Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytanie nas jutro.
Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości umieściło w piątek Zemfirę, jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Rosji, na liście zagranicznych agentów, uzasadniając to tym, że popiera Ukrainę i krytykuje rosyjską "specjalną operację wojskową” - informuje Reuters.
W oświadczeniu ministerstwa stwierdzono, że Zemfira "otwarcie wspierała Ukrainę, koncertowała w nieprzyjaznych krajach, wypowiadając się przeciwko specjalnej operacji wojskowej i otrzymywała wsparcie z zagranicznych źródeł”.
Podczas szczytu UE w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał europejskim przywódcom listę broni potrzebnej ukraińskiej armii - informują "Spiegel" i agencja informacyjna DPA.
W zestawieniu rzekomo uwzględniono zapasy broni będące w posiadaniu krajów europejskich. Według rozmówcy DPA celem Ukrainy było zwiększenie presji na poszczególne państwa, aby zwiększyły pomoc dla Ukrainy.
„To, co robią Ukraińcy, jest całkiem sprytne. Oni dokładnie wiedzą, czego potrzebują i wiedzą, o co prosić” – DPA cytuje media wysokiego rangą urzędnika UE.
Jednocześnie źródła agencji w rządzie RFN podały, że Niemcy takiego wykazu potrzebnej broni nie otrzymały, ale władze Austrii i Estonii potwierdziły jego otrzymanie.
Podczas wieczornego ataku rosyjskich dronów siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły sześć dronów kamikadze - informuje Ukrinform.
"Wróg nadal terroryzuje południowe regiony Ukrainy atakami dronów. Tak jak poprzednio, nadal celuje w obiekty infrastruktury krytycznej” – czytamy w komunikacie ukraińskiego dowództwa "Południe".
Dwa drony kamikadze zostały zestrzelone nad morzem, na podejściu do Odessy. Trzy kolejne zostały zestrzelone na niebie nad obwodem mikołajowskim. Kolejny dron został zestrzelony w okolicach Krzywego Rogu - w tym samym regionie inny dron uderzył w obiekt energetyczny, który wcześniej w piątek został ostrzelany.
W piątek jeden z bloków elektrowni jądrowej Chmielnicki został zatrzymany z powodu rosyjskich ataków rakietowych na cywilną infrastrukturę Ukrainy - poinformowała służba prasowa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Ponadto dwie z trzech działających ukraińskich elektrowni jądrowych (Równe i Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa w Jużnoukraińku) zapobiegawczo ograniczyły produkcję energii elektrycznej w związku z ponownym ostrzałem infrastruktury energetycznej kraju.
Armia rosyjska skoncentrowała swoje siły na kierunku Bachmut i próbuje przejąć kontrolę nad drogą Konstantynówka-Bachmut - poinformował rzecznik Wschodniej Grupy Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
"Bachmut pozostaje głównym kierunkiem ataku nieprzyjaciela. Tylko tego dnia doszło do 124 ostrzałów z różnych rodzajów artylerii. Wróg dąży do przejęcia kontroli nad drogą do Konstantynówki. Póki co nie pozwalamy wrogowi opanować tej trasy, dzięki czemu nasze Siły Obrony mają możliwość dostarczenia do Bachmutu broni, prowiantu i innych niezbędnych rzeczy, a także wywózkę rannych z Bachmutu” – tłumaczy Czerewaty, którego cytuje agencja Ukrinform.
Według ukraińskich i prorosyjskich urzędników w okupowanym przez Rosję mieście Melitopol w piątek wieczorem doszło do serii eksplozji.
Władimir Rogow, członek prorosyjskiej administracji wojskowo-cywilnej regionu, napisał na Telegramie, że "seria eksplozji była słyszana w mieście po raz drugi tego wieczoru”, dodając, że system obrony powietrznej rosyjskich sił zbrojnych działa, aby zwalczać ataki.
