Jak informuje "The Kyiv Independent" Ukraina po sześciu miesiącach przerwy spowodowanym rosyjskimi atakami na infrastrukturę krytyczną wznowiła eksport energii elektrycznej. W kwietniu wyeksportowała 90 tys megawatogodzin. Największym odbiorcą jest Polska, która kupiła 40 megawatogodzin.
Drugim największym odbiorcą jest Mołdawia - 30 tys. megawatogodzin.
Słychać wybuchy w regionie Pawlogradu, Dniepropietrowska. Na razie brak oficjalnych informacji o ofiarach. Dzieci zostały ewakuowane z Kizomasu - miasta okręgu Chersońskiego, oświadczył szef regionalnej administracji wojskowej Aleksandr Prokudin. Miasto znajduje się pod stałym ostrzałem rosyjskiej artylerii.
Jedna osoba cywilna zabita, dwie ranne w ostrzale rosyjskim ostrzale artyleryjskim Nikopola - podaje "The Kyiv Post".
Floty Szwecji i Finlandii podniosły stan pogotowia w reakcji na pojawienie się rosyjskich okrętów w rejonie ich wód terytorialnych - poinformował dziennik Iltalehte powołując się na oświadczenie dowódcy szwedzkiej floty admirał Evy Skoog Haslum.
Maria Zacharowa - rzeczniczka rosyjskiego MSZ w programie Rassija 1 zapowiedziała "bardzo ostrą reakcję" na decyzję władz Polski o przejęciu szkoły dla dzieci pracowników ambasady rosyjskiej w Warszawie.
Władze Warszawy, dwa dni temu, na mocy wyroku sądu przejęły nieruchomość przy ul. Kieleckiej, do której Rosja nie miała żadnych praw własności. Proces w tej sprawie trwał kilka lat. Budynek nie miał statusu dyplomatycznego.
Zacharowa pytana w programie, czy rosyjskie władze będą na to reagować stwierdziła:
"Очень, - сказала она, отвечая на вопрос, будет ли жестким ответ России на действия Польши. - Официальная Варшава получит в ответ соответствующие действия, как вы понимаете, они будут приниматься и вырабатываться в межведомственном формате. Сейчас эта работа начата, это их выбор, мы будем отвечать". (cytat za Agencją TASS)
Zacharowa stwierdziła, że odpowiedź będzie ostra i proporcjonalna, a będzie wypracowana w "międzynarodowym formacie". "To ich wybór my będziemy odpowiadać". Zacharowa nie wskazała o jaką odpowiedź, ani o jaki "międzynarodowy format chodzi", być może Moskwa chce w tej sprawie współdziałać z Białorusią.
Do przyjmowania przez Ukraińców przebywających na terenach okupowanych przez Rosjan wzywa ukraiński Ombustman Dmitro Lubynec. "The Kyiv Independent" cytuje jego wypowiedź, w której stwierdza, że jest to decyzja egzystencjalna z punktu widzenia narodowego.
Apel Ombustmana związany jest z dekretem, który dwa dni temu podpisał prezydent Włodymir Putin. Uznaje on za "cudzoziemców" wszystkich tych mieszkańców okupowanych przez Rosję ukraińskich ziem, którzy nie przyjmą rosyjskiego paszportu. "Cudzoziemcy" z okupowanych terenów mogą być deportowani do innych rejonów Rosji ze względów na "bezpieczeństwo narodowe".
W ocenie władz ukraińskich jest to próba tworzenia przez Rosjan na okupowanych terenach faktów dokonanych i przeprowadzenia zmian etnicznych.
Prezydent Czech Peter Pawel, w czasie wizyty na Ukrainie wyraził intencję przedyskutowania z członkami czeskiego parlamentu sprawy deportacji Tatarów krymskich w 1944. W jego przekonaniu ten przypadek można uznać za ludobójstwo. Taką uchwałę Parlament Ukraiński podjął w 2015 roku
Tatarzy byli wielokrotnie prześladowani w dziejach Rosji, ale w początkowo w ZSRR cieszyli się pewną autonomią. W 1944 roku Stalin uznał, że trzeba ich ukarać za przypadki kolaboracji z Niemcami hitlerowskimi. W ciągu dwóch dni wywieziono między innymi amerykańskimi ciężarówkami 150-190 tysięcy Tatarów - mieszkańców Krymu. Zniszczone zostały meczety, a Tatarzy osiedleni w pustynnym terenie Azji Centralnej. Po dwóch latach życia straciło przeszło 40 procent wysiedlonych.
Generał Walerij Załużny oraz 10 najważniejszych ukraińskich generałów spotkało się z głównodowodzącym sił USA w Europie - generałem Christopherem Cavolim - donosi Ukrinform.
