Na dziś to już wszystko. Zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6.
W rejonie dżankojskim na okupowanym Krymie Rosjanie przeprowadzili rewizje w mieszkaniach ponad 20 rodzin Tatarów i aresztowali sześć osób, pod zarzutem rzekomego sabotażu i przygotowywania zamachów terrorystycznych - powiadomił ukraiński sztab generalny.
Znów słychać eksplozje w Dnieprze - przekazała Nexta. Jak dodano, alarmy lotnicze ogłoszono w kilku regionach. "Tak ukraińskie dzieci przeżywają kolejny nocny atak irańskich dronów" - napisano w mediach społecznościowych.
Agencja Ukrinform przekazała, że coraz więcej ukraińskich obszarów objętych jest alarmem przeciwlotniczym. Rosja wystrzeliła drony kamikadze.
Komitet Wykonawczy UEFA pozbawił Rosję prawa do organizacji Superpucharu w 2023 roku. Miał się on odbyć w Kazaniu - przekazał Flash.Zamiast tego odbędzie się w Atenach w Grecji 16 sierpnia.
"Ukraina pokazała pełną siłę swojej odwagi i niezachwianej determinacji do życia w wolności. Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy zgodnie wspierają Ukrainę. Nawet gdy Rosja znów uderza, jesteśmy z wami" - napisała ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink.
Ukraiński MON komentuje dzisiejsze decyzje w sprawie leopardów. "W końcu wolny. Przyjeżdża do Ukrainy, żeby zrobić robotę. Nasze ziemie zostaną wyzwolone" - napisał resort obrony.
Słowacki minister obrony przekazał, że jego kraj jest gotowy do rozmów o przekazaniu Ukrainie myśliwców MIG-29.
W środę wieczorem wojska rosyjskie dwukrotnie ostrzeliwały obszary przygraniczne w obwodzie sumskim - poinformowało dowództwo operacyjne "Północ" ukraińskiej armii.
Na terenie wsi Budiwelne odnotowano sześć trafień, prawdopodobnie z moździerza kalibru 120 mm. Kolejne osiem strzałów, przypuszczalnie z tej samej broni, miało miejsce w rejonie Krenidiwki.
Nie było rannych i uszkodzeń infrastruktury cywilnej.
Szwecja dostarczy Ukrainie 50 wozów bojowych CV-90 i dział samobieżnych Archer i wzywa UE, by zwiększyć produkcję obronną - powiedział dziś minister obrony Szwecji Pål Jonson podczas przesłuchania w sprawie priorytetów szwedzkiej prezydencji w UE na posiedzeniu podkomisji Parlamentu Europejskiego ds. Bezpieczeństwa i Obrony, informuje korespondent Ukrinform.
"Zamierzamy wysłać na Ukrainę 50 wozów bojowych CV-90, a także systemy Archer, ale musimy zwiększyć współpracę przemysłową, aby osiągnąć bezpieczeństwo dostaw obronnych. Nasz przemysł musi mieć długoterminową zdolność do dostarczania sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Nasze rezerwy też nie są niewyczerpane. Niektóre kraje oddają Ukrainie do 50 proc. własnego sprzętu wojskowego i muszą uzupełnić magazyny" – powiedział szef szwedzkiego departamentu obrony.
Biuro prezydenta Francji Emmanuela Macrona przekazało, że pięciu przywódców koalicji krajów Zachodu zgodziło się, że ich państwa będą nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne do jej zwycięstwa - przekazał Reuters.
Rosyjscy najeźdźcy zwiększają nacisk na kierunki Bachmut i Wuhłedar, ciężkie walki trwają - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar.
Według niej Rosjanie rzucają do walki znaczną liczbę personelu, broni i sprzętu wojskowego, próbując przebić się przez obronę wojsk ukraińskich, ponoszą znaczne straty, ale nie rezygnują ze swoich planów.
"Intensywność walk wzrasta. Teraz w Donbasie, wobec rosyjskiej przewagi liczebnej i uzbrojenia, naszą przewagą jest profesjonalizm dowództwa wojskowego i odwaga żołnierzy” – napisała Malyar na Telegramie.
