-Udało się sprowadzić do domu kolejnych 100 obrońców. 80 mężczyzn i 20 kobiet. Są to żołnierze, straż graniczna, żołnierze Marynarki Wojennej, Gwardia Narodowa. Wśród nich notabene są obrońcy „Azowstalu”. Sto rodzin doznało prawdziwej radości przed Wielkanocą. I oczywiście nadal pracujemy nad powrotem wszystkich naszych ludzi z rosyjskiej niewoli. Pamiętamy o każdym i o wszystkich! I wrócimy! - powiedział.
„Robią to brutalnie. Strzelają do pojazdów jadących w kierunku Bachmutu, choć wciąż są ludzie, którzy tam zostali i teraz próbują opuścić miasto. Rosjanie zwiększyli liczbę ataków artyleryjskich na Bachmut i nadal aktywnie używają w ataku samolotów” – powiedziała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Maliar.
„Będziemy nadal wspierać Ukrainę w następstwie brutalnej agresji Rosji tak długo, jak to będzie konieczne” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu w odpowiedzi na prośbę o skomentowanie, w jaki sposób wyciek tajnych danych może wpłynąć na trwające w Ukrainie operacje.
"W tej chwili najtrudniejsza jest sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim, gdzie wróg koncentruje swoje wysiłki na posuwaniu się naprzód. W szczególności w kierunku miejscowości Łyman, Awdijiwka, Bachmut i Marjinka. Rosja zmobilizowała duże siły, w szczególności do przeprowadzania nalotów” – powiedział Rusłan Muzyczuk, rzecznik Gwardii Narodowej Ukrainy.
W leżącej nad Dnieprem gminie Berysława 20-letnia dziewczyna i 20-letni chłopak, mimo obowiązującego zakazu poruszania się po rzece, próbowali wypłynąć niewielką łodzią do pobliskiej zatoki. Stacjonujące na drugim brzegu rosyjskie wojsko zrzuciło na nich granat przy użyciu drona. Oboje zostali ciężko ranni i ewakuowani do szpitala.
Parlament Ukrainy zdecydował o wypowiedzeniu umowy zawartej w 2011 z rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie swobodnego przekraczania granicy ukraińsko-rosyjskiej przez mieszkańców regionów przygranicznych.
Rozwiązanie umowy ma przyczynić się do wzmocnienia kontroli państwa nad wjazdem i pobytem obywateli Rosji w Ukrainie.
Pierwsze czołgi mają dotrzeć do Ukrainy jeszcze wiosną.
"Mamy nadzieję, że uda się przekazać Ukrainie około 100 czołgów Leopard 1 w przeciągu pół roku" - powiedział dziś Troels Lund Poulsen pełniący obowiązki ministra obrony Danii.
Rosyjskie wojsko przeprowadziło dziś 21 nalotów, 5 ataków rakietowych (z czego cztery pociski S-300 wystrzelono na Kramatorsk) i ok. 30 ataków na pozycje ukraińskich wojsk i infrastrukturę cywilną przy użyciu wyrzutni rakietowych.
Ukraińskie wojsko w zestrzeliło dziś rosyjski śmigłowiec Mi-24 i 6 dronów (2 szokowe i 4 rozpoznawcze) oraz uderzyły w skład amunicji.
W rozmowie telefonicznej z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem Zełenski miał mówić o wyzwaniach obronnych i sytuacji na polu walki. Przywódcy zadeklarowali dalszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy.
Pomimo licznych strat w sprzęcie i ludziach, Rosjanie kontynuują ofensywę w kierunku miejscowości Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Maryjski. Ukraińskie Siły Zbrojne odparły dziś ponad 20 ataków.
Bilans dzisiejszych ataków ze strony Rosji (na godzinę 18:00 czasu ukraińskiego) to 21 ataków powietrznych i 5 rakietowych - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Zgodnie z normami konwencji genewskich strona ukraińska repatriowała na terytorium państwa agresora pięciu ciężko rannych jeńców okupantów, w tym jedyną kobietę, która była w niewoli ukraińskiej" – podał Sztab Koordynacyjny ds. Traktowania Jeńców Wojennych. Sztab zaznaczył, że repatriacja, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, odbyła się bez konieczności spełnienia jakichkolwiek warunków przez stronę rosyjską.
Import sprzętu wojskowego tymczasowo zwolniony z cła i podatku VAT. Taką decyzję podjęła Rada Najwyższa Ukrainy.
Przepisy obejmą sprzęt sprowadzany przez Ministerstwo Obrony, Siły Zbrojne i inne formacje wojskowe. Nowe przepisy mają pomóc zaspokoić potrzeby ukraińskiej armii w zakresie broni, sprzętu wojskowego i amunicji.
Dwa rosyjskie drony zestrzelone w północno-wschodniej Ukrainie
Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak, ogłosił powrót z rosyjskiej niewoli 100 Ukraińców, w tym m.in. żołnierzy, którzy bronili Mariupola.
Jak podał Sztab Koordynacyjny ds. Traktowania Jeńców Wojennych, wśród zwolnionych znalazło się 80 mężczyzn i 20 kobiet.
Najmłodszy z uwolnionych więźniów ma 19 lat.
"Udało nam się wyzwolić 24 gwardzistów narodowych, 22 strażników granicznych, 22 przedstawicieli Marynarki Wojennej, 21 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i 11 członków obrony terytorialnej. Wśród naszych bohaterów są obrońcy Mariupola, Bachmutu i Hostomela, a także obrońcy Chongar, Wyspy Węży, elektrowni jądrowej w Zaporożu i elektrowni jądrowej w Czarnobylu" – czytamy w komunikacie.
"Prawie połowa więźniów jest ciężko ranna, chora lub była torturowana" - poinformowało Biuro Koordynacji Policji.
Od początku wojny z rosyjskiej niewoli udało się uwolnić ponad 2 tys. osób.
Nowy pakiet obejmuje opancerzony pojazd DACHS (w sumie dostarczono już cztery), 8 ciężarówek Zetros (wcześniej dostarczono 52), 8 mobilnych masztów antenowych (łącznie dostarczono już 34), 8 dronów rozpoznawczych (wcześniej dostarczono 26), 23 520 pocisków amunicji 40 mm (łącznie dostarczono już 83 520 sztuk).
Opublikowanie w internecie amerykańskich dokumentów wywiadowczych może utrudnić planowanie ukraińskich operacji na froncie - twierdzi CNN, powołując się na źródło w otoczeniu Wołodymyra Zełenskiego.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy w Wielkanoc należy spodziewać się ataku rakietowego ze strony Rosjan, ponieważ zawsze pojawiają się oznaki przygotowań wroga do uderzeń - stwierdził Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji, który cytuje agencja UNIAN.
Ostatni zmasowany atak na Ukrainę miał miejsce 9 marca, kiedy to Rosja jednej nocy wystrzeliła na jej terytorium 81 rakiet. W swoim codziennym raporcie Instytut Studiów nad Wojną stwierdził dziś, że jest prawdopodobne, że kolejny taki ostrzał będzie miał miejsce w prawosławną Wielkanoc, która przypada na 16 kwietnia.