Według komunikatu wydanego po spotkaniu, amerykańskiemu generałowi przedstawiono możliwe scenariusze działań oraz możliwe dla nich zagrożenia. Wskazano także przyszłe wspólce cele - m.in. rozszerzenie szkoleń wojskowych dla ukraińskiej armii. Generał Cavoli z kolei zwrócić uwagę na konieczność zaopatrzenia w amunicje, co jego zdaniem jest jednym z najważniejszych warunków powodzenia operacji ukraińskich.
Prezydent Rosji podpisał 30 kwietnia dekret o poborze. Jak informuje portal Nexta do wojska zostanie powołanych 147 tysięcy Rosjan. Pobór w Rosji zawsze rozpoczyna się 1 kwietnia, a prezydent dekretem określa liczbę poborowych wcielanych do sił zbrojnych.
Jak informuje Ukrinform w dzisiejszym ostrzale artyleryjskim regionu chersońskiego w wiosce Biełozerka zginęła 29 kobieta. Jedna osoba została ranna, a jej stan jest ciężki.
Jak informuje agencja Ukrinform w Bachmucie zaginął Wołodymir Mukan - dziennikarz, żołnierz, ukraiński korespondent wojenny.
Jak informuje rzecznik ukraińskiej Gwardii Narodowej Rusłan Muzyczuk w Bachmucie i Marince trwają walki uliczne na krótkich dystansach.
Jego wypowiedź jest odpowiedzią na twierdzenie rosyjskich wojskowych, że opanowują zachodnie sektory Bachmutu, gdzie do tej pory trwała obrona sił ukraińskich
Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował poprzez agencję TASS o ograniczeniach jakie nałożył twitter po jego anglojęzycznych wpisach dotyczących Polski. Jego zdaniem jest to decyzja Elona Muska.
Ostatnio Miedwiediew, przewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa w związku z odzyskaniem przez włądze Warszawy budynku szkoły ambasady rosyjskiej stwierdził: "to państwo nie powinno istnieć" jak dodał Rosja nie powinna utrzymywać stosunków dyplomatycznych z Polską, dopóki rządzą tam absolutni rusofobowie, a polscy najemnicy znajdują się na Ukrainie. Ci powinni być eksterminowani jak szczury"
Agencja TASS poinformowała, że nowym wiceministrem obrony Rosji został mianowany generał pułkownik Aleksiej Kuzmienkow. Kuzmienkow ma być odpowiedzialny za logistykę wojskową - zaopatrzenie wojsk. W czasie wojny na Ukrainie okazało się, że właśnie logistyka okazała się najgorzej działającym elementem rosyjskiej armii
Prezydent Czech gen. Petr Pawel napisał na transporterze opancerzonym przekazanym przez Czechy ukraińskiej armii, który jedzie na front. "Russia, Go home".
Prezydent Czech przebywa na wschodzie Ukrainy. Tam na poligonie pod Dniepropietrowskiem spotkał się z ukraińskimi żołnierzami wyjeżdżającymi na front. Jak sam stwierdził chciał tym spotkaniem dodać im odwagi i udzielić wsparcia.
Ukraińska Federacja Judo zagroziła bojkotem zawodów będących kwalifikacjami olimpijskimi oraz samymi igrzyskami jeśli wystąpią w nich reprezentanci Rosji.
Rosja zaatakowała dziewięć z 25 regionów Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin - podsumowuje The Kyiv Independent .
Regiony, które wymieniają jako zagrożone bombardowaniem, to Sumy, Czernihów, Charków, Chersoń, Mikołajów, Zaporoże, Dniepropietrowsk, Ługańsk i Donieck.
Według regionalnej administracji wojskowej jeden cywil został zabity, a inny ranny w Chersoniu , gdzie odnotowano 27 ataków na 14 osiedli.
Najbardziej intensywne rosyjskie ataki odnotowano w obwodzie ługańskim, gdzie siły rosyjskie ostrzeliwały region 93 razy w ciągu ostatniej doby. Nie zgłoszono żadnych ofiar.
Grupa Wagnera straciła praktycznie cały wpływ na przebieg walk w Ukrainie z powodu dużych strat i braku posiłków — powiedział w niedzielę 30 kwietnia w ukraińskiej telewizji państwowej rzecznik Brygady Gwardii Narodowej "Czerwona Kalina" Mykoła Kowal. — Nie mają już skąd wziąć ludzi. Oni naprawdę ponieśli znaczne straty — stwierdził. — Po prostu widzę, że wszystkie pola są rozrzucone ciałami wagnerowców i nikt nie przychodzi po nich. Nikt nie chce już walczyć — dodał.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w obchodach Dnia Straży Granicznej Ukrainy i wręczył odznaczenia państwowe.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że jego siły zbrojne zajęły cztery przecznice w zachodnim Bachmucie, donosi Reuters.
Poinformowała o tym rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA. W mieście od tygodni toczą się zaciekłe walki, o które siły rosyjskie walczą od miesięcy.