To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Szkolenie ukraińskiego wojska na systemie obrony powietrznej Patriot w Niemczech postępuje bardzo szybko - oceniło kierownictwo Luftwaffe cytowane przez dziennika Handelsblatt.
"Ukraińcy są bardzo zmotywowani i często mają już doświadczenie, więc wszystko dzieje się szybciej niż oczekiwano" - powiedział w środę dowódca niemieckiego związku szkoleniowego.
Na poligonie Bundeswehry, którego lokalizacji ze względów bezpieczeństwa nie podano, od około dwóch tygodni trwają kursy dla około 70 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.
Stany Zjednoczone uważają, że Chiny i Rosja nadal zgadzają się co do wspólnych celów strategicznych. USA jednocześnie ostrzegają Pekin przed jakąkolwiek pomocą Federacji Rosyjskiej w jej agresji na Ukrainę.
Asystentki sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried podkreśliła, że Waszyngton uważnie przygląda się temu w kontekście wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą. Według Donfried, w związku z tym na wszystkich szczeblach – od prezydenta Bidena po szefów ministerstw i departamentów – USA wyraźnie ostrzegały stronę chińską, by powstrzymała się od wszelkich przejawów wspomagania rosyjskiej agresji.
„Bardzo jasno oświadczyliśmy, że rozumiemy istnienie strategicznego sojuszu między ChRL a Rosją, ale jeśli zobaczymy, że Chiny udzielają Federacji Rosyjskiej wsparcia materialnego w jej wojnie z Ukrainą, zasadniczo zmieni to nasze stosunki z Chinami i będzie miało znaczący konsekwencje” – podkreśliła Donanfried.
Holandia dostarczy Ukrainie amunicję, części zamienne do czołgów Leopard 2 i weźmie udział w szkoleniu ukraińskich załóg czołgów - powiedziała De Telegraaf holenderska minister obrony Kajsa Ollongren.
Trwa dramatyczna walka o los Idrisa Arsamikova, który przyjechał do Rosji na pogrzeb ojca. Tam został zatrzymany przez rosyjskie służby osadzony w areszcie. Oczekuje tam na siły bezpieczeństwa z Czeczenii, które poszukują go za rzekomy homoseksualizm. Mężczyzna wcześniej wyemigrował do Holandii z powodu prześladowań, przyjechał do Rosji na pogrzeb. Zatrzymano go już na lotnisku, gdy wracał do Holandii.
W Czeczeni takie osoby są prześladowane, najczęściej po prostu zabijane. Jeśli Arsamikov trafi do Czeczenii, w najlepszym razie trafo do obozu koncentracyjnego w dla osób homoseksualnych. W 2017 roku w czeczeńskim Groznym powstał taki obóz dla homoseksualnych mężczyzn, pierwszy w Europie od hitlerowskich Niemiec.
Mimo iż według przywódcy Czeczenii, Ramzana Kadyrowa w jego kraju gejów nie ma. (twierdzi, że takie osoby zostałyby uprzednio zabite przez własne rodziny, gdyby istniały) co jakiś czas odbywają się "czystki". Raport wydany w grudniu 2018 r. przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potwierdził prześladowania osób LGBT, jak i ignorowanie sytuacji przez władze.
Odgłosy wybuchów słyszalne w obwodzie połtawskim - przekazaują lokalne media. W regionie ogłoszono alarm lotniczy.
Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, iż umocnienia wojskowe w obwodzie briańskim w Rosji powstają już na terenach oddalonych o 60 km od granicy z Ukrainą. To coś nowego, bowiem takie konstrukcje obserwowano do tej pory w odległości 10-20 km od granicy - poinformowało Radio Swoboda.
"Time" przypomina historię ze wsi Łahidne w obwodzie czernihowskim. W marcu 2022 rosyjscy żołnierze zamknęli tam w piwnicy 360 osób, w tym dzieci i osoby starsze. Ludzie byli w zamknięciu przez 25 dni.
Na wschodzie trwa ofensywa wroga. Ataki trwają przez całą dobę. Sytuacja jest napięta" - powiedziała wiceminister obrony Hanna Malyar.
"Tak, jest ciężko naszym rodakom. Sami widzicie jaką wojnę prowadzi Rosja, ale nasi bojownicy uniemożliwiają wrogowi osiągnięcie jego celów i zadają bardzo poważne straty - w niektórych jednostkach szturmowych kompanii wojskowej Wagnera i jednostkach 2 korpusu armii RF straty sięgają 80 proc.stanu osobowego. Ewakuacja zabitych i rannych przez przeciwnika jest ograniczona lub w ogóle nie jest prowadzona. W rezultacie wśród personelu rosyjskich sił okupacyjnych znacząco spada poziom zaufania do decyzji dowództwa w sprawie prowadzenia działań wojennych" - oceniła Malyar.
Ukraina od kilku dni nie doświadcza braku wytwarzania energii elektrycznej - napisał na swoim Facebooku Serhij Kowalenko, dyrektor generalny największego ukraińskiego dostawcy energii elektrycznej Yasno. Według Kovalenki ukraińskim energetykom udało się przywrócić znaczną część mocy wytwórczych zniszczonych przez rosyjski ostrzał.
