To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Zdecydowana większość obywateli Niemiec (66 procent) nie wierzy, że Chiny mogłyby pomóc w zakończeniu wojny jako mediator między Rosją a Ukrainą, wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Forsa na zlecenie czasopisma "Internationale Politik".
Tylko niespełna jedna trzecia (31 procent) uważa, że jest to możliwe. Trzy procent odpowiedziało "nie wiem" - pisze we wtorek portal telewizji ARD.
źródło: PAP
Niemieckie czołgi Leopard jadą na front.
Rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret, który umożliwia władzom Rosji konfiskatę zagranicznych aktywów w wypadku, gdy przejęte zostaną rosyjskie aktywa za granicą - przekazała rosyjska państwowa agencja prasowa TASS.
Według dekretu zastosowanie takich środków może mieć jednak tylko charakter "tymczasowy".
Rosja podwoiła liczbę lotniskowców pełniących służbę bojową na Morzu Czarnym - przekazało Dowództwo Operacyjne "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy.
Oznacza to, że liczba uzbrojonych rakiet manewrujących do zwalczania celów lądowych i morskich Kalibr, gotowych do użycia, wynosi obecnie 24. Pociski Kalibr wystrzeliwane z Morza Czarnego są groźną bronią, która od początku rosyjskiej inwazja odpowiada za znaczące zniszczenia w Ukrainie.
„Obecnie dyżur bojowy pełnią dwa okręty wodne i dwa okręty podwodne. Łączny arsenał pocisków Kalibr to 24. Stopień zagrożenia rakietowego jest bardzo wysoki" - pisze dowództwo wojskowe odpowiadające za obronę południowej części kraju.
Łącznie rosyjska flota na Morzu Czarnym składa się aktualnie z 13 statków.
Troje dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji wróciło do ojczyzny - poinformowała organizacja Save Ukraine. Ich podróż trwała 15 dni, były przesłuchiwane w Rosji i na Białorusi - przekazała fundacja zajmująca się repatriacją deportowanych ukraińskich dzieci.
"15 dni podróży, kilkugodzinne przesłuchania na terytorium Rosji i Białorusi, tysiące minut nerwów i stresu — i już nareszcie rodzice są razem ze swoimi dziećmi w ojczyźnie" - napisała organizacja w mediach społecznościowych.
"Wspólnymi siłami sprawimy, że każde ukraińskie dziecko wróci do domu" - podkreślono.
źródło: PAP
Rosjanie ostrzeliwali rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim. Ogień z ciężkiej artylerii otworzono w kierunku miasta Marganiec i Nikopol - przekazał szef władz obwodowych Serhij Łysak. Jak przekazał we wpisie na Telegramie, ranne zostały dwie kobiety w wieku 64 i 77 lat.
W Brukseli padają ostrzeżenia, by nie rozwijać rozmów o rekompensatach za koszty wsparcia dla Kijowa - bo to ryzyko dla unijnej polityki sankcji wobec Rosji.
Pracownik ambasady Mołdawii w Moskwie został uznany za osobę niepożądaną w ramach retorsji za wydalenie 19 kwietnia przez MSZ w Kiszyniowie przedstawiciela rosyjskiej ambasady w tym mieście - podały mołdawskie media.
Osobą, którą władze Rosji uznały za persona non grata, jest Valeriu Manea, I sekretarz sekcji konsularnej ambasady Mołdawii w Moskwie. Z ustaleń mołdawskich mediów wynika, że Rosja zakazała też wjazdu na swoje terytorium szefowej MSW Mołdawii Anie Revenco, a także trzem deputowanym rządzącej krajem Partii Akcji i Solidarności (PAS). Są nimi Oazu Nantoi, Olesea Stamate oraz Lilian Carp.
Wkrótce Kijów otrzyma pierwszą partię wagonów metra z Warszawy - przekazał mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Łącznie kijowska kolej podziemna ma otrzymać 60 wagonów. Dzięki pomocy partnerów międzynarodowych, w tym metra warszawskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego kijowskie metro otrzyma za darmo 60 wagonów serii 717 - przekazał Kliczko.
Niepewność co do planów Chin i Ameryki nasilają wyścig zbrojeń w regionie Indo-Pacyfiku. W tle pobrzmiewają już echa II wojny światowej, a zagrożenie rośnie do nieznanych od dekad poziomów
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk spotkał się z prezydentem Czech Petrem Pavlem.
