Ukraińska armia informuje, że w nocy zestrzeliła 9 z 10 dronów kamikadze lecących z Rosji. Rosyjskie władze aresztowały amerykańskiego dziennikarza "Wall Street Journal" pracującego w tym kraju i oskarżyły go o szpiegostwo, za co grozi mu do 20 lat więzienia. Turecki parlament zatwierdził w czwartek ustawę zezwalającą Finlandii na przystąpienie do NATO.
Pokaż od:
31 marca 22:41

Rosjanie atakują centrum Bachmutu z wielu kierunków

Rosjanie prawdopodobnie rozpoczęli większy atak na centrum Bachmutu - informują analitycy i komentatorzy zajmujący się frontem wojny w Ukrainie. 

Według telegramowego kanału "Bachmut Demon", który śledzi działania wojenne w mieście Rosjanie próbują przedostać się do centrum. Natarcia są przeprowadzane z wielu kierunków jednocześnie.

"(...) intensywność ataków poza miastem nieco zmalała. Główne salwy Wagnera są ze strony północy i na wschodzie miasta, w kierunku centrum. (...) Rzeź trwa. To prawdziwa masakra pod artylerią" - czytamy we opublikowanej wiadomości.

Według innego profilu śledzącego walki w mieście "Bachmut. Życie!" walki toczą się obecnie w południowo-zachodniej części miasta, w mniejszym stopniu na północy. Poprzedziła je duża próba natarcia na centrum, ale została odparta i sytuacja jest tam "pod kontrolą i stabilna".

"Myślę, że Rosja dokonała rotacji jednostek w ciągu ostatnich 1-2 tygodni i kilka dni temu rozpoczęła kolejny łączony atak. Wygląda na to, że skupiono się na centrum miasta, a nie na północnej flance w pobliżu drogi, która wydaje się być bezpieczniejsza" - dodał analityk amerykańskiego Instytutu Badania Polityki Zagranicznej Rob Lee.

31 marca 22:03

Szczyt grupy B9 w Łodzi dobiegł końca. Zapadły wiążące decyzje dla Sojuszu. A przy okazji Łódź zapchały korki po horyzont.

31 marca 21:45

Wołodymyr Zełenski odpowiedział na briefingu na pytanie, czy po tym wszystkim, co zrobiła Rosja, wciąż uważa negocjacje z nimi za możliwe.

,,Siedzielibyśmy przy stole negocjacyjnym z innymi porządnymi narodami, a także z przedstawicielem rosyjskim - kimkolwiek by on nie był w tym czasie - ale tylko po uprzednim wycofaniu wojsk rosyjskich z naszego terytorium. Wtedy zacznie się format dyplomatyczny. A jeśli wszystkich wyrzucimy siłą, to w ogóle nie ma o czym z takimi ludźmi rozmawiać. O czym w ogóle moglibyśmy rozmawiać? Powinni wtedy być izolowani i poddani ostracyzmowi. To wszystko" - powiedział Zełenski.

31 marca 21:36

Dziennikarz amerykańskiej redakcji "The Wall Street Journal" Evan Gershkovich, którego w środę służby bezpieczeństwa zatrzymały w Jekaterynburgu, został osadzony w Lefortowie, moskiewskim areszcie śledczym.

31 marca 21:25

Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę. Zginęło niemowlę

Rosjanie przeprowadzili ostrzał artyleryjski Awdijiwki. Zginęły dwie osoby, w tym dziecko urodzone w 2022 roku - przekazał szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Dwie kolejne osoby zostały ranne. Uszkodzony został prywatny dom mieszkalny. Terroryści" - napisał na Telegramie Jermak. 

31 marca 20:57

Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że poprzez przyjęcie stosownej rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ należy powołać specjalny trybunał do spraw zbrodni agresji Rosji na Ukrainie.

Zełenski podkreślił, że trybunał zostanie powołany po zwycięstwie Ukrainy i zakończeniu wojny z Rosją, „co jest priorytetem numer jeden”. Na razie Kijów będzie starał się przede wszystkim o uzyskanie międzynarodowego poparcia politycznego.

