To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 7.
Siewierodonieck po rosyjskim "wyzwoleniu".
Premier Ukrainy Denys Szmyhal nie ujawnił, czy podczas spotkań z amerykańskimi urzędnikami w Waszyngtonie w tym tygodniu omawiał masowy wyciek tajnych dokumentów - podaje CNN. Podkreślił jednak, że oba kraje są zjednoczone.
Shmyhal nie odpowiedział też na pytanie CNN, czy któryś z urzędników USA przeprosił za wyciek dokumentów, z których wiele dotyczy wojny w Ukrainie. Przekazał natomiast, że z wieloma urzędnikami omówiono "wiele ważnych kwestii".
- Jesteśmy kluczowo zjednoczeni i absolutnie zjednoczeni z Amerykanami i innymi międzynarodowymi partnerami w przygotowaniu naszej kontrofensywy i jesteśmy pewni, że wygramy tę wojnę. Wyzwolimy nasze terytoria - powiedział Szmyhal cytowany przez CNN.
Jak podaje stacja, premier Ukrainy, bez dowodów zasugerował również, że za wyciekiem poufnych dokumentów stoi Rosja.
Według szacunków Ministerstwa Edukacji w polskich szkołach miało się uczyć nawet 700 tys. dzieci z Ukrainy. Jak sobie poradziliśmy? Czy ukraińscy uczniowie czują się dobrze w polskich szkołach, a nauczyciele otrzymali pomoc? Czy obowiązek szkolny dla uchodźców to dobry pomysł? Zobacz wideo.
Pekin, atakując premiera Polski, chce wymusić na Warszawie uznanie, że niepodległość i bezpieczeństwo Tajwanu jest wewnętrzną sprawą Chin - podaje sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.
Rosyjski sąd arbitrażowy uchylił wszelkie ograniczenia nałożone na Volkswagena w dysponowaniu majątkiem w Rosji. Przed miesiącem ten sam sąd zajął majątek niemieckiego koncernu z pozwu firmy motoryzacyjnej GAZ oligarchy Olega Deripaski.
W ustawie wskazano, że ściganie sprawców zbrodni popełnionych na i przeciw Ukrainie jest niezbędne do pokazania, że prawo międzynarodowe nie pozwala na bezkarność, a indywidualna odpowiedzialność karna może być ponoszona również przez przywódców państw - czytamy na stronie Sejmu.
"W związku z tym Sejm popiera działania zmierzające do ukarania sprawców i inicjatywy w tym zakresie, takie jak ustanowienie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie oraz powołanie Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie, które zajmie się odpowiednim zabezpieczeniem materiału dowodowego" - wskazali posłowie w przyjętej uchwale.
Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą wprowadza się czas moskiewski na okupowanych przez Rosję terytoriach tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz w obwodach chersońskim i zaporoskim.
Rosja próbuje zaanektować te ukraińskie regiony, ale rosyjskie wojska nie kontrolują ich w pełni.
Próba aneksji terytoriów ukraińskich nie jest uznawana przez zdecydowaną większość krajów świata, potępiającą ją rezolucję przyjęło również Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Według dezinformacji szerzonej przez rosyjskie media, Polska ma chcieć przejąć część ukraińskich ziem.
Polska będzie przekazywać Ukrainie samoloty MiG-29 stopniowo, w miarę uzupełniania własnej floty samolotami FA-50, a później F-35 - powiedział prezydent Andrzej Duda w Wiedniu, donosi korespondent Ukrinform.
"Teraz wysyłamy samoloty MiG-29 na Ukrainę. Prawdopodobnie będziemy sukcesywnie przenosić te samoloty , które jeszcze nam pozostały z naszych zasobów. Zrobimy to jednak w miarę uzupełniania zasobów nowymi samolotami, które kupujemy dla polskiej armii" – powiedział Duda.
Amerykański dziennik "The Washington Post" przeanalizował kolejne dokumenty wyniesione z wojskowych serwerów USA. Tym razem to rewelacje związane z wojną w Ukrainie.
MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał przez telefon z MSZ Kostaryki Arnoldem Tinoco. Podczas rozmowy władze Kostaryki wyraziły chęć dołączenia do grupy roboczej w sprawie powołania specjalnego trybunału ds. rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie. Łącznie takich państw jest już 34.
Liczba osób zabitych w wyniku ataku rakietowego na Słowiańsk w obwodzie donieckim wzrosła do 8 osób, rannych - 21 - poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyryłenko.
Dodał, że było "co najmniej siedem miejsc trafień". Kyrylenko wyjaśnił, że najeźdźcy wystrzelili siedem pocisków S-300.
Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Słowiańsk wzrosła do 6, a liczba rannych do 17. Na miejscu wciąż trwa akcja ratunkowa. Pod gruzami nadal mogą znajdować się ludzie.
Tę zatrważającą kolekcję zebrały ukraińskie służby specjalne. Po wojnie ma ona służyć jako dowody zbrodni Rosjan na ludności cywilnej.
Z gruzów budynku mieszkalnego w Słowiańsku wydobyto dziecko, które zmarło w karetce pogotowia w drodze do szpitala - informuje Daria Zarivna, doradczyni szefa Kancelarii Prezydenta Zełenskiego.
"Niestety, dziecko zmarło w karetce…" – napisała Zarivna na kanale Telegram.
"W ciągu dnia nieprzyjaciel przeprowadził 6 nalotów i 19 ataków rakietowych, w tym 13 z systemu obrony powietrznej S-300 na pokojowe miasta Słowiańsk i Kramatorsk. Ponadto wróg przeprowadził około 20 ataków z systemów salw rakietowych", podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym wieczornym komunikacie.
Rosja nadal koncentruje swoje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych w okolicy Łyamnu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. "Najcięższe walki trwają o Bachmut i Marjinkę. Około 40 ataków wroga zostało odpartych w ciągu dnia", podano w komunikacie.