To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 7.
"Wróg użył w Bachmucie amunicji fosforowej i zapalającej, próbując zmieść miasto z powierzchni ziemi. Jednak żołnierze Sił Operacji Specjalnych Ukrainy i innych jednostek sił obronnych nadal odważnie bronią miasta. I w tych warunkach nadal niszczymy wroga" - podaje Nexta powołując się na służbę prasową Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.
Co w Rosji piszczy? Przypisywanie ataku dronów na Kreml samemu Kremlowi jest bez sensu. "Nalot" na Pałac Senacki, w którym Putin ma swoje trzy gabinety, jest poniżającą klęską Moskwy, a ona podnosi histeryczny krzyk wokół incydentu, by to skryć.
Na różnych kanałach na mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać użycie amunicji zapalającej w Bachmucie. Opublikował je także m.in. doradca burmistrza Mariupola Petro Andrusieczko oraz kanał Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy.
W razie zagrożenia terrorystycznego dla podmorskiej infrastruktury energetycznej minister obrony narodowej będzie mógł nakazać zatopienie wrogiego statku lub strącenie obcego cywilnego statku powietrznego.
Szef rosyjskiej Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow zapowiedział, że jeśli bojownicy Grupy Wagnera wycofają się z Bachmutu, to ich miejsce zajmą bojownicy z Czeczenii - podaje agencja UNIAN.
W nagraniu wideo na swoim Telegramie powiedział, że "nieprzyjemnie" słucha mu się wypowiedzi Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera oraz że martwi go brak stosownych komentarzy ze strony ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej.
- Jeśli starszy brat Prigożyn i Grupa Wagnera odejdą, to Sztab Generalny straci doświadczoną jednostkę bojową, a na jego miejsce w Artemiwsku [rosyjska nazwa Bachmutu - red.] przyjdą młodszy brat Kadyrow i Achmat. Jeśli scenariusz się utrzyma w ten sposób nasi bojownicy są gotowi do ataku i zajęcia miasta. To kwestia kilku godzin - powiedział Kadyrow cytowany przez UNIAN.
Otrzymałem zapewnienie, że polskie siły zbrojne otrzymają śmigłowce AH-64 Apache z zasobów armii USA jeszcze przed dostawą 96 zamówionych - mówił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.
Kolejna partia rozmów między Ukrainą, Rosją, ONZ i Turcją w sprawie przedłużenia umowy zbożowej zakończyła się impasem - podaje The Guardian. Obecne porozumienie obowiązuje do 18 maja. Przeszkodą w odnowieniu porozumienia jest lista rosyjskich żądań.
W ciągu dnia Rosjanie ostrzelali przygraniczne rejony obwodu sumskiego 9 razy, kierując tam łącznie około 33 pociski.
Szef Grupy Wagnera oświadczył, że z powodu braku amunicji jego najemnicy wycofają się do 10 maja z Bachmutu. Wcześniej opublikował nagranie, w którym oskarża dowodzących wojną o to, że jego ludzie padają jak muchy na polu walki.
Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew wezwał berlińską policję do ponownego rozważenia decyzji o zakazie używania ukraińskich symboli w Dniu Pamięci i Pojednania 8 maja. Wcześniej berlińska policja poinformowała o zakazie eksponowania ukraińskich i rosyjskich flag w dniach 8-9 maja, czyli w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.
"Zakaz wywieszania ukraińskich flag jest bardzo krótkowzroczny i bezpodstawny. Niemcy nie mają problemu z ukraińską flagą, która oznacza pokój i wolność. Dlatego wzywam berlińską policję do ponownego rozpatrzenia decyzji" - skomentował na Twitterze Ołeksij Makiejew.
Szojgu i Gierasimow nie zostaną przewiezieni pod strażą do Kijowa, by podpisać bezwarunkową kapitulację. Drugiej Norymbergi raczej nie będzie.
Polska uzyskała zapewnienie, że armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia przez Polskę 96 helikopterów tego typu - przekazał minister obrony Mariusz Błaszczak w TVP Info po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Apache będą pochodziły z zasobów Sił Lądowych USA.
- Za kilka tygodni polscy piloci rozpoczną szkolenie. Po zakończeniu szkolenia będziemy już mieli udostępnione pierwsze Apache - powiedział minister obrony na konferencji prasowej po spotkaniu.
Błaszczak zaznaczył, że helikoptery Apache są ważne, bo dobrze współpracują z czołgami Abrams. - Trafią na wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego do 18 Dywizji Zmechanizowanej do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych - przekazał.
MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba skomentował zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej wspólnego zakupu amunicji o wartości 1 mld euro.
"Z zadowoleniem przyjmuję długo oczekiwane zatwierdzenie przez Radę UE drugiej transzy w wysokości 1 miliarda euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. Ten krok wzmacnia długoterminowe zdolności obronne Ukrainy i jej odporność do pokonania rosyjskiej agresji" - napisał na Twitterze.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w piątek wspólny zakup pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 milimetrów oraz rakiet dla Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. Amunicja o łącznej wartości 1 mld euro będzie kupowana w europejskim przemyśle zbrojeniowym.
"Dzisiejsza decyzja to kolejny ważny krok w kierunku dostarczenia większej ilości amunicji do Ukrainy. Ukraińskie Siły Zbrojne potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu i terytorium Ukrainy. Potrzebują jej szybko. Wraz z poprzednią decyzją o natychmiastowym dostarczeniu amunicji z istniejących zapasów, przeznaczamy na ten cel 2 mld euro, dzięki czemu łączne wsparcie wojskowe UE dla Ukrainy wynosi 5,6 mld euro" - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
W Słowiańsku dwa pociski S-300 uderzyły w budynek zakładu Zeus Ceramics, a w Kramatorsku uszkodzony został budynek administracyjny zakładu budowy maszyn. Na razie nie ma informacji o ofiarach. "Doszło do pewnych uszkodzeń terenu, ale cały cenny sprzęt został ewakuowany do bezpieczniejszych regionów Ukrainy na czas" - powiedział Pawło Kirilenko, szef obwodu donieckiego.