To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godziny 6.
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva nie odwiedzi Rosji ani Ukrainy w związku z trwającymi działaniami wojennymi - informuje Reuters. Lewicowy przywódca dodał, że mimo to będzie pracował na rzecz pokoju i zakończenia wojny.
Stanisław, mistrz juniorów w kikickboxingu, ukończył studia i poszedł bronić Ukrainy. Jego samochód najechał na minę. Był jedynym ocalałym z wypadku - z rozszarpaną nogą udało mu się wyczołgać z płonącego samochodu. Lekarze z Dniepru uratowali mu życie.
Najwyższe dowództwo wojskowe Ukrainy jednogłośnie opowiada się za obroną wschodniej Ukrainy, w tym oblężonego Bachmutu, i zadawaniem przeciwnikowi maksymalnych strat - powiedział Wołodymyr Zełenski w codziennym wieczornym przemówieniu wideo na Telegramie.
- Główny nacisk został położony na Bachtmut - powiedział Zełenski. - Było jasne stanowisko całego dowództwa: Wzmocnić ten sektor i maksymalnie zniszczyć okupantów.
Moskwa postrzega incydent z udziałem rosyjskiego odrzutowca myśliwskiego Su-27 i amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym jako prowokację - podała we wtorek rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA, cytując Anatolija Antonowa, ambasadora Rosji w Stanach Zjednoczonych.
Chodzi o zdarzenie, które miało miejsce we wtorek rano, kiedy amerykański dron MQ-9 Reaper i dwa rosyjskie odrzutowce SU-27 Flanker leciały nad Morzem Czarnym. Według strony amerykańskiej nagle jeden z rosyjskich odrzutowców celowo, kilkukrotnie przeleciał przed bezzałogowym dronem i zrzucił na niego paliwo. Później myśliwiec uszkodził śmigło amerykańskiego drona, co doprowadziło do upadku bezzałogowca do Morza Czarnego.
- Postrzegamy ten incydent jako prowokację - powiedział Antonow po wezwaniu go przez Departament Stanu USA.
Rosja temu zaprzecza, że jej odrzutowiec strącił amerykańskiego drona.
W ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzeliwały trzy gminy w regionie Sumy - poinformowała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa.
"W ciągu dnia Rosjanie ostrzeliwali tereny trzech gmin: Biłopolskiej, Szałygińskiej, Seredino-Budskiej. Zarejestrowano 6 ataków wroga z różnych rodzajów broni” – czytamy w komunikacie.
Rano Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy (5 trafień) z helikoptera na obrzeża miasta Seredyna-Buda. Prywatny budynek mieszkalny został uszkodzony.
W ciągu dnia najeźdźcy strzelali na teren gminy Bilopol. Natomiast gmina Szałygińska znalazła się pod ostrzałem artyleryjskim z dział samobieżnych.
Waszyngotn twierdzi, że rosyjski myśliwiec Su-27 uderzył w śmigło amerykańskiego drona MQ-9 Reaper, powodując jego upadek do Morza Czarnego. Amerykanie nazywają to zdarzenie "wyjątkowo niebezpiecznym", ale Moskwa twierdzi, że jej samoloty nie przyczyniły się do upadku drona.
Stany Zjednoczone są przekonane, że Rosja wbrew Konwencji o broni biologicznej nadal rozwija program tworzenia tego typu broni - poinformował o tym we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
"Uważamy, że Rosja nadal wspiera ofensywny program broni biologicznej z naruszeniem swoich zobowiązań wynikających z Konwencji o broni biologicznej” – powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA.
Price dodał, że Kreml od wielu lat rozpowszechnia dezinformację, m.in. o tzw. „laboratoriach broni biologicznej” w Ukrainie, aby usprawiedliwić swoją agresję. Angażuje się w tym całą rosyjską Dumę, kontrolowane przez Kreml środki masowego przekazu, portale informacyjne związane z rosyjskim wywiadem oraz tzw. ekspertów.
"Te podmioty współpracują ze sobą, aby nieustannie, kropla po kropli, zapełniać środowisko informacyjne fałszywymi narracjami, aby stworzyć iluzję dużej liczby głosów, które się powtarzają” – zauważył przedstawiciel Departamentu Stanu USA.
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska przypomniała o ochotnikach z Białorusi walczących za wolną Ukrainę z okazji dnia wolontariusza, który w Ukrainie obchodzony jest dzisiaj.
