Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował do krajów zachodnich o przygotowanie się na to, że konflikt w Ukrainie będzie się przedłużał. Prezydent Finlandii Sauli Niiniste podpisał w czwartek zbiór uchwalonych przez parlament ustaw o akcesji kraju do NATO. Szef białoruskiej ambasady w Warszawie został wezwany na dywanik do polskiego MSZ w związku z rozbiciem w naszym kraju działającej na zlecenie Rosjan siatki szpiegowskiej.
Pokaż od:
23 marca 22:05

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

23 marca 22:00

Chodzi o zboże. Polska miała być tylko korytarzem do transportu rolnych płodów z Ukrainy poza Europę, w szczególności do krajów Afryki. Okazało się jednak, że jego część trafia na polski rynek. To powoduje systematyczny spadek cen w skupie. Cena rzepaku w kilka dni spadła o 300 zł za tonę do 1800 zł.

23 marca 21:50

Na Ukrainie powstaje gra fabularna (RPG), której bohaterem jest nastolatek, przebywający w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie kraju. Scenariusz oparty jest na prawdziwych historiach mieszkańców miasta.

Głównym bohaterem gry Hollow Hom jest 12-letni chłopiec, który musi podjąć szereg trudnych decyzji by przetrwać. Akcja gry rozpoczyna się dzień przed napaścią Rosji na Ukrainę. Podczas pracy nad projektem autorzy inspirowali się m.in. grami „This War of Mine” oraz „Disco Elysium”.

O grze informuje serwis Suspilne

23 marca 21:41

Minister spraw wewnętrznych i administracji RP Mariusz Kamiński podkreślił w czwartek, że decyzja o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego w Bobrownikach zapadnie dopiero wtedy, kiedy reżim Łukaszenki zwolni z więzienia polsko-białoruskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta. „Jeśli Andrzej Poczobut zostanie jutro zwolniony, to przejście w Bobrownikach zostanie otwarte pojutrze" - cytuje wypowiedź ministra redakcja RMF FM. Szef polskiego MSW zaznaczył, że jeśli władze Białorusi będą podejmować kolejne kroki przeciwko Polsce lub Polakom na Białorusi, to muszą się przygotować na „twardą odpowiedź"

23 marca 21:30

Rozmowa Zelenskiego z Xi Jinpingiem jest planowana, ale istnieją pewne trudności w jej zorganizowaniu ze względu na brak jasnego stanowiska Chin w sprawie zakresu ich zaangażowania w rozwiązanie kwestii między Ukrainą a Rosją - donosi serwis "Live: Ukraine".

23 marca 21:30

Kazachstan będzie blokować towary jadące do Rosji

Portal informacyjny Eurasianet informuje, że Kazachstan zacznie 1 kwietnia blokować towary jadące do Rosji w ramach "importu równoległego".

Zachowujący anonimowość urzędnik powiedział, że Kazachstan nie zamierza nakładać sankcji na Rosję, ale "nie pozwoli jej na obchodzenie zachodnich sankcji". Mimo zachodnich sankcji, Rosja nadal kupowała towary podwójnego zastosowania poprzez takie kraje jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Białoruś itp.

Wcześniej Turcja ograniczyła wysyłkę towarów do Rosji, gdyż Stany Zjednoczone zażądały od Ankary zaostrzenia walki z obchodzeniem sankcji.

23 marca 21:21

Rada Miejska Kijowa na dzisiejszym posiedzeniu zdecydowała o zmianie nazw kolejnych 16 miejsc, których nazwy związane są z Rosją i epoką sowiecką.

Swoją ulicę stracił m.in. Lew Tołstoj (na rzecz hetmana Pawła Skoropadskiego, który brał udział w I wojnie światowej, po rewolucji 1917 roku był jednym z głównych zwolenników niepodległej Ukrainy), Jurij Gagarin (na rzecz Leonida Kadeniuka, pierwszego kosmonauty niepodległej Ukrainy, który poleciał w 1997 roku na amerykańskim wahadłowcu Columbia) i Maria Cwietajewa (na rzecz artystki Aleksandry Exter).

W sumie od początku wojny władze Kijowa zmieniły nazwy 288 miejsc związanych z Rosją i ZSRR.

