Chiński przywódca Xi Jinping przybył w poniedziałek do Moskwy. W trakcie przemówienia na Kremlu, Xi Jinping nazwał Putina "drogim przyjacielem". Dodał, że jest pewny, że Rosjanie poprą Putina w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Eksperci ISW oceniają, że rosyjska ofensywa w Donbasie zbliża się do punktu kulminacyjnego, a to oznacza, że Ukraina ma wszelkie szanse na odzyskanie inicjatywy i rozpoczęcie kontrofensywy.
Pokaż od:
20 marca 23:44

To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

20 marca 23:11

Eksplozja w mieście Dżankoj zniszczyła transportowane koleją rosyjskie pociski manewrujące Kalibr - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

"Eksplozja w mieście Dżankoj na północy tymczasowo okupowanego Krymu zniszczyła rosyjskie pociski manewrujące Kalibr podczas transportu kolejowego. Tajemniczy wybuch to kontynuacja procesu demilitaryzacji Rosji i przygotowanie ukraiński półwyspu do deokupacji" - czytamy w oświadczeniu.

20 marca 22:59
20 marca 22:23

Na Ukrainę dotarło osiem czołgów Leopard 2, które zostały obiecane przez Norwegię - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Teraz w Ukrainie znajduje się osiem czołgów. W Polsce trwa również szkolenie personelu pod auspicjami Misji Pomocy Wojskowej Unii Europejskiej wspierającej Ukrainę. Oprócz przekazanych już maszyn i pojazdów wsparcia, Norwegia zapewniła również odpowiednie fundusze na amunicję i części zamienne" - czytamy w oświadczeniu.

20 marca 21:53

Administracja USA pracuje nad możliwością przeprowadzenia rozmów telefonicznych między prezydentem Joe Bidenem a prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

20 marca 21:41

Zełenski dziękuje za wsparcie Europie i USA

- Nasi europejscy partnerzy uzgodnili wspólny plan przyspieszenia dostaw pocisków dla naszej artylerii. Waga tej decyzji to 2 miliardy euro. Przewiduje się zarówno natychmiastowe dostawy, jak i produkcję amunicji. To strategiczne posunięcie. Co dodaje wiary w naszą jedność, w niezmienność ruchu na rzecz pokonania terrorystycznego państwa - powiedział prezydent Zełenski w wieczornym przemówieniu. 

- Dziękujemy wszystkim naszym partnerom w Europie! Wszystkim, którym naprawdę zależy na tym, by Europa była silna i wolna - dodał.

- Dziś ogłoszono również nowy pakiet obronny ze Stanów Zjednoczonych. Kwota to 350 milionów dolarów. Dziękuję prezydentowi Bidenowi, Kongresowi i wszystkim Amerykanom! - podkreślił Zełenski. 

 
20 marca 21:30

Ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky został wezwany do MSZ Ukrainy, które wyraziło niezadowolenie m.in. z powodu niechęci strony izraelskiej do uznania rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną - podał w poniedziałek portal ZN.UA.

Źródło portalu powiedziało, że tematem rozmowy ambasadora w MSZ były obietnice złożone w lutym, gdy Kijów odwiedził szef dyplomacji izraelskiej Eli Cohen.

20 marca 21:18

Kraje UE rozważą zwiększenie Funduszu na rzecz Pokoju o kolejne 3,5 mld euro - powiedział wysoki przedstawiciel UE Josep Borrell dziś w Brukseli podczas konferencji prasowej po wynikach wspólnego posiedzenia Rady UE z udziałem ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony krajów członkowskich.

- Popieramy pokojową formułę prezydenta Zełenskiego. I będziemy kontynuować kontakty z Ukrainą i z naszymi partnerami z myślą, że ta wojna kiedyś się skończy. Wtedy będziemy musieli budować pokój. Formuła pokoju prezydenta Zełenskiego nadal cieszy się naszym poparciem, ponieważ ma na celu osiągnięcie sprawiedliwego pokoju, a nie byle jakiego pokoju – powiedział Borrell.

20 marca 21:05

Bloomberg: Węgry zablokowały wspólne oświadczenie krajów UE o decyzji MTK

Jak poinformowała agencja Bloomberg, powołując się na unijne źródła, kraje UE miały przygotować wspólne oświadczenie ws. nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora Władimira Putina przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Wydanie oświadczenia zostało zablokowane przez węgierskie władze. Z związku z wetem Budapesztu komunikat w sprawie wydał jedynie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który "odnotował" decyzję MTK.