W dzisiejszym Dniu Wolontariusza Ukrainy wzywam do uhonorowania wszystkich dzielnych białoruskich ochotników walczących za Ukrainę i wszystkich innych, którzy odważnie zgłosili się jako ochotnicy w obronie wolności. Zawsze zachowamy Was w naszych sercach. Chwała naszym bohaterom, którzy zostaną zapamiętani na zawsze za ich poświęcenie!
- skomentowała kandydatka na prezydenta Białorusi w wyborach z 2020 roku.
Szefowa centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Gumenyuk poinformowała, że do wieczora Rosja zgromadziła na Morzu Czarnym 17 okrętów wojskowych z łączną salwą 28 pocisków gotowych do odpalenia - podaje Ukrinform.
Rosjanie wierzą w szybką kontrofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy i przeszli już do defensywy, szczególnie na okupowanym Krymie – twierdzi minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
"Rosjanie bardzo dobrze się uczą, dlatego już są w defensywie. Wczoraj mieliśmy odprawę, a nasi generałowie pokazali nam miejsca, w których już są kopane okopy, fortyfikacje, także na Krymie. Oznacza to, że już przygotowują się do obrony" - powiedział Reznikow, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina.
Minister podkreślił, że Rosjanie wierzą w kontrofensywę Ukrainy i "to dobry znak".
Prezydent Wołodymyr Zełenski i jego dowódcy wojskowi zgodzili się kontynuować obronę oblężonego miasta Bachmut - poinformowało biuro prezydenta.
Wcześniej we wtorek generał Walery Załużny, głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych, powiedział, że obrona Bachmutu ma "ogromne znaczenie strategiczne”. - "To klucz do stabilności obrony całego frontu” – oświadczył Załużny.
Dziś po południu w centrum Melitopola (to miasto w obwodzie zaporoskim jest pod rosyjską okupacją) eksplodował samochód. Lokalne władze okupacyjne podały, że trzy osoby zostały ranne.
Wieczorem samozwańczy burmistrz Melitopola Władimir Rogow powiedział, że w eksplozji zginął szef lokalnej firmy transportowej Iwan Tkacz.
Rosyjska redakcja BBC donosi, że przed wojną firma Tkacza dominowała na rynku miejskich przewozów pasażerskich. Po okupacji zgodził się na współpracę z wojskami rosyjskimi i został dyrektorem przedsiębiorstwa komunalnego pod okupacyjną administracją.
Ukraińskie władze nie skomentowały wybuchu samochodu.
Ukraiński sąd skazał na 12 lat więzienia mężczyznę, który planował zabójstwo ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa i szefa Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanowa. Mężczyzna działał na zlecenie Rosji, a za każdego z zabitych miał otrzymać po około 100 tysięcy dolarów - podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
"Dziś od rana do wieczora okolice Nikopola trzęsły się od ostrzału", poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Łysak. Dotknięte zostały okolice Nikopola, Margańca i miejscowości Pokrovs'ke. Nie było ofiar w ludziach, jednak uszkodzone zostały domy, budynki gospodarcze, samochody i linie energetyczne.
Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
"To są suwerenne decyzje, które podejmują kraje. My nikomu nie wykręcamy rąk, nie zastraszamy, ale z pewnością zachęcamy państwa do tego, by pomagały Ukrainie w jakikolwiek sposób, jaki mogą. I oczywiście, jeśli inny kraj chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością będziemy to popierać, tak długo jak jest to jego suwerenna decyzja, z którą ten kraj czuje się komfortowo" - powiedział Kirby, którego cytuje PAP.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że Polska może przekazać Ukrainie poradzieckie myśliwce MiG-29 w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni.
Jak podaje Ukrinform, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar przekazała, że Bachmut jest epicentrum walk, jednak do starć dochodzi też w Kreminnej, Biłohoriwce i w Spirnem.
Według Malar, Rosja próbuje przejąć miasto z kilku kierunków i otoczyć je. Jak wskazała można mówić o "pewnych drobnych sukcesach przeciwnika", a także o "pewnych znaczących sukcesach Sił Zbrojnych Ukrainy", w szczególności na północy.
Dziś Wołodymyr Zełenski i czołowi wojskowi podtrzymali deklarację dalszej obrony Bachmutu.