Polska ma otrzymać od USA śmigłowce AH-64 Apache z zasobów armii USA jeszcze przed dostawą 96 zamówionych maszyn, przekazał MON Mariusz Błaszczak. Jewgienij Prigożyn twierdzi, że Grupa Wagnera do 10 maja opuści Bachmut i przekaże pozycje wojskom Federacji Rosyjskiej. Powodem ma być brak amunicji przez który wagnerowcy są skazani na bezsensowną śmierć.
Pokaż od:
6 maja 00:05

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 7. 

5 maja 23:40

"Wróg użył w Bachmucie amunicji fosforowej i zapalającej, próbując zmieść miasto z powierzchni ziemi. Jednak żołnierze Sił Operacji Specjalnych Ukrainy i innych jednostek sił obronnych nadal odważnie bronią miasta. I w tych warunkach nadal niszczymy wroga" - podaje Nexta powołując się na służbę prasową Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.

5 maja 23:25

Co w Rosji piszczy? Przypisywanie ataku dronów na Kreml samemu Kremlowi jest bez sensu. "Nalot" na Pałac Senacki, w którym Putin ma swoje trzy gabinety, jest poniżającą klęską Moskwy, a ona podnosi histeryczny krzyk wokół incydentu, by to skryć.

5 maja 23:10

Rosjanie użyli amunicji zapalającej w Bachmucie

Na różnych kanałach na mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać użycie amunicji zapalającej w Bachmucie. Opublikował je także m.in. doradca burmistrza Mariupola Petro Andrusieczko oraz kanał Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy. 

5 maja 23:04

W razie zagrożenia terrorystycznego dla podmorskiej infrastruktury energetycznej minister obrony narodowej będzie mógł nakazać zatopienie wrogiego statku lub strącenie obcego cywilnego statku powietrznego.

5 maja 22:37

Kadyrow: Jeśli wagnerowcy wycofają się z Bachmutu zastąpią ich bojownicy z Czeczenii

Szef rosyjskiej Republiki Czeczenii Ramzan Kadyrow zapowiedział, że jeśli bojownicy Grupy Wagnera wycofają się z Bachmutu, to ich miejsce zajmą bojownicy z Czeczenii - podaje agencja UNIAN. 

W nagraniu wideo na swoim Telegramie powiedział, że "nieprzyjemnie" słucha mu się wypowiedzi Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera oraz że martwi go brak stosownych komentarzy ze strony ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej. 

- Jeśli starszy brat Prigożyn i Grupa Wagnera odejdą, to Sztab Generalny straci doświadczoną jednostkę bojową, a na jego miejsce w Artemiwsku [rosyjska nazwa Bachmutu - red.] przyjdą młodszy brat Kadyrow i Achmat. Jeśli scenariusz się utrzyma w ten sposób nasi bojownicy są gotowi do ataku i zajęcia miasta. To kwestia kilku godzin - powiedział Kadyrow cytowany przez UNIAN. 

5 maja 22:05

Otrzymałem zapewnienie, że polskie siły zbrojne otrzymają śmigłowce AH-64 Apache z zasobów armii USA jeszcze przed dostawą 96 zamówionych - mówił szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

5 maja 21:47

Impas w rozmowach o przedłużeniu umowy zbożowej

Kolejna partia rozmów między Ukrainą, Rosją, ONZ i Turcją w sprawie przedłużenia umowy zbożowej zakończyła się impasem - podaje The Guardian. Obecne porozumienie obowiązuje do 18 maja. Przeszkodą w odnowieniu porozumienia jest lista rosyjskich żądań. 

5 maja 21:35

Polska otrzyma 8 śmigłowców Apache

5 maja 21:22

W ciągu dnia Rosjanie ostrzelali przygraniczne rejony obwodu sumskiego 9 razy, kierując tam łącznie około 33 pociski. 

5 maja 21:10

Szef Grupy Wagnera oświadczył, że z powodu braku amunicji jego najemnicy wycofają się do 10 maja z Bachmutu. Wcześniej opublikował nagranie, w którym oskarża dowodzących wojną o to, że jego ludzie padają jak muchy na polu walki.