"Siły Zbrojne Ukrainy uderzają w miasto ciężką artylerią i wieloma systemami rakietowymi. Fragmenty zestrzelonych rakiet uderzyły w prywatne domy mieszkalne. Są zniszczenia i ofiary" - twierdzi Rogow.
Tymczasem Iwan Fiodorow, ukraiński burmistrz Melitopola, napisał z kolei, że południowe dzielnice miasta "trzęsą się od potężnych eksplozji".
W trakcie nocnego ataku dronów pojawiają się informacje o uderzeniu jednego z nich w zniszczoną już instalację energetyczną w Krzywym Rogu, w Odessie dwa drony zostały zestrzelone nad morzem na podejściu do miasta, trzy nad Mikołajowem. Na razie nie ma informacji o ofiarach. W Charkowie informacje o wybuchach.
W Kijowie informacje o ataku dronów. Zarządzono alarm lotniczy i wezwano do zejścia do schronów
Trwa kolejny rosyjski atak powietrzny. Wedle mediów słychać wybuchy w centrum Chersonia i w obwodzie Kijowskim. Pracuje także artyleria przeciwlotnicza
Zdjęcia z obwodu Chmielnickiego po uderzeniu rosyjskiej rakiety
Waszyngton twierdzi, że obecnie "nie ma oznak” bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Rosji dla Mołdawii lub Rumunii. Wcześniej Ukraina poinformowała, że nad obydwoma krajami przeleciało kilka rosyjskich rakiet.
Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel odniósł się do doniesień medialnych o możliwej reakcji NATO, jeśli zostanie ustalone, że rakiety wystrzelone przez Rosję na Ukrainę weszły w przestrzeń powietrzną Rumunii, jednego z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.
"Teraz nie mamy żadnych oznak bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Rosji przeciwko Mołdawii czy Rumunii” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu. Wcześniej Rumunia nie potwierdziła, że rosyjski pocisk leciał nad jej terytorium.
Ta wizyta jest jasnym sygnałem pokazującym znaczenie relacji polsko-amerykańskich oraz jedność sojuszniczą na tle brutalnej agresji Rosji w Ukrainie - powiedział w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.
Ambasador podkreślił, że Joe Biden jest pod wrażeniem jak Polscy pomogli Ukraińcom i chce "dbać o bezpieczeństwo Polski i Polaków. - "Żaden inny prezydent USA nie był w Polsce dwa razy w ciągu 12 miesięcy. To wyjątkowa chwila w historii" - zaznaczył ambasador USA w Polsce.
Poinformował również, że Biden wygłosi przemówienie przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także spotka się z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki.
Między 20 a 22 lutego prezydent Joe Biden będzie w Polsce. Spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, by porozmawiać o współpracy dwustronnej oraz o naszych zbiorowych wysiłkach dla wsparcia Ukrainy oraz wzmocnienia odstraszania NATO - powiedziała rzecznika Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Parlamentarzyści z Ukrainy prosili władze Dolnego Śląska o drony z kamerami termowizyjnymi dla walczących żołnierzy. - Dziesiątki organizacji pozarządowych wysyłają, a my nie możemy? - pytają radni. Województwo dostało pismo od rządu w tej sprawie, ale nie pokazało go.
Unia Europejska pomoże Ukrainie bronić się aż do zwycięstwa - napisał na Twitterze wysoki przedstawiciel UE ds. bezpieczeństwa Josep Borrell.
"Rosja ponownie atakuje Kijów, Charków, Zaporoże, Lwów i inne miasta Ukrainy, a także naruszyła przestrzeń powietrzną Mołdawii. UE pomoże Ukrainie bronić się aż do zwycięstwa” – napisał Borrell. Według niego bombardowanie przez Rosję ukraińskich obiektów cywilnych jest zbrodnią wojenną i nie pozostanie bezkarne.
Rosyjska piosenkarka Zemfira (Zamfira Ramazowa), jedna z najbardziej znanych przedstawicielek rocka alternatywnego, laureatka nagrody MTV została przez Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji wpisana na listę obcych agentów.