To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Rosyjskie rakiety spadły na miejscowość Drużkiwka w obwodzie donieckim, są ranni - podaje Ukrinform.
W niewoli pozostaje 474 mieszkańców obwodu chersońskiego.
Na 18 i 19 stycznia zaplanowano spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, które odbędzie się w Brukseli w ramach pierwszego w tym roku posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Sojuszu.
Przedstawiciele państw członkowskich omówią m.in. sytuację na Ukrainie i plan dalszej pomocy Ukrainie w walce z rosyjską agresją.
Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował, że zamierza się spotkać w styczniu z Tatianą Moskalkową, pełniącą ten urząd w Rosji, by omówić możliwość uwolnienia cywilów ukraińskich znajdujących się w niewoli rosyjskiej.
"My ze swej strony opracowaliśmy mnóstwo wariantów, ale nie wiemy, czy Federacja Rosyjska się na to zgodzi" - zastrzegł rzecznik, cytowany przez portal Suspilne. Zaznaczył, że władze ukraińskie "nie zaprzestają prób uwolnienia również cywilów", jednak "problem jest w Federacji Rosyjskiej", która chce odrębnych rozmów w sprawie osób cywilnych, które trafiły do niewoli.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja planuje długotrwały atak na Ukrainę przy użyciu dronów produkcji irańskiej typu Shahed, licząc na wyczerpanie obrony powietrznej i systemu energetycznego Ukrainy.
- Mamy informacje, że Rosja planuje długotrwały atak przy użyciu shahedów. Może stawiać na wyczerpanie - naszych ludzi, obrony przeciwlotniczej, naszej energetyki - stwierdził Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Zaapelował, by uczynić wszystko, by "ten cel terrorystów, tak jak inne, poniósł fiasko".
Eksport gazu do państw innych niż byłe republiki Związku Radzieckiego spadł w 2022 roku o 46% - podał w poniedziałek Gazprom.
"Największym zaszczytem dla autora jest jego czytelnik" - pisze historyk Timothy Snyder w komentarzu do zdjęcia, które przedstawia ukraińskiego żołnierza czytającego w okopie jego książkę "Droga do niewolności".
W okupowanym Sewastopolu na półwyspie krymskim uruchomiona została obrona przeciwpowietrzna.
Wspólny szczyt Unii Europejskiej i Ukrainy odbędzie się 3 lutego w Kijowie - poinformowała kancelaria prezydenta Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał wcześniej w poniedziałek telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Według pierwotnych planów szczyt miał być zorganizowany w Brukseli, ale podczas dzisiejszej rozmowy von der Leyen i Zełenskiego zadecydowano o przeniesieniu wydarzenia do Kijowa.
Dostęp do energii elektrycznej jest zapewniony w całym obwodzie kijowskim i nie ma planów żadnych kolejnych przerw w dostawie - przekazał przewodniczący wojskowych władz obwodu Ołeksij Kułeba.
Siły Powietrzne i Siły Obronne Ukrainy przygotowują się do nowej fali rosyjskich ataków, które Rosja prawdopodobnie zaplanowała na 7 stycznia - mówił na antenie Kanału 24 rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat.
- Oczekujemy, przygotowujemy się. Widzicie, że od trzech dni trwają ataki. Po prostu musimy się do tego przygotować – powiedział Ignat.
Od 31 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 roku Rosja przeprowadziła masowe naloty na Ukrainę przy użyciu rakiet i dronów.
Prezydent Ukrainy przedłużył możliwość bezwizowego wjazdu do Ukrainy dla obywateli Wielkiej Brytanii - czytamy w treści rozporządzenia opublikowanego na stronie internetowej prezydenta.
Bezwizowy wjazd pozwala na pobyt w Ukrainie nieprzekraczający 90 dni. Obowiązuje on od 31 stycznia 2020 roku. Po przedłużeniu przepisy wygasną 30 stycznia 2024 roku.
Alarm przeciwlotniczy w obwodach charkowskim i donieckim - informuję obwodowe władze wojskowe obu regionów.
Ukraińcy wyzwolili co najmniej część Wyspy Potiomkinskiej na Dnieprze niedaleko Chersonia. Deputowany do Rady Najwyższej Ołeksij Gonczarenko udostępnił nagranie przedstawiające ukraińskich żołnierzy stawiających na wyspie narodową flagę.
Ukraina spodziewa się pierwszej transzy pomocy mikrofinansowej od UE jeszcze w styczniu - poinformował prezydent kraju Wołodymyr Zełenski po rozmowie szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Na styczeń zaplanowana jest również dostawa pierwszej transzy pomocy materialnej: generatorów, domów modułowych, lamp LED oraz autobusów szkolnych.
"Jeśli Zachód pozwoli Putinowi zachować twarz i znaleźć wyjście z rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powojenny porządek ustanowiony po II wojnie światowej zostanie całkowicie zniszczony" - mówił ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w poniedziałkowej rozmowie z Polską Agencją Prasową.
"Wojna rosyjsko-ukraińska ma co prawda w sensie wojskowym regionalny, ograniczony wymiar, ale jest to jednocześnie wojna światowa, jeśli chodzi o skutki i wpływ na gospodarkę i globalną politykę"
- twierdzi dyplomata.
Szczerski pochwalił również ONZ za to, że w ubiegłym roku podjęła "szereg ważnych kroków i decyzji" w obliczu rosyjskiej inwazji.
"To ONZ – żadna inna organizacja nie ma takiej siły – określiła zatem prawny i polityczny charakter tego, z czym mamy do czynienia – będzie to miało fundamentalne znacznie w przyszłości przy określaniu warunków pokoju" - powiedział polski ambasador.