To wszystko na dziś.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Pentagon potwierdził, że hipersoniczny pocisk "Kindżał" został zestrzelony przez system "Patriot" nad Kijowem.
Góra pieniędzy nie przesłoni niemocy rządu w sprawie zboża.
W Chersoniu od dłuższego czasu słychać wybuchy - donoszą ukraińskie media.
"Od początku inwazji na pełną skalę rosyjscy okupanci uszkodzili w Mariupolu 2208 domów. Teraz je burzą, pozostawiając doły i stosy kamieni. Prawie 300 domów zostało już rozebranych, a okupanci planują zburzyć około 700 domów" - powiedział Wadim Bojzenko, burmistrz Mariupola.
Jak podają lokalne władze, wyburzanie domów jest jednym ze sposobów, w jaki okupanci próbują ukryć swoje zbrodnie.
Prezydent Andrzej Duda przemówił za pomocą wideo połączenia na szczycie liderów państw Koalicji ds. powołania Specjalnego Trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie.
Ukraina ma wszystkie niezbędne środki, w tym broń, aby odzyskać terytoria zajęte od 24 lutego, powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken na wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim sekretarzem spraw zagranicznych Jamesem Cleverly.
"Nie chodzi tylko o broń, ale o szkolenie ukraińskiej armii, a Wielka Brytania aktywnie uczestniczy w tym szkoleniu. Ważne jest również, aby Ukraińcy byli w stanie utrzymać sprzęt, który im dostarczamy.
I oczywiście muszą mieć dobrze opracowany plan, aby odnieść sukces. W mojej własnej ocenie, we wszystkich tych wymiarach, Ukraińcy mają już to, czego potrzebują, aby kontynuować skuteczne odzyskiwanie terytorium, które Rosja zajęła siłą w ciągu ostatnich 14 miesięcy - powiedział Blinken.
Deklaracja rosyjskich demokratów jest pierwszym tak powszechnym ruchem antyputinowskiej opozycji od 2008 r. Podpisało ją już 15 tys. osób.
Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który szkoli ukraińskich pilotów według standardów NATO, powiedział podczas [programu telewizyjnego ambasador Vadym Prystaiko.
"W przyszłości piloci będą mogli być szybko przekwalifikowani na konkretny sprzęt. Jeśli zapadnie ostateczna decyzja w sprawie F-16, ci piloci, którzy ukończyli brytyjski kurs, szybko go opanują" - powiedział dyplomata.
Na unijnej liście organizacji terrorystycznych znajdują się już takie organizacje jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie (również uznane za terrorystyczne i zakazane w Rosji).
Za umieszczeniem tam PMC Wagnera głosowały wcześniej parlamenty Litwy i Estonii.
Francja uznała prywatną armię Wagner PMC za organizację terrorystyczną. Wezwała też UE do uczynienia tego samego.
Za przyjęciem rezolucji głosowali wszyscy członkowie francuskiego Zgromadzenia Narodowego. Współautor rezolucji, Benjamin Haddad, podkreślił, że dokument, choć niewiążący, jest "politycznym przesłaniem".
Według niego dodanie prywatnej firmy wojskowej do unijnej listy organizacji terrorystycznych będzie uderzeniem w nią. "Każdy związany z Wagnerem będzie mógł być ścigany pod zarzutem terroryzmu" - powiedział poseł.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kupiańsk - podają lokalne władze. Uszkodzonych zostało co najmniej pięć domów. Według wstępnych informacji ranne zostały 3 osoby - 2 kobiety i 1 mężczyzna. Dwie z nich trafiły do szpitala.
Według ukraińskiego Energoatomu, Rosja sprowadza na teren elektrowni atomowej więcej wojska i pojazdów wojskowych - podaje The Guardian.
Prezes Energoatomu Petro Kolin powiedział niemieckiej Funke Media Group, że sytuacja w największej w Europie elektrowni atomowej pogarsza się.
Jak informowaliśmy wcześniej, dziennikarz wideo AFP Arman Soldin zginął na wschodzie Ukrainy w wyniku ataku rakietowego. Pojawiły się nowe informacje w tej sprawie.
