To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ośmiu członków zarządu Paravar Pars, irańskiego producenta dronów - poinformował amerykański resort finansów. Firma została już wcześniej objęta sankcjami przez USA i UE za produkcję dronów dla sił powietrznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.
Francja i Włochy sfinalizowały techniczną stronę negocjacji w sprawie wspólnych dostaw systemów obrony przeciwlotniczej MBDA Aster.
"Systemy te pokryją znaczną część terytorium Ukrainy i pozwolą Ukrainie na obronę przed rosyjskimi dronami, rakietami i atakami lotniczymi" - podało francuskie ministerstwo obrony.
Dostawy te przewidziane są na wiosnę 2023 roku.
- Ustalamy szczegóły wizyty prezydenta USA Joe'a Bidena w Polsce - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
26 stycznia amerykańskie stacje NBC News i CNN poinformowały, że Joe Biden rozważa wizytę w Europie Środkowo-Wschodniej w okolicach rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.
- To decyzja Ukrainy, czy zdecyduje się użyć długodystansowych rakiet GLSDB, by uderzyć w Krym - powiedział na konferencji prasowej w piątek gen. bryg. i rzecznik prasowy Pentagonu Pat Ryder.
Pociski GLSDB, czyli Ground Launched Small Diameter Bomb, ogłoszone w dzisiejszym pakiecie pomocy USA dla Ukrainy mają zasięg aż 150 km. To pierwsza broń, która pozwoli wojskom Ukrainy uderzyć w zaopatrzenie rosyjskich sił na wschodzie i w część Krymu.
"Spotkałem się z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Polski Mariuszem Błaszczakiem. (...) Mamy nadzieję, że osiągnięte porozumienia w sprawie dostaw zachodnich pojazdów opancerzonych na Ukrainę wkrótce przyniosą pierwsze efekty. Stworzenie "czołgowej koalicji" to nie tylko wzmocnienie naszych Sił Zbrojnych, ale także przyspieszenie realizacji planu wyzwolenia naszych terytoriów. Dziękuję za konkretne i znaczące kroki, jakie Polska podejmuje w celu wzmocnienia Sił Zbrojnych Ukrainy" - napisał na Telegramie Wołodymyr Zełenski.
W trakcie spotkania przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Bratysławie udało się osiągnąć to, do czego nie zdołali dojść szefowie rządów czwórki.
Donbas w obiektywie fotografa-freelancera Ethana Swope'a.
Premier Włoch Giorgia Meloni odwiedzi Kijów, a wizyta ma się odbyć jeszcze przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.
Meloni potwierdziła te plany po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem podczas wizyty w Berlinie.
Liderka Braci Włochów powiedziała, że "istnieje silna synergia między Włochami i Niemcami" w kwestii Ukrainy.
- Oba narody pracowały nad wsparciem obronnych zdolności Kijowa i będą to robić tak długo, jak będzie to konieczne - zapewniła Meloni.
Poseł skrajnie nacjonalistycznej i m. in. wybielającej poczynania Wermachtu podczas II wojny światowej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Steffen Kotre wystąpił na antenie propagandowego programu rosyjskiego dziennikarza Władimira Sołowjowa.
Kotre mówił m. in., że "zwykli Niemcy nie popierają niemieckiej pomy dla Ukrainy", ale "mainstreamowe media robią wszystko, by wywołać nastroje antyrosyjskie".
Po rozmowie Kotre tłumaczył się na Twitterze z udziału Sołowjowa pisząc, że "nie odmawia wywiadu nikomu".
Tureckie przedsiębiorstwo zajmujące się naziemną obsługą lotnisk Havas przekazało rosyjskim liniom lotniczym, że może zaprzestać obsługi amerykańskich samolotów będących we flocie rosyjskich przewoźników - mówi treści listu Havas, przesłanego partnerom 31 stycznia.
Według firmy mogą to wymusić ograniczenia eksportowe wprowadzone przez Stany Zjednoczone po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.
Wołodymyr Zełenski wręczył ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi Order Zasługi I klasy, który został przyznany za znaczące osobiste osiągnięcia w umacnianiu współpracy międzypaństwowej, wspieranie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy.
Przekazanie czołgów Leopard przez sojuszników Ukrainy walczącej z rosyjską agresją jest niezbędne - powiedział minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares w wywiadzie dla telewizji Canal Sur.
Rosyjscy propagandyści rozważają w programie TV zamordowanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Euromaidan Press: Ukraińska artyleria niszczy rosyjski system rakietowy obrony powietrznej TOR-M2DT precyzyjnym uderzeniem w pobliżu Chersonia na południu Ukrainy. Armia rosyjska miała tylko 12 takich systemów rakietowych. Zostało 11.
Stany Zjednoczone umieściły na liście sankcji zarząd irańskiej korporacji odpowiedzialnej za produkcję używanych w Ukrainie dronów, firmy Paravar Pars - wynika z informacji, które pojawiły się na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA.
"Podmioty irańskie nadal produkują drony dla irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i irańskiej armii. Iran dostarcza te drony na rzecz rosyjskich operacji wojskowych, których celem jest krytyczna infrastruktura w Ukrainie" - przekazał najwyższy urzędnik Departamentu Skarbu odpowiedzialny za kwestie sankcyjne Brian Nelson.
Sama firma Paravar Pars została już wcześniej objęta sankcjami USA i UE za produkcję maszyn dla Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.
Nowe przepisy oznaczają, że zamrożone zostają wszystkie aktywa należące do osób objętych sankcjami, a także, że wszystkie podmioty, które od teraz nawiążą transakcję z osobami objętymi sankcjami, same mogą znaleźć się na amerykańskiej liście sankcyjnej.
Wodna elektrownia zostanie wkrótce uruchomiona w mołdawskiej miejscowości portowej Giurgiulești i zostanie podłączona do ukraińskiej sieci energetycznej - zapowiedział prezes tureckiej firmy Karpowership, która odpowiada za przedsięwzięcie.
Elektrownia będzie miała możliwość wygenerowania 200 megawatów energii elektrycznej i będzie opierać się na paliwach płynnych - do momentu budowy gazociągu.
Obiekt ma być gotowy do użytku za 2-3 miesiące.
Osobom, które nadal przebywają w Słowiańsku, zaleca się opuszczenie miasta - mówi jego mer Wadym Liach. Jak twierdzi, w Słowiańsku są prąd, gaz, woda i nie ma problemów z jedzeniem. Ale sytuacja może w każdej chwili się pogorszyć.
Według ekspertów ds. migracji, w Polsce może być nawet 200 tys. dzieci z Ukrainy, które całkowicie wypadły z systemu edukacji. Amnesty International przyjrzało się sytuacji ukraińskich uczniów w Polsce i opublikowało raport.