Rosja nie przestaje wysyłać dronów kamikadze. Ukraina metodycznie informuje o ich zestrzeliwaniu. Siły Powietrzne potwierdziły, że na froncie używają inteligentnych bomb do ataku bezpośredniego - JDAM. Wojsko opublikowało nagranie z ataku, w którym je wykorzystano.
Pokaż od:
1 kwietnia 22:45

"Opuszczone boiska sportowe dla dzieci, dookoła porośnięte wysoką, suchą trawą. Czołgi ukryte między zrujnowanymi lub zniszczonymi budynkami." Tak obecnie wygląda Awdijiwka w obwodzie donieckim. Fotorelacja ukraińskiego fotografa Petra Batanowa. 

1 kwietnia 22:23

Prezydent Zełenski podpisał dekret o nałożeniu sankcji na 650 rosyjskich urzędników, współpracowników i firmy "działających na rzecz rosyjskiej agresji", a także związanych z rosyjskim przemysłem wojskowym.

1 kwietnia 22:09

Siły bezpieczeństwa Rumunii rozbiły siatkę nieuczciwych urzędników z okręgu Marmarosz, na północy kraju. Mieli wyłudzić od państwa 2 mln euro w związku z przyjmowaniem uchodźców wojennych z Ukrainy. Portal Hotnews ustalił w prokuraturze, że funkcjonariusze zebrali dowody potwierdzające wyłudzanie pieniędzy. - Policjanci w trakcie 203 przeszukań znaleźli ważne dokumenty, które mogą mieć związek ze śledztwem — poinformowała rumuńska policja cytowana przez media. 

1 kwietnia 21:22

Ponad 3 tysiące rannych przewieziono od początku inwazji specjalnym pociągiem medycznym prowadzonym przez ministerstwo zdrowia Ukrainy i organizację Lekarze bez Granic – poinformował resort. Uruchomiony w marcu 2022 roku pociąg miał cztery wagony, w jednym była intensywna terapia, w pozostałych szpitalne oddziały. Teraz pociąg ma osiem wagonów i anestezjologów, kardiologów i pielęgniarki, tłumaczy z różnych krajów. Pociągami przewieziono rannych z obwodu donieckiego i charkowskiego, Dniepru, Zaporoża, Kijowa i południowej Ukrainy.

1 kwietnia 20:50

60 dni domowego aresztu dla metropolity Pawła, ma nosić elektroniczna "bransoletkę" - zdecydował kijowski sąd. Przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego jest podejrzany o wzniecanie nienawiści na tle religijnym oraz usprawiedliwianie rosyjskiej agresji.

1 kwietnia 20:20

 W swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy przypomina o ostrzale Awdijiwki. Rosjanie zabili pięciomiesięcznego chłopca Danyło. Jego rodziców ranili. - To jeden z setek rosyjskich ostrzałów artyleryjskich, które państwo-terrorysta prowadzi każdego dnia. I przy tym Rosja przewodniczy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Trudno jest wyobrazić sobie coś takiego, co bardziej udowadniałoby pełne bankructwo takich instytucji – mówi Zełenski. Dodaje, że „nie ma takiej formy terroru, jaka jeszcze nie zostałaby zastosowana przez Rosję. I nie będzie takiej przyczyny, która powstrzyma reformę globalnych organizacji, w tym Rady Bezpieczeństwa ONZ”. - Terroryści powinni przegrać, odpowiadać za terror, a nie przewodniczyć czemukolwiek – stwierdził.

1 kwietnia 19:29

Dziś państwo terrorystyczne zaczęło przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a wczoraj rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

1 kwietnia 18:56

Ok. 470 tys. hektarów użytków rolnych w dziewięciu obwodach Ukrainy wciąż wymaga rozminowania - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W roku ubiegłym saperzy rozminowali ok 50 tys. hektarów ziem w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim. 

1 kwietnia 18:23

Wojska ukraińskie odparły minionej doby ponad 50 rosyjskich ataków – podaje PAP za Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie.

Rosjanie koncentrują się głównie na działaniach ofensywnych na odcinku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim na wschodzie kraju. Nie przestają szturmować Bachmutu, ale ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują się w mieście - czytamy w komunikacie.

1 kwietnia 17:51

Wróg przeprowadził atak rakietowy na miasto Awdijiwka. Pierwszy pocisk trafił w budynek administracyjny, a drugi w obiekt infrastrukturalny. Ludzie byli w schronie, nie było ofiar ani rannych – napisał na Telegramie szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak. 

1 kwietnia 17:04

Jedna osoba zginęła, inna jest ranna w wyniku ostrzału obwodu chersońskiego - poinformował na Telegramie szef sztabu prezydenta Andrij Jeremak. 

