Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.
Urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Wielkiej Brytanii spotkali się w czwartek z przedstawicielami instytucji finansowych w celu poinformowania ich o działaniach Rosji mających na celu uniknięcie zachodnich sankcji - przekazał agencji Reuters anonimowy pracownik Departament Stanu USA.
Instytucje zapowiedziały zwiększenie starań w celu powstrzymania prób obejścia sankcji i ograniczeń eksportowych.
Państwa zachodu intensyfikują w ostatnim czasie działania, które mają zadbać o uszczelnienie restrykcji nałożonych na rosyjską gospodarkę ze względu na zwiększone i nagłe zapotrzebowanie Rosji na wiele krytycznych komponentów, m. in. do produkcji amunicji.
FSB szacuje, że straty, które poniosła do tej pory rosyjska armia w Ukrainie, są znacznie większe, niż twierdzi ministerstwo obrony. Taką informację przekazała w czwartek redakcja "New York Timesa", powołując się na dokumenty amerykańskiego wywiadu.
Od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę Rosja uszkodziła lub zniszczyła ponad połowę wszystkich kościołów, które znajdują się w obwodzie donieckim - przekazał komendant regionalnej policji Rusłan Osipenko.
- W obwodzie donieckim jest 247 budynków sakralnych, 130 z nich dalej funkcjonuje. 117 zostało zamkniętych ze względu na uszkodzenia, z czego 30 zostało całkowicie zniszczonych. Zbombardowano je - mówił Osipenko na briefingu prasowym w czwartek.
Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy umieściła chińską firmę technologiczną Xiaomi na liście sponsorów wojny - poinformował jej oddział prasowy w komunikacie.
„Powodem wpisania firmy na listę międzynarodowych sponsorów wojny jest to, że nie tylko kontynuowała ona swoją pracę w Rosji po inwazji na pełną skalę, ale nadal pozostaje tam liderem na rynku sprzedaży smartfonów. Podczas gdy Rosjanie bombardowali pokojowe miasta na Ukrainie, Xiaomi zdołało zwiększyć w trzecim kwartale 2022 roku dostawy do Rosji o 39 proc. w stosunku do ubiegłego roku” - uzasadnia swoją decyzję agencja.
Prorosyjski mołdawski polityk Ilon Shor został skazany na 15 lat więzienia - informują mołdawskie media.
Shor został uznany winnym prania brudnych pieniędzy i oszustwa. Według Departamentu Skarbu USA - który nałożył na niego sankcje - polityk pracował nad stworzeniem koalicji politycznej, która utworzyłaby nową większość w parlamencie i przegłosowała istotne reformy systemowe w interesie Rosji.
Walki w Bachmucie.
W ciągu dnia doszło do trzech ataków w obwodzie dniepropietrowskim. Ciężką artylerią nieprzyjaciel zaatakował obszary Nikopol, Pokrowsk i Czerwonohoriwka" - napisał przewodniczący wojskowych władz regionu Serhij Łysak.
Wizyta w Ukrainie dowódcy francuskich sił zbrojnych gen. Thierry'ego Burkharda to wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
Ukraiński dowódca podkreślił, że była to pierwsza wizyta gen. Burkharda w Ukrainie. Jak dodał we wpisie na Facebooku, jest to "wyraźny znak poparcia dla ukraińskiej armii ze strony francuskich kolegów w wojnie przeciwko agresorowi". Rozmowy z dowódcą francuskich sił zbrojnych dotyczyły sytuacji na froncie, ukraińskiego zapotrzebowania na amunicję, środki obrony przeciwlotniczej i samoloty F-16. Strony uzgodniły, że będą kontynuować współpracę i utrzymywać dialog.
21-letni członek Powietrznej Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych Jack Teixeira został aresztowany w związku ze sprawą wycieku tajnych dokumentów Pentagonu do mediów społecznościowych - poinformowała telewizja CNN.