Dziennikarze AFP, wraz z grupą ukraińskich żołnierzy, znaleźli się pod ostrzałem z wielokrotnej wyrzutni rakietowej Grad na obrzeżach miasta Czasiw Jar na przedmieściach Bachmutu. Solden zginął w wybuchu z bliskiej odległości, nikt inny z grupy nie został ranny.
Soldin, pochodzący z Sarajewa obywatel Francji wraz z innymi dziennikarzami agencji przybył na Ukrainę dzień po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. Od tego czasu regularnie przebywał na linii frontu. Według Reporterów bez Granic Soldin stał się 11. przedstawicielem mediów, który zginął podczas relacjonowania wojny na Ukrainie.
Władze USA badały złośliwe oprogramowanie od ponad 10 lat i znalazły sposób na zidentyfikowanie i odszyfrowanie tej komunikacji. Przez lata pozwalało to USA ostrzegać cele przed zaawansowanym rosyjskim narzędziem szpiegowskim. Przedstawiciel FBI powiedział, że "od początku tego dochodzenia trwa współpraca z krajowymi organizacjami ofiar".
W poniedziałek władze USA użyły własnego narzędzia cyfrowego o nazwie Perseus, aby spowodować, że Snake wyłączy się z komputerów ofiar.
Kremlowscy szpiedzy używali starannie opracowanego programu komputerowego do kradzieży własności intelektualnej i poufnych informacji od ofiar w ponad 50 krajach. "Oceniamy to jako najbardziej wyrafinowane złośliwe oprogramowanie wdrożone przez FSB, jeśli chodzi o kampanie szpiegowskie" – powiedział urzędnik FBI.
Złośliwe oprogramowanie Snake przez lata unikało wykrycia przez władze USA dzięki zastosowaniu niestandardowych protokołów komunikacji cyfrowej – "wyrafinowanej" techniki unikania, która pozwalała Rosjanom na wysyłanie potajemnej komunikacji z innymi zagrożonymi urządzeniami, wynika z ujawnionych we wtorek dokumentów sądowych.
USA wyłącza oprogramowanie Snake - Rosja używała go do szpiegowania krajów NATO przez 20 lat - donosi Politico.
Amerykańskie i międzynarodowe władze wyłączyły zaawansowane złośliwe oprogramowanie, które rosyjskie służby wywiadowcze wykorzystywały do kradzieży tajnych informacji z USA i krajów NATO przez ponad 20 lat, poinformowali we wtorek urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości.
Współczesny rosyjski odpowiednik KGB, FSB, wdrożył złośliwe oprogramowanie Snake w celu kradzieży poufnych informacji z agencji rządowych USA i NATO, firm obronnych, ministerstw spraw zagranicznych, organizacji medialnych i zaawansowanych technologicznie ośrodków badawczych, powiedział we wtorek dziennikarzom wysoki rangą urzędnik FBI.
Londyn wydaje się gotowy do wysłania Ukraińcom pocisków o zasięgu 300 km, które mogłyby odmienić losy wojny - donosi amerykański dziennik "The Washington Post".
Przed rozpoczęciem Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 ambasador Wielkiej Brytanii Melinda Simmons zwróciła się do Ukraińców. "To dla nas wielki zaszczyt, że możemy gościć ten konkurs w imieniu Ukrainy.
Marzymy o dniu, w którym Ukraina będzie gościć takie wydarzenia w wyzwolonych i odbudowanych miastach: Doniecku, Ługańsku i Mariupolu" - powiedziała Simmons.
Pierwszy półfinał konkursu odbędzie się dziś w Liverpoolu, a Ukrainę reprezentować będzie Tvorchi z piosenką "Heart of Steel".
Francuska agencja informacyjna AFP podała, że jej dziennikarz Arman Soldin zginął na wschodzie Ukrainy.
Według AFP Soldin został 57. osobą z mediów, która zginęła w wyniku wojny Rosji z Ukrainą, a dziesiątym dziennikarzem, który zginął na służbie.