"Z prezydentem Czech Piotrem Pavlem omówiliśmy zadania strategiczne, przed którymi stoi teraz Ukraina. Podczas spotkania przede wszystkim podziękowaliśmy za wsparcie, jakiego Czechy udzielają Ukrainie. Pierwszą rzeczą, na której się skupiliśmy, było wsparcie wojskowe Ukrainy" - napisał Stefanczuk na Facebooku.
W ciągu dnia siły obronne Ukrainy odparły 36 ataków rosyjskich najeźdźców na kierunku bachmuckim - podał w wieczornej aktualizacji Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wojska rosyjskie przeprowadziły dwa ataki rakietowe z systemu obrony powietrznej S-300 na centrum miasta Kupiańsk w obwodzie charkowskim.
Wróg nadal wykorzystuje placówki edukacyjne dla dzieci na tymczasowo okupowanych i zdobytych terytoriach do własnych celów. Rozmieszcza w nich swoje obiekty wojskowe, osłaniając się"żywą tarczą" dzieci i kadry nauczycielskiej. W miejscowości Urzuf w obwodzie donieckim, na terenie jednego z obozów dziecięcych przebywa do 200 żołnierzy rosyjskich sił okupacyjnych - podaje Sztab.
Więziony przez Rosjan na Krymie hiszpański 75-letni wolontariusz Mariano Garcia jest torturowany — poinformował we wtorek Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka. Według byłego współwięźnia hiszpańskiego wolontariusza mężczyzna jest w areszcie w Symferopolu torturowany przez pracowników rosyjskich struktur siłowych — przekazał Łubinec. Ma na nogach siniaki od uderzeń, stracił część zębów i był brutalnie traktowany przez pracowników więzienia. Jego ciało pokryte jest bliznami.
Rzecznik praw człowieka poinformował, że do tej pory do mężczyzny nie dopuszczono ani hiszpańskiego konsula, którego nawet nie powiadomiono o zatrzymaniu obywatela Hiszpanii, ani adwokata. Łubinec zaapelował o natychmiastowe uwolnienie Hiszpana i wszystkich cywilnych obywateli Ukrainy, którzy zgodnie z konwencją genewską "nie mogą być więzieni na podstawie spreparowanych oskarżeń w miejscach pozbawienia wolności" w Rosji i na terytorium Ukrainy, niebędącym pod kontrolą władz w Kijowie.
Kijów otrzyma w tym roku od partnerów międzynarodowych 60 wagonów metra. Całkowicie za darmo - napisał mer Kijowa Witalij Kliczko.
"Wkrótce z Warszawy do Kijowa przyjedzie pierwsza partia wagonów metra. Otrzymane wagony będą przede wszystkim wykorzystywane jako wsparcie techniczne do napraw istniejącego taboru. Część z nich będzie eksploatowana do przewozu pasażerów" - przekazał Kliczko.
Rosyjscy żołnierze zakazili się wąglikiem na okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformował we wtorek mer Melitopola Iwan Fedorow. Kopiąc okopy, wojskowi natrafili na grzebowisko padłych zwierząt.
"Okupanci kopali okopy, przez przypadek rozkopali grzebowisko zwierząt i złapali wąglika" - napisał Fedorow w mediach społecznościowych. Jak przekazał, rosyjski pododdział trafił na kwarantannę. Początkowo wojskowych przetransportowano do szpitala w okupowanym Melitopolu, a po potwierdzeniu diagnozy wywieziono ich w nieznanym kierunku."Nawet ukraińska ziemia odpiera okupantów. Na pewno nie będą mieć happy endu" - podaje lojalny wobec Kijowa mer.
"Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy w jej walce o wolność" - napisała na Twitterze premier Estonii Kaja Kallas. "Do jej zakończenia pozostaje jednak długa droga, rosyjska agresja nie jest jedynie sprawą europejską lub 'konfliktem regionalnym'; na szali znajduje się prawo państwa do istnienia" - zaznaczyła estońska premier.
W poniedziałek Kallas złożyła wizytę na Ukrainie; była to jej pierwsza zagraniczna podróż po zaprzysiężeniu w ubiegłym tygodniu nowego rządu Estonii. Z drugą wizytą zagraniczną udała się do Warszawy, gdzie we wtorek spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Estońska premier weźmie też udział w dyskusji zorganizowanej w Kolegium Europejskim w Natolinie.
Po trwających pół roku negocjacjach Mercedes-Benz sprzedał swoje przedstawicielstwo i fabrykę aut pod Moskwą. Ale niemiecki koncern zapewnił sobie możliwość odzyskania tego majątku po zniesieniu sankcji na Rosję.