1 kwietnia 16:23

Kraje NATO wyślą na Ukrainę łącznie 160 czołgów. - Dwa bataliony niemieckich czołgów bojowych Leopard-2 i cztery bataliony czołgów Leopard-1 -  słowa niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa dla Die Welt  cytuje The Kyiv Independent. 

1 kwietnia 16:10

Manifestacja przed Ławrą Peczerską w Kijowie

1 kwietnia 15:55

Rosyjska prezydencja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to policzek dla społeczności międzynarodowej – napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Wezwał obecnych członków RB ONZ „do udaremnienia wszelkich rosyjskich prób nadużycia przewodnictwa w radzie”.

1 kwietnia 15:25

Francja odmówiła organizacji Pucharu Świata w szermierce z powodu dopuszczenia Rosjan i Białorusinów

Oblicza wojny: "Z powodu niemożności spełnienia wymogów Międzynarodowej Federacji Szermierczej dotyczących dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi, Francuska Federacja Szermiercza z przykrością ogłasza odwołanie Challenge Monal w 2023 roku" - podała organizacja.

Wcześniej Niemcy, Dania i Finlandia również ogłosiły odmowę organizacji zawodów szermierczych z tego samego powodu.

1 kwietnia 15:23

- Ukraińska prokuratura żąda całodobowego aresztu domowego dla Pawła, przełożonego Ławry Peczerskiej, metropolity Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego  - podaje portal Ukraińska Prawda. Areszt ma być środkiem zapobiegawczym w związku z podejrzeniami o sianie mowy nienawiści na tle religijnym i usprawiedliwiane rosyjskiej agresji. 

1 kwietnia 15:11

Paweł (Petro Łebid) od dawna jest znany jako „Pasza Mercedes” z powodu swojego zamiłowania do luksusu i niemieckich samochodów. Swoją pozycję zbudował na kontaktach z politykami i biznesmenami, co doprowadziło go ostatecznie w objęcia prorosyjskich sił. Istnieją podejrzenia, że był pośrednikiem Kremla w finansowaniu prorosyjskich sił w Kijowie. Podczas nabożeństw porównywał też byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza, do Chrystusa.

1 kwietnia 15:10

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała zdjęcia wykonane dziś podczas przeszukania posiadłości metropolity Pawła, wikariusza Ławry Kijowsko-Peczerskiej.

Pawło przebywa obecnie w sądzie, gdzie ma zostać zastosowany wobec niego środek przymusu. Prokuratura wystąpiła o umieszczenie go w areszcie domowym. 

1 kwietnia 15:01

- Mam dobre wieści dla polskiego przemysłu, dla Siemianowic i dla Śląska. Udało się nam pozyskać potężne środki europejskie na zakup broni, o które zabiegałem na Radzie Europejskiej. Ukraina pozyskała też ogromne fundusze amerykańskie i za te pieniądze zamawia u nas sprzęt bojowy. Tym razem sto Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak - powiedział premier Morawiecki podczas wizyty w zakładach Rosomak w Siemianowicach Śląskich. 

1 kwietnia 14:50

Trzech rosyjskich żołnierzy przez tydzień gwałciło mieszkankę obwodu kijowskiego

Ukraińska Prokuratura Generalna przekazała, że w śledztwie ustalono, iż trzej rosyjscy wojskowi przez tydzień gwałcili mieszkankę obwodu kijowskiego. Podejrzani to serwismeni 37 Brygady Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii Oddzielnej Orderu Czerwonej Gwiazdy Kozaków Dońskich im. E.A. Szczadenko (37 OMSBr, hr 69647), rodowici mieszkańcy Buriacji, obwodu chitańskiego i obwodu irkuckiego. Ich nazwiska nie zostały ujawnione, twarze na zdjęciu zostały wyretuszowane.

Jak ustalili śledczy, podczas okupacji osiedla w obwodzie kijowskim wojskowi stale nachodzili prywatny dom, w którym mieszkały dwie kobiety i dziewczyna. Regularnie zabierali jedną z kobiet do garażu, gdzie ją gwałcili. Podczas gdy jeden z nich gwałcił kobietę, dwóch innych stało na straży garażu. Potem na zmianę. Tragedia kobiet trwała przez tydzień.

Wojskowi są podejrzani o naruszenie praw i zwyczajów wojennych (cz. 2 art. 28, cz. 1 art. 438 Kodeksu Karnego Ukrainy). Wcześniej kilku żołnierzy z tej samej brygady zostało oskarżonych o udział w torturowaniu i zabijaniu cywilów we wsi Motyżyn w rejonie Buczańskim.