Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
Demokratyczny świat jest w stanie dążyć do jeszcze większego poziomu jedności, który pomoże pokonać tyranię - powiedział prezydent Zełenski w wieczornym przemówieniu.
- Demokracja potrzebuje zwycięstwa! Tak szybko, jak to możliwe. I my wszyscy razem: Ukraińcy, wszyscy Europejczycy, nasi amerykańscy sojusznicy, nasi przyjaciele na wszystkich kontynentach – w Afryce, w Azji, w Ameryce Łacińskiej, w Australii – zrobimy wszystko, by przybliżyć zwycięstwo. Zwycięstwo Ukrainy. Zwycięstwo wolności. Zwycięstwo międzynarodowego porządku opartego na zasadach - dodał.
Od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników – powiedział w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace, przywołując najnowsze amerykańskie szacunki. Na konferencji prasowej w Londynie po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Wallace powiedział, że rosyjskie wojska obecnie nie czynią "prawie żadnych postępów" i "ponoszą ogromne straty". "Siły rosyjskie mają w tej chwili w swoich wysiłkach jakieś naprawdę znaczące i głębokie problemy systemowe. Ostatnie oceny amerykańskie, które widziałem, szacują teraz liczbę ofiar na ponad 220 tys. zabitych lub rannych" - powiedział Wallace.
Bułgaria nie przystąpi do porozumienia Unii Europejskiej w sprawie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy, ponieważ bułgarska armia nie używa amunicji 155 mm.
Hiszpańska minister obrony Margarita Robles potwierdziła na posiedzeniu Kongresu Deputowanych, że pierwszych sześć czołgów Leopard 2A4 zostanie wysłanych do Ukrainy po Wielkanocy.
Kolejne zdjęcia płonącego gazociągu Jambur-Jelec w obowdzie swierdłowskim.
Straty są nieuniknioną konsekwencją wojny, ale straty wroga są wielokrotnie większe, czasami stosunek strat Sił Zbrojnych i okupantów dochodzi do jeden do 10 - podała na Telegramie wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
"Jednym z głównych zadań walczącej strony jest zniszczenie siły fizycznej wroga. Ale straty wroga są wielokrotnie większe. Dzieje się tak pomimo faktu, że mają przewagę liczebną i zbrojną. Ich straty były większe w latach 2014-2015, ale teraz stosunek ten prawie się podwoił na naszą korzyść. Mamy takie dni na wschodzie, kiedy stosunek zabitych sięga jeden do 10. To oczywiście nie jest codziennie" – napisał Malar.
Szwajcaria przystąpiła do 10. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - poinformowano na stronie internetowej rządu Szwajcarii.
"29 marca Rada Federalna przyjęła kolejne sankcje wobec Rosji. Przystąpiła do Unii Europejskiej (UE), która przyjęła dziesiąty pakiet sankcji” – czytamy w komunikacie.
Odnotowuje się, że wprowadzono "wyjątki humanitarne i nową możliwość ochrony specyficznych interesów szwajcarskiej gospodarki”.
25 lutego Unia Europejska przyjęła dziesiąty pakiet sankcji wprowadzonych w związku z nielegalną inwazją Rosji na Ukrainę. W sumie restrykcje nałożono na 87 osób fizycznych i 34 osoby prawne.
Kanada przeznaczy 605,8 mln dolarów kanadyjskich (około 465 mln dolarów amerykańskich) w ciągu pięciu lat na uzupełnienie magazynów wojskowych, z których dostarczana jest broń dla Ukrainy - wynika z projektu budżetu federalnego Kanady, przedłożonego parlamentowi tego kraju.
"Przeznaczymy 605,8 miliona dolarów. przez pięć lat, począwszy od lat 2023-2024, na uzupełnienie amunicji i materiałów wybuchowych Sił Zbrojnych Kanady oraz wymianę zasobów materialnych przekazywanych Ukrainie” – czytamy w dokumencie.
Wybuch i pożar gazociągu w obowdzie swierdłowskim w Rosji. Płomienie widać z odległości kilkudziesięciu kilometrów, a w ogniu stanął też okoliczny las. Ukraińska telewizja Espreso podaje, że epicentrum pożaru znajduje się w rejonie miejscowości Pelim. Rosyjska RIA Nowosti informuje, że rurociąg należy do koncernu Gazprom.
Rosja prowadzi krwawą agresję nie tylko przeciwko Ukrainie, toczy wojnę z demokracjami na całym świecie poprzez dezinformację, ingerencję w wybory, cyberprzestępczość, destabilizację rynku i inne narzędzia - stwierdził [rezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę podczas przemówienia do uczestników "Szczytu na rzecz Demokracji".
