To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
Norweskie Siły Zbrojne wysłały na Ukrainę 10 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm - poinformowało norweskie Ministerstwo Obrony. W oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie norweskiego Ministerstwa Obrony podano, że amunicja opuściła już kraj.
Pociski te mogą być używane do kilku rodzajów broni, w tym do haubicy samobieżnej M-109. W tym tygodniu magazyn Forbes poinformował, że kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie około 50 takich haubic.
Norweski minister obrony Bjorn Arild Gram powiedział, że jego kraj będzie nadal zaopatrywał Siły Zbrojne Ukrainy w broń.
Norwegia dostarczyła już Ukrainie m.in. 23 haubice samobieżne M-109, 160 pocisków powietrze-ziemia Hellfire, 3 wyrzutnie rakiet wielorakietowych MLRS, 4 tys. pocisków przeciwpancernych, ponad 1750 kamizelek kuloodpornych, 3 tys. 15 000 suchych racji.
"Nikt się nie zatrzyma. Do czasu ucieczki Rosjan z Ukrainy, zwrotu domów i mieszkań skradzionych Ukraińcom na Krymie, i poznania przez zbrodniarzy wojennych znaczenia pojęcia "prawo międzynarodowe". ” - napisał Michaił Podolak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
"To inne kraje partnerskie znów wiodą prym" - Tak zareagowała szefowa komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Struck-Zimmermann na decyzję Francji o przekazaniu Ukrainie lekkich czołgów i pojazdów opancerzonych Bastion.
"Teraz możemy wreszcie zacząć w duchu przyjaźni francusko-niemieckiej. Prawda, Olafie Scholz? Piłka jest teraz po stronie Berlina" - powiedziała Struck-Zimmermann.
Oblicza wojny: Pierwszy potwierdzony zniszczony rosyjski T-90C, czyli eksportowa wersja rosyjskiego czołgu T-90A.
W miejscowości Niżnohirske na Krymie słychać eksplozje.
Tichon Dziadko, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd (Deszcz), której na początku grudnia władze Łotwy odebrały licencję na nadawanie poinformował na Twitterze, że stacja zebrała 120 tys. euro na zakup generatorów dla Ukrainy, za pośrednictwem fundacji Breath.
Na początku grudnia 2022 roku telewizja Dożd została decyzją władz łotewskich pozbawiona koncesji. Narodowa Rada Mediów Elektronicznych uzasadniła to naruszeniami, w tym wypowiedziami jednego z prowadzących dziennikarzy o "polepszeniu warunków" żołnierzy rosyjskich walczących przeciwko Ukrainie
Centrum Kopernika opublikowało świeże zdjęcie satelitarne mostu Krymskiego. Nadal widać na nim zniszczenia jezdni.
8 października doszło do eksplozji, która uszkodziła część mostu Krymskiego. Według strony rosyjskiej do wybuchu doszło w wyniku zdetonowania ładunku przewożonego przez ciężarówkę na części mostu przeznaczonej do transportu kołowego. Zginęły trzy osoby. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej prowadzi w związku z tą sprawą śledztwo z paragrafu mówiącego o terroryzmie.
Atak nzakłócił rosyjskie dostawy logistyczne na Krym i do południowej Ukrainy zmniejszając zdolność Rosji do przemieszczania sprzętu wojskowego i wojsk na ten obszar koleją lub drogowo.
Most Krymski, zwany też mostem Kerczeńskim, w 2018 roku został uroczyście otwarty przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina. Jest to jedyne połączenie drogowe i kolejowe łączące nielegalnie zajęty przez Rosjan Półwysep Krymski z terytorium Rosji.
Krym jest nielegalnie okupowany przez Rosję od 2014 roku.
Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że rozważa przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley. Potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów.
O możliwości przekazania pojazdów Bradley Fighting Vehicles informował w ubiegłym tygodniu Bloomberg.
