To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
W miarę postępów międzynarodowego śledztwa ważne jest, by "Putin i jego wewnętrzne otoczenie jasno zrozumieli, że nadchodzi sprawiedliwość i będą musieli odpowiedzieć za swoje zbrodnie" - napisali ustawodawcy.
Same Stany Zjednoczone nie są członkiem MTK i w przeszłości miały konflikty z sądem w Hadze. Na przykład w 2019 r. prokuratorzy MTK stwierdzili, że amerykański personel wojskowy i CIA mógł być zaangażowany w zbrodnie wojenne w Afganistanie, m.in. w torturowanie więźniów.
W odpowiedzi Departament Stanu stwierdził, że "Stany Zjednoczone są bardzo odpowiedzialne w swoim prawie wojskowym, mamy solidny krajowy system dochodzeniowy, który jest w pełni zgodny z międzynarodowymi standardami".
Grupa amerykańskich senatorów z obu partii wezwała prezydenta Bidena do wsparcia Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w jego śledztwie w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnianych przez wojska rosyjskie na Ukrainie.
Senatorowie w swoim liście pochwalili znaczącą pomoc udzieloną już przez administrację Bidena w dostarczeniu dowodów na takie potencjalne zbrodnie, ale podkreślili, że biorąc pod uwagę ważną rolę, jaką MTK odgrywa dziś w śledztwie przeciwko wysokim urzędnikom rosyjskim, w tym samemu prezydentowi Putinowi, USA powinny zapewnić prokuratorom kluczowe dowody, którymi dysponują.
"Przypuszczam, że we Francji kwestia wojny, która obecnie toczy się na Ukrainie, tuż za naszą granicą, jest sprawą dosyć abstrakcyjną – to jest po prostu bardzo daleko. Ale my w Polsce mamy w tej chwili 1,6 mln oficjalnie zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy – ludzi, którzy uciekli przed wojną" – zauważył Duda. "Dzisiaj obywatele ukraińscy stanowią 5 proc. polskiego społeczeństwa" – dodał Duda.
Apelujemy do Francji, tak jak do wszystkich naszych sojuszników, by pomocy dla Ukrainy przekazywać jak najwięcej. Jest bardzo ważne, aby Ukraina obroniła się przed rosyjską agresją - powiedział w piątek wieczorem w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI prezydent Polski Andrzej Duda.
Zełenski: "Wróg musi wiedzieć, że Ukraina nie wybaczy zniewag wobec naszego narodu, nie wybaczy tych śmierci i ran.
Dziękuję Siłom Zbrojnym, wywiadowi, pracownikom Służby Bezpieczeństwa - wszystkim, którzy są zaangażowani w wykonanie tego zadania. Sprawiedliwa odpowiedź ogniem na tych, którzy są źródłem terroru".
Szef ukraińskiej armii mówi, że sytuacja w Bachmucie się "ustabilizowała"
Jak podaje Ukraińska Prawda, szef sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny rozmawiał dziś z brytyjskim szefem sztabu obrony Anthonym Radakinem. Podczas rozmowy, Załużny powiedział, że ukraińskiemu wojsku udało się z "tytanicznym wysiłkiem" "ustabilizować sytuację" wokół Bachmutu. Od miesięcy trwały tam najkrwawsze walki.
Premier Kanady Justin Trudeau, który przyjmuje prezydenta USA Joe Bidena z oficjalną wizytą w Ottawie, powiedział w parlamencie, że Ukraina może nadal polegać na USA i Kanadzie jako niezawodnych partnerach.
Przypomniał, że Kanada udzieliła już Kijowowi znacznej pomocy wojskowej, w tym artylerii, pojazdów opancerzonych, czołgów i amunicji, a kanadyjscy instruktorzy od 2015 roku szkolą ukraińskich wojskowych.
Trudeau powiedział, że sankcje i inne środki ekonomiczne nałożone przez Stany Zjednoczone, Kanadę i ich sojuszników "nadal drenują budżet wojskowy Kremla" i że w obecnej sytuacji sojusz z prawdziwym przyjacielem Kanady", jak nazwał Bidena, jest ważniejszy niż kiedykolwiek.
Dowódcy sił powietrznych czterech krajów skandynawskich - Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii - podpisali deklarację o utworzeniu jednolitej nordyckiej obrony powietrznej i zamiarze wykorzystania swoich myśliwców jako jednej floty, w oparciu o znany już modus operandi w ramach NATO - donosi "Guardian".
"Ruch w kierunku integracji sił powietrznych został wywołany przez inwazję Rosji na Ukrainę. Ostatecznym celem jest możliwość bezproblemowego działania razem jako jedna siła poprzez opracowanie skandynawskiej koncepcji wspólnych operacji lotniczych w oparciu o znaną już metodologię NATO. Nasza połączona flota jest porównywalna z dużym europejskim krajem" - powiedział dowódca duńskich sił powietrznych generał dywizji Jan Dam.
Norwegia ma 57 F-16 i 37 F-35, z 15 dodatkowymi F-35 (w zamówieniu).
Finlandia zamówiła 62 F/A-18 Hornets i 64 F-35.
Dania zamówiła 58 F-16 i 27 F-35.
Szwecja ma ponad 90 Gripenów.
