” – poinformowała na swojej stronie internetowej włoska ambasada w Kijowie.
Dostosowanie NATO-wskich planów obronnych pod kątem zagrożenia ze strony Rosji było w środę tematem obrad szefów sztabów krajów Sojuszu w Brukseli.
Zaktualizowane plany obronne mają być gotowe do zatwierdzenia przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie.
Departament Stanu USA podkreśla znaczenie i pilną potrzebę kontynuowania porozumienia zbożowego na Morzu Czarnym w kontekście rosyjskich prób udaremnienia tej inicjatywy i wykorzystania dostaw żywności jako broni - czytamy w oświadczeniu Departamentu Stanu na Twitterze.
"Istnieje pilna potrzeba kontynuowania i rozszerzania inicjatywy Morza Czarnego, aby zapewnić statkom dostęp do portów w Ukrainie i aby więcej żywności mogło trafiać na rynki światowe" – podkreślił Departament Stanu USA.
Departament zacytował sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena, który powiedział, że "świat nie powinien co kilka tygodni przypominać Moskwie, by przestała używać głodu jako broni w wojnie z Ukrainą".
Przypomnijmy, że dziś w Stambule rozpoczęły się negocjacje w sprawie przedłużenia umowy zbożowej, która póki co obowiązuje do 18 maja.
Łotwa i Kanada rozpoczną szkolenie ukraińskich żołnierzy na Łotwie od 15 maja - poinformował w środę kanadyjski rząd.
Zgodnie z oświadczeniem, inicjatywa została opracowana wspólnie przez Kanadyjskie Siły Zbrojne i Narodowe Siły Zbrojne Łotwy i oba kraje będą prowadzić szkolenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach operacji UNIFIER.
Francuscy prokuratorzy przekazali, że śledztwo w sprawie zbrodni wojennych w związku ze śmiercią dziennikarza Agence France-Presse (AFP) Armana Soldina będzie prowadzone przez jednostkę specjalizującą się w zbrodniach przeciwko ludzkości - podaje AFP.
32-letni Soldin zginął we wtorek, gdy wraz z kolegami znalazł się pod ostrzałem z wyrzutni rakietowej Grad, gdy przebywał z ukraińskimi oddziałami w pobliżu miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim.
W Szwecji doszło do eksplozji w fabryce produkującej amunicję małego kalibru. Co najmniej jedna osoba została ciężko ranna - pisze Associated Press.
Do zdarzenia doszło w mieście Carlsborg, około 220 kilometrów od Sztokholmu. Policja uważa, że przyczyną wybuchu mógł być błąd podczas prac remontowych, a nie podczas produkcji. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji o przyczynach zdarzenia.
Odparcie Rosjan w Bachmucie na odległość do 2 kilometrów nie jest jeszcze kontrofensywą, ale obiecującym postępem - ocenił Iwan Stupak, ekspert wojskowy Ukraińskiego Instytutu Przyszłości w rozmowie z telewizją UATV.
- To jest mały przełom, to nie jest jeszcze kontrofensywa, ale perspektywa jest już dobra i bardzo ciekawa. Na szerokości 3 kilometrów, wejść na głębokość 2,5 kilometra to bardzo dobry przełom. Zważywszy, że Rosja zdobywała miasto przez osiem miesięcy. A tu w ciągu zaledwie kilku dni, w ciągu dnia czy dwóch, ukraińskie siły zbrojne odzyskały dużą, poważną część miasta - powiedział Iwan Stupak.
Prezydent Czech Petr Pavel ogłosił w środę, że Praga przekaże Kijowowi dwa systemy obrony powietrznej "Kub" razem z rakietami - informuje Ukraińska Prawda.
Czeski prezydent podkreślił, że Ukraina potrzebuje takiej broni, aby przygotować się do "decydującej fazy wojny z Rosją". Jednocześnie priorytetem jest, jego zdaniem, zapewnienie odpowiedniej liczby pojazdów opancerzonych i amunicji.
"Tego właśnie brakuje Ukrainie, ponieważ decydująca część bitwy odbędzie się na lądzie” – powiedział Pavel.
Przypomniał, że Ukraina otrzymała już z Czech około 100 czołgów, taką samą liczbę pojazdów opancerzonych i dużo amunicji.
Jewgienij Prigożyn, szef najemników z prywatnej tzw. Grupy Wagnera, w kolejnym środowym oświadczeniu na Telegramie stwierdził, że "Bachmut nie ma strategicznego znaczenia", a walki o to miasto były potrzebne, aby móc odbudować potencjał ofensywny w rejonie Chersonia i w innych regionach.
Jednocześnie, według Prigożyna, ukraińska armia "zabrała się do kontrofensywy", a brak amunicji dla jego najemników i opuszczanie pozycji przez regularne jednostki rosyjskiej armii może doprowadzić do okrążenia Grupy Wagnera. - "Dajcie nam w końcu amunicję, bo nas zmasakrują" - zaapelował po raz kolejny Prigożyn.
Prigożyn potwierdził też oficjalne komunikaty ukraińskich dowódców o wycofaniu się na odległość do dwóch kilometrów niektórych brygad regularnej armii rosyjskiej.
Do połowy maja Komisja Europejska czeka na oferty firm zainteresowanych dostawą 11,6 mld m3 gazu dla 77 firm z Europy. Wspólne zakupy mają pomóc UE ostatecznie pożegnać się z gazem z Rosji.
Według niezależnego monitora praw człowieka OVD-Info, dwóch rosyjskich żołnierzy zostało skazanych na 2,5 roku więzienia za odmowę służby podczas wojny w Ukrainie.
Obaj mężczyźni — pochodzący z Kamczatki — zostali uznani za winnych na podstawie artykułu o odmowie udziału w działaniach wojennych, za co według OVD-Info grozi kara do trzech lat więzienia.
Jeden z żołnierzy, Aleksander Stiepanow, został skazany 25 kwietnia. Służba prasowa sądu informuje, że 18 stycznia Stiepanow odmówił pójścia na wojnę w czasie mobilizacji.
Drugim żołnierzem jest Andriej Michajłow, skazany 27 kwietnia w podobnych okolicznościach.
CNN donosi, że rosyjskie sądy prowadziły lub prowadzą już ponad 500 spraw przeciwko żołnierzom, którzy nie chcieli iść na front lub z niego zbiegli.
Szef charkowskiej administracji wojskowej poinformował, że Rosjanie ostrzelali dziś 20 miejscowości w obwodzie charkowskim - podaje Ukrinform. Zginęła jedna osoba.