Maria Lwowa-Biełowa, za którą nakaz aresztowania wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, weźmie udział w nieformalnym spotkaniu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wielka Brytania zablokowała transmisję ze spotkania.
W KPRM rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wśród tematów rozmów znajdą się m.in. tranzyt zboża z Ukrainy, odbudowa po zniszczeniach wojennych oraz dalsza integracja Ukrainy z Unią Europejską.
Z wcześniejszych informacji przekazywanych przez pracowników Kancelarii Premiera wynika, że w trakcie spotkania premier Morawiecki podpisze z prezydentem Zełenskim dokument dotyczący zakupu polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę. Zostaną też podpisane dwa dokumenty dotyczące odbudowy Ukrainy oraz wzmocnienia współpracy między dwiema strategicznymi firmami z Polski i Ukrainy.
To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
NATO zamierza zapewnić Ukrainie wszystko, czego potrzebuje do kontrofensywy - przekazał dziś Biały Dom.
Sojusznicy omówią pomoc wojskową dla Ukrainy na spotkaniu ministerialnym w Brukseli w dniach 3-5 kwietnia.
Jak informowaliśmy wcześniej, grupa 65 ukraińskich służących ukończyła w USA szkolenie w zakresie systemu rakietowego ziemia-powietrze Patriot - poinformował rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. W sumie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę USA przeszkoliły 7 tys. ukraińskich żołnierzy - dodał.
"W tym tygodniu 65 członków sił obrony powietrznej ukończyło szkolenie Patriot SAM w Fort Sill w Oklahomie i wróciło do Europy" - powiedział Ryder. Podkreślił, że ponad 4 tys. ukraińskich żołnierzy przechodzi w Niemczech szkolenia z zakresu broni połączonej, w tym na wozach bojowych Bradley i Stryker. "Dodatkowe ćwiczenia z użyciem broni kombinowanej z udziałem dwóch batalionów piechoty zmotoryzowanej liczących 1200 żołnierzy AFU odbywają się obecnie na poligonach Grafenwoehr i Hohenfels w Niemczech" - powiedział.
W Szwajcarii skazano 4 bankierów za przelewanie pieniędzy na konto ojca chrzestnego córki Władymira Putina.
Sąd Okręgowy w Zurychu uznał czterech bankierów ze szwajcarskiego oddziału rosyjskiego Gazprombanku za winnych przelewania dużych sum pieniędzy na konta dyrektora artystycznego Petersburskiego Domu Muzycznego Serhija Roldugina, bliskiego współpracownika przywódcy Federacji Rosyjskiej.
Siergiej Roldugin, nazywany często „wiolonczelistą Putina”, od lat przyjaźni się z obecnym właścicielem Kremla i jest ojcem chrzestnym jednej z córek rosyjskiego przywódcy. Jest objęty międzynarodowymi sankcjami.
Czterech pracowników banku zostało uznanych za winnych „braku należytej staranności w transakcjach finansowych”, gdy na konto Roldugina wpłynęły miliony franków szwajcarskich. Wśród oskarżonych jest dwóch Rosjan, Szwajcar i Brytyjczyk.
Tureccy prawodawcy jednogłośnie poparli kandydaturę Finlandii do przystąpienia do sojuszu NATO, stając się ostatnim krajem, który ratyfikował przystąpienie tego kraju nordyckiego dwa tygodnie po tym, jak prezydent Recep Tayyip Erdogan publicznie "pobłogosławił" ten ruch.
Rząd Ukrainy zakazał ukraińskim sportowcom udziału w zawodach (w tym w eliminacjach do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku), jeśli występować będą na nich sportowcy z Rosji lub Białorusi - powiedział minister gabinetu prezydenta Niemczynow. Dodał, że jeśli ta decyzja zostanie naruszona, federacje sportowe mogą stracić status narodowy.
W obwodzie kirowskim zatrzymano 28-letniego mężczyznę, który jest oskarżony o zamordowanie 85-letniej kobiety. Według lokalnych mediów mężczyzna to były więzień Iwan Rossomakhin, który brał udział w działaniach wojennych na Ukrainie w ramach kontraktu z PMC "Wagner". O sprawie pisze państwowa RIA "Novosti".
Właściciel PCM Wagner powiedział, że grupa jest gotowa do pomocy w śledztwie. Jej właściciel Jewgienij Prigożyn powiedział: "To bardzo źle, że popełnił przestępstwo. I, oczywiście, jesteśmy gotowi pomóc organom ścigania w odniesieniu do każdego z naszych byłych bojowników. Na przyszłość, oczywiście, jeśli osoba zachowuje się agresywnie lub wyzywająco, lub jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, zwłaszcza jeśli jest z kategorii byłych więźniów, musimy być poinformowani". Prigożyn obiecał odesłać takie osoby na wojnę.
W zeszłym tygodniu Prigożyn twierdził, że z wojny na Ukrainie wróciło ponad 5 tys. wcielonych do wojska więźniów (wszyscy zostali ułaskawieni dekretem prezydenckim) i rzekomo tylko "0,31% z nich ponownie popełniło przestępstwo w ciągu miesiąca".
Komitet Śledczy napisał w komunikacie prasowym, że oskarżony, będąc w domu 85-letniej ofiary, "w czasie kłótni ugodził ją nożem w głowę i korpus". Kobieta zmarła na miejscu.
Do zabójstwa doszło w mieście Wjatskije Poljany. Lokalny kanał telewizyjny pokazał historię o Rossomakhinie, który "wrócił do rodzinnej miejscowości i terroryzował mieszkańców wsi, grożąc im przemocą i rozbijając siekierą ich samochody" - podaje RIA "Novosti".