Rosyjski major Michaił Żylin został uznany za dezertera. Oficer opuścił kraj nie chcą brać udziału w wojnie z Ukrainą. Został pociągnięty do odpowiedzialności za dezercję — pisze Agencja Reutera, powołując się na portal taiga.info. Serwis dodaje, że Żylin nie uciekł zaraz po wybuchu do wojny, a dopiero wówczas, gdy Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację. Moskwa szuka go głównie ze względu na informacje, jakie posiadał.
Austria wypełni swoje zobowiązania jako strona Statutu Rzymskiego i aresztuje oraz dokona ekstradycji Putina przed Międzynarodowy Trybunał Karny, jeśli rosyjski przywódca zdecyduje się na przyjazd do kraju - podało MSZ kraju.
- Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Nawet nie wiem, do czego to porównać – może do Związku Sowieckiego w latach 20. i 30. Kiedy był carat, imperium, mieliśmy sojuszników, zmieniali się - Niemcy, Francja, cokolwiek, potem Ententa, potem nie Ententa - ale nie byliśmy sami. A teraz, po raz pierwszy od co najmniej 150 lat, jesteśmy sami - powiedział Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla "Radia Majak".
Maria Ponomarenko, dziennikarka skazana za "rozpowszechnianie fałszywych informacji" o rosyjskiej armii, została wywieziona z aresztu śledczego do szpitala psychiatrycznego. Gdzie przez trzy dni była zastraszana i dotkliwie bita.
Rosjanka Maria Ponomarenko została skazana na 6 lat więzienia za publikację na temat ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej w ukraińskim mieście Mariupolu.
Piewca rosyjskiej propagandy, podający się za dziennikarza i wolontariusza Adrian Boke, który "relacjonował" wydarzenia w Donbasie, powiedział agencji TASS, że właśnie otrzymał rosyjski paszport.
Boke z pochodzenia jest Francuzem i byłym żołnierzem.
To on w rosyjskiej telewizji opowiadał, że Bucza była ukraińską prowokacją. Ciała mieszkańców mieli przywieźć Ukraińcy, kiedy Rosjan już w miasteczku nie było.
Boke, stwierdził, że skasowano mu materiały, które to udowadniały. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyjęło jego o uznanie go za uchodźcę w Rosji
Boke powiedział, że teraz planuje ubiegać się o obywatelstwo Federacji Rosyjskiej dla swojej córki i żony, aby chronić je przed groźbami, jakie otrzymują we Francji.
Elmira i Ernest urodzili się w Uzbekistanie, ale wiedzieli, że ich domem jest Krym. Wrócili, gdy mieli kolejno 20 i 25 lat. W 2014 roku Rosja zaanektowała Krym i zaczęła prześladować Tatarów krymskich. Innymi słowy, ponownie pozbawiła ich domu.
"Podstawą uchwały, która jest obecnie przygotowywana, będzie stwierdzenie, że Rosja dokonuje kulturowego ludobójstwa. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało ponad 1300 obiektów infrastruktury kulturalnej. Ponad 500 z nich to zabytki i dobra kultury. Chodzi też o starania o reedukację dzieci na terenach czasowo okupowanych"
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przeprowadziło przesłuchania z udziałem UNESCO w sprawie ludobójstwa kulturowego dokonanego przez Rosję na okupowanych terytoriach UKrainy - poinformowała Jewgienija Krawczuk, wiceprzewodnicząca Komitetu ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej.
Produkcja haubic Cezar we Francji zostanie podwojona - zamiast 4, miesięcznie będzie ich produkowanych 8 - powiedział minister obrony Sebastian Le Coronneu.
Podwojona zostanie także produkcja pocisków ziemia-powietrze Mistral oraz radarów obrony powietrznej Ground Master - od września będą produkowane 24 sztuki rocznie.
Do Ukrainy dostarczane są haubice Cezar; Francja przekazała wcześniej 18 haubic i planuje dostarczyć 12 kolejnych.
Ikea zamknęła umowę sprzedaży fabryki mebli w regionie Nowogrodu - swojego ostatniego zakładu produkcyjnego w Rosji. Według mediów, suma wszystkich transakcji wynosząca 15 mld rubli mogła wynieść zaledwie jedną czwartą tego, czego żądali sprzedający.
Komisja Rządowa zatwierdziła sprzedaż trzech zakładów Ikea w Rosji już w połowie lutego. Wśród oferentów aktywów był gigant budowlany PIK i Segezha Group, jeden z największych producentów mebli na świecie.
Ostatecznie jednak zakłady zostały przejęte przez znacznie mniej znane, choć doświadczone firmy. Potencjalne zainteresowanie większych nabywców mógł zniechęcić fakt, że Ikea nie planowała przekazywać wraz z produkcją praw do mebli produkowanych w Rosji - także na eksport.
Misja ONZ ds. praw człowieka w Ukrainie przedstawiła raport, w którym stwierdziła, że zasady traktowania jeńców wojennych, w tym egzekucji, zostały naruszone zarówno przez stronę rosyjską, jak i ukraińską.
W odpowiedzi ukraiński Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Lubiniec stwierdził, że podczas wielokrotnych osobistych spotkań Szef Misji Bogner i Koordynator Rezydentów ONZ Brown nigdy nie poruszyli kwestii traktowania rosyjskich jeńców wojennych. Dodał, że oczekuje, iż usłyszy "niepodważalne fakty", na których opierają się wnioski Misji ONZ dotyczące rzekomych naruszeń ze strony ukraińskiej