Rosyjski myśliwiec uszkodził amerykańskiego drona, zmuszając go do upadku do Morza Czarnego, co Amerykanie nazwali "wyjątkowo niebezpiecznym" incydentem. Wołodymyr Zełenski i ukraińscy dowódcy zdecydowali, by kontynuować obronę Bachmutu. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że Polska może dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG-29 w ciągu czterech do sześciu tygodni.
Pokaż od:
15 marca 23:53

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

15 marca 23:50

"Il Foglio": Kreml zlecił Grupie Wagnera zabicie ministra obrony Włoch

Włoskie służby specjalne odkryły w zeszłym tygodniu ofertę zlecenia zabójstwa włoskiego ministra obrony narodowej Guido Crosetto, którą miała otrzymać Grupa Wagnera ze strony Kremla - dowiedział się włoski dziennik "Il Foglio".

Kwota jaką zaoferowały władze Rosji? 15 milionów dolarów.

Kilka dni temu właściciel Grupy Wagnera Jewgenij Prigożyn zaatakował w mediach społecznościowych Corsetto za jego krytykę działań wagnerowców w Afryce. Wcześniej atak na szefa resortu obrony przypuścił były prezydent Dmitrij Miedwiediew nazywając go "idiotą" i zarzucając Włochom "niewdzięczność".

Według włoskiego kontrwywiadu to właśnie wściekłość Miedwiediewa miała być bezpośrednią przyczyną złożenia oferty zabicia ministra.

15 marca 23:19

"WSJ": państwa G7 są przeciwne obniżaniu ceny maksymalnej na rosyjską ropę

Grupa G7 chce utrzymać maksymalny pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dolarów za baryłkę - informuje dziennik "The Wall Street Journal" powołując się na anonimowe źródła.

Według dziennika prezydent USA Joe Biden poinformował w ubiegłym tygodniu Ursulę von der Leyen, że ze strony Stanów Zjednoczonych nie ma chęci, by dokonać korekty nałożonych na rosyjską ropę sankcji.

15 marca 21:55

W Bachmucie pozostało mniej niż 3 tys. osób. Odmawiają przymusowej ewakuacji

W oblężonym Bachmucie pozostało mniej niż 3 tys. osób, w tym 33 dzieci, poinformował szef administracji wojskowej obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Przed pełnowymiarową wojną mieszkało tam ponad 73 tys. osób. 

- Ewakuacja trwa, i to nie tylko w Bachmucie, pracujemy wzdłuż całego frontu - powiedział Kyryłenko w środę w telewizji państwowej.

Ewakuacja w regionie jest obowiązkowa, ale niektórzy ludzie nadal odmawiają wyjazdu, powiedział.

- Nadal są ludzie, którzy zdecydowanie nie chcą wyjechać, a przekonanie ich jest bardzo trudnym zadaniem. Ponad 1 100 000 osób z 1 670 000 mieszkańców opuściło obwód doniecki od 24 lutego 2022 roku - poinformował. 

15 marca 21:42

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podsumował spotkanie grupy Ramstein oceniając je jako pozytywne. Jak poinformował uzgodniono na nim wzmocnienie obrony powietrznej, zaopatrzenie w amunicję, szkolenia i formowanie „pancernej pięści”.

Dziękuję sekretarzowi obrony Lloydowi J. Austinowi za wybitne przywództwo i przyjaciołom z antykremlowskiej koalicji za gotowość do opowiedzenia się za Ukrainą aż do naszego zwycięstwa

- skomentował Reznikow na Twitterze. 

15 marca 21:34

Gen. Milley: incydent z dronem

Strącenie amerykańskiego drona to element wzorca militarnego zachowania Rosji, które robi się coraz bardziej agresywne - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley.

Według Milleya jest bardzo prawdopodobne, że dron rozbił się w momencie uderzenia w taflę wody Morza Czarnego i elementy jego wraku będą trudne do odzyskania.

15 marca 20:52

Słowacja podwoi produkcję amunicji

Słowacja zamierza podwoić liczbę produkowanej w kraju amunicji - zapowiedział minister obrony Słowacji  Yaroslav Nagy.

Według Nagy'ego produkcja amunicji już wzrosła o 100 proc., a teraz zostanie podwojona jeszcze raz.

15 marca 20:45

Państwa NATO są gotowe dostarczyć Ukrainie więcej systemów obrony powietrznej, pojazdów opancerzonych i amunicji - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w związku z spotkaniem grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

15 marca 20:28

Ukryte kamery rejestrujące obraz na ważnych węzłach kolejowych i transmitujące go do sieci odkryła ABW. Agenci zatrzymali sześciu członków siatki, która działała na rzecz Rosji. Kamery miały być zamontowane m.in. w pobliżu lotniska w Jasionce, przez które transportowana jest pomoc dla Ukrainy.

15 marca 20:15

Ukraina zniszczyła sześć składów rosyjskiej amunicji w Bachmucie

Rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował, że Ukraina zniszczyła sześć polowych składów amunicji na kierunku bachmuckim - podaje Ukrinform. Wojskowy zwrócił uwagę, że amunicja Rosji jest coraz gorszej jakości i dociera na front z coraz to odleglejszych kierunków. 

Czerewaty jednocześnie zaznaczył, że wojska rosyjskie nadal aktywnie używają artylerii na kierunkach Bachmut oraz Kupiańsk-Łyman. W pierwszym z nich w ciągu dnia miało miejsce 191 ostrzałów, w drugim - 395.