Brytyjskie ministerstwo finansów oświadczyło, że przyjrzy się przepisom, które pozwoliły rosyjskiemu oligarsze Jewgienijowi Prigożynowi, właścicielowi najemniczej Grupy Wagnera – mimo nałożonych na niego sankcji – pozwać do sądu brytyjskiego dziennikarza.
Nad Ukrainą w środę późnym wieczorem miały miejsce zestrzelenia celów powietrznych. Władze Mikołajowa donoszą o przelatujących dronach i pociskach.
Agencja Ukrinform informuje, że podczas nalotu słychać było wybuchy w Dnieprze i Chersoniu, a alarm lotniczy związany jest z wystrzeleniem przez Rosję irańskich dronów kamikadze.
Słowacja jest gotowa wysłać "natychmiast" do Ukrainy 30 czołgów T-72 pod warunkiem, że będzie mogła otrzymać w zamian zachodnie czołgi - twierdzi słowacki minister obrony Jarosław Nad.
"Mamy jeszcze 30 czołgów T-72 i bylibyśmy gotowi wysłać je na Ukrainę natychmiast, już jutro, jeśli byłaby możliwość otrzymania w zamian czołgów zachodnich – Leopard lub jakichkolwiek innych” – powiedział słowacki minister, którego cytuje agencja Ukrinform.
Nad dodał, że Słowacja wysłała w zeszłym roku na Ukrainę 30 bojowych wozów piechoty BVP-1 z czasów sowieckich po uzgodnieniu z Niemcami dostawy w ich miejsce 15 czołgów Leopard 2.
Warunki tutaj są straszne. Urągające ludzkiej godności, ale co możemy powiedzieć - mówią Ukraińcy z hostelu w Poznaniu. W budynku mieszka ok. 450 osób, głównie kobiety i dzieci. Sanepid po kontroli nałożył dwa mandaty. Urzędnicy wojewody problemu nie widzą.
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim sojusznikom Ukrainy za chęć przekazania nowoczesnych czołgów, podkreślając, że kluczowa jest teraz szybkość i wielkość dostaw.
"Dziękuję wszystkim naszym sojusznikom za gotowość dostarczenia nam nowoczesnych i bardzo potrzebnych czołgów. Wszystko to dowodzi, że wolność tylko się umacnia. Kluczem jest teraz szybkość szkolenia naszych wojsk, szybkość dostarczania czołgów na Ukrainę. Musimy uformować taką pancerną pięść, taką pięść wolności, po której ciosach nie powstanie już tyrania" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.
Dodał, że Zachód "musi się otworzyć na dostawy rakiet dalekiego zasięgu na Ukrainę. - "Musimy też rozszerzyć naszą współpracę w artylerii, musimy wejść w dostawy samolotów dla Ukrainy. To jest sen. I to jest zadanie. Ważne zadanie dla nas wszystkich. Im większe wsparcie obronne ze strony świata otrzymają nasi bohaterowie na froncie, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i tym pewniejsze będą gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i wszystkich naszych partnerów po wojnie" - podkreślił Zełenski.
Dostarczenie Ukraińcom amerykańskich czołgów Abrams, brytyjskich Challengerów i niemieckich Leopardów będzie miało duże znaczenie dla skuteczności obrony przed rosyjską agresją - zauważył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
"Z zadowoleniem przyjmuję przywództwo prezydenta Joe Bidena i USA w dostarczaniu czołgów Abrams dla Ukrainy. Sojusznicy z NATO są zjednoczeni w poparciu dla broniącej się Ukrainy. Wraz z brytyjskimi czołgami Challenger i niemieckimi Leopardami 2 może to stanowić o znaczącej różnicy w obronie przed Rosją" - napisał Stoltenberg na Twitterze.
Z uznaniem przyjmujemy decyzję USA o dodatkowym wsparciu dla Ukrainy. Kolejne transze dostaw uzbrojenia są w stanie skutecznie pomóc w obronie przed barbarzyńskimi działaniami Rosji - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.