Rosja nasiliła ataki na wschodzie Ukrainy. Ale, jak twierdzą eksperci, Rosjanie mają duże problemy z zapowiadaną wielką ofensywą. Głównodowodzący ukraińskiej armii generał Walerij Załużny poinformował, że siły ukraińskie utrzymują obronę wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim, w tym w oblężonym Bachmucie. Prezydent Zełenski powiedział, że większość Ukraińców ma za sobą weekend bez przerw w dostawach energii.
Pokaż od:
12 lutego 22:59

Kończymy relację na dziś. Dziękujemy i zapraszamy w poniedziałek. Dobranoc. 

12 lutego 22:52

W niedzielę Rosjanie ostrzegali Chersoń dwadzieścia razy - podała rada miasta. Ranna została jedna osoba. Od początku inwazji miasto doświadczyło 1991 ataków, zginęło w sumie 80 osób. 

12 lutego 22:41

Instytut Badań nad Wojną publikuje aktualne mapy sytuacji na froncie: 

12 lutego 22:22

- Rosjanie wystrzelili 167 razy z różnego rodzaju artylerii lufowej w kierunku Bachmutu - podał rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Serhij Czerewaty. Dodał, że w ciągu ostatniej dobry stracili pięć czołgów T-72. 

12 lutego 22:02

W niedzielę wieczorem Rosjanie wystrzelili kilka urządzeń zwiadowczych nad terytorium obwodu dniepropietrowskiego - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

12 lutego 21:42

- Myśleliśmy, że będziemy walczyć z Polakami i różnymi najemnikami, Niemcami. Nie myśleliśmy, że ktoś został w ukraińskiej armii. Myśleliśmy, że wyjechali z kraju - mówią byli najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera w rozmowie z CNN. Stacja nie ujawnia ich tożsamości, podaje, że zostali schwytani przez ukraińskich żołnierzy w ubiegłym roku. 

12 lutego 21:28

Były włoski premier Silvio Berlusconi nie zabiegałby o spotkanie z prezydentem Ukrainy, gdyby nadal stał na czele rządu. - Nigdy nie pojechałbym rozmawiać z Zełenskim, bo jesteśmy świadkami dewastacji jego kraju i masakry jego żołnierzy i ludności cywilnej - powiedział 86-letni polityk lokalnej włoskiej prasie. Jak przypomina Reuters, Berlusconi często przechwalał się swoją przyjaźnią z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. We wrześniu ubiegłego roku oznajmił, że Putin został wepchnięty do wojny. 

12 lutego 21:08

Szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kułeba zapowiada "wielkie wydarzenia" w rocznicę wybuchu wojny, które "Rosja zapamięta". - Będzie wiele ważnych sygnałów politycznych, będą decyzje w sprawie sankcji, broni, będą symbole jedności i to się stanie na wszystkich poziomach - zapowiedział Kułeba.

12 lutego 20:51

NEXTA: 60 amerykańskich wozów bojowych Bradley, przeznaczonych dla Ukrainy, dotarło do Niemiec. 

12 lutego 20:35

Bachmut, cel rosyjskich ataków. 

Wojna w Ukrainie. Ulice Bachmutu.
Wojna w Ukrainie. Ulice Bachmutu. Fot. Libkos / AP Photo

12 lutego 20:18

Zełenski: Większość Ukraińców przeżyła weekend bez przerw w dostawach prądu. Oczywiście na niektórych obszarach, gdzie stopień zniszczenia jest zbyt duży, nadal obowiązywały ograniczenia. W kolejnym tygodniu będziemy kontynuować prace, więc ograniczenia w dostawach wrócą. Ale sam fakt, że po zmasowanych atakach rakietowych, możemy mieć dwa dni spokoju w energii, dowodzi profesjonalizmu i poświęcenia naszych energetyków. 