Uzbrojone w działka 25 mm i pociski przeciwpancerne TOW wozy byłyby największym dotąd wsparciem USA w kategorii wozów opancerzonych.
Rosja rozmieściła broń jądrową na Krymie i Białorusi - oświadczył przedstawiciel służby prasowej Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrij Jusow. W jego ocenie Putin uważa Białoruś i Krym za terytoria do organizowania prowokacji.
McDonald's rozważa opuszczenie Kazachstanu, ponieważ kraj ten nie ma alternatywy dla rosyjskich dostaw produktów mięsnych - informuje Bloomberg.
Kazachski biznes nie może kupować produktów mięsnych od europejskich dostawców ze względu na wysokie koszty transportu, a korzystanie z produktów mięsnych rosyjskich producentów lokalnym franczyzobiorcom zostało wcześniej zakazane przez samego McDonald'sa.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował Francji za decyzję o przekazaniu Ukrainie transporterów opancerzonych Bastion, a także zapowiedział "kolejne dobre wiadomości" w sprawie broni.
Sąd w Charkowie skazał byłego scenografa lokalnej telewizji na 10 lat więzienia za tworzenie prorosyjskich ulotek.
Według doniesień 61-letni mężczyzna wykonywał w domu ulotki z symbolem "Z" i rosyjskimi flagami, "aby podnieść ducha walki rosyjskiej armii".
Ukraina prosi ONZ o wysłanie sił pokojowych do ochrony elektrowni atomowej w Zaporożu - napisał niemiecki dziennik "Bild", powołując się na słowa Petro Kotina, dyrektora ukraińskiego koncernu Enerhoatom. Według Kotina, w tej chwili nadal nie ma postępu w staraniach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w sprawie utworzenie strefy ochronnej wokół elektrowni. Dlatego - w jego ocenie - trzeba pójść o krok dalej.
Po tym, jak okazało się, że irańskie drony użyte przez Rosję do uderzenia w Ukrainę są wykonane m.in. z części amerykańskich rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson zapowiedziała w CNN, że administracja USA ocenia możliwość nałożenia nowych sankcji i ograniczeń eksportowych na firmy, które dostarczają Iranowi części wykorzystywane w produkcji dronów.
"Badamy dalsze kroki, które możemy podjąć w zakresie ograniczeń eksportowych, aby odciąć Iranowi dostęp do technologii, które są wykorzystywane w dronach" - powiedziała Watson.
Rosyjska armia zaczęła używać dronów kamikadze przeciwko Ukrainie jesienią ubiegłego roku. Kijów i zachodnie stolice twierdzą, że są to w większości wyprodukowane w Iranie drony typu Szahid. Iran początkowo zaprzeczał przekazywaniu Rosji bojowych dronów, ale później przyznał, że partia takich dronów rzeczywiście została wysłana do Moskwy (przy czym Teheran twierdzi, że stało się to przed wojną z Ukrainą).
Według śledztwa CNN, irański dron Shahed-136 został rozłożony na 52 części. Okazało się, że 40 z tych części zostało wyprodukowanych przez 13 firm amerykańskich. Kolejne 12 komponentów wyprodukowały firmy z Kanady, Szwajcarii, Japonii, Tajwanu i Chin.
Według innej ekspertyzy 82 proc. wszystkich komponentów zostało wyprodukowanych przez firmy mające siedzibę w USA. Autorzy publikacji nie znaleźli jednak dowodów na to, że którakolwiek z firm produkcyjnych narusza amerykańskie sankcje wobec Iranu i świadomie eksportuje części do irańskich dronów bojowych.
Eksperci powiedzieli CNN, że prywatnym firmom dość trudno jest wyśledzić, kto będzie końcowym użytkownikiem danego produktu - zwłaszcza na globalnym rynku. Tymczasem Iran i Rosja znacznie szybciej zakładają doraźne firmy-wydmuszki, by kupić sprzęt, niż rządy państw zachodnich są w stanie je namierzyć - wynika z dochodzenia.
