W niedzielę o godz. 13 wznowione zostaną negocjacje ministrów rolnictwa 5 krajów dotkniętych nadmiernym importem produktów rolnych z Ukrainy (Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier) z wiceszefem Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem – dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM.
Rozmowy będą dotyczyć poszerzenia unijnej listy produktów, które Bruksela chce objąć zakazem importu. Ministrowie rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier w liście do Komisji Europejskiej wysłanym w piątek deklarują, że chcą dodatkowo wpisać na tę listę olej słonecznikowy, mąkę, miód, cukier, owoce miękkie, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne.
Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „O nazwach geograficznych”, która zabrania nadawania obiektom geograficznym nazw związanych z Rosją i jej postaciami - informuje strona internetowa Rady Najwyższej Ukrainy.
Prawo zabrania nadawania obiektom geograficznym nazw, które symbolizują lub gloryfikują Rosję lub jej miejsca pamięci, daty, wydarzenia, postacie, które dokonały agresji na Ukrainę (lub inny kraj), a także totalitarną politykę i praktyki związane z prześladowaniami za krytykę totalitarnej władzy sowieckiej i reżimy rosyjskie.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy od początku inwazji Rosji na pełną skalę zdemaskowała ponad 300 zdrajców - poinformował szef SBU Wasyl Maliuk w rozmowie z agencją "Interfax-Ukraina".
"Od początku inwazji na pełną skalę zdemaskowaliśmy ponad 300 zdrajców. W tym 9 w SBU i 102 w siłach obronnych w ogóle” – powiedział szef SBU.
Wśród ostatnich spraw Maliuk wymienił zatrzymanie w Oczakowie byłego dowódcy jednego z ośrodków operacji specjalnych Sił Zbrojnych, który okazał się agentem rosyjskiego wywiadu. Nie tylko zbierał dane wywiadowcze, ale miał też za zadanie ułatwić poddanie miasta okupantowi.
Mychajło Fiodorow, ukraiński minister transformacji cyfrowej, powiedział agencji AP, że drony, wojna elektroniczna, komunikacja satelitarna i inne technologie są fundamentalną częścią wojny z Rosją, która rozpoczęła się ponad rok temu.
"Technologie sprawiają, że tradycyjna i nowoczesna artyleria jest bardziej celna i pomagają ratować życie naszych żołnierzy” – powiedział Fiodorow w rozmowie z Associated Press.
"Każdego dnia na polu bitwy pojawiają się nowe drony z naszej strony i ze strony Rosji” – powiedział Fiodorow. „Widzimy, jakie mają drony. Rozkładamy je i badamy” - dodał.
"W tej wojnie technologicznej na pewno wygramy” – podkreślił Fiodorow.
Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva nie będzie już krytykował pomocy wojskowej dla Ukrainy, by nie kłócić się z Zachodem i nie sprawiać wrażenia zwolennika rosyjskiej agresji - poinformowali agencję Reuters anonimowi urzędnicy brazylijscy.
Tydzień temu Lula wezwał Stany Zjednoczone i Europę do zaprzestania dostaw broni dla Ukrainy, mówiąc, że tym sposobem dostawy broni przedłużają wojnę. W Białym Domu Lula został nawet oskarżony o "powtarzanie rosyjskiej i chińskiej propagandy".
Brazylijscy urzędnicy powiedzieli Reutersowi, że komentarze Luli wywołały "niepotrzebną wrzawę” i podważyły neutralność i autorytet Brazylii jako mediatora w rozmowach pokojowych, które Lula chce zorganizować.
Lider najemników z tzw. Grupy Wagnera - Jewgienij Prigożyn - powiedział, że syn rzecznika prasowego Kremla Dmitrija Pieskowa służył jako zwykły strzelec wśród Wagnerowców - informuje Ukraińska Prawda.
"Spośród wszystkich moich znajomych - mówię to po raz pierwszy - jedna osoba. Dmitrij Pieskow, który w swoim czasie zasłynął jako zupełny liberał, wysłał swojego syna, którego ja uczyniłem zwykłym strzelcem. Pracował zupełnie normalnie, jako zwykły strzelec po kolana w błocie" - mówi Prigożyn na nagraniu rozpowszechnianym na Telegramie.
