To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
To nie czas, by spocząć na laurach; nie można biernie czekać na to, aż ktoś inny przyniesie zwycięstwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Jesteśmy teraz na takim etapie wojny, kiedy ani nasze społeczeństwo, ani partnerzy nie mogą tracić świadomości drogi, jaką musimy przejść - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym na Telegramie.
Zdjęcia z "drogi życia" pomiędzy miejscowością Czasiw Jar a Bachmutem. Drogo dostarczane jest zaopatrzenie dla ukraińskich obrońców Bachmutu.
Jeżeli nie będziemy bronić Ukrainy, to ryzykujemy konfliktem, kryzysem globalnym. Kryzysem o trudnej do wyobrażenia proporcji. Putin nie poprzestanie na Ukrainie. Tego jestem absolutnie pewien - powiedział rozpoczynając wizytę w USA premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z wiceprezydent tego kraju Kamalą Harris.
"Jest też oczywiste, że mobilizacja doprowadzi do gwałtownego wzrostu niezadowolenia" - stwierdza Galliamov. "Sondaże pokazują, że o ile w pierwszych miesiącach równa liczba obywateli (około 44 proc.) była za wojną przed zwycięstwem i negocjacjami pokojowymi, to po pierwszej fali mobilizacji 60 proc. było już za pokojem, a tylko jedna trzecia - za kontynuacją wojny. "Teraz zapotrzebowanie na pokój wzrośnie jeszcze bardziej" - przewiduje politolog.
Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział dziś, że mobilizacji nie będzie, ale Galliamow jest przekonany, że Kreml się do niej przygotowuje. "Protest powoli się gotuje i w pewnym momencie na pewno się przebije" - przewiduje ekspert.
"Kreml do ostatka starał się uniknąć drugiej fali mobilizacji, licząc na to, że uda się zrobić porządek z kontraktowymi żołnierzami. A jednak problem nie został rozwiązany" - mówi analityk polityczny Abbas Galliamov, były autor przemówień Putina.
"Wydaje się, że odpowiedzialnością za rekrutację obarczono Miedwiediewa, były informacje, że organizował on naradę w tej sprawie. Rekrutacja ochotników nie powiodła się i postanowili zmobilizować Rosjan, bo brakuje mięsa armatniego. Gdyby była szansa obejść się bez mobilizacji, to by to zrobili" - twierdzi ekspert.
Amerykański biznesmen i filantrop Howard Buffett przybył na Ukrainę - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Omówiono pomoc dla Ukrainy i sytuację na froncie. "Jestem wdzięczny Howardowi Buffettowi za wsparcie narodu ukraińskiego. Za realizację projektu fabryczno-kuchennego, który jest częścią reformy żywienia w szkołach, pomoc we wdrażaniu inicjatywy zbożowej, wsparcie dla rozminowywania, zakupu generatorów i likwidacji skutków ostrzału wrogiej infrastruktury cywilnej" - powiedział prezydent.
Co najmniej 8,490 cywilów zostało zabitych, a ponad 14 tys. rannych odczas rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę - wynika z najnowszego raportu Biura Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.
Kanada dostarczy Ukrainie 21 tys. karabinów szturmowych, 38 karabinów maszynowych i ponad 2,4 mln sztuk amunicji - powiedział premier Trudeau po dzisiejszym spotkaniu z ukraińskim premierem Szmyhalem.
Kanada wprowadziła też nowe sankcje wobec 34 firm i 14 obywateli Rosji, w tym przedstawicieli prywatnej armii PMC Wagner.
11 kwietnia Rosja zablokowała korytarz zbożowy. - Porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża jest w stanie krytycznym - powiedział Guardianowi wiceminister infrastruktury Jurij Waskow.
Prokuratura Generalna Ukrainy przypomina, że sędziowie rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego 2 października ubiegłego roku orzekli, że "porozumienia" o włączeniu do Rosji okupowanych przez Rosję terytoriów obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego Ukrainy były legalne.
"Poprzez takie działania dopuścili się współudziału z najwyższym wojskowym i politycznym kierownictwem Federacji Rosyjskiej w popełnieniu z premedytacją działań mających na celu zmianę granic terytorium i granicy państwowej Ukrainy z naruszeniem procedury ustanowionej przez Konstytucję Ukrainy" - napisała ukraińska Prokuratura Generalna.
Prokuratura oskarżyła rosyjskich sędziów z artykułu o zamach na integralność terytorialną Ukrainy, za co grozi maksymalna kara dożywotniego więzienia.
Prokuratura Generalna uznała Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja za "niepożądane".
Forum" zostało założone w 2011 roku, jego celem było rozwijanie współpracy między rosyjskimi i unijnymi organizacjami pozarządowymi.
Rosyjska Duma zatwierdziła w trzecim i ostatnim czytaniu projekt ustawy, która legalizuje elektroniczne wezwania do wojska i czyni nielegalnym ich ignorowanie. Dotyczy to również osób, które nie są podłączone do sieci lub nie mają konta osobistego w rządowych serwisach.
Rosjanie nadal odnoszą sukcesy w Bachmucie, ale ponoszą "znaczące" straty - twierdzi Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie.
"Geolokalizowany materiał filmowy opublikowany 9 i 10 kwietnia pokazuje, że siły rosyjskie poczyniły marginalne postępy na zachód i południowy zachód od Bachmutu" - podaje Euronews.
Walki o Bachmut.
Rozpoczęło się dochodzenie w sprawie wycieku ściśle tajnych dokumentów Pentagonu, które obejmują dane wywiadowcze na temat wojny w Ukrainie. Jak informuje telewizja CNN, śledztwo "zaczyna nabierać kształtów". Pentagon bada, w jaki sposób wyciek mógł wpłynąć na bezpieczeństwo USA.
Z kolei Departament Sprawiedliwości wszczyna dochodzenie karne w sprawie tego, kto mógł stać za rozpowszechnieniem tajnych informacji. - Zbyt wiele osób ma dostęp do bardzo wrażliwych informacji - powiedział w rozmowie z CNN wysoki rangą urzędnik amerykański.
"Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej sekretarz stanu Antony Blinken potwierdził niepodważalne amerykańskie poparcie i zdecydowanie odrzucił wszelkie próby zasiania wątpliwości w sprawie zdolności Ukrainy do zwycięstwa na polu bitwy" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba na Twitterze.
Szef ukraińskiego MSZ nawiązał tym samym do publikacji "Washington Post", który powołując się na publikowane w sieci tajne materiały, napisał, że służby wywiadowcze USA wątpią, by szykowana przez Ukrainę ofensywa spełniła zamierzone cele i przecięła okupowany przez Rosję pas ukraińskich terytoriów między Krymem a Rosją.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu dnia 13 nalotów na miejsca koncentracji rosyjskiego personelu i sprzętu wojskowego. Zestrzelono również 2 wrogie drony typu "Orlan-10" - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Ta wypowiedź Prigożyna nie jest prawdziwa - powiedział w rozmowie CNN Serhij Czerewaty, rzecznik wschodniego zgrupowania ukraińskich sił zbrojnych.
- Właśnie skontaktowałem się z dowódcą jednej z brygad, które bronią miasta. Mogę śmiało stwierdzić, że ukraińskie siły obronne kontrolują znacznie większy procent terytorium Bachmutu - stwierdził. Wcześnie szef Grupy Wagner stwierdził, że "ponad 80 proc. Bachmutu, w tym wszystkie centra administracyjne, fabryki, zakłady, znajdują się pod kontrolą sił rosyjskich".