5 maja 20:51

Ambasador Ukrainy w Niemczech apeluje o zniesienie zakazu eksponowania ukraińskich symboli 8 maja

Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew wezwał berlińską policję do ponownego rozważenia decyzji o zakazie używania ukraińskich symboli w Dniu Pamięci i Pojednania 8 maja. Wcześniej berlińska policja poinformowała o zakazie eksponowania ukraińskich i rosyjskich flag w dniach 8-9 maja, czyli w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. 

"Zakaz wywieszania ukraińskich flag jest bardzo krótkowzroczny i bezpodstawny. Niemcy nie mają problemu z ukraińską flagą, która oznacza pokój i wolność. Dlatego wzywam berlińską policję do ponownego rozpatrzenia decyzji" - skomentował na Twitterze Ołeksij Makiejew.

5 maja 19:58
5 maja 19:45

Szojgu i Gierasimow nie zostaną przewiezieni pod strażą do Kijowa, by podpisać bezwarunkową kapitulację. Drugiej Norymbergi raczej nie będzie.

5 maja 19:30

Mapa aktualnej sytuacji na froncie

5 maja 19:16

Błaszczak: Stany Zjednoczone udostępnią Polsce helikoptery Apache jeszcze przed podpisaniem kontraktu

Polska uzyskała zapewnienie, że armia Stanów Zjednoczonych udostępni nam helikoptery Apache z własnych zasobów jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie kupienia przez Polskę 96 helikopterów tego typu - przekazał minister obrony Mariusz Błaszczak w TVP Info po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Apache będą pochodziły z zasobów Sił Lądowych USA.

- Za kilka tygodni polscy piloci rozpoczną szkolenie. Po zakończeniu szkolenia będziemy już mieli udostępnione pierwsze Apache - powiedział minister obrony na konferencji prasowej po spotkaniu. 

Błaszczak zaznaczył, że helikoptery Apache są ważne, bo dobrze współpracują z czołgami Abrams. - Trafią na wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego do 18 Dywizji Zmechanizowanej do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych - przekazał. 

5 maja 18:49

MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba skomentował zatwierdzenie przez Radę Unii Europejskiej wspólnego zakupu amunicji o wartości 1 mld euro. 

"Z zadowoleniem przyjmuję długo oczekiwane zatwierdzenie przez Radę UE drugiej transzy w wysokości 1 miliarda euro na wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy. Ten krok wzmacnia długoterminowe zdolności obronne Ukrainy i jej odporność do pokonania rosyjskiej agresji" - napisał na Twitterze

5 maja 18:29

Rada UE zatwierdziła wspólny zakup amunicji dla Ukrainy

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w piątek wspólny zakup pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 milimetrów oraz rakiet dla Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju. Amunicja o łącznej wartości 1 mld euro będzie kupowana w europejskim przemyśle zbrojeniowym. 

"Dzisiejsza decyzja to kolejny ważny krok w kierunku dostarczenia większej ilości amunicji do Ukrainy. Ukraińskie Siły Zbrojne potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu i terytorium Ukrainy. Potrzebują jej szybko. Wraz z poprzednią decyzją o natychmiastowym dostarczeniu amunicji z istniejących zapasów, przeznaczamy na ten cel 2 mld euro, dzięki czemu łączne wsparcie wojskowe UE dla Ukrainy wynosi 5,6 mld euro" - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 

5 maja 18:10

W Słowiańsku dwa pociski S-300 uderzyły w budynek zakładu Zeus Ceramics, a w Kramatorsku uszkodzony został budynek administracyjny zakładu budowy maszyn. Na razie nie ma informacji o ofiarach. "Doszło do pewnych uszkodzeń terenu, ale cały cenny sprzęt został ewakuowany do bezpieczniejszych regionów Ukrainy na czas" - powiedział Pawło Kirilenko, szef obwodu donieckiego.

5 maja 17:58

MSZ wręczyło ambasadorowi Rosji notę protestacyjną w związku z nawoływaniem do zabójstwa ambasadora Polski w Rosji