12 lutego 20:08

Zełenski: Czas na sankcje wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego

- Robimy wszystko, by sankcje wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego stały się częścią globalnych sankcji wobec Rosji - mówił prezydent Ukrainy w tradycyjnym, wieczornym przesłaniu. - To nie jest łatwe, jest pewien opór. Ale był czas, kiedy inne restrykcje wobec Rosji wydawały się trudne do wdrożenia a dziś obowiązują, np. te dotyczące ropy i produktów ropopochodnych. Wszystkie elementy rosyjskiego systemu, które wspierają wojnę, terror i finansowanie agresji, muszą być odizolowane od systemu światowego - tłumaczy Zełenski. 

12 lutego 19:47

Jego mandat był już przedłużany trzykrotnie - po raz ostatni w marcu 2022 r., wkrótce po otwartym ataku Rosji na Ukrainę. Jens Stoltenberg zrezygnował wówczas z objęcia stanowiska prezesa banku centralnego Szwecji.

12 lutego 19:34

Świętogórsk w obwodzie donieckim został wyzwolony we wrześniu. Rosjanie zniszczyli tu 90 proc. budynków. 

Wojna w Ukrainie. Świętogórsk w obwodzie donieckim.
Wojna w Ukrainie. Świętogórsk w obwodzie donieckim. Fot. Evgeniy Maloletka / AP Photo

12 lutego 19:23

W ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie przeprowadziły dziesięć nalotów na pozycje wroga i uderzyły w jego stanowisko obrony powietrznej, a także ostrzelały dwa magazyny amunicji - podał ukraiński sztab generalny. 

12 lutego 19:15

W niedzielę Rosjanie trzykrotnie atakowali rejon nikopolski. W samym Nikopolu zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne. W mieście zostało uszkodzonych sześć wieżowców, wodociąg i budynek kolegium - podał w serwisie Telegram, przewodniczący obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak. 

12 lutego 18:50

Ukraińskie MSW dostało ponad 27 tys. zgłoszeń o przyjęcie do tzw. gwardii ofensywnej - podał "Interfax Ukraina". Chodzi o - jak czytamy na stronie ministerstwa - "brygady szturmowe, które wyzwolą Donieck, Ługańsk i inne okupowane terytoria, włącznie z Krymem". Osiem pierwszych brygad ma zostać sformułowanych do 1 kwietnia. Ochotnicy przejdą kilkuetapową weryfikację, obejmującą m.in. testy psychologiczne i badania lekarskie. 

12 lutego 18:35

Szef węgierskiego MSZ: kolejne sankcje jedynie zaszkodzą Europie

- Przyjęcie przez kraje Unii Europejskiej dziesiątego pakietu sankcji jedynie zaszkodzi Europie, podobnie jak dziewięć poprzednich pakietów - powiedział na antenie Radia Kossuth minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto (za PAP). 

Podkreślił, że rząd w Budapeszcie sprzeciwia się jakimkolwiek sankcjom, wymierzonym w sektor jądrowy lub takim, które mogłyby utrudniać współpracę węgiersko-rosyjską w tym zakresie. - Węgry, które sąsiadują z Ukrainą, przez ostatni rok zmierzyły się ze wszystkimi konsekwencjami wojny, w tym z ponad milionem uchodźców, gwałtownie rosnącą inflacją i wyższymi o dziesiątki miliardów euro kosztami za energię - mówił.  

12 lutego 18:16

Rząd Austrii spotkał się z ostrą krytyką za przyznanie wiz, które umożliwią objętym sankcjami Rosjanom udział w spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu - podała agencja Associated Press. List z apelem o wycofanie się z tych zezwoleń do austriackiego ministra spraw zagranicznych podpisało 81 delegatów z dwudziestu krajów, m.in. Francji, Polski, Wielkiej Brytanii i Kanady. 

Moskwa planuje wysłać delegatów na posiedzenie OBWE 23 i 24 lutego. Wśród nich ma się znaleźć piętnastu rosyjskich posłów, objętych unijnymi sankcjami.