31 marca 20:51

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka: 8 tys. ofiar cywilnych w Ukrainie to tylko wierzchołek góry lodowej

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Volker Turk ostrzegł, że liczba dotychczasowych ofiar cywilnych w Ukrainie jest dużo wyższa niż mówią oficjalne dane.

Turk zeznawał w piątek przed komisją praw człowieka ONZ w Genewie, gdzie mówił o "szokującym znormalizowaniu" "ciężkich" naruszeń praw człowieka, które stały się częścią codziennego życia dla Ukraińców.

Ze względu na trudny dostęp do wielu miejsc, w których cały czas toczy się konflikt lub które są dalej okupowane przez siły rosyjskie, oficjalne dane dotyczące ilości ofiar cywilnych są jedynie cząstkowym obrazem sytuacji. Podawana oficjalnie liczba zabitych cywilów - ok. 8,4 tysiąca - jest z ogromnym prawdopodobieństwem jedynie "wierzchołkiem góry lodowej" - mówił komisarz.

- Ludzie w Ukrainie muszą mierzyć się z cierpieniem na masową skalę, utratą zdrowia i życia, stratami dobytku, przesiedleniami i destrukcja. Ukraina to państwo, które walczy o przetrwanie - podsumował Turk.

31 marca 20:38

,,Wypuśćcie go" - apeluje Biden w sprawie dziennikarza

Prezydent Joe Biden wezwał Rosję do uwolnienia Evana Gershkovicha, reportera Wall Street Journal, który został aresztowany na początku tego tygodnia pod zarzutem szpiegostwa, za co grozi mu do 20 lat więzienia.

Zapytany dzisiaj o sprawę Biden zaapelował do Rosjan o wypuszczenie dziennikarza. Wcześniej rzeczniczka prasowa Białego Domu, Karine Jean-Pierre, określiła zarzuty szpiegowskie postawione Gershkovichowi jako ,,absurdalne".

31 marca 20:24

Ukraina i Słowenia podpisały wspólną deklarację, w której Ljubljana poparła m.in. przyszłe przystąpienie Ukrainy do NATO.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy poinformował, że wspólną deklarację podpisali prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Słowenii Robert Golob.

31 marca 20:06

Siły Powietrzne Ukrainy już korzystają z precyzyjnych bomb JDAM

Siły Powietrzne Ukrainy już korzystają z bomb JDAM - ang. Joint Direct Attack Munition, czyli wspólnej amunicji ataku bezpośredniego - potwierdziła armia ukraińska.

JDAM zawierają moduły ogonowe dołączane do standardowych bomb. Dzięki nim zmieniają się one w broń precyzyjnego rażenia o dużo zwiększonej celności.

- Są to bomby zachodnie. Nasze samoloty już z powodzeniem uderzają nimi w kluczowe cele. Są niezwykle precyzyjne, a mają tylko niewiele mniejszą siłę rażenia. Chcielibyśmy mieć ich więcej - przekazał rzecznik sił powietrznych Jurij Ignat.

Rzecznik dodał, że więcej takich bomb w arsenale sił ukraińskich, tym więcej odniosą one sukcesów na froncie.

31 marca 19:47

Fabrykę aut Toyoty w Sankt Petersburgu przejął państwowy ośrodek badawczy NAMI - ogłosiło rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu. Szczegółów transakcji nie ujawniono.

31 marca 19:33

Siły Zbrojne Ukrainy: atak na trasę kolejową na Krymie ograniczył zdolności tranportowe Rosji

Niedawne eksplozje w krymskim mieście Dżankoj ograniczyły zdolność Rosji do transportu sprzętu wojskowego i amunicji - przekazała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy Natalia Humeniuk.

Chodzi o wybuchy, które 20 marca zniszczyły transport kolejowy pocisków Kalibr. Według rosyjskich władz Krymu odpowiadały za nie ukraińskie drony, które ostrzelały z powietrza i trwale uszkodziły trasę kolejową.