"Rosja może wyciągnąć swoje zakrwawione ręce z rakietami i artylerią, bombami i czołgami, ale ambicje Kremla nie kończą się tam, gdzie sięgają jej ręce. Rosja od dawna jest w stanie wojny z wami wszystkimi, z demokracjami świata” – podkreślił prezydent Ukrainy, którego cytuje Ukrinform.
Reporterzy niezależnej rosyjskiej gazety "Nowaja Gazieta" pojechali na Syberię i rozmawiali z krewnymi żołnierzy. Zobacz reportaż wideo.
Prezydent Andrzej Duda zapewnił Ukrainę o dalszym wsparciu w walce z agresorem, bo "jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, będzie kontynuowała swoje agresywne działania".
Andrzej Duda przemawiał w środę online na drugim "Szczycie na rzecz Demokracji", zorganizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena.
"Ukraina nigdy nie była i nie będzie sama w swojej walce. Bo Ukraińcy walczą za nas wszystkich. Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść znacznie dalej" – mówił Prezydent RP podczas II Szczytu dla Demokracji.
"Rosyjska wojna ujawniła prawdziwe oblicze reżimu Putina – okrucieństwo i brutalność wobec ukraińskiej ludności cywilnej. Próbę eliminacji całego narodu" – zaznaczył polski prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że kolejny efekt działań Rosji to obecny na całym świecie kryzys żywnościowy, gospodarczy i energetyczny. - "Ukraina nigdy nie była i nie będzie sama w swojej walce. Bo Ukraińcy walczą za nas wszystkich" – podkreślił. Dodał też: – "Jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana, jest gotowa pójść znacznie dalej".
Polskie lub czeskie myśliwce MiG-29 pomogą naszej armii, ale nie stanowią znaczącego wsparcia, podobnie jak francuskie Mirage 2000 lub brytyjsko-niemiecko-włoskie Tornado; pilnie potrzebujemy samolotów wielozadaniowych czwartej generacji i nowszych, takich jak amerykańskie F-16 - ocenił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.
Armia ukraińska dysponuje dronami szturmowymi, które mogą pokonać dystans 3 tys. kilometrów - oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).
W tym kontekście przypomniał o lądowaniu Niemca Mathiasa Rusta na Placu Czerwonym w Moskwie w 1987 roku.Daniłow w komentarzu na serwisie Telegram nazwał ten arsenał dronów "ukraińskim rojem im. Mathiasa Rusta".
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził w środę rozmowę telefoniczną z premier Włoch Giorgią Meloni.
"Rozmawialiśmy o naszych inicjatywach bilateralnych i międzynarodowych. Drogą do pokoju na Ukrainie jest całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium naszego państwa i realizacja naszej formuły pokojowej. Jesteśmy wdzięczni naszym włoskim przyjaciołom za wsparcie" - napisał Zełenski na Telegramie.
W środę rosyjscy okupanci przeprowadzili nalot na Awdijewkę (obwód doniecki) – poinformował szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
"Rosjanie dokonali nalotu na miasto Awdijiwka. Trafili rakietą w przedszkole. Na szczęście nie było ofiar” – napisał Jermak w Telegramie.
Zaznaczył, że w wyniku uderzenia uszkodzony został także piętrowy budynek położony naprzeciwko. Jermak dodał też zdjęcia, na których widać skutki rosyjskiego ostrzału.
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, odpowiedział na uwagi rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że „wojna hybrydowa” Rosji z „wrogimi państwami” będzie trwała „przez długi czas”.
"Pieskow i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow mylą się: wojnę można zakończyć dyplomatycznie” - napisał Podolak na Twitterze.
Wezwał siły rosyjskie do natychmiastowego wycofania się z okupowanych części Ukrainy, dodając, że "w tym celu musi nastąpić nowy start w Moskwie, a negocjator musi się zmienić. Mogą w tym pomóc nowe klęski armii rosyjskiej" - stwierdził Podolak.
Rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács powiedział w środę, że istnieje "wystarczająca liczba skarg, którymi należy się zająć", zanim kraj ten ratyfikuje kandydaturę Szwecji do NATO.
Uwagi zostały opublikowane przez rzecznika we wpisie na blogu zatytułowanym "Trzy powody, dla których węgierski parlament ma rację, wahając się co do przyjęcia Szwecji do NATO". Jeden z powodów to - zdaniem Budapesztu - "ciągłe psucie stosunków przez Szwecję".
Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek ustawę zezwalającą Finlandii na przystąpienie do NATO, ale nie głosował jeszcze w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO.