Na okupowanym Krymie zniszczono pociski manewrujące Kalibr. W Moskwie trwa drugi dzień wizyty Xi Jinpinga. Chiński przywódca zaprosił Putina do swojego kraju. Ukrainę we wtorek z kolei odwiedzi premier Japonii Fumio Kishida. Tymczasem trwają ciężkie walki o Bachmut. Szef "Wagnerowców" przekazał Moskwie, że Rosjanie mogą w mieście zostać odcięci od głównej bazy z zaopatrzeniem.
Pokaż od:
21 marca 23:55

Na dziś to już wszystko, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.

21 marca 23:53

Władze obwodu kijowskiego ostrzegają przed możliwym atakiem dronów.

21 marca 23:35

Premier Japonii Fumio Kishida wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do wysłuchania stanowiska światowej społeczności międzynarodowej i natychmiastowego zaprzestania agresji na Ukrainę - podaje Ukrinform. 

Kishida powiedział to na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

21 marca 23:22

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie kijowskim.

21 marca 23:05

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie czernichowskim. Wcześniej alarmy ogłoszono w obwodach charkowskim, sumskim, dniepropietrowskim, połtawskim i donieckim.

21 marca 22:58

Według doniesień lokalnych mediów bursa nowicjuszy jednego z klasztorów prawosławnych Patriarchatu Moskiewskiego została trafiona atakiem rakietowym w Odessie. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak opublikował wideo z konsekwencjami ostrzału. "Dwa pociski zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej, a niestety dwa kolejne trafiły w miasto" – napisał.

21 marca 22:46

Zełenski:Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas

- Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wieczornego przemówienia.

- Dzisiaj Ukraina zaczęła obchodzić pierwszą rocznicę pierwszych zwycięskich bitew pełnowymiarowej wojny: walk na północy naszego kraju, które doprowadziły do ucieczki okupanta. To właśnie 21 marca ubiegłego roku zakończyła się bitwa o Moszczun - malutką wieś w obwodzie kijowskim, która stała się pierwszym wielkim krokiem naszego państwa w stronę wygranej w tej wojnie - powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu.

21 marca 22:35

W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot; ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec - powiadomiła we wtorek agencja AP.

21 marca 22:23

Oblicza wojny: Mieszkaniec Władywostoku pokazał film nakręcony na lokalnym cmentarzu, gdzie bez przerwy trwają pochówki wojska rosyjskiego.

Po klęsce 155 Brygady Marines Floty Pacyfiku pod Ugłedarem, do Władywostoku napłynął "niekończący się strumień trumien".

21 marca 22:08

Rzecznik Białego Domu: Chiny nie są zdolne do zachowania neutralności w sprawie wojny w Ukrainie

W ocenie Stanów Zjednoczonych Chiny nie są zdolne do zachowania neutralności w sprawie wojny w Ukrainie, dlatego nie mogą być  mediatorem między Moskwą a Kijowem. -  Nie sądzę, że można rozsądnie patrzeć na Chiny jako bezstronne w jakikolwiek sposób - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby.

21 marca 21:55

"To właśnie 21 marca ubiegłego roku zakończyła się bitwa o Moszczun, małą wioskę w obwodzie kijowskim, co było pierwszym dużym krokiem naszego państwa w kierunku zwycięstwa w tej wojnie.

Były też inne takie kroki. Bitwa o Hostomel. Bitwa o Irpień. Walki w obwodach czernihowskim i sumskim. Bitwa o Żmije. Ostra konfrontacja na południu Ukrainy i nasza unikalna operacja obronna, która zwróciła wolność obwodowi charkowskiemu. 

Do tego samego wyniku dojdziemy w innych aktywnych operacjach.

W heroicznej bitwie o Donbas, w której nieuchronnie dominować będzie flaga ukraińska. W kolejnej konfrontacji na południu, która przywróci normalne ukraińskie życie w rejonie Azowa. W powrocie naszego Krymu, skąd już rozpoczęła się migracja najbardziej dalekowzrocznych szczurów państwa terrorystycznego" - powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

21 marca 21:43

Chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang powiedział, że Rosja i Chiny reprezentują "siły dobra na świecie".

21 marca 21:33

Oblicza wojny: 

"Oto Łyman, miasteczko we wschodniej części Ukrainy. Przed wojną ważny węzeł kolejowy. Mocno ucierpiało na wojnie. Spotkaliśmy tylko kilka osób, kiedy je odwiedziliśmy. Puste ulice, spalone domy. Linia frontu jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów".

21 marca 21:25

Jak już informowaliśmy, wieczorem Rosjanie uderzyli na Odessę. Siłom obrony powietrznej udało się zniszczyć dwa z czterech pocisków. W wyniku uderzenia uszkodzony został trzykondygnacyjny budynek na terenie miejscowego klasztoru. Na razie wiadomo o trzech rannych.

21 marca 21:14

"Wróg przeprowadził atak rakietowy na region Odessy. Wrogie myśliwce SU-35 wystrzeliły pociski z morza" - poinformował szef Obwodowego Okręgu Wojskowego. Ze wstępnych informacji, które przekazał Yurii Kruk są ranni, ale nikt nie zginął. Według nieoficjalnych doniesień pociski były skierowane w lotnisko w regionie.

21 marca 21:01

Wróg teraz nieustannie próbuje otoczyć Awdijiwkę. Zgadzam się z kolegami z Wielkiej Brytanii, że Awdijiwka może w najbliższym czasie stać się drugim Bachmutem. Chcę jednak powiedzieć, że nie wszystko idzie po myśli rosyjskich oddziałów, które atakują w tym kierunku. W ciągu ubiegłej doby wróg stracił niemal trzy kompanie ludzi.

21 marca 20:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów zasugerował Chinom przyłączenie się do ukraińskiej formuły pokojowej, aby zakończyć wojnę rosyjską w jego kraju.

Zełenski, przemawiając na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z premierem Japonii Fumio Kishidą, powiedział, że Ukraina wciąż czeka na odpowiedź z Pekinu.

Powiedział również, że dołączy do zbliżającego się szczytu G7 w Japonii za pośrednictwem łącza wideo.

21 marca 20:27

Oblicza wojny. Wojska Putina ostrzelały jednostkę ratowniczo-gaśniczą w obwodzie chersońskim, która gasiła pożar po rosyjskim ostrzale. Dwóch ratowników zostało rannych.

Ratownicy w obwodzie chersońskim pracują w niezwykle trudnych warunkach - wróg jest bardzo blisko - po drugiej stronie Dniepru. Strażacy muszą gasić pożary pod ostrzałem okupantów. Dlatego często zdarza się, że strażacy trafiają pod wielokrotny ostrzał, gdy jadą likwidować skutki ataków wroga.

Obaj strażacy zostali przewiezieni do placówki medycznej i udzielono im wszelkiej niezbędnej pomocy. Życiu mężczyzn nie zagraża niebezpieczeństwo.

21 marca 20:15

W połowie marca Dmitrij Nazarow i jego żona Olga Wasiljewa powiedzieli, że ich szef, dyrektor artystyczny teatru Konstantin Chabienski poprosił ich o opuszczenie Moskiewskiego Teatru Artystycznego im. Czechowa.

Konieczność rezygnacji tłumaczył tym, że w ten sposób teatr zapobiegnie utracie tzw. tarczy mobilizacyjnej wobec innych pracowników teatru. W połowie stycznia poproszono ich o wzięcie "urlopu naukowego", obiecując, że do pracy będą mogli wrócić w kwietniu. Potem powiedziano im, że to niemożliwe oraz że "stracili pracę".

21 marca 20:14

Przeciwko popularnemu w Rosji aktorowi Dmitrijowi Nazarowowi wszczęto sprawę administracyjną za "dyskredytowanie" armii. 

Powód? Nazarow zamieszcza na swoim kanale YouTube wiersze antywojenne. Każdy filmik z antywojennymi wierszami w jego wykonaniu (ma 188 tys. subskrybentów na YouTube) uzyskuje na jego kanale co najmniej kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Filmik "Śmierć wojnie!" - ma ponad pół miliona wyświetleń.