Kreml uważa, że amerykańskie dostawy systemów Patriot na Ukrainę, ogłoszone podcza wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie zaognią konflikt między Moskwą i Kijowem oraz "wydłużą cierpienie Ukraińców". Ukraiński Sztab Generalny twierdzi, że Rosja straciła na wojnie już ponad 100 tysięcy żołnierzy. Rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Barend Leits poinformował, że 3 lutego odbędzie się szczyt UE-Ukraina.
Pokaż od:
22 grudnia 23:52

Na dziś to już wszystko, zapraszamy do śledzenia relacji jutro od godz. 6

22 grudnia 23:39

Korea Północna zaprzecza, że sprzedała broń Rosji

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej zaprzeczyło doniesieniom medialnym, że sprzedała Rosji amunicję, twierdząc, że transakcja „nigdy nie miała miejsca”, poinformowała w piątek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

22 grudnia 23:24

Pojawiają się doniesienia o wybuchach w mieście Dnipro.

22 grudnia 23:15

Sekretarz stanu Antony Blinken podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu podziękował Ankarze za wysiłki zmierzające do zapewnienia kontynuacji umowy zbożowej - poinformował Departament Stanu. 

22 grudnia 23:01

"Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że 150 rosyjskich żołnierzy zginęło w Kachowce, w obwodzie chersońskim. W wyniku walk Ukrainie udało się zniszczyć też około 20 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego" - podaje The Kyiv Independent.

22 grudnia 22:35

Rosyjscy okupanci wyburzają Teatr Dramatyczny w Mariupolu - podaje Nexta, dodając do wpisu nagranie. 

22 grudnia 22:19

Rosyjskie media informują, że stan byłego wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina, który został wczoraj ranny w Doniecku, pogarsza się, a obrażenia okazały się bardziej poważne, niż zakładano na początku.

22 grudnia 22:02

Rosja: USA wchodzi z nami w konflikt

Mamy prawo rozpatrywać przekazanie zestawy obrony powietrznej "Patriot" jako krok Stanów Zjednoczonych w bezpośrednie zaangażowanie się w konflikt na Ukrainie - stwierdził wczoraj Siergiej Kosaczew, wiceprzewodniczący Rady Federacji Rosji cytowany przez TASS.

Kosaczew przypomniał, że prezydent Stanów Zjednoczonych określił system Patriot jako obronny, ale jego zdaniem Rosja ma prawo do własnej oceny sytuacji. Kosaczew, który uważany jest za członka prowojennej frakcji w rosyjskich elitach stwierdził, że Zełeńskiemu podczas wizyty w Waszyngtonie zależało na wystąpieniu przed Kongresem, którego członkowie kontrolują amerykański kompleks zbrojeniowy.

Przypomnijmy komentując decyzję o przekazaniu Patriotów Ukrainie prezydent Włądymir Putin stwierdził, że jest to stary system przypominający rosyjski S-300 i rosyjskie siły zbrojne znajdą z pewnością odpowiedź na jego ewentualne użycie przez Ukrainę.

22 grudnia 21:55

"W Mariupolu odkryto około 10,3 tys. nowych grobów. Łączna powierzchnia, na której znajdują się mogiły, wynosi 51,5 tys. metrów kwadratowych - podaje Nexta, powołując się na Associated Press.

22 grudnia 21:40

Stany Zjednoczone zaostrzą sankcję przeciw Grupie Wagnera - zapowiedział rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby.

22 grudnia 21:26

Charków pod ostrzałem

Gubernator Charkowa Oleh Sołohubow informuje, że na obrzeżach miasta słychać wybuchy. Charków jest jednym z najczęściej atakowanych miast Ukrainy.

22 grudnia 21:03

Senat USA przegłosował projekt budżetu federalnego, wraz z pakietem 45 mld dol. pomocy gospodarczej i wojskowej dla Ukrainy. Budżet  musi zostać przyjęty przez Izbę Reprezentantów do piątku.

22 grudnia 20:50

Milicjantów z Ługańska biorą w kamasze

Członkowie Milicji Obywatelskiej w samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej od 1 stycznia 2023 roku mogą się stać elementem sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Tę radosną informację obwieścił milicjantom z Ługańszczyzny oraz agencji TASS dowódca milicji Leonid Pesecznik.

22 grudnia 20:40

Aktualna mapa sytuacji na froncie 

embed
22 grudnia 20:39

Niemcy przekazują ciężarówki Ukrainie

26 opancerzonych ciężarówek wojskowych 8 x 8 wartości 12,6 mln euro przekazał niemiecki koncern Rheinmetall dla Ukrainy

22 grudnia 20:35

Senat USA chce przekazać pieniądze rosyjskie Ukrainie

Senat Stanów Zjednoczonej wg agencji Nexta przegłosował propozycje, aby pieniądze zamrożone w amerykańskich bankach, które należą do oligarchów zaangażowanych we wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainie miały być przekazywane na rzecz Ukrainy. Propozycja została włączona do przyszłorocznego budżetu.

22 grudnia 20:29

W sieci pojawiło się nagranie mające pokazywać płonący samochód kolaboracyjnego sołtysa Liubimowki w okupowanej części obwodu chersońskiego. Mężczyzna zginął w zamachu bombowym - podaje agencja TASS.

22 grudnia 20:00

Niemieckie zestawy Patriot zostaną ulokowane w Polsce na początku przyszłego roku, a na przełomie stycznia i lutego włączone w polski system dowodzenia – zapowiedział wiceminister obrony Marcin Ociepa.