Wszelkie negocjacje w sprawie zaprowadzenia pokoju w Ukrainie muszą być prowadzone na warunkach strony ukraińskiej, gdyż co najmniej nieodpowiedzialne jest stawianie agresora i ofiary agresji na tym samym poziomie - uważa zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA Vedant Patel.
"To nieodpowiedzialne stawiać te dwa kraje, Rosję i Ukrainę, na tym samym poziomie. Jedna próbuje zatrzeć granice drugiej, a druga próbuje chronić swoje życie” – powiedział Patel, komentując perspektywy rozmów pokojowych.
Rosjanie ostrzelali w piątek cztery miejscowości w obwodzie sumskim - Hotyńskę, Biłopolskę Szałygińskę i Nowosłobidskę - przekazały wojskowe władze obwodu.
114 pocisków moździerzowych, artyleryjskich i kumulacyjnych spadło na obwód sumski (...). W okolicach wsi Hotyńska ranny został jeden cywil. Zniszczono również budynek szkoły"- czytamy na Telegramie.
Łotewska minister obrony Inara Murniece po spotkaniu w Ramstein powiedziała, że wszystkie dostępne w kraju przenośne systemy obrony powietrznej Stinger zostaną przekazane Ukrainie.
Dodała, że do końca 2023 roku na Łotwie przeszkolonych zostanie nawet 3 tys. ukraińskich żołnierzy.
Łotwa przekazała Ukrainie pierwsze Stingery w styczniu 2023 roku.
MSZ Rosji wydało w piątek ostrzeżenie przed "niebezpiecznymi{ wypowiedziami NATO w sprawie przystąpienia Ukrainy do sojuszu.
"NATO stawia sobie za cel pokonanie Rosji w Ukrainie i motywując Kijów obiecuje, że po zakończeniu konfliktu kraj ten może zostać przyjęty do sojuszu” – powiedziała rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Maria Zacharowa.
Wcześniej sekretarz generalny NATO Jen Stoltenberg powiedział, że "przyszłość Ukrainy jest w NATO”.
"Takie wypowiedzi są krótkowzroczne i wręcz niebezpieczne. To może doprowadzić do ostatecznego załamania europejskiego systemu bezpieczeństwa” – powiedziała Zacharowa, którą cytuje CNN.
Ukraińskie kanały telegramowe informują o działaniu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w obwodach zaporoskim i dniepropietrowskim przeciwko rosyjskim bezzałogowym statkom powietrznym.
Wcześniej w obwodach mikołajowskim, chersońskim, zaporoskim i dniepropietrowskim ogłoszono alarm obrony przeciwlotniczej.
Albania znosi możliwość bezwizowego wjazdu dla obywateli Rosji w celach turystycznych - przekazała ambasada Albanii w Moskwie powołując się na decyzję albańskiego rządu.
Ruch bezwizowy dla obywateli Federacji Rosyjskiej w celach turystycznych obowiązuje w Albanii w sezonie letnim, od 1 maja do 30 września. Od tego roku wszystkie osoby, które będą chciały wjechać do Albanii, będą musiały przejść procedurę przyznania wizy.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uważa, że obecnie używane przez Niemcy myśliwce nie nadają się do rozmieszczenia ich w Ukrainie.
Zdaniem szefa niemieckiego resortu obrony, niemieckie myśliwce Tornado i Eurofighter mają zupełnie inne możliwości "niż te potrzebne obecnie w sytuacji bojowej Ukrainy”.
"Ukraińskim pilotom pomagają przede wszystkim samoloty, z których mogą szybko korzystać, które można serwisować na miejscu, gdzie technologia jest znana” - powiedział Pistorius, którego cytuje Ukraińska Pravda.
"Każdy kolejny samolot zwiększa wyzwania związane ze szkoleniem pilotów. Nie można po prostu przełączyć się z jednego systemu na inny” – dodał.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał podpisał projekt ustawy zaostrzającej kryteria otrzymania ukraińskiego obywatelstwa - wynika z informacji opublikowanych na stronie Rady Najwyższej - jednoizbowego parlamentu - Ukrainy.
Dokument wprowadza nowego wymagania dla osób obywatelstwem krajów trzecich lub pozbawionych obywatelstwa, które chciałyby się ubiegać o obywatelstwo Ukrainy.
Każdy z kandydatów będzie musiał zdać egzamin z podstaw znajomości konstytucji Ukrainy i historii kraju, a także pomyślnie zdać test ze znajomości ukraińskiego języka. Co ciekawe, wymagania te nie muszą zostać spełnione przed oficjalnym przyznaniem obywatelstwa. Odpowiednie dokumenty potwierdzające zdanie wymienionych wyżej egzaminów będą musiały zostać dostarczone do odpowiednich organów w terminie do dwóch lat od dnia przyznania obywatelstwa.
Ustawa wprowadza również alternatywną ścieżkę uzyskania pełnych praw obywatelskich dla osób zza granicy - za "szczególne zasługi" na rzecz ukraińskiego państwa oraz za służbę wojskową u boku żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, zwłaszcza w przypadku weteranów, którzy otrzymali już odznaczenie za dokonania na froncie.
Finlandia ogłosiła plany wysłania sprzętu wojskowego ukraińskim siłom zbrojnym - poinformowało Ministerstwo Obrony Finlandii, donosi Yle.
To już 15. partia pomocy wojskowej z Finlandii dla Ukrainy. Fiński resort obrony wyjaśnił, że przy podejmowaniu decyzji o pakiecie pomocowym wzięto pod uwagę zarówno potrzeby Ukrainy, jak i sytuację Sił Zbrojnych Finlandii.
Ze względów bezpieczeństwa podano informacji o zawartości pomocy, sposobie dostawy ani czasie jej przybycia.
Ruiny Bachmutu. Zdjęcia opublikowane przez telegramowy kanał "Bachmut. Życie!", który śledzi sytuację konfliktu w atakowanym przez siły rosyjskie mieście.
40 rosyjskich żołnierzy, którzy odmawiają walki z Ukrainą, jest obecnie przetrzymywanych obwodzie włodzimierskim w Federacji Rosyjskiej - twierdzi Iryna Emanuel z ukraińskiej organizacji Komitet Prawników Wojskowych, której wypowiedź cytuje telegramowy profil Sił Zbrojnych Ukrainy.
"W tej chwili wielu >>odmawiających<< jest przetrzymywanych w jednostce wojskowej we wsi Pakino w obwodzie włodzimierskim. Według posiadanych przeze mnie informacji jest to około 40 osób. Są wśród nich zarówno zmobilizowani żołnierze, jak i najemnicy" - informuje Emanuel.
Prawniczka przekonuje, że wszyscy "więźniowie" trafili tam bez żadnego wyroku sądu. Jednostka Pakino ma być miejscem, do którego trafiają na początku wszyscy, którzy bez pozwolenia próbują opuścić swoją jednostkę wojskową.
"Wszyscy w Ukrainie muszą zrozumieć, że głównym zadaniem państwa jest wyzwolenie naszych terytoriów, odzyskanie naszych ziem i uwolnienie naszego narodu z rosyjskiej niewoli. To jest zadanie, na którym koncentrujemy państwowe zasoby. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy nam pomagają. Wszystkim, którzy skupiają uwagę świata na Ukrainie. Wszystkim, którzy tu miejsca pracy, płacą podatki, przebywają w kraju i wspierają pracę swoich przedsiębiorstw. Wszystkim, którzy organizują zbiórki dla naszych żołnierzy i na rzecz odbudowy kraju (...) Teraz, podobnie jak w zeszłym roku, musimy być zjednoczeni, zmobilizowani i w pełni skoncentrowani na obronie" - mówi w codziennym komunikacie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ukraiński prezydent przekazał również, że w piątek miała miejsca narada sztabu naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerija Załużnego, w której uczestniczyli także m. in. dowódca wojsk lądowych, szef wywiadu i przedstawiciele rządu.
W państwach Unii Europejskiej przeszkolonych zostało ponad 16 tys. Ukraińców - przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w niemieckiej bazie wojskowej Ramstein.
Szkolenia są częścią Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej dla Ukrainy (EUMAM), która rozpoczęła działania 17 października ubiegłego roku. Zakłada ona plan przeszkolenia 30 tys. ukraińskich żołnierzy na terenie 24 państw Unii Europejskiej.