Zełenski: "Czterysta dni... Czterysta dni naszej obrony przed agresją na pełną skalę. To jest kolosalna droga, którą przeszliśmy. Wszyscy razem - wszyscy, którzy walczyli i walczą o Ukrainę. Kto dbał i dba o państwo i Ukraińców. Kto pomagał i pomaga naszej logistyce. Kto umacniał i umacnia ukraińską odporność.
Ukraina przeszła przez najbardziej przerażające dni od tamtego lutego. Przetrwaliśmy i tę zimę. Za tymi słowami kryje się kolosalny wysiłek... Przeszliśmy ostatnią wiosnę, która odwróciła losy tej wojny na korzyść naszej obrony.
Ostatniego lata i jesieni udowodniliśmy, że wiosenne wyzwolenie naszych północnych regionów nie było przypadkiem. Walka o obwody kijowski, czernihowski i sumski... Zwrot terytoriów naszego obwodu charkowskiego, zwrot Chersonia, obrona Bachtmutu i w ogóle Donbasu - to bohaterstwo Ukraińców, którego świat nie zapomni. Przygotowujemy nasze kolejne kroki, nasze aktywne działania. Przygotowujemy podejście do naszego zwycięstwa.
Zrobimy wszystko, aby szybciej nadszedł dzień, kiedy będę mógł podziękować Wam, drodzy Ukraińcy, za nasze zwycięstwo".
Ataki rakietowe w jednej z dzielnic Charkowa uszkodziły prywatny dom i dwa samochody - wynika ze wstępnych danych przekazanych przez szefa Regionalnej Administracji Wojskowej Sinehubova. Informacje o ofiarach są w trakcie wyjaśniania.
Lokalna gazeta w chińskim Heihe, położonym po drugiej stronie rzeki Amur od rosyjskiego Błagowieszczeńska opublikowała apel do swoich obywateli o łapanie uciekinierów z i do Rosji.
Gazeta wymienia pięć oznak podejrzanych osób: obcy akcent, samotne podróżowanie, niekonwencjonalna komunikacja i zachowanie, brak bagażu, zainteresowanie Rosją. Maksymalna nagroda dla miejscowych za informacje o defetystach wynosi ponad 200 tys. rubli (20 tys. juanów), a maksymalna kara za ułatwienie przekroczenia granicy - dożywotnie więzienie.
Rosyjskie wojska ostrzeliwują Charków z obwodu biłgorodzkiego - przekazały władze Ukrainy. Ukraińskie kanały telegramowe poinformowały o serii ataków rakietowych na Charków i obwód charkowski.
"W Charkowie odnotowano sześć nalotów. Informacje o ofiarach i poszkodowanych są wyjaśniane" - napisał mer miasta Igor Terekhov. Szef administracji obwodowej Oleg Sinegubow wezwał mieszkańców do pozostania w schronach.
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał na swoim kanale w Telegramie, że ostrzał pochodzi z obwodu biłorodzkiego.
Francja wraz z grupą 45 innych członków Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zainicjowała specjalną misję, której celem jest zbadanie przypadków łamania praw człowieka, do których doszło po inwazji Rosji na Ukrainę.
Jak wynika z oświadczenia francuskiego MSZ, w grę wchodzi tzw. mechanizm moskiewski. Polega on na powoływaniu misji eksperckich lub sprawozdawczych, które zajmują się łamaniem praw człowieka w danym kraju. To już trzeci przypadek powołania się na ten mechanizm w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. W dwóch ostatnich przypadkach, w marcu i lipcu ubiegłego roku, sprawozdawcy OBWE opracowali szczegółowe raporty na temat łamania praw człowieka przez rosyjskie wojsko.
Tym razem mechanizm jest uruchamiany "ze względu na niezwykle poważny wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę na ukraińskich cywilów, zwłaszcza dzieci" - podało w oświadczeniu francuskie MSZ.
Ukraina uprościła procedurę importu komponentów do dronów - przekazał minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.
"Teraz producenci dronów nie będą musieli uzyskać wniosku od Służby Bezpieczeństwa, co wcześniej trwało do 15 dni. Samo badanie opóźniało proces importu komponentów do dronów. Uproszczenie procedury przyspieszy import, montaż i dostawę komponentów na front" - powiedział Fedorov.
Według Fedorowa, Ministerstwo Transformacji Cyfrowej przygotowuje zmiany w kodeksach celnych i podatkowych, aby importerzy UAV nie musieli płacić ceł importowych i VAT od dronów i komponentów w czasie stanu wojennego.
Grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill - przekazał rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, łącznie USA przeszkoliły 7 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach różnych programów szkoleniowych.
Przez cały dzień rosyjskie wojsko ostrzeliwało terytoria trzech gmin w obwodzie sumskim: Bilopilska, Krasnopilska, Seredyno-Budska. W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna, podała miejscowa OVA.
"Aresztowanie w Rosji dziennikarza 'Wall Street Journal' to dowód, że Rosja jest niebezpieczna. Powinny o tym pamiętać międzynarodowe firmy, które wciąż współpracują z Moskwą" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Matthias Warnig, którego media od lat 90. nazywają przyjacielem Putina, ustępuje z ostatniego ważnego stanowiska, jakie zajmował w Rosji. Spółka Nord Stream 2 AG, operator gazociągu Nord Stream 2, poinformowała agencję Interfax, że Warnig kończy swoją kadencję jako jej dyrektor generalny.
W przyszłości Nord Stream 2 AG będzie kierowany przez komitet sterujący pod przewodnictwem Transliq AG - ta szwajcarska firma specjalizuje się w windykacji i prawie upadłościowym.
Na dni przed atakiem Rosji na Ukrainę niemieckie władze wstrzymały proces certyfikacji wybudowanego już Nord Stream 2. We wrześniu 2022 roku rurociąg został uszkodzony przez eksplozje i nie może już działać.