Tożsamość Teixeiry została podana do wiadomości publicznej przez dziennik "The New York Times". Pełnił on funkcję lidera internetowej grupy dyskusyjnej, w której miały po raz pierwszy zostać opublikowane raporty zdradzające m. in. ukraińskie plany kontrofensywy.
Chiny miały wydać zgodę na stopniowe dostawy broni do Rosji. Takie informacje znajdują się w ściśle tajnych dokumentach Pentagonu, które zostały udostępnione w mediach społecznościowych - podał dziennik "The Washington Post".
Amerykanie mieli zdobyć je podczas prowadzenia podsłuchu Służby Wywiadu Zagranicznej Rosji (SWR), według której chiński resort obrony wydał zgodę na tajne przekazywanie Moskwie broni pod przykrywką transportu innych przedmiotów. Doniesienia te znalazły się później w raporcie Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego - specjalnego koordynatora amerykańskich służb - do którego odwołują się ujawnione dokumenty.
Mateusz Morawiecki spotkał się w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
"Należy podjąć trzy natychmiastowe kroki, aby zapewnić Ukrainie sukces na polu bitwy: 1. Przyspieszenie dostaw wcześniej zastawionej broni i amunicji; 2. Zapewnienie długoterminowych dodatkowych dostaw; 3. Rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi samolotów bojowych używanych na zachodzie" - pisze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Ukraiński minister rolnictwa w najbliższych dniach najprawdopodobniej przyjedzie do Polski - poinformował w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Jak przekazał, rozmowy mają dotyczyć uściślenia pewnych kwestii związanych z ukraińskim zbożem.
Ukraińscy żołnierze wysadzają niektóre budynki w Bachmucie, w celu utrudnienia wrogowi zajmowania strategicznie korzystnych pozycji.
Tak Ukraińcy rok temu zatopili krążownik "Moskwa". Nagranie wideo pokazuje wystrzelenie dwóch pocisków manewrujących Neptun, które zniszczyły rosyjski flagowy krążownik.
We wtorek pierwsza grupa litewskich instruktorów wojskowych wyjechała do Niemiec, gdzie wraz ze szkoleniowcami niemieckimi i belgijskimi będzie szkolić ukraińskie wojsko w ramach misji EUMAM - poinformowały Siły Zbrojne Litwy.
Liderem internetowej społeczności, w której doszło do wycieku tajnych dokumentów armii USA, jest członek Powietrznej Gwardii Narodowej, 21-jedni Jack Teixeira - poinformował dziennik "The New York Times".
Teixeira jest członkiem 102. Skrzydła Wywiadu Powietrznej Gwardii Narodowej Massachusetts i w lipcu został awansowany do stopnia Lotnika Pierwszej Klasy.
"NYT" udało się odkryć, że był on koordynatorem internetowej grupy dyskusyjnej Thug Shaker Central, poświęconej dyskusjom o broni i grach wideo, w której uczestniczyło ok. 20-30 osób - w większości młodzi mężczyźni, także nastoletni.
Dziennikarze "The New York Times" rozmawiali z członkami grupy, którzy potwierdzili, że jedna z osób publikowała w niej tajne materiały, które miała pozyskiwać dzięki swojej pracy. Nie chcieli jednak potwierdzić jej tożsamości.
Gazeta zidentyfikowała Teixeirę poprzez publiczne profile w mediach społecznościowych, które były powiązane z profilami innych członków Thug Shaker Central, np. poprzez konto na cyfrowej platformie do gier wideo oraz udostępnione w Internecie zdjęcia z wnętrza domu, które zgadzały się z detalami widocznymi na zdjęciach ściśle tajnych dokumentów.
Ołena Zełenska - pierwsza dama Ukrainy - znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika TIME.
Krótki tekst o Zełenskiej napisała dla magazynu pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Jill Biden.
"Pierwszą Damę pozałam w ostatni Dzień Matki w małym miasteczku na obrzeżach Ukrainy, zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu niesprowokowanej agresji ze strony Rosji. Instynktownie uściskałyśmy się: jak dwie matki, dwa narody, które zjednoczyły się dla pokoju" - pisze Jill Biden.