"Wszystko działa: zarówno elektrownie jądrowe, wodne, jak i cieplne. Nie ma ograniczeń w wytwarzaniu energii, ale nadal pozostają urządzenia sieciowe" - napisał Kovalenko.
Przedsiębiorstwo energetyczne DTEK poinformowało w środę wieczorem, że również jutro nie planuje się wyłączenia energii elektrycznej w Kijowie i obwodzie kijowskim, choć zgodnie z harmonogramami możliwe są lokalne blackouty. W obwodzie odeskim prąd zostanie wyłączony także jutro ze względu na skutki ostrzału.
Infrastruktura energetyczna Ukrainy jest głównym celem rosyjskich ostrzałów już od prawie pół roku. Sytuacja energetyczna na Ukrainie jest obecnie zauważalnie lepsza niż po pierwszym ostrzale. W Kijowie, obwodzie kijowskim, Odessie i obwodzie dniepropietrowskim od 11 lutego nie było większych przerw w dostawie prądu.
Rosja już dawno zakończyłaby wojnę, ale Ukraińcy są uparci i nie chcą "zawrzeć pokoju"- taki jest przekaz w telewizyjnej propagandzie w Rosji. "Jeśli oni się nie wycofują, to my się nie wycofujemy. Ale przecież my się wycofujemy. To nie jest tylko pat. To ślepy zaułek" - powiedział dziennikarz rządowej agencji RIA Nowosti w proputinowskim Kanale Pierwszym.
"Musimy uczynić wiosnę taką, aby rzeczywiście czuć, że Ukraina zmierza do zwycięstwa. Dotyczy to szkolenia naszych Sił Obronnych, dostaw broni dla naszego kraju i naszej strategicznej inicjatywy w wojnie.
"Musimy przełamać wszelkie próby przejęcia inicjatywy przez Rosję. I jestem przekonany, że to zrobimy. Wróg już traci tak wiele swoich ludzi i sił, że wkrótce trudno będzie znaleźć, na przykład, "marine" w całej Rosji.
Naszym zadaniem jest sprawić, by było tam coraz mniej ludzi i coraz mniej chęci do utrzymywania ukraińskich terenów pod okupacją.Wyzwolenie naszej ziemi to cel, nad którym pracujemy każdego dnia.
Dziękuję naszym żołnierzom. Każdemu z nich, którzy swoją odpornością i męstwem na linii frontu pozwalają nam przygotować kolejne kroki obronne.
54 Osobna Brygada Zmechanizowana imienia hetmana Iwana Mazepy i 10 Osobna Brygada Szturmowa "Szarotka" - dziękuję wam chłopaki za skuteczną obronę obwodu donieckiego!
25 Wydzielona Brygada Powietrznodesantowa im. Sycyna, 81 Wydzielona Brygada Powietrznodesantowa i 95 Wydzielona Brygada Powietrznodesantowa - dziękujemy wam chłopaki za obronę obwodu ługańskiego!
Każdy dzień waszej obrony pozwala nam teraz przygotować się do przyszłego wyzwolenia naszych miast i społeczności.
Nie wolno nam pozostawić okupantom i okupantkom ani jednej szansy na zwycięstwo. I tak będzie" - powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Była redaktorka rosyjskiego kanału pierwszego Marina Owsiannikowa, która ucieka z Rosji, gdzie przebywała w areszcie domowym poinformowała, że Federalna Służba Więzienna zażądała od niej 8162 rubli za bransoletkę śledzącą, którą odcięła sobie dziennikarka podczas ucieczki.
Owsiannikowa obiecała, że zapłaci tę kwotę. Pod warunkiem, że "taki sam gadżet powieszą Władymyrowi Putinowi, albo niech kupią dla niego żelazną klatkę i wyślą go w niej do Hagi".
20 października Ovsyannikova została aresztowana zaocznie. W Rosji została oskarżona o "fałszerstwa na temat armii". Kobieta zyskała rozgłos po antywojennej pikiecie transmitowanej na żywo przez Kanał Pierwszy, w którym pracowała.
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wojny na Ukrainie Rosja straciła prawie 40 proc. posiadanej przed inwazją floty czołgów, przy czym w przypadku tych bardziej zaawansowanych ten odsetek sięga 50 proc. - ocenił w środę Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).
Lokalne media informują o wybuchach w mieście, władze proszą o schronienie się.
Kijów stopniowo wznawia funkcjonowanie transportu elektrycznego - napisał w Telegramie mer miasta Witalij Kliczko. Dodał, że od 16 lutego w stolicy Ukrainy wznowione zostanie kursowanie 31 linii trolejbusowych i 13 tramwajowych. "W sumie jutro będzie kursowało 186 trolejbusów i 157 tramwajów".
W obwodach zaporoskim i dniepropietrowskim obowiązuje alarm lotniczy. Według lokalnych władz nadleciały tam irańskie drony "Shahed" (w Rosji nazywane "Geranium"). Władze proszą ludzi o schowanie do schronów.
W Pokrowsku zakończyła się akcja ratunkowa mająca na celu odnalezienie osób w zniszczonym domu po rosyjskim uderzeniu rakietowym. Zginęły trzy osoby, a jedenaście zostało rannych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Aliyevem.
"Podziękował mu za konsekwentne wspieranie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej oraz za udzieloną pomoc humanitarną" - napisał na Twitterze Zełenski.