CNN pisze, że wysłała zapytania do wszystkich firm, których produkty ukraińskie władze znalazły w irańskich dronach. Sześć firm, które udzieliły odpowiedzi, podkreśliło, że potępia nielegalne wykorzystanie ich produktów. Jednocześnie przypomnieli, że walka z zakupem półprzewodników i innych produktów elektronicznych w celu obejścia sankcji jest znanym problemem dla całej branży i starają się z nim walczyć.
Zełenski: "Francja wynosi europejskie wsparcie obronne dla Ukrainy na nowy poziom i dziękuję prezydentowi Macronowi za to przywództwo. Otrzymamy więcej pojazdów pancernych, a w szczególności - czołgów kołowych produkcji francuskiej.
To jest właśnie jasny sygnał dla wszystkich naszych pozostałych partnerów: nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego Ukraina nie została jeszcze zaopatrzona w czołgi w stylu zachodnim. A to jest bardzo ważne dla przywrócenia bezpieczeństwa dla wszystkich Ukraińców i pokoju dla wszystkich Europejczyków. To właśnie przed nowym "Ramsteinem" taki sygnał jest niezwykle istotny.
Musimy położyć kres rosyjskiej agresji jeszcze w tym roku i nie odkładać na później
zdolności obronnych, które mogą przyspieszyć pokonanie państwa terrorystycznego.
Nowoczesne zachodnie pojazdy pancerne, czołgi w stylu zachodnim to tylko jedna z tych kluczowych zdolności".
- Putin może sobie twierdzić, że wojna na Ukrainie to jakaś walka przeciwko Zachodowi czy USA, ale wszyscy wiemy, że to stek bzdur - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Od listopada 2022 roku Rosja straciła 60 proc. swoich czołgów i 250 000 żołnierzy w wojnie z Ukrainą - powiedział dowódca Misji Wojskowej UE admirał Hervé Blejean podczas przemówienia do deputowanych do francuskiego Zgromadzenia Narodowego.
„Według naszych najbardziej wiarygodnych szacunków zginęło co najmniej 60 000 rosyjskich żołnierzy, a trzy razy więcej zostało rannych, co oznacza, że około 250 000 rosyjskich żołnierzy jest obecnie niezdolnych do walki” – powiedział. Dane te są dużo większe, ponieważ przemówienie odbyło się w ubiegłym roku, a dopiero dziś zostało udostępnione.
Oblicza wojny: Z obawy przed zaatakowaniem Rosjanie "przebierają" swoje cysterny z paliwem oraz inne pojazdy za ciężarówki z drewnem.
Siły zbrojne Ukrainy: wyspy w pobliżu Chersonia nad Dnieprem pozostają w "szarej strefie", nikt ich nie kontroluje
Służba prasowa ukraińskich sił zbrojnych zaprzeczyła doniesieniom, że ukraińskie wojska przejęły kontrolę nad wyspą Bolszoj Potyomkin koło Chersonia lub jakimikolwiek innymi wyspami na Dnieprze, jak wcześniej twierdziły ukraińskie źródła.
"Teraz wszystkie wyspy znajdują się w tzw. szarej strefie, której ani nasze wojska, ani okupanci wyraźnie nie kontrolują" - powiedział w ukraińskiej telewizji rzecznik SZU Jewhen Jerin. - Nasi serwismeni próbują wejść na te wyspy, podejmując pewne działania. Jednocześnie nie można mówić o kontroli nad wyspami.
Według Yerina jakakolwiek kontrola będzie możliwa dopiero po wyzwoleniu okupowanych terenów na lewym brzegu Dniepru. Niedawno w internecie pojawiło się nagranie pokazujące ukraińskie wojsko wciągające flagę nad osadą, którą nazywają Wyspą Potiomkinowską.