Prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski planują spotkanie w Białym Domu w środę, co zbiega się z zamiarem administracji USA wysłania Ukrainie nowego pakietu pomocy obronnej, który będzie obejmował systemy rakiet Patriot - informuje CNN.
Takie spotkanie obu prezydentów oznaczałoby pierwszą podróż Zełenskiego poza Ukrainę od rozpoczęcia wojny w lutym tego roku.
Biały Dom odmówił komentarza w sprawie potencjalnej wizyty. Ale dwaj urzędnicy zaznajomieni ze sprawą potwierdzili CNN, że do takiego spotkania ma dojść.
Bank Światowy zatwierdził dodatkowy pakiet finansowania o łącznej wartości 610 milionów dolarów, aby zaspokoić pilne potrzeby Ukrainy w zakresie pomocy humanitarnej i odbudowy - poinformowała o tym agencja Reuters.
"Pakiet obejmuje dodatkową pożyczkę w wysokości 500 mln USD z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju Banku Światowego, która jest poparta gwarancją Wielkiej Brytanii” – czytamy.
W ciągu ostatniej doby 20 grudnia na terenach przygranicznych regionu Sumy eksplodowało 19 rosyjskich min - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej w Sumach Dmytro Żywicki.
Gubernator dodał, że żadna z min nie spowodowała ofiar w ludziach. Również we wtorek na terenie obwodu sumskiego zestrzelono jednego rosyjskiego drona rozpoznawczego.
Dwóch włoskich dziennikarzy twierdzi, że 20 grudnia znaleźli się pod ostrzałem wojsk rosyjskich nad brzegiem Dniepru w okolicach Chersonia - donosi agencja ANSA.
Dziennikarze są przekonani, że z jadącego za nimi samochodu celowo strzelano w ich stronę. Jeden pocisk uszkodził uch samochód, ale ostatecznie włoskim dziennikarzom udało się uciec.
"Straciłem trochę krwi, ale rana jest niewielka. Gdybym otworzył drzwi, straciłbym nogę lub gorzej. Na naszym samochodzie był znak, że to pojazd mediów" - relacjonuje jeden z ostrzelanych dziennikarzy.
Pomalowany kawałek rosyjskiej rakiety, która spadła na miasto, podarował mer Lwowa Andrij Sadowy prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu na zakończenie spotkania w stołecznym ratuszu. Wcześniej padło kilka ważnych deklaracji pomocy. Zwