Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.
Rada Najwyższa Ukrainy - jednoizbowy parlament - przyjęła uchwałę oficjalnie definiującą ideologię współczesnej Rosji jako "raszyzm" - "faszyzmu" w wersji "rosyjskiej".
Współczesna Rosja Władimira Putina to wedle uchwały "neoimperialistyczna totalitarna dyktatura, która ucieleśnia idee faszyzmu i narodowego socjalizmu w obecnej wersji rosyjskiego faszyzmu (raszyzmu), a także dziedziczy najgorsze praktyki z przeszłości tych ideologii".
Parlament Ukrainy zadeklarował, że zamierza przekonywać także inne państwa oraz instytucje międzynarodowe, by przyjęły powyższy termin jako definicję ideologicznych fundamentów reżimu, który od 23 lat sprawuje władzę na Kremlu.
Rosyjski ostrzał z broni termobarycznej (wyrzutni TOS-1A) w Bachmucie.
TOS-1A Sołncepiok to ciężka samobieżna wyrzutnia rakiet termobarycznych. System zbudowany jest na podwoziu czołgu T-72 lub T-90. Wyrzutnia posiada 24 prowadnice na pocisku kalibru 220 mm. Zawierają one mieszankę zapalnych materiałów, które potrafią spalić się w ułamku sekundy.
Broń termobaryczna zabija przed nagłą zmianę ciśnienia oraz skok temperatury do nawet 3000 stopni Celcjusza. Według prawa międzynarodowego używanie broni termobarycznej jest zakazane, jeśli w zasięgu rażenia znajduje się ludnośći i obiekty cywilne.
Prezydent USA Joe Biden ogłosi w środę nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy w wysokości 300 mln dolarów - informuje portal Politico.
Znajdą się w nim amunicja artyleryjska i moździerzowa, samochody ciężarowe, ciężki sprzęt, rakiety HYDRA-70, a także liczne części zamienne.
Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze w kwestii importu z Ukrainy czterech produktów rolnych - pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika. Dotyczą one także jedynie pięciu państw Unii Europejskiej - Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji.
W wieczornym komunikacie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina pracuje nad "dużym pakietem sankcji" przeciw Rosji, a nad szczegółami pracuje sztab dowódców Sił Zbrojnych. Decyzja o jego wprowadzeniu ma zapaść "wkrótce".
Ukraiński prezydent mówił również o spotkaniu poświęconym międzynarodowym wysiłkom w celu uszczelniania dotychczas nałożonych już sankcji na Rosję.
Zapowiedział również - nie wchodząc w szczegóły - że najbliższe miesiące będą dla Ukrainy okresem zwiększonej aktywności na arenie międzynarodowej.
- Ten maj i kolejne miesiące będą dla Ukrainy dość aktywne na arenie międzynarodowej. Szykuje się dużo pracy związanej z negocjacjami, zbliżają się wydarzenia międzynarodowe, które doprowadzą do wzmocnienia naszej obronę. Nad wszystkim pracujemy - mówił Zełenski.
Zielonogórska neonatologia i jej bank kobiecego mleka są jednymi z kilkunastu ośrodków w kraju, które wspierają matki i ich dzieci w kryzysie wojennym. Sprawą zainteresowała się agencja Reuters.
W okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie miały miejsce eksplozje - informują lokalne kanały telegramowe.
Na wybuchy szybko zareagował Siergiej Aksionow - szef tzw. Republiki Krymu, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową za część Federacji Rosyjskiej pisząc, że na Krymie uruchomione zostały systemy obrony przeciwlotniczej.
W obwodzie charkowskim traktor uderzył w minę na polu między wsiami Werbiwka i Wowczyj Jar. Zginęło dwóch mężczyzn w wieku 39 lat i 47 lat - poinformował 2 maja gubernator obwodu charkowskiego Ołeg Sinegubow.
Gubernator ostrzegł wcześniej w ukraińskiej telewizji przez wchodzeniem do lasów, na pola uprawne i na brzegi zbiorników wodnych ze względu na to, że są to miejsca, w których najczęściej ukrywane są miny.
Według premiera Ukrainy Denysa Szmyhala prawie 40 proc. powierzchni kraju zostało zaminowane od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. To ok. 250 tys. km2. - Ukraina jest obecnie największym polem minowym na świecie - stwierdził Szmyhal.
65 wysoko wyspecjalizowanych członków personelu wojskowego z Nowej Zelandii rozpoczęło podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie przeprowadzą kolejne szkolenie dla żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował Sztab Generalny wojsk ukraińskich.
Jak czytamy w komunikacie, ćwiczenia mają na celu pomoc w opanowaniu takich umiejętności, jak posługiwanie się bronią, celność, pierwsza pomoc na polu walki oraz działania ofensywne i obronne w różnych środowiskach.
W sierpniu ubiegłego roku Nowa Zelandia ogłosiła plany zorganizowania na wyspach brytyjskich serii "istotnych" szkoleń dla Ukraińców. W tym celu zadeklarowała wysłanie łącznie 120 członków swojego personelu wojskowego.
