To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Tak wygląda obecnie teatr w Mariupolu. Rosjanie zrzucili na niego bombę, mimo że w budynku ukrywało się kilkuset cywili, głównie kobiet i dzieci, a na dachu narysowano czerwony krzyż".
Zginęło tam co najmniej 300 osób.
Oblicza wojny. "Kiedy ludzie wyjeżdżali z miasta, wieszali swoje klucze na ostatnim drzewie od strony ukraińskiej. Różne klucze, od samochodów, domów, komórek. Był to sposób na pożegnanie z dotychczasowym życiem, ze świadomością, że prawdopodobnie już nie wrócą" - pisze doradca szefa MSW Ukrainy Anton Hereszczenko.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podziękował swojej kanadyjskiej odpowiedniczce za wysłanie pierwszego czołgu Leopard 2 do Ukrainy. "Koalicja czołgów się zbiera. Miejscem spotkania jest Ukraina!" - napisał Reznikow.
Głównym punktem wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie spotkanie przywódców obu państw po to, by wymienić się swoimi opiniami na temat tego, co może się wydarzyć w Ukrainie, ale dla nas kluczowe jest dalsze wsparcie bezpieczeństwa Polski - podkreślił prezydencki minister Marcin Przydacz.
Przydacz, który składał wizytę w USA, poinformował, że piątkowe rozmowy w Waszyngtonie, w których uczestniczył również szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, dotyczyły m.in. dalszej pomocy Ukrainie, dalszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, transferze technologii i zakupach uzbrojenia, a także szczytu Sojuszu w Wilnie. W Białym Domu Przydacz i Siewiera rozmawiali także razem z doradcami prezydentów państw bałtyckich.
Dziś odbyło się posiedzenie Rady Międzyparlamentarnej Ukraina-NATO. "Rozmawialiśmy o koalicji pancernej, pomocy humanitarnej i dalszych wspólnych wysiłkach na rzecz wzmocnienia naszej obrony" - przekazał Ołeksandr Kornijenko, wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.
"Jednym z głównych celów rosyjskiej inwazji było przejęcie ukraińskich przedsiębiorstw i ich rozwoju. Mogłoby to przyczynić się do znacznego zwiększenia potencjału militarnego Rosji. Wtedy ich następnym celem byłaby Europa" - przekazał ukraiński resort obrony.
"Brytyjski premier Rishi Sunak koncentruje się na tym, by brytyjski sprzęt wojskowy jak najszybciej dotarł na ukraiński front" - informuje brytyjski rząd.
„Jeden: odepnij magazynek i zawieś broń na lewym ramieniu z opuszczoną lufą. Dwa: podnieś ręce, pokaż, że są puste. Trzy: unieś białą tkaninę. Cztery: jak najgłośniej krzycz: „poddaję się". Pięć: podchodź powoli, stosując się do poleceń. Sześć: wypełniaj rozkazy Ukraińców". To jedna z podstawowych instrukcji dla rosyjskich żołnierzy na froncie, którzy nie chcą walczyć.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozbawił obywatelstwa urzędników z czasów prezydentury Wiktora. Janukowycza. "W wyniku decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony dekretem prezydenckim obywatelstwo ukraińskie utracili m.in: Dmytro Tabachnyk - były minister edukacji i nauki; Vitaliy Zakharchenko, były minister spraw wewnętrznych; Andriy Kliuyev, były szef administracji prezydenckiej; Oleksandr Yakymenko - były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainyi Oleksandr Klymenko, były minister przychodów i ceł.
Wojska Federacji Rosyjskiej przeprowadziły w ciągu dnia 26 uderzeń w regionie sumskim - przekazała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa.
"Jest bardzo ciężko. W Bachmucie, Wuhłedarze, w rejonie Łymanu i na innych odcinkach frontu. Lecz teraz, jak każdego dnia spośród tych 346 dni, wytrwałość naszych żołnierzy decyduje o wszystkim" - oświadczył ukraiński przywódca. Dodał, że ukraińskich obrońców cechuje upór, dzielność i zdecydowanie.
"Pełna uwaga i zdecydowanie to zalety wszystkich, którzy bronią Ukrainy" - podkreślił prezydent dodając, że wielką zaletą Ukrainy jest siła i jedność narodu, każdego jej przedstawiciela, który działa na rzecz zwycięstwa.