23 marca 21:15

Szwedzki parlament dał zielone światło na dostarczenie Ukrainie systemów artylerii samobieżnej Archer i czołgów Leopard 2.

Rząd Szwecji może dostarczyć Ukrainie sprzęt wojskowy i amunicję o wartości 6,2 mld SEK (554 mln euro). Oprócz czołgów i elementów artylerii umowa obejmuje również pociski przeciwpancerne typu NLAW.

23 marca 21:04

Hiszpania wyśle do Ukrainy pierwsze 6 czołgów Leopard 2 do końca przyszłego tygodnia - poinformowałi hiszpańskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

23 marca 21:00

List rosyjskiego pisarza do przyjaciela Ukraińca. Michaił Szyszkin: Mój kraj wypadł z czasu!

23 marca 20:51

Ogłoszenie przez Węgry, że nie aresztowałyby Władimira Putina, świadczy o tym, że kraj ten niszczy swoją reputację - oświadczył w Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Węgry kontynuują wyzerowywanie swojej reputacji, a później będą mieć inne trudności w rozmowach z UE. Chodzi o kredyty i pieniądze, rynki zbytu i w ogóle pogorszenie reputacji - powiedział Podolak, cytowany przez RBK-Ukraina.

23 marca 20:40

Igor Niebywajew, syn rosyjskiego generała stracił stanowisko szefa jednostki Rady Europy zajmującej się przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy - donosi Bild.

Rzecznik Rady Europy powiedział, że otrzyma inne stanowisko. Dodał, ze Rosjanie z podwójnym obywatelstwem będą teraz poddawani kontroli, a ich dostęp do informacji niejawnych i odpowiedzialność w sprawach politycznych, finansowych i personalnych będzie ograniczona.

Rosja została wydalona z Rady Europy po swojej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. W momencie wydalenia w Radzie Europy pracowało około 120 Rosjan, z których 90 zachowało swoje stanowiska ze względu na podwójne obywatelstwo.

23 marca 20:30

"Rada IAAF podjęła decyzję o dalszym zawieszeniu rosyjskich i białoruskich lekkoatletów we wszystkich imprezach World Series w przewidywalnej przyszłości z powodu inwazji i trwającej wojny na Ukrainie" - powiedział Coe.

Dzień wcześniej Rada Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie przedłużyła zawieszenie reprezentacji Rosji i Białorusi w zawodach międzynarodowych na sezon 2023-2024.

23 marca 20:21

"Więcej niż tysiąc słów". Książę Walii spotkał 4-letniego Tymofieja w ośrodku dla ukraińskich uchodźców w Warszawie.

"Jesteśmy wdzięczni każdej osobie, która sprawia, że nasi Ukraińcy czują się bezpiecznie i mile widziani za granicą!" - napisał doradca w ministerstwie spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko. Książę William odwiedził dziś Polskę.

23 marca 20:21

IAAF przedłużyła zawieszenie rosyjskich lekkoatletów

Rosyjscy i białoruscy lekkoatleci nie będą mogli startować w międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych "w przewidywalnej przyszłości" z powodu ataku Rosji na Ukrainę, powiedział prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) lord Sebastian Coe.

Na posiedzeniu komitetu wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w dniach 28-30 marca odbędzie się dyskusja na temat tego, czy rosyjscy sportowcy będą mogli startować pod neutralną flagą, ale decyzja rady IAAF oznacza, że nie będą oni mogli rywalizować w torach i polach w Paryżu.

23 marca 20:11

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zaktualizował dane dotyczące wycofania się okupantów z Nowej Kachowki. "Okupanci nadal tymczasowo przebywają w Nowej Kachowce. Informacja o rzekomym wycofaniu się wroga została upubliczniona w wyniku nieprawidłowego wykorzystania dostępnych danych" - poinformowali wojskowi.

23 marca 20:00

Zełenski: "Po pierwsze: Nie możemy opóźniać przekazywania naszym żołnierzom broni, która może chronić Ukraińców przed terrorem. Przede wszystkim broni dalekiego zasięgu.

