W czwartek rano Rosjanie przeprowadzili potężny atak rakietowy na Ukrainę. Według doradcy prezydenta kraju nad terytorium Ukrainy znalazło się ponad 120 pocisków, które uderzyły m. in w Kijów i Charków. We Lwowie 90 proc. miasta nie ma prądu. Wołodymyr Zełenski przemawiał do parlamentu Uktainy - Pomogliśmy Unii Europejskiej nabrać prawdziwej podmiotowości i pomóc jej poczuć, że jest jedną silną drużyną, która wraz z całym wolnym światem walczy o zwycięstwo. To Ukraina zjednoczyła Unię Europejską - mówił prezydent.
Pokaż od:
29 grudnia 23:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

29 grudnia 23:58

Ukraińska policja podała, że na wyzwolonych terenach wschodnich regionów kraju znaleziono już 1 116 ciał, w tym 31 dzieci.

29 grudnia 23:50

Premier Denys Szmyhal napisał, że Federacja Rosyjska od dwóch tygodni przygotowywała się do dzisiejszego uderzenia na Ukrainę. Według premiera ukraińskie siły obrony powietrznej spisały się niesamowicie zestrzeliwując 54 z 69 pocisków wystrzelonych na kraj.

29 grudnia 23:48

Sołedar, dzisiaj.

29 grudnia 23:40

Ponad 100 rannych najemników z Grupy Wagnera jest leczonych we wsi Biłowodsk w rejonie starobielskim obwodu Ługańskiego - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab podkreśla, że Rosja cały czas korzysta z sieci cywilnych placówek służby zdrowia na tymczasowo okupowanych terytoriach, by leczyć swoich rannych. 

29 grudnia 23:30

Oblicza wojny: "W 14 obwodach Ukrainy rozebrano już 28 pomników Puszkina, dziewięć pomników Gorkiego, około 20 pomników i tablic pamiątkowych ku czci sowieckich wyzwolicieli oraz cztery pomniki Ostrowskiego i Suworowa” - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej.

29 grudnia 23:22

Starszy oficer niemieckiego wywiadu Carsten L. zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji - donosi The Wall Street Journal.

Zatrzymany rosyjski szpieg miał dostęp do ogromnej ilości ściśle tajnych informacji o wojnie w Ukrainie, w tym fragmentów przechwyconych rozmów i zdjęć satelitarnych.

Pracował w Wydziale Rozpoznania Technicznego i mógł przekazywać Rosjanom nie tylko dane z wywiadu niemieckiego, ale także brytyjskiego i amerykańskiego.

29 grudnia 23:12

Sił Zbrojnych Ukrainy uderzyły w pozycje rosyjskie w rejonie miejscowości Poloy i Berdiańsk w obwodzie zaporoskim.

Według doniesień lokalnych mediów ukraińska armia uderzyła też w Rosjan w pobliżu osad Radenska i w lesie koło Oleszki.

29 grudnia 23:01

Według dziennika "Pittsburgh Post-Gazette", dzień przed wizytą w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył potajemną rozmowę z liderem Republikanów w Senacie USA Mitchem McConnellem. Poprosił go o przyjęcie prawa umożliwiającego wykorzystanie zajętych majątków rosyjskich oligarchów jako wsparcie dla Ukrainy.

29 grudnia 22:57

Chersoń informuje o kolejnym ostrzale miasta z zajętego przez Rosjan lewego brzegu.

29 grudnia 22:40

Od początku inwazji ukraińskie dzieci zbierają pieniądze dla wojska.

Serhij Prytuła, prezenter i postać telewizyjna, autor najbardziej spektakularnych zbiórek tej wojny opowiedział, że 8-letni wolontariusz ze Lwowa śpiewał piosenki dla wojska i zebrał w ten sposób milion hrywien. "Dziewczyna z Odessy przyniosła nam kopertę z 500 hrywien i odręcznym życzeniem. Nieoczekiwaną wizytą Serhija było przybycie szachistki Walerii Jeżowej, która przyniosła Fundacji Victory 20 000 hrywien. Z czasem wizyty stawały się coraz częstsze, dzieci przychodziły prawie codziennie. A niektóre wracały, aby przekazać więcej".

Prytuła powiedział, że w ciągu 6 miesięcy dzieci zebrały dla obrońców ponad 6 mln hrywien.

29 grudnia 22:30

Na przedmieściach Zaporoża odnotowano operację obrony powietrznej. Według wstępnych informacji zestrzelono bezzałogowy rosyjski statek powietrzny. W regionie ogłoszono alarm lotniczy. 

29 grudnia 22:20

29 grudnia, w ramach programu transportu żywności humanitarnej "Grain from Ukraine" statek Neva przybył do portu Berbera w Somalii, dostarczając 25 tys. ton ukraińskiej pszenicy.

29 grudnia 22:10

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski osobiście zatwierdził wymianę oligarchy Wiktora Medwedczuka. Negocjacje w sprawie wymiany oligarchy były prowadzone na szczeblu służb wywiadowczych Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" - przekazał szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.  - O wymianie Medwedczuka zadecydowano na poziomie wywiadu. Jedyny kanał komunikacji w sprawie wymiany odbywa się na poziomie wywiadu - powiedział Jermak.  

Niedawno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o uwolnieniu z rosyjskiej niewoli 215 jeńców, głównie bohaterów z Azowstalu. W zamian Ukraińcy przekazali Moskwie aresztowanego wcześniej Wiktora Medwedczuka oraz 55 innych Rosjan.

