Ukraińska obrona zestrzeliła nad Kijowem 12 dronów wystrzelonych przez Rosję. Słychać było eksplozje, ale nie było ofiar. Rosjanie zbliżają się do centrum Bachmutu, a część sił Grupy Wagnera przekierowali do Awdijiwki. Wczoraj w wyniku odniesionych ran w szpitalu w Kijowie zmarł polski wolontariusz, który pomagał w Donbasie.
Pokaż od:
28 marca 23:58

Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6. 

28 marca 23:55

Podsumowanie wideo 398. dnia wojny   opublikował ukraiński sztab generalny. Początkowe obrazy pochodzą z Awdijiwki w obwodzie donieckim, jednego z najgorętszych obecnie punktów frontu.

28 marca 23:40

Flash informuje na Twitterze o zagrożeniu ostrzałem w okolicach Nikopolu w obwodzie dniepropietrowskim.

28 marca 23:05

Hańba dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego za przywrócenie udziału w zawodach osób, które są wspierane przez zbrodniarzy wojennych - podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Skomentował w ten sposób rekomendację MKOl, by rosyjscy i białoruscy sportowcy mogli brać udział w zawodach pod neutralną flagą. 

28 marca 22:50

Bitwa o Bachmut trwa. "Tak wygląda miasto" - pisze na Twitterze Nexta i publikuje film nagrany z drona.

28 marca 22:35

Dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski decyzję MKOl o możliwości startu Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych uważa za haniebną. - Szef MKOl Thomas Bach po raz kolejny ośmiesza ten urząd – powiedział PAP wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

28 marca 22:22

- Zniszczone ukraińskie miasta i wsie wzdłuż granicy z państwem-terrorystą, ciągły szantaż Rosji i groźby zniszczenia życia także w innych krajach, stała odmowa przywrócenia prawdziwego pokoju i szydzenie z podstawowych norm międzynarodowych, to są dostateczne przyczyny, by naciskać i walczyć, by nie szukać kompromisów i dbać o wartości świata naprawdę - powiedział Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczem w mediach społecznościowych.

- Dzisiaj zapadła decyzja Francji – Parlamentu Francji, która uznała Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Dziękuję za ten pryncypialny i sprawiedliwy krok, za szerzenie prawdy historycznej w innym państwie europejskim” - mówił Zełenski.

 
28 marca 22:10

"Decyzja MKOL o przywróceniu rosyjskich sportowców do rywalizacji to skandal i zdrada prawdziwego ducha sportu. Zrobimy co w naszej mocy, żeby sport pozostał wolny od rosyjskich wpływów" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

28 marca 21:58

Na południowy zachód od Mariupola Rosjanie rozmieścili zęby smoka, czyli zapory przeciwczołgowe — podała w mediach społecznościowych mariupolska rada miejska.

28 marca 21:44

Finalizujemy formowanie korpusów kontruderzeniowych, nasi żołnierze szkolą się z obsługi zachodniego sprzętu, gromadzimy zapasy... Motywacja, aby wyzwalać terytoria, jest silna. Naród tego oczekuje, partnerzy też - mówi "Wyborczej" minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

28 marca 21:35

Biały Dom nie widzi żadnych oznak, że Rosja przygotowuje się do użycia broni nuklearnej

Stany Zjednoczone nadal uważnie śledzą sytuację wokół wypowiedzi Kremla w sprawie broni jądrowej, ale nie widzą dowodów na rosyjskie przygotowania do jej użycia w Ukrainie - powiedział koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby podczas internetowego briefingu.

28 marca 21:26

86 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 117 zostało rannych minionej doby w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.

28 marca 21:11

Rosjanie w Mariupolu "wywierają większą presję na miejscową ludność". "Ulice są patrolowane przez wojskowych okupantów i policjantów. Najczęściej zatrzymywani są mężczyźni bez względu na wiek i kobiety poniżej 40 roku życia. Zatrzymuje się ich na podstawie drobnych podejrzeń" - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

28 marca 20:55

USA wstrzymują wymianę informacji z Rosją na temat arsenału jądrowego

Agencja Reutera donosi, że Stany Zjednoczone postanowiły nie udostępniać Rosji informacji dotyczących arsenału jądrowego.

Decyzja ta jest odpowiedzią na zawieszenie udziału Rosji w traktacie rozbrojeniowym Nowy Start.

"Według prawa międzynarodowego Stany Zjednoczone mogą odpowiedzieć na naruszenie traktatu poprzez podjęcie proporcjonalnych środków zaradczych, by nakłonić Rosję do powrotu do wypełniania swoich zobowiązań" - podała Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA.

28 marca 20:34

Doniecka policja regionalna opublikowała materiał filmowy pokazujący sceny dewastacji w mieście Awdijiwka na linii frontu na Ukrainie.

Film pokazuje zniszczone bloki mieszkalne ze zwęglonymi ścianami i sterty gruzu na opustoszałych ulicach, podczas gdy policja kontynuuje ewakuację cywilów.

28 marca 20:19

Moment ataku na rosyjskie pozycje.

28 marca 20:13

W rejonie Chersonia i Mikołajowa ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

28 marca 20:08

Ukraińska armia podaje, że najcięższe walki koncentrują się w kilku strefach we wschodnich obwodach donieckim i ługańskim.

Sztab Generalny przekazał, że „miasta Bachmut, Awdijiwka, Marjinka i Biłogoriwka i ich obrzeża pozostają w epicentrum walk” oraz że Ukraińskie Siły Obronne „odparły 24 ataki wroga na powyższych obszarach w ciągu ostatniego dnia”.

Rosjanie nadal nacierają na Bachmut. "Jednak nasi obrońcy dzielnie utrzymują miasto i odpierają liczne ataki wroga” - przekazał ukraiński sztab.