Moskwa grozi Kijowowi odwetem za zagrożenie, jakie rzekomy atak dronów na Kreml stworzył dla władz Rosji. Ale z drugiej strony Kreml twierdzi, że za atakiem tym stoją USA, a Kijów tylko wykonuje polecenia Waszyngotnu. Prezydent Zełenski przyjechał do Holandii, gdzie wygłosił przemówienie w haskim Międzynarodowym Trybunale Karnym.
Pokaż od:
4 maja 22:55

Doniesienia o eksplozjach w Kramatorsku w obwodzie donieckim.

4 maja 22:50

Dostawy holenderskiego uzbrojenia, a także szkolenia ukraińskich żołnierzy w Holandii i pomoc medyczna udzielana przez Niderlandy naszym rannym wojskowym przybliżają nas do wspólnego zwycięstwa - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził jedną z baz holenderskiej armii.

Istotne znaczenie ma też działalność niderlandzkich specjalistów, badających rosyjskie zbrodnie popełnione na Ukrainie i pomagających gromadzić dowody tych przestępstw - przypomniał Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 

4 maja 22:35

W Moskwie, w dystrykcie carycyńskim, płonie budynek administracyjny.

4 maja 22:15

Unia Europejska dyskutuje nad nowym mechanizmem sankcji skierowanym do krajów trzecich, które nie robią wystarczająco dużo, aby zapobiec omijaniu przez Rosję nałożonych restrykcji - dodał Bloomberg.

4 maja 21:56

W wyniku zestrzelenia drona uszkodzony został budynek galerii handlowej.

4 maja 21:48

Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas wizyty w Holandii pokazano sprzęt wojskowy, który zostanie przekazany ukraińskim wojskom.

4 maja 21:39

Rosjanie nadal posuwają się w trzech kierunkach we wschodniej Ukrainie, Siły Zbrojne Ukrainy odpierają ataki wroga.

4 maja 21:21

Władze stolicy Ukrainy poinformowały, że zestrzelony został jeden bezzałogowiec. Eksplozje, które rozległy się m.in. nad siedzibą placówki PAP, trwały nieprzerwanie przez około 15 minut. Alarm powietrzny, który ogłoszono o godzinie 20. (19. w Polsce), po 30 minutach został odwołany.

4 maja 21:05

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej nagrań z momentu zestrzelenia drona w centrum Kijowa:

4 maja 21:02

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że odłamki drona spadły w Rejonie Sołomiańskim. Dzielnica ta graniczy z Rejonem Peczerskim, gdzie mieszczą się siedziby instytucji rządowych, w tym najwyższych władz państwa.

Kliczko przekazał następnie, że fragmenty zestrzelonego drona spadły na 4-kondygnacyjny budynek niemieszkalny, wywołując pożar. "Dotychczas nikt nie zgłosił się z prośbą o pomoc do medyków" — napisał mer.

4 maja 20:51

Dron zestrzelony w Kijowie

W Kijowie zestrzelono dron obok Majdanu

4 maja 20:30

Siły rosyjskie na Ukrainie są tak zdegradowane, że nie mogą przeprowadzić żadnych znaczących ruchów ofensywnych i na razie koncentrują się na konsolidacji kontroli nad okupowanym terytorium, mówi szef wywiadu USA.

Według francuskiej agencji prasowej Agencja AFP, dyrektor wywiadu narodowego Avril Haines powiedziała, że ​​strategia Putina prawdopodobnie polega na przedłużaniu konfliktu do czasu, gdy poparcie Zachodu dla Kijowa osłabnie. 

4 maja 20:13

Przedstawiciele amerykańskiego wywiadu wciąż próbują ustalić, kto stał za incydentem z dronem na Kremlu, i badają różne możliwości – w tym operację fałszywej flagi przeprowadzoną przez Rosję lub możliwość udziału skrajnej grupy sympatyzującej z Ukrainą, informuje Associated Press, powołując się na amerykańskiego urzędnika.

4 maja 19:54

Wideo z Kijowa. Mieszkańcy nagrali bezzałogowy statek powietrzny.

4 maja 19:35

Rosyjscy żołnierze stacjonujący w obwodach briańskim i kurskim, przy granicy z Ukrainą, otrzymali ukraińskie mundury; takie działania wroga wskazują na możliwość prowokacji, np. aktu terroryzmu na terytorium Rosji lub wzięcia zakładników - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Nasi informatorzy przekazali nam doniesienia, na podstawie których ustaliliśmy, że w pobliżu granicy pojawiły się oddziały szturmowe sformowane w ramach 13. pułku pancernego oraz 1. pułku strzelców zmotoryzowanych 1. gwardyjskiej armii pancernej sił zbrojnych Rosji. Jednostki wroga znajdują się w okolicach miejscowości Iwanowskoje w obwodzie kurskim i Jamnoje w sąsiednim obwodzie briańskim. Każdy z tych oddziałów liczy po 160 żołnierzy - czytamy.

4 maja 19:14

- Rosja może wykorzystać rzekomy atak dronów na Kreml jako pretekst do eskalacji wojny z Ukrainą. Apelujemy do Moskwy, by nie podejmowała takich działań - oznajmił szef dyplomacji UE Josep Borrell przed czwartkowym spotkaniem Rady ds. Zagranicznych, czyli przedstawicieli MSZ krajów członkowskich.

4 maja 19:00

Rosyjskie władze: W pobliżu rosyjskiej bazy lotniczej na Krymie zestrzelono dron - podaje AFP

4 maja 18:45

Odbudowanie sił lądowych Rosji może zająć 5-10 lat - ocenił w czwartek w Senacie dyrektor Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (DIA) gen. Scott Berrier. Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines stwierdziła, że bez mobilizacji Rosja będzie miała trudności z podtrzymaniem nawet skromnych działań ofensywnych w Ukrainie.

- Mówiłem o armii nowego wzoru, o reorganizacji, którą rosyjskie wojsko przeszło na początku stulecia, która miała uczynić je lepszymi, szybszymi, mniejszymi. Tej armii właściwie już nie ma, teraz polega na rezerwach i sprzęcie z rezerw, starszym sprzęcie z epoki sowieckiej. I zajmie im sporo czasu, by odbudować się do bardziej zaawansowanego poziomu - powiedział gen. Berrier podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych Senatu. 

4 maja 18:30

- Rozmowy na temat potencjalnego przekazania Ukrainie myśliwców F-16 trwają - powiedział premier Holandii Marka Rutte, którego cytuje Reuters. Wcześniej podkreślił on, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

4 maja 18:14

Mer Odessy zatrzymany

Ukraińscy prokuratorzy antykorupcyjni poinformowali, że mer Odessy Hennadij Truchanow został zatrzymany w związku ze śledztwem w sprawie podejrzeń o korupcję - podaje Reuters.

Truchanow został wybrany na burmistrza miasta w 2014 roku i od 2017 roku toczy się przeciwko niemu śledztwo w związku z zarzutami o defraudację, którym zaprzeczył.