29 grudnia 22:00

Zełenski w wieczornym przemówieniu: "Chcę podziękować naszym sługom sił powietrznych, ukraińskiej obronie przeciwlotniczej, która skutecznie odparła dziś kolejny rosyjski atak.

Zestrzelili 54 rakiety i 11 dronów szturmowych. Nasi wojownicy z całej Ukrainy wyróżnili się, a ja dziękuję wszystkim naszym dowództwom lotniczym: "Centrum", "Południe", "Wschód" i "Zachód". A szczególnie wdzięczni jesteśmy wojownikom 96. kijowskiej, 160. odeskiej i 208. chersońskiej przeciwlotniczej brygady rakietowej, których wyniki są dziś najlepsze.

Niestety, nie obyło się bez kilku trafień. Nasi energetycy i ekipy remontowe robią wszystko, by Ukraińcy jak najmniej odczuli skutki uderzenia terrorystów. I dziękuję wszystkim, którzy pracują nad przywróceniem dostaw energii.

Z każdym takim uderzeniem rakietowym Rosja tylko pogłębia się w ślepy zaułek. Mają coraz mniej pocisków. Za to status największego terrorysty na świecie będzie miał konsekwencje dla Rosji i jej obywateli przez długi czas. A każdy pocisk tylko potwierdza, że to wszystko musi się skończyć trybunałem. I właśnie to się stanie".

29 grudnia 21:50

Rząd Holandii nie odmówił azylu uchodźcom z Rosji uciekającym przed mobilizacją, jak podało dziś wiele mediów. Przeciwnie, władze przedłużyły moratorium na rozpatrywanie wniosków o azyl od Rosjan, skutecznie pozwalając im na życie w holenderskich obozach dla uchodźców przez najbliższe pół roku.

"Zgodnie z konwencją i prawem holenderskim uchylanie się od służby wojskowej nie jest podstawą do udzielenia azylu. Jednak na oficjalnej stronie holenderskiego Urzędu Imigracji i Naturalizacji opublikowano komunikat, zgodnie z którym Holandii ustanawia 6-miesięczne moratorium na rozpatrywanie wniosków o azyl od obywateli rosyjskich w wieku od 18 do 27 lat - czyli obywateli w wieku poborowym, którzy wystąpili o azyl z powodu uchylania się od służby wojskowej w armii rosyjskiej.

28 grudnia 2022 roku wydano drugi komunikat przedłużający to moratorium o kolejne 6 miesięcy.

W praktyce oznacza to, że każdy obywatel Rosji w określonym wieku, który w okresie od 29 lipca 2022 r. do 28 czerwca 2023 r. wystąpił lub wystąpi o azyl w Holandii na podstawie powyższych przesłanek, zostanie zatrzymany w obozie dla uchodźców na koszt Skarbu Państwa, a jego wniosek o azyl nie będzie w tym okresie rozpatrywany. 

29 grudnia 21:40

O kolejnej śmierci na granicy polsko-białoruskiej poinformował w czwartek (29 grudnia) na swojej stronie internetowej Państwowy Komitet Graniczny Republiki Białoruś. Tym razem rzekomo przy granicy z Polską białoruskie służby miały odnaleźć obywatela Togo.

29 grudnia 21:30

Międzynarodowa organizacja „Centrum Badania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej” (OCCRP) przyznała tzw. „kucharzowi Putina” i szefowi „PMK Wagner” Jewgienijowi Prigożynowi tytuł „Skorumpowany Człowiek Roku – 2022”.

„Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę po stronie Kremla walczy nielegalna prywatna armia, której szeregi są wypełnione jeńcami. Na jej czele stoi Jewgienij Prigożyn, oligarcha, który w tym roku stał się żywym symbolem najstraszniejszych zjawisk w Rosji. Brudne pieniądze, prymitywna przemoc, cynizm i bezkarność nawet w obliczu rosyjskiego prawa – wszystkie pochodne usankcjonowanej przez państwo korupcji zbiegają się w jednej - jego - postaci".

Dlatego – podczas gdy jego najemnicy sieją śmierć w kolejnym ukraińskim mieście – jury ekspertów OCCRP przyznało Prigożynowi tytuł „Skorumpowany Człowiek Roku – 2022”.

29 grudnia 21:20

Według Bloomberg Billionaires Index pierwszych 500 najbogatszych ludzi na świecie straciło w 2022 roku fortuny o wartości 1,4 biliona dolarów. W tym prawie 100 miliardów dolarów stracili rosyjscy oligarchowie.

29 grudnia 21:10

Zełenski powinien ubiegać się o drugą kadencję - powiedział szef kancelarii prezydenta Andrij Jermak.

Pytany, czy Zełenski zamierza ubiegać się o drugą kadencję, Jermak powiedział, że ten temat nie był jeszcze poruszany w kancelarii prezydenta.

"Ale jeśli pytasz o moją osobistą opinię, to myślę, że tak. Kraj dostał najlepszego prezydenta od 30 lat. I jeszcze wiele może zrobić dla tego kraju. Moje osobiste zdanie jest takie, że powinien iść na drugą kadencję - dodał Jermak, który jednocześnie podkreślił, że decyzja zależy od samego Zełeńskiego.

Jermak dodał też, że priorytetem dla prezydenta Ukrainy jest uwolnienie obywateli Ukrainy z rosyjskiej niewoli. I nad tym na co dzień pracuje on i jego zespół.