Agencja Reutera poinformowała w sobotę wieczorem, że siły rosyjskie powoli zdobywają teren w Donbasie, okrążając miasto Bachmut i walcząc o przejęcie kontroli nad pobliską drogą, która jest głównym szlakiem zaopatrzeniowym dla sił ukraińskich. Próbują też zdobyć Wuhłedar, znajdujący się na południowy zachód od Doniecka.
Węgry uzyskały wyjątek w zakresie unijnego embarga na rosyjską ropę, to konsekwencje wchodzącego w życie zakazu importu produktów ropopochodnych z Rosji mogą w perspektywie dotknąć również nasz kraj – poinformowało węgierskie ministerstwo energii.
Według ministerstwa UE może stanąć w obliczu niedoboru oleju napędowego i wyższych cen produktów naftowych, ponieważ połowa unijnego zapotrzebowania na olej napędowy była do tej pory zaspokajana ze źródeł rosyjskich.
"W wyniku sankcji Europa jest obecnie zmuszona polegać na innych, bardziej odległych źródłach, takich jak Indie, Bliski Wschód i Chiny" - napisało ministerstwo energii.
Sankei Shimbun: Stany Zjednoczone zaproponowały Japonii rozmieszczenie na swoim terytorium rakiet w celu zrównoważenia sił z Chinami.
Według źródeł gazety rząd USA złożył wniosek do Japonii, a strona japońska zamierza rozpocząć poważne negocjacje w tej sprawie.
Hipersoniczne pociski dalekiego zasięgu LRHW oraz naziemne wersje pocisków cruise Tomahawk mogą pojawić się na "pierwszym łańcuchu wysp" otaczającym kontynentalny obszar Azji Wschodniej, w tym Japonię i Tajwan.
Ostateczne miejsce rozmieszczenia nie zostało jeszcze określone, ale japońscy urzędnicy mówią, że najprawdopodobniej będzie to wyspa Kyushu.
Pierwszy kanadyjski czołg Leopard 2 jest w drodze na Ukrainę - przekazała minister obrony Anita Anand. Kanada obiecała dostarczyć cztery takie czołgi dla ukraińskiego wojska.
Ukraina może otrzymać od Niemiec do 160 czołgów Leopard 1 - pisze dziennika Handelsblatt.
Koncern zbrojeniowy Rheinmetall posiada 88 czołgów tego modelu, a kolejne 99 znajduje się w magazynach firmy Flensburger Fahrzeugbau, która specjalizuje się w naprawach i modernizacji sprzętu wojskowego.
"Większość z tych czołgów można naprawić, ale ramy czasowe mogą być długie. Kwestia decyzji politycznej w tej sprawie pozostaje otwarta" - czytamy.
Ukraina potrzebuje dwa razy więcej czołgów, niż żądał szef sił zbrojnych Walerij Zaluźnyj - wyliczył przedstawiciel prezydenta Zełenskiego w Radzie Najwyższej Fedir Wenisławski.
W wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" Wenisławski powiedział, że sojusznicy są gotowi dostarczyć Kijowowi około 143 czołgi. Do pełnej de-okupacji wszystkich ukraińskich terytoriów potrzeba jednak od 500 do 700 czołgów.
Według szacunków głównodowodzącego Siłami Zbrojnymi Ukrainy Walerija Zaluznego wyrażonych w wywiadzie dla The Economist Ukraina potrzebuje 300 czołgów, około 700 bojowych wozów piechoty i 500 haubic, aby osiągnąć granice 24 lutego 2022 roku.
"Rosjanie żyją po drugiej stronie lustra. Rosja, jak magiczna kraina Lewisa Carrolla, stała się miejscem, w którym rzeczywistość została sprowadzona do absurdu, czas płynie inaczej, przeszłość stała się jednocześnie teraźniejszością i przyszłością, a ludzie, zdaniem postronnych obserwatorów, zdają się przejawiać same negatywne cechy".
Wojska rosyjskie dwukrotnie ostrzelały okręg nikopolski. W jednej z miejscowości uszkodzone zostały linie energetyczne. Nikt nie zginął ani nie został ranny.
„To nie jest spokojny dzień. Rosjanie próbują wymazać Bachmut z powierzchni ziemi. Nie damy się złamać! – napisał mer miasta Ołeksij Rewa.