Po drugie: Jestem wdzięczny za decyzję o zakupie MiG-ów dla Ukrainy: to znacznie wzmocni obronę naszego nieba. Ale potrzebujemy więcej nowoczesnych samolotów.  

Po trzecie. Nie może być mowy o opóźnianiu decyzji o sankcjach. Nie może być mowy o rozmyciu sankcji, zwłaszcza pod manipulacyjnym pozorem bezpieczeństwa żywnościowego. Silne sankcje oznaczają bezpieczeństwo, natomiast osłabianie sankcji to zaproszenie do nowych kryzysów.

Po czwarte: Od dłuższego czasu mówimy o zorganizowaniu szczytu w sprawie formuły pokojowej. Wszyscy dobrze wiemy, że niestety w obecnych okolicznościach wielu przywódców nie będzie mogło przyjechać na Ukrainę. Możemy zorganizować szczyt w jednej ze światowych stolic - w jednej ze stolic europejskich. Czy nie zwiększy to globalnej siły Europy? Uważa, że tak.

I po piąte. Jest niezwykle ważne, aby nie było opóźnienia w zbliżeniu między Ukrainą a Unią Europejską. Ukraina jest gotowa do podjęcia decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa w UE jeszcze w tym roku. Takiej samej gotowości wymaga się od każdego europejskiego przywódcy.

Musimy zrobić wszystko, aby nie było żadnych opóźnień. I naprawdę możemy to zrobić. Niech każde spotkanie, każda dyskusja, każdy dzień naszej wspólnej pracy przybliża powrót pokoju - przybliża wyzwolenie naszej ziemi i całej Europy od rosyjskiego zła. Wyzwolenie już w tym roku".

23 marca 19:46

Atmosferę "gospodarki mobilizacyjnej" regularnie wspiera poprzednik Miszustina na stanowisku premiera, Dmitrij Miedwiediew. Dziś na posiedzeniu grupy roboczej Komisji Wojskowo-Przemysłowej odczytał telegramy Józefa Stalina z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, grożące "zmiażdżeniem jak przestępców" tych, którzy nie zrealizują zamówienia na dostawę osłon czołgów.

Miszustin mówił też o wsparciu biznesu - na przykład o tym, że ponad 1,5 biliona rubli zostało przeznaczone przez państwo dla firm szkieletowych w przemyśle, agrobiznesie, transporcie, energetyce i informatyce w ramach linii kredytów ulgowych. Jednocześnie codziennie pojawiają się nowe problemy - biznesmeni są wzywani do wojska na mobilizację. Potrzebują więc wakacji kredytowych czy odroczeń czynszu, co powinno zapewnić im państwo

23 marca 19:45

Premier Miszustin w dzisiejszym wystąpieniu nie wypowiedział też słowa "wojna", choć znaczna część jego wypowiedzi była w taki czy inny sposób poświęcona skutkom sankcji, które zostały nałożone w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, a także mobilizacji i życiu na okupowanych terenach.

Miszustin mówił też o elementach gospodarki "mobilizacyjnej", w szczególności o tym, że państwo przestawiło niektóre przedsiębiorstwa przemysłu obronnego na trzyzmianowy grafik. Reżim, w którym działa rosyjska gospodarka, został ustalony w sferze prawnej jeszcze w lipcu. Wówczas prezydent podpisał ustawę o prawie władz do wprowadzania "środków specjalnych" w gospodarce w celu zapewnienia "operacji antyterrorystycznych i innych poza terytorium Federacji Rosyjskiej".

23 marca 19:44

Pół roku po rozpoczęciu mobilizacji nadal istnieją trudności w "niektórych pozycjach" wyposażenia, a także w broni i sprzęcie wojskowym - przyznał premier Michaił Miszustin w swoim rocznym sprawozdaniu dla Dumy Państwowej.

Jeszcze w połowie października informowano o brakach w wyposażeniu armii Putina. Jednym z powodów było to, że w poprzednich latach wojsko masowo okradało własne magazyny. Mundurów brakowało jeszcze przed ogłoszeniem mobilizacji 21 września. A po tej dacie sytuacja się pogorszyła. W niektórych regionach mundury zaczęli kupować nie tylko krewni, ale także powołane osobno agencje rządowe.