To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 6.
Wołodymyr Zełenski odniósł się w wieczornym przemówieniu również do licznych informacji w mediach o zgodzie Niemców na reeksport czołgów Leopard 2 oraz wysłanie tych ze zbiorów Bundeswehry na Ukrainę. Jak dotąd nie wydano żadnych oficjalnych komunikatów w tej sprawie.
- Dyskusje muszą być zakończone decyzjami - powiedział Zełenski. - Decyzjami o realnym wzmocnieniu naszej obrony przed terrorystami. Sojusznicy mają wymaganą liczbę czołgów. Kiedy potrzebne doniosłe decyzje zostaną podjęte, za każdą z nich będziemy z radością dziękować.
Jednostka specjalna wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy przy wsparciu Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziła nocny nalot w rejonie czasowo zajętej Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim i zniszczyła stanowisko dowodzenia armii rosyjskiej.
W ciągu dnia rosyjscy najeźdźcy ostrzelali osiem przygranicznych społeczności obwodu sumskiego zadając 187 trafień. Nie było ofiar. Wczoraj podczas takiego ostrzału zginęła kobieta, a dwie osoby zostały ranne.
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny odziedziczył 1 milion dolarów po Amerykaninie ukraińskiego pochodzenia Gregorym Stepanetsie i przekazał te pieniądze ukraińskiemu wojsku, podał New York Times. Służba prasowa ukraińskiego wojska potwierdziła darowiznę.
Wołodymyr Zełenski odniósł się w podsumowaniu dnia do zmian personalnych na wysokich szczeblach w instytucjach ukraińskich.
- Wszelkie wewnętrzne problemy, które utrudniają stan są czyszczone i będą czyszczone. To jest sprawiedliwe, konieczne dla naszej obrony i pomaga nam zbliżyć się do instytucji europejskich - powiedział Zełenski.
Wołodymyr Zełenski odwołał dziś szefów pięciu regionalnych administracji państwowych, a także Kyryła Tymoszenkę, wiceszefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Rezygnację złożył również wiceminister obrony.
Jak podaje Bloomberg, Szwajcaria zrobiła ważny krok w kierunku umożliwienia innym krajom reeksportu wyprodukowanego w Szwajcarii uzbrojenia na Ukrainę.
Odpowiednia komisja niższej izby parlamentu przyjęła we wtorek wniosek, który pozwoliłby na reeksport broni do stref konfliktu pod pewnymi warunkami. Jednym z kolejnych kroków będzie podjęcie decyzji przez całą niższą izbę parlamentu.
"Wniosek wzywa do umożliwienia szwajcarskiemu rządowi unieważnienia klauzul o zakazie reeksportu w umowach z innymi krajami jeśli broń, o której mowa, ma być wysłana na konflikt, który został potępiony jako naruszający prawo międzynarodowe przez większość dwóch trzecich głosów Zgromadzenia Ogólnego ONZ", podaje Bloomberg.
Tradycyjnie neutralna Szwajcaria spotkała się z krytyką Niemiec i Hiszpanii w związku z zablokowaniem wysyłek amunicji produkcji szwajcarskiej na Ukrainę.
Lider partii CDU, Friedrich Merz uważa za słuszną decyzję o wysłaniu niemieckich czołgów Ukrainie. Ale jego zdaniem, kanclerz Olaf Scholz za długo się ociągał. Powinien był ogłosić to w niedzielę na spotkaniu francusko-niemieckiej Rady Ministrów w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. To pokazałoby "wspólne przywództwo polityczne". W zamian zostajemy z wizerunkiem człowieka pokonanego, który zbyt długo się wahał - powiedział Merz agencji dpa.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. "Podziękowałem za przełomową decyzję o dostarczeniu lekkich czołgów i dalszym wzmocnieniu zdolności obronnych Ukrainy. W szczególności o zaawansowane systemy obrony powietrznej. Omówiliśmy też dyplomatyczne kroki w celu zakończenia wojny. Szczególnie podkreśliłem, że nie ma miejsca dla sportowców z Rosji na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu", napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.
Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji komentuje na Facebooku decyzję o wysłaniu niemieckich czołgów. Przytacza rozmowę z europejskim kolegą: "- Teraz F16? - Tak. - Biorę się do pracy, przyjacielu". "On wie, co robić" - pisze Kułeba.
Brytyjscy wolontariusze Chris Parry i Andrew Bagshaw zginęli podczas próby ewakuacji humanitarnej na wschodzie Ukrainy, poinformowała we wtorek rodzina Parry'ego, tygodnie po tym, jak zgłoszono ich zaginięcie.
"Z wielkim smutkiem musimy ogłosić, że nasz ukochany Chrissy został zabity wraz ze swoim kolegą Andrew Bagshawem podczas próby ewakuacji humanitarnej z Sołedaru, we wschodniej Ukrainie", podała rodzina w oświadczeniu, które przytacza Reuters.
Departament Stanu USA przekazał, że nie ma żadnych informacji, żeby pomoc którą Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie została wmieszana w aferę korupcyjną, która w ostatnich dniach wstrząsnęła Ukrainą.
Według "Politico" administracja prezydenta Joe Bidena rozważa wysłanie Ukrainie trzydziestu czołgów Abrams.
Amerykańska administracja poinformowała Chiny o swoich obawach, dotyczących sprzętu jaki chińskie firmy sprzedają Rosji na użytek działań wojennych w Ukrainie. Według CNN, Waszyngton nie jest pewien, czy transport sprzętu odbywa się za wiedzą Pekinu. Stacja podaje, że w ten sposób Amerykanie chcą "ustalić, jak dużo Pekin wie na temat tych transakcji".
Rosjanie ponownie uderzyli w rejon Nikopola - podaje Espreso.tv. Mimo ciężkiego ostrzału nikt nie został ranny. Uszkodzona została linia energetyczna, 1,2 tys. rodzin na kilka godzin zostało bez prądu.
G7 i kraje partnerskie zobowiązały się do utrzymania wsparcia dla ukraińskiego sektora energetycznego, w tym do dostarczania sprzętu i pomocy humanitarnej zimą - poinformował Departament Stanu USA po zdalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych grupy. Kraje G7 zobowiązały się również do dalszej koordynacji wysiłków Ukrainy na rzecz „modernizacji i dekarbonizacji jej sieci energetycznej”.
Prezydent Andrzej Duda w Czechach: - Jesteśmy na etapie zakupu nowoczesnych czołgów. Zdecydowaliśmy o przekazaniu ukraińskiej stronie sprzętu, zestawiając to z inicjatywą zbiórki wśród sojuszników. Nie mamy wątpliwości, że zbliża się czas rosyjskiej ofensywy.
Dziękujemy tym, którzy zdecydowali się włączyć do rozpoczętej przez nas akcji i brygada czołgów powędruje na Ukrainę, by wzmocnić jej obrońców.