To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji z wojny w Ukrainie jutro od godziny 6.
Ukraina zniszczyła 80 proc. pocisków wystrzelonych na jej terytorium, przekazał dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Najew, Dodał też, że Rosja zmienia taktykę uderzeń, a strona ukraińska za każdym razem analizuje rosyjskiej ataki, żeby dostosować do nich swoją obronę przeciwlotniczą.
Sytuacja ukraińskich obrońców Bachmutu w Donbasie jest coraz trudniejsza. Rosjanie, mimo gigantycznych strat, zaciskają kleszcze wokół miasta. Co stanie się, gdy zdobędą miasto?
Rosja przekazała USA oficjalną notę dyplomatyczną w sprawie wycofania się z traktatu New START, regulującego wzajemną kontrolę zbrojeń nuklearnych - podaje CNN.
- Myślę, że uczciwie jest powiedzieć, że to, czego dowiedzieliśmy się z tej noty dyplomatycznej, nie powiedziało nam niczego, czego nie wiedzieliśmy już z publicznych oświadczeń, które emanowały z Moskwy - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.
O Europie w czasach wojny i o wojnie w Europie rozmawiali Thomas Bagger - ambasador Niemiec w Polsce; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - szefowa think-tanku Strategie 2050 i była ambasador RP w Moskwie oraz Ivan Krastev - bułgarski intelektualista i prezes Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Spotkanie poprowadził Bartosz Wieliński wicenaczelny 'Gazety Wyborczej'.
Wojska Federacji Rosyjskiej ostrzelały pięć gmin obwodu sumskiego, gdzie odnotowano 31 trafień - podaje Ukrinform. Nie było rannych i nie odnotowano też szkód w mieniu.
Siły ukraińskie utrzymują pod kontrolą wszystkie odcinki frontu, powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo. Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych informował, że wojska rosyjskie posuwają się naprzód w stronę Bachmutu.
Stany Zjednoczone przedłużają sankcje na Rosję o kolejny rok - wynika z tekstu rozporządzenia podpisanego przez prezydenta USA Joe'a Bidena 1 marca.
Tekst rozporządzenia opublikowany został w środę na stronach Białego Domu. Sankcje nałożone na Moskwę będą obowiązywać co najmniej do końca 2023 roku.
Pierwsza seria sankcji na Rosję w związku z ofensywnymi działaniami Kremla w Ukrainie została opublikowana w formie rozporządzenia już w 2014 roku, po zajęciu przez Rosjan Krymu. Od tego czasu ważność dokumentu była kilkukrotnie odnawiana, m. in. w 2018 roku i 2022, kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Ukrainy.
Nagranie z Bakczysaraju na Krymie, gdzie słychać było wybuchy.
Kilka eksplozji słychać było w środę wieczorem na okupowanym przez Rosjan Krymie. Jak podaje Suspilne News wybuchy słyszeli mieszkańcy Jałty, Gurzufu oraz Sewastopola, w pobliżu bazy wojskowej w Bakczysaraju.
Dzień po serii ataków dronów na obiekty w głębi Rosji, rosyjskie wojsko zaczęło instalować kolejne systemy obrony przeciwlotniczej.
W niedzielę białoruska grupa partyzancka BYPOL i przywódcy opozycji na wygnaniu poinformowali, że rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 Mainstay został uszkodzony w wyniku ataku dronów na bazę lotniczą w Maczuliszczy w Białorusi. Jeśli ta informacja znalazłaby oficjalne potwierdzenie, oznaczałoby to, że w rosyjskiej służbie pozostało sześć samolotów A-50, co jeszcze bardziej ograniczy rosyjskie operacje lotnicze. Nie wiadomo jednak skąd pochodzi samolot pokazywany teraz przez stronę białoruską i kiedy nagranie zostało wykonane.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w wieczornym komunikacie, że wojska rosyjskie kontynuują działania w pobliżu Bachmutu, gdzie wojska rosyjskie posuwają się naprzód.
Przez ostatnie 24 godziny ukraińskie siły powietrzne przeprowadziły 15 ataków na pozycje sił rosyjskich na kierunkach zaporoskim i chersońskim. Celem Ukraińców były rosyjskie magazyny sprzętu i przyczółki personelu.
Ukraińcy zestrzelili również drona rosyjskich sił zbrojnych Orlan-10.
Siły rosyjskie kontynuują operacje ofensywne na kierunkach Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Szachtarska.
W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły trzy ataki rakietowe na obiekty cywilne w obwodzie charkowskim. W atakach zostali ranni cywile.
Ponadto przeciwnik przeprowadził ponad 20 ataków przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni MLRS i 16 nalotów powietrznych, głównie przy użyciu dwóch dronów Shahed-136 - z których część została zestrzelona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
"Wróg przeprowadził atak rakietowy na infrastrukturę cywilną i krytyczną w rejonie krzemieńczuckim. Trwa wyjaśnianie informacji o ofiarach i zniszczeniach", poinformował Dmytro Lunin, szef połtawskiej administracji wojskowej.
Wcześniej pojawiły się informacje o wybuchach w tej okolicy.
Klub parlamentarny Fideszu w węgierskim parlamencie przekazał w komunikacie prasowym, że zagłosować za wnioskiem o przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii - podała agencja Reuters.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wystąpił w środę na wspólnym briefingu prasowym z łotewskim premierem Krišjānisem Kariņšem.
Niemiecki kanclerz przekonywał, że rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Ukrainy dostarczanie zaatakowanemu krajowi części zastępczych i amunicji jest równie ważne, co do starczanie broni. Podobnie jak zwiększenie produkcji amunicji w państwach, które ją dostarczają.
- To będzie zadanie długoterminowe, ponieważ będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne - dodał Scholz i przypomniał, że Niemcy są "drugim największym dostawcą pomocy Ukrainie w zakresie finansów i bezpieczeństwa, zaraz po USA".
Kanał Suspilne News informuje o wybuchach słyszanych w regonie krzemieńczuckim obwodu połtawskiego.