Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 7:00.
Grupa G7 zgodziła się ponownie przeanalizować w marcu wysokość pułapu ceny maksymalnej dla ropy eksportowanej z Federacji Rosyjskiej - powiedział w piątek zastępca sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych Wally Adeyemo.
W grudniu grupa G7, Unia Europejska i Australia zgodziły się ograniczenie ceny rosyjskiej ropy eksportowanej drogą morską do 60 dolarów za baryłkę.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow napisał, że miał "szczerą" rozmowę z nowo powołanym szefem resortu obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.
"Podziękowałem Borisowi Pistoriusowi powołania do nowej funkcji ministra obrony. Mieliśmy szczerą dyskusję o czołgach Leopard 2. Będzie ona kontynuowana. Podziękowałem również rządowi niemieckiemu i Niemcom za pomoc wojskową dla Ukrainy i gościnność w Ramstein" - napisał Reznikow.
"Jeśli kanclerz Niemiec nie jest w stanie podjąć właściwych decyzji, Polska musi teraz stanąć na czele koalicji państw skłonnych do wysłania ciężkich czołgów, których potrzebuje teraz Ukraina!" - pisze były premier Belgii i europarlamentarzysta, a także częsty krytyk rządu PiS Guy Verhofstadt.
"Uzbrajanie Ukrainy w celu odparcia rosyjskiej agresji nie jest jakimś ćwiczeniem decyzyjnym. Ukraińcy przelewają swoją prawdziwą krew. To jest cena, jaką trzeba zapłacić za wahanie się nad dostawą Leopardów. Potrzebujemy działań, teraz" - pisze szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie amerykańskimi senatorami - Lindseyem Grahamem, Richardem Blumenthalem i Sheldonem Whitehousem.
Prezydent Ukrainy wyraził szczególną wdzięczność Stanom Zjednoczonym za ogłoszony dzień wcześniej pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
- Doceniam organizację tej wizyty. Chcę podziękować wam wszystkim, całemu społeczeństwu, wszystkim Amerykanom - powiedział Zełenski. - Dostaniemy sprzęt wojskowy i amunicję, których potrzebujemy. USA są w tej kwestii liderem.
Podczas spotkania dyskutowano o przyszłej pomocy dla Ukrainy ze strony Kongresu Stanów Zjednoczonych, o sankcjach na Federację Rosyjską i o planach uznania Grupy Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą (ogłosił to rano czasu amerykańskiego rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby).
W Mariupolu członkowie ruchu oporu wysadzili w powietrze samochód z rosyjskimi wojskowymi - poinformował doradca mera Mariupola, Petro Andruszczenko.
- Dziś dzień "Ramstein" i ogłoszenie aktualności w sprawie obrony Ukrainy. Nie zawsze jest możliwe publiczne ogłoszenie tego, co jest omawiane w tym formacie. To jest zamknięta dyskusja i tak powinno zostać. Generalnie możemy stwierdzić, że dzisiejsze spotkanie wzmocni naszą odporność - powiedział w wieczornym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski.
- Nasi partnerzy są pryncypialni w swojej postawie: będą wspierać Ukrainę tak bardzo, jak będzie to konieczne dla naszego zwycięstwa. Nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia dajemy do zrozumienia, że nie ma alternatywy, że ta decyzja musi zostać podjęta. Dziękuję wszystkim naszym partnerom, którzy w toczących się dyskusjach jednoznacznie poparli stanowisko Ukrainy - kontynuował ukraiński prezydent.
- Ukraina ma spore szanse, by wyzwolić znaczące części zajętych terytoriów Ukrainy, ale będzie bardzo, bardzo ciężko pozbyć się Rosjan z całości okupowanych terenów - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykański gen. Mark Milley po spotkaniu grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy.
Milley wystąpił wspólnie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem na konferencji prasowej podsumowującej spotkanie ministrów obrony kilkudziesięciu państw w Remstein w Niemczech.
Według Milleya straty rosyjskie sprawiają, że wojna staje się dla Rosji "katastrofą", a łączne straty - rannych i zabitych - żołnierzy Kremla wynoszą "dużo ponad 100 tys. osób".
- W pewnym momencie będzie musiało dojść do negocjacji. Ale stanie się to wtedy, kiedy Ukraina będzie wolna, suwerenna i niepodległa, z nienaruszonym terytorium - oznajmił generał.
Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy opublikowało statystyki statystyki za ostatni tydzień (13-20 stycznia). Zarejestrowano 1 249 nowych rosyjskich przestępstw wojennych. Co najmniej 459 dzieci zostało zabitych, a 909 rannych. To dane bez pełnego uwzględnienia miejsc, w których aktywnie toczą się działania wojenne.
Stany Zjednoczone określą Grupę Wagnera mianem statusem międzynarodowej organizacji przestępczej i nałożą na nią nowe sankcje - poinformował rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.
O planach wprowadzenia dodatkowych sankcji przeciwko militarnej organizacji założonej przez rosyjskiej biznesmena Jewgienija Prigożyna powiedział wcześniej agencji Reuters anonimowy przedstawiciel Departamentu Skarbu USA.
"W związku tą desygnacją, w przyszłym tygodniu nałożymy również dodatkowe sankcje na Grupę Wagnera i sieć jej powiązań na różnych kontynentach. Uznamy transkontynentalne zagrożenie, jakie stwarza Grupa Wagnera, tworzące wzorzec poważnej działalności przestępczej" - mówił Reutersowi przedstawiciel Departamentu Skarbu.
Zdefiniowanie Grupy Wagnera mianem międzynarodowej organizacji przestępczej automatycznie prowadzi do zamrożenia wszystkich aktywów grupy na terenie Stanów Zjednoczonych i zabrania wszystkim Amerykanom przekazywać jej środki pieniężne, dobra materialne i świadczyć usługi.
Według Kirby'go do walki w Ukrainie zostało wysłanych ok. 50 tys. najemników Grupy Wagnera, a Władimir Putin polega na żołnierzach Prigożyna w coraz większym stopniu. Jej członkowie stale otrzymują uzbrojenie od Koreai Północnej.
Holandia przekaże Ukrainie dwie wyrzutnie systemu rakietowego Patriot - przekazała holenderska agencja prasowa ANP.
Rodziny rosyjskich więźniów, zwerbowanych na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, otrzymują z frontu cynkowe trumny, w których mają znajdować się ciała poległych żołnierzy. Okazuje się jednak, że trumny często są puste, a rzekomo zmarłe osoby żyją i przebywają w niewoli na Ukrainie - powiadomiła w piątek niezależna rosyjska telewizja Dożd.
Szwajcarski szef dyplomacji Ignazio Cassis przekazał, że jego kraj popiera pomysł konfiskaty zamrożonych aktywów Rosjan i przekierowania ich na sfinansowanie odbudowy Ukrainy.
"Jeśli poważnie myślimy o pomocy w odbudowie Ukrainy, musimy pomyśleć, jak to sfinansować" - powiedział Cassis gazecie Tages-Anzeiger. - "Władze wielu państw rozmawiają o tym kroku, ale musi on być wykonany tak jak należy, czyli zgodnie z prawem".
Według szefa szwajcarskiego MSZ Szwajcaria zamroziła do tej pory 8,2 miliarda dolarów aktywów należących do Rosjan objętych sankcjami. Nie mogą one jednak być przejęte według obecnych przepisów szwajcarskiego prawa.
"Prawa własności są fundamentalne. Nie ma znaczenia, czy takie działanie byłoby moralnie słuszne" - twierdzi Cassis.
Takie przejęcie aktywów wymagałoby w Szwajcarii, zdaniem ministra, przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum.
Według gazety bardzo krytyczny stosunek wobec tego pomysłu mają szwajcarskie banki.
Przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych nakłaniają Ukrainę, by tymczasowo wstrzymała się z ofensywą przeciw wojskom rosyjskim - do czasu dostawy kolejnego pakietu wsparcia wojskowego i przeprowadzenia niezbędnych szkoleń.
Anonimowy przedstawiciel administracji prezydenta Bidena przekazał agencji Reuters, że Stany Zjednoczone twardo stoją przy swojej decyzji i nie przekażą Ukrainie czołgów Abrams - nawet mimo kontrowersji, jaką wywołała sprawa niemieckich czołgów Leopard.
- Przeciwko nam jest 50 państw. Jedna rzecz ich łączy: satanizm! - mówił na spotkaniu z rosyjskimi żołnierzami propagandysta Władimir Sołowjow. Fragment wcześniej nagranej przemowy Sołowjow wyemitował w jednym ze swoich programów w rosyjskiej telewizji.