20 marca 20:39

"Dziękuję prezydentowi USA i amerykańskiemu narodowi za nowy pakiet pomocy obronnej. Rakiety do HIMARS, pociski 155 mm, pociski przeciwradarowe HARM, inne niezbędne rzeczy o wartości 350 mln dolarów to wielki wkład w odparcie najeźdźców. Bardzo doceniamy niezłomne wsparcie Stanów Zjednoczonych w walce Ukrainy z rosyjską agresją" - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20 marca 20:25

U wybrzeży Portugalii rosyjskie okręty wojenne prowadzą akcje szpiegowskie, zbierając m.in. informacje o podwodnych sieciach transferu danych teleinformatycznych - poinformował w poniedziałek prof. Bruno Cardoso Reis, wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie

20 marca 20:13

Stany Zjednoczone są zaniepokojone, że Chiny będą powtarzać wezwania do zawieszenia broni, które pozostawią rosyjskie wojska na suwerennym terytorium Ukrainy - powiedział John Kirby, rzecznik Białego Domu .

- Każde zawieszenie broni, które nie odnosi się do wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, skutecznie ratyfikowałoby nielegalne podboje Rosji i umożliwiłoby jej umocnienie pozycji, a następnie wznowienie wojny w korzystniejszym dla nich momencie – ostrzegł.

- Świat nie powinien dać się zwieść żadnemu taktycznemu ruchowi Rosji, wspieranej przez Chiny lub jakikolwiek inny kraj, mającej na celu zamrożenie wojny na jej warunkach bez realnej drogi przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - podkreślił.

20 marca 20:00

Rzecznik Białego Domu ma nadzieję, że Xi Jinping wezwie Putina do poszanowania suwerenności Ukrainy

Rzecznik Białego Domu, John Kirby, przemawiał na konferencji prasowej, na której zaapelował do Xi Jinpinga, by ten wezwał Władimira Putina do poszanowania suwerenności Ukrainy i zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

- Cały świat chciałby, aby ta wojna się skończyła - powiedział Kirby, dodając, że wojna mogłaby się właściwie zakończyć teraz, gdyby rosyjski przywódca nakazał swoim żołnierzom wycofanie się z terytorium Ukrainy.

- Chińska „pokojowa” propozycja zakończenia konfliktu w Ukrainie zawiera istotny punkt, a jest nim szacunek dla suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów - mówił Kirby.

- Zachęcamy Prezydenta Xi do opowiedzenia się za tym właśnie kluczowym punktem, który musi obejmować wycofanie sił rosyjskich z suwerennego terytorium Ukrainy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych - dodał. 

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że Xi „zmusi prezydenta Putina do zaprzestania bombardowania ukraińskich miast, szpitali i szkół, zbrodni wojennych i okrucieństw”.

20 marca 19:47

Ukraiński wywiad: Nie ma dowodów, że to Putin był w Mariupolu

Nie ma dowodów świadczących o tym, że osoba, która niedawno odwiedziła okupowany przez rosyjskie wojska Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy, to Władimir Putin - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

20 marca 19:36

Rosyjskie media państwowe poinformowały, że zakończyły się rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina z Xi Jinpingiem z Chin.

Jak podała państwowa agencja informacyjna Ria, rozmowy trwały cztery i pół godziny.

20 marca 19:15

Państwowa rosyjska agencja informacyjna Ria zacytowała rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który twierdzi, że rozmowy między Putinem a Xi Jinpingiem wciąż trwają. Przywódcy rozmawiają już od niemal czterech godzin. 

20 marca 19:03

Władze apelują do mieszkańców Awdijiwki o ewakuację

Ukraińskie władze apelują do mieszkańców Awdijiwki w obwodzie donieckim o ewakuację miasta z powodu ciągłego ostrzału.

 „Wróg codziennie atakuje infrastrukturę cywilną i tereny mieszkalne. Lokalne władze po raz kolejny radzą okolicznym mieszkańcom, aby nie narażali życia swojego i swoich bliskich i ewakuowali się w bezpieczniejsze regiony Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

20 marca 18:51

- Prezydent Rosji Władimir Putin przygotowuje lody dla prezydenta Chin Xi Jinpinga - poinformował Dmitrij Pieskow. - Lody są zawsze gotowe, biorąc pod uwagę, że Xi Jinping  je uwielbia – powiedział dziennikarzom.

Rzecznik Kremla powiedział też, że 21 marca w Pałacu Faset zostanie wydana kolacja na cześć przybycia Xi Jinpinga, podczas której serwowane będą tradycyjne dania kuchni rosyjskiej.