15 marca 19:58

Ławrow twierdzi, że Stany Zjednoczone ignorują fakt, że Rosja ustanowiła ograniczenia w przestrzeni powietrznej w regionie

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w środę, że Stany Zjednoczone "ignorują" fakt, że Rosja ustanowiła ograniczenia przestrzeni powietrznej w regionie Morza Czarnego - podaje Reuters. To komentarz Ławrowa do rozbicia się amerykańskiego drona nad Morzem Czarny po tym, jak został przechwycony przez rosyjskie odrzutowce. 

W wywiadzie dla państwowej telewizji Ławrow powiedział, że Rosja ustanowiła ograniczenia lotów w regionie Morza Czarnego po rozpoczęciu "kampanii wojskowej" Rosji na Ukrainie, z czego Stany Zjednoczone doskonale zdawały sobie sprawę.

15 marca 19:42

W środę miała miejsce rozmowa telefoniczna pomiędzy sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem a ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu - podaje Reuters powołując się na rosyjskie media. Moskwa przekazała, że połączenie odbyło się na prośbę USA. 

15 marca 19:30

Rosjanin skazany na 13 lat za podpalenie wojskowej komendy

15 marca 19:16

Blinken: Lekkomyślny i niebezpieczny incydent z rosyjskimi odrzutowcami jest przedmiotem dochodzenia

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odmówił wypowiedzi na temat intencji lub motywacji Rosji w związku z rozbiciem się amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym po tym jak został przechwycony przez rosyjskie odrzutowce - podaje Reuters. 

Blinken przekazał, że incydent jest obecnie przedmiotem dochodzenia i określił go jako "lekkomyślny" i "niebezpieczny". 

15 marca 19:08

Lloyd Austin: 9 państw zadeklarowało przekazanie Ukrainie ponad 150 czołgów

Dziewięć państw zadeklarowało przekazanie Ukrainie ponad 150 czołgów - przekazał sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas spotkania w formacie Ramstein, które odbyło się w środę 15 marca.

9 marca minister obrony Polski Mariusz Błaszczak zadeklarował, że 10 kolejnych czołgów Leopard zostało dostarczonych Ukrainie. Do końca marca do Kijowa mają dotrzeć również czołgi ze zbiorów Niemiec i Portugalii.

15 marca 19:07

USA twierdzi, że incydent z dronem nad Morzem Czarnym był prawdopodobnie niezamierzony przez Rosję

Rozbicie się amerykańskiego wojskowego drona nad Morzem Czarnym po przechwyceniu go przez rosyjskie odrzutowce było prawdopodobnie niezamierzonym działaniem ze strony Rosji, powiedział w środę amerykańskiej telewizji MSNBC rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price - podaje Reuters. 

15 marca 18:40

Rosyjski bombowiec Su-24 zestrzelony dziś w okolicach Bachmutu przed ukraińską obronę przeciwlotniczą.

15 marca 18:30

Nowe oznaczenia na sprzęcie wojskowym Rosji

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu zauważono nowe oznaczenia na sprzęcie wojskowym Rosji. Zamiast litery "Z" na czołgu widać było literę "O" w niedomkniętym prostokącie. "Sprzęt z podobnymi oznaczeniami przemieszczał się przez miasto w kierunku Nowoazowska i dalej na północ regionu. Wcześniej takie oznakowanie nie było zauważane w mieście", poinformował  doradca burmistrza Mariupola Petro Andriuszczenko. 

15 marca 18:28

24 lutego ustawiłam budzik jak zawsze, na 5.30. Budzę się i czytam o jakichś wybuchach, samolotach na niebie. Potem wszystko mknęło jak we śnie: pakowanie dzieci, telefon do siostry, przejście graniczne w Medyce. Nie mogłam uwierzyć, że jestem już w innym kraju, że mam nowe życie - mówi Olena. Minął rok. Czy Polska stała się państwem imigracyjnym? Zobacz reportaż wideo.

15 marca 18:13

85 proc. Ukraińców ufa Wołodymyrowi Zełenskiemu

Ukraiński think tank Centrum Razumkowa opublikował wyniki badania zaufania wobec osób publicznych w Ukrainie.

Najwyższym zaufaniem w kraju cieszy się prezydent Wołodymyr Zełenski, któremu ufa 85 proc. mieszkańców kraju. Zaraz po nim znalazł się Serhij Prytula, aktor i prezenter telewizyjny, który od początku rosyjskiej inwazji zajmuje się fundraisingiem na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. Pierwszą trójkę zamyka Mychajło Podolak, doradca kancelarii prezydenta Ukrainy z zaufaniem na poziomie 60 proc.

58 proc. Ukraińców ufa Witalijowi Kliczce, merowi Kijowa. Na dalszych miejscach znajdują się sekretarz ds. narodowego bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow (55 proc.), premier Ukrainy Denys Szmyhal (52 proc.) i Ołeksij Rzeznikow (51 proc.).

Jeśli chodzi o grupy zawodowe, 96 proc. respondentów wysoko ocenia swoje zaufanie do Sił Zbrojnych Ukrainy. 88 proc. ufa ochotnikom, 85 proc. - służbom ratunkowym, 82 proc. - straży granicznej, a 74 proc. - służbie bezpieczeństwa.