- Rosjanie kontynuują próby przywrócenia połączenia kolejowego, prace nadal trwają, ale pełnoprawne funkcjonowanie trasy, które pozwoliłoby im na przerzut ciężkiego sprzętu, nie zostało jeszcze przywrócone - powiedziała Humeniuk w rozmowie z ukraińską telewizją publiczną.

Według rzeczniczki nie ma pewności, czy agresorzy znaleźli sposób na uzupełnienie kurczących się zapasów rakiet Kalibr, z których korzystają okręty Floty Czarnomorskiej. Statki mają ograniczony zapas pocisków wystrzeliwanych regularnie w kierunku Ukrainy.

31 marca 19:17

Ukraina otrzymała od Kanady pożyczkę w wysokości 1,8 mld USD.

Środki zostały przekazane za pośrednictwem konta administrowanego na rzecz Ukrainy, utworzonego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF). Okres spłaty pożyczki wynosi 10 lat, a oprocentowanie wynosi 1,5% w skali roku.

31 marca 18:51

Rosyjski żołnierz, który brał udział w rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie został wpuszczony do Mołdawii.

Straż graniczna Mołdawii poinformowała dziś, że wśród pasażerów na międzynarodowym lotnisku w Kiszyniowie wykryła rosyjskiego żołnierza, który walczył w wojnie z Ukrainą. Jego miejscem docelowym był Tyraspol, który znajduje się w nieuznawanym międzynarodowo Naddniestrzu, które jest wspierane przez Kreml. 

W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami miał miotać się w swoich zeznaniach, próbując wprowadzić w błąd inspektorów Straży Granicznej.

W związku z tym Rosjaninowi odmówiono wjazdu do Mołdawii i wrócił samolotem do kraju wyjazdu. Według Straży granicznej, żołnierz walczył w regionie Mariupola.

31 marca 18:31

"Dziś wraz z mieszkańcami Mołdawii i razem ze międzynarodową społecznością wspominamy terror, jakiego rok temu dokonano na ludności cywilnej w Buczy. Składamy wyrazy szacunku niewinnym. Demokracje muszą współpracować, aby dopilnować, by te zbrodnie zostały zbadane i ukarane" - napisała prezydent Mołdawii Maia Sandu.

31 marca 18:16

Brak Ukrainy na igrzyskach w Paryżu, czyli ofiary wojny, i jednoczesna obecność na nich Rosji byłyby klęską MKOl i olimpizmu - mówi Robert Korzeniowski, najbardziej utytułowany polski olimpijczyk.

31 marca 18:08

Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy, wezwał rząd Wielkiej Brytanii do odmowy wiz rosyjskim i białoruskim tenisistom i tenisistkom, którym pozwolono rywalizować w tenisowym Wimbledonie. 

„Czy Rosja zaprzestała swojej agresji lub okrucieństw? Nie, po prostu Wimbledon zdecydował się ugościć dwóch wspólników zbrodni. Wzywam rząd Wielkiej Brytanii do odmowy wiz rosyjskim i białoruskim zawodnikom” - powiedział Kułeba.

31 marca 17:59

Samolot patrolowy Boeing P-8 Poseidon - służący przede wszystkim po wykrywania i działań ofensywnych przeciw okrętom podwodnym - krążył w piątek po południu nad Morzem Bałtyckim.

31 marca 17:34

"Po raz kolejny, punkt po punkcie: każde zawieszenie broni oznaczać będzie prawo Rosji do pozostania na okupowanych terytoriach. Jest to całkowicie niedopuszczalne. Ukraina ma prawo przemieszczać wojska i sprzęt na swoim terytorium, jeśli uzna to za konieczne. Śmiesznie wyglądają ci dziwni rozjemcy" - napisał doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

31 marca 17:25

Japonia rozszerza zakaz eksportu do Rosji, w tym na drony i metale

Japonia rozszerzyła zakaz eksportu towarów, które przyczyniają się do wzmocnienia bazy przemysłowej Rosji, poinformowało dziś japońskie Ministerstwo Gospodarki. Lista wydłużyła się o kluczowe dla działań wojennych drony i metale.