Wśród najpopularniejszych kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku i na Twitterze wciąż znajdują się profile związane z Konfederacją. Partia ma zwolenników głównie wśród najmłodszych wyborców. A to właśnie młodzi Polacy rzadziej chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy niż starsi
Duńskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek, że Dania przekaże Ukrainie prawie 250 mln dolarów pomocy wojskowej.
Środki zostaną przeznaczane w szczególności na zakup systemówobrony przeciwlotniczej, amunicji, pojazdów opancerzonych, ewakuacyjnych i inżynieryjnych oraz innych typów sprzętu - zapowiedział szef resortu obrony Troels Lund Poulsen.
Dania zaoferuje również krajom bałtyckim wysłanie batalionu żołnierzy NATO do wzmocnienia obrony regionu. Chodzi o ok. 1 tys. żołnierzy, którzy przez ok. połowę roku mieliby być rozmieszczeni na terenie Łotwy, a połowę - pozostać na terenie Danii.
- Musimy być przygotowani na długoterminową obecność Danii w krajach bałtyckich. Istnieje potrzeba znalezienia równowagi między rozmieszczeniem żołnierzy na miejscu a gotowością do zrobienia tego z Danii - powiedział we wtorek Poulsen.
Ambasador Francji w Ukrainie Etienne de Poncins złożył wizytę w Humaniu w obwodzie czerkaskim, aby uczcić pamięć 23 ofiar rosyjskiego ataku rakietowego z ubiegłego tygodnia.
"28 kwietnia 2023 roku o godzinie 04:07 pocisk trafił w budynek mieszkalny w Humaniu. 23 osoby, w tym 6 dzieci, zginęło we śnie. Przedstawiciele Ambasady Francji oddali im hołd i złożyli kondolencje mer miasta Irynie Pletniowej oraz jego mieszkańcom" - napisał na Twitterze de Poncins.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat udzielił wywiadu ukraińskiej telewizji, w którym przekazał, że aż 20 tzw. bomb kierowanych spada dziennie na terytorium Ukrainy.
- Każdego dnia w rejony frontu wlatuje około 20 kierowanych bomb lotniczych. Zostały wyprodukowane niedawno i nie zawsze są wysokiej jakości. Bomby przelatują około 70 km i niestety uderzają w infrastrukturę cywilną” - mówił Ignat.
Bomba kierowana to bomba lotnicza wyposażona w system sterowania umożliwiający naprowadzanie jej na cel i zmianę toru lotu.
Polski chargé d'affaires w Moskwie Jacek Śladewski (obecnie najwyżej postawiony członek misji dyplomatycznej Polski w Federacji Rosyjskiej) został we wtorek po południu wezwany przez rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych - poinformowała rosyjska państwowa agencja prasowa TASS.
Według agencji bezpośrednim powodem wezwania przedstawiciela Polski jest przejęcie rosyjskiej szkoły przy ambasadzie w Warszawie.
Dyplomata miał spędzić w siedzibie rosyjskiego resortu dyplomacji "około 20 minut" i po spotkaniu nie udzielił żadnego komentarza reporterom.
Rada Najwyższa - jednoizbowy parlament Ukrainy - zadecydowała o przedłużeniu obowiązywania stanu wojennego w kraju na kolejne 90 dni, do 18 sierpnia.
Zdjęcie z wynikami głosowania udostępnił na Telegramie jeden z deputowanych Jarosław Żeleznik.
To już siódmy raz, kiedy ukraiński parlament dokonuje przedłużenia stanu wojennego. Wedle przepisów uchwalonych w poprzednim głosowaniu stan wojenny obowiązuje do 20 maja.
Osiedle Sałtiwka w północno-wschodniej części Charkowa, położone zaledwie 28 km od granicy z Federacją Rosyjską. Jedno z pierwszych, które Rosjanie próbowali - bezskutecznie - zdobyć, a następne nieustannie ostrzeliwali. Tak wygląda po czternastu miesiącach od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę.
Waszyngton nie ma możliwości podania dokładnych szacunków rosyjskich strat w Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
"Waszyngton nie ma absolutnie żadnego sposobu na podanie poprawnych liczb i tak należy to traktować. Musicie skupić się na liczbach, które Ministerstwo Obrony opublikuje w odpowiednim czasie” – powiedział Pieskow dla CNN.
Biały Dom oszacował w poniedziałek, że rosyjskie wojsko poniosło co najmniej 100 tysięcy ofiar w Ukrainie w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, z czego ponad 20 tysięcy to ofiary śmiertelne.
We wtorek rano w Melitopolu dokonano zamachu na życie zastępcy szefa policji okupowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego - informuje rosyjska redakcja BBC. Według strony rosyjskiej mężczyzna ten został ranny i przewieziony do szpitala.
O wybuchu w Melitopolu, który rosyjskie władze okupacyjne uczyniły centrum administracyjnym okupowanej części Zaporoża, poinformowały rano źródła ukraińskie, a następnie informacje o nim potwierdziły źródła ze strony rosyjskiej.
Jak poinformował we wtorek po południu Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, do wybuchu doszło w chwili, gdy policjant otwierał bramę przy swoim domu, wychodząc do pracy.
Zdaniem Ukraińców, jeśli papież rzeczywiście chciałby wystąpić w roli negocjatora, to najpierw powinien odwiedzić ich kraj, który cierpi od agresji.