Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji. Zapraszamy jutro!
Hiszpańska minister obrony Margarita Robles spotkała się w czwartek wieczorem z grupą 225 obywateli Ukrainy, którzy przybyli na szkolenie wojskowe przed dalszym udziałem w wojnie z Rosją - poinformowała hiszpańska agencja EFE.
Spośród 225 Ukraińców, którzy przybyli do Hiszpanii, 198 to cywile bez doświadczenia wojskowego, którzy zostali zmobilizowani przez Ukrainę do walki w wojnie z Rosją.
Stany Zjednoczone wspierają inicjatywy sojuszników i partnerów zmierzające do dostarczenia Ukrainie ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów, ale wymaga to również szkolenia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy oraz bazy do naprawy i konserwacji sprzętu - powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony USA generał Patrick Ryder podczas czwartkowej odprawy w Pentagonie.
"Absolutnie popieramy każdy rodzaj zdolności obronnych, jakie nasi międzynarodowi sojusznicy i partnerzy mogą zapewnić Ukrainie, w tym czołgi” – powiedział Ryder, którego cytuje Ukrinform.
Dodał, że jednym z głównych czynników branych pod uwagę jest zapewnienie Ukraińcom możliwości szkolenia, a także utrzymanie takiej broni.
Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu mówił o dzisiejszym spotkaniu w kwaterze Naczelnego Wodza, na którym omówiono sytuację na kierunku donieckim, przede wszystkim obronę Bachmutu.
"Oczywiście sprawą numer jeden jest Sołedar i Bachmut. To jest walka o kierunek doniecki jako całość. Szczegółowo analizowaliśmy, jakie decyzje są potrzebne, jakie wzmocnienia są potrzebne, jakie kroki powinni podjąć dowódcy w nadchodzących dniach ” – powiedział Zełenski.
Szczególnie zwrócił uwagę na spadochroniarzy 77. oddzielnej brygady lotnictwa, którzy wraz z żołnierzami 46. oddzielnej brygady lotnictwa w Sołedarze "utrzymują swoje pozycje i zadają nieprzyjacielowi znaczne straty".
Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder odpowiadał na pytania dziennikarzy dotyczące wojny w Ukrainie.
"W dalszym ciągu obserwujemy intensywne walki w Sołedarze i pobliskim Bachmucie. Nie możemy potwierdzić doniesień, że Sołedar został przejęty przez siły rosyjskie" - powiedział Ryder.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przyjedzie do Mińska 19 stycznia, aby wziąć udział w dorocznym wspólnym spotkaniu szefów resortów polityki zagranicznej Białorusi i Rosji - poinformowała w czwartek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa, którą cytuje białoruska agencja Biełta.
Według Zacharowej na spotkaniu będzie rozpatrywana "kwestia współpracy w zakresie planowania polityki zagranicznej, koordynacji działań wobec UE, NATO, Rady Europy, wspólnych prac w OBWE, współpracy na platformach wielostronnych w zakresie kontroli zbrojeń".
"W uszkodzonych lub zniszczonych mieszkaniach mieszka ponad 2,4 mln Ukraińców . Wnioski o odszkodowanie złożyło już ponad 316 tys. Ukraińców. A to daleko od pełnej listy ofiar, która jest codziennie aktualizowana” - poinformował wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
Dodał, że obywatele Ukrainy otrzymają jasny i zrozumiały algorytm postępowania w celu uzyskania odszkodowania.
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar w rozmowie z CNN przyznała, że Rosja intensyfikuje "nielegalną integrację" okupowanych terytoriów
"Zaczęli wymieniać prawa jazdy na rosyjskie i wydawać rosyjskie tablice rejestracyjne z numerycznym oznaczeniem regionu Rosji. Okupanci zapowiedzieli, że bez spełnienia tych warunków będzie zakaz poruszania się pojazdami, w tym osobowymi, a w przypadku ich naruszenia mogą zostać zajęte" – powiedziała Maliar.
Z ukraińskim żołnierzem biorącym udział w obronie Sołedaru skontaktowała się redakcja CNN. Wojskowy przekazał dziennikarzom, że ukraińscy żołnierze nadal są w granicach miasta, ale „sytuacja jest bardzo trudna". „Trzymamy się, chociaż prawie na własną rękę. Nie ma żadnych dowódców" - poinformował, dodając przy tym, że najbliższa doba może się okazać decydująca.
Prezydent Finlandii Sauli Niiniste powiedział, że jego kraj może przekazać Ukrainie część swoich czołgów Leopard.
"Nie może to być duża liczba czołgów, ponieważ jesteśmy krajem sąsiadującym z Rosją i nie zostaliśmy jeszcze członkiem NATO" - powiedział prezydent Finlandii.
Ukrinform zwraca uwagę, że wcześniej minister obrony Mikko Savola wypowiedział się na temat ewentualnej dostawy czołgów na Ukrainę. Według niego Finlandia czeka na decyzję innych państw, przede wszystkim Niemiec. Podkreślił też, że najważniejsze dla Finlandii jest zapewnienie własnych zdolności obronnych.
"Wkrótce na Ukrainę dotrą armaty przeciwlotnicze krótkiego zasięgu L-70 i niezbędna amunicja. To jest stała pomoc, jakiej Litwa udziela Ukrainie i nie mam wątpliwości, że w tym roku będziemy w stanie dostarczyć szereg cenionych przez ukraińskich żołnierzy antydronów, które osiągają znaczące wyniki na polu walki” - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Dodał, że możliwości Litwy w zakresie produkcji antydronów są obecnie bardzo ograniczone i muszą zostać zwiększone, co wymaga rozwiązań organizacyjnych i inwestycji. Jednocześnie Nauseda wyraził nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku, bo antydrony są potrzebne nie tylko Ukrainie, ale i armii litewskiej.
Rosja nadal bezpodstawnie narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i podstawy prawa międzynarodowego, a jej siły zbrojne nadal popełniają zbrodnie wojenne w Ukrainie, co nie może pozostać bez odpowiedzi społeczności międzynarodowej - powiedziała Linda Thomas-Greenfield, stała przedstawicielka USA przy Organizacji, podczas przemówienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
"Nie ma międzynarodowego prawnego uzasadnienia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosja łamie Kartę Narodów Zjednoczonych, a jej wojska popełniają zbrodnie wojenne. Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności, tak jak musimy pociągnąć do odpowiedzialności wszystkich innych, którzy nie szanują suwerenności, integralności terytorialnej, praw człowieka i podstawowych wolności” – podkreśliła Thomas-Greenfield, którą cytuje agencja Ukrinform.
- Jestem pewny, że Ukraina zwycięży (...) ważne nie ile lat, żyjesz, ale jak żyjesz - mówi Zełenski.
- Jestem liderem naszego narodu, jestem prezydentem Ukrainy, jestem dumny, że jestem prezydentem Ukraińców - powiedział także w rozmowie z TVP przywódca walczącej Ukrainy.
- Polska zdziwiła, wzięła nas w ramiona, nie chciała nic w zamian - deklaruje prezydent Ukrainy i dziękuję zarówno prezydentowi Polski, jak i polskiemu rządowi.
- Nasze społeczeństwa wspierają się nawzajem, idą w jednym kierunku. Trzeba, żeby ta sprawa ciągle była na stole. Jesteśmy przyjaciółmi i nie możemy zaprzepaścić tych relacji - powiedział w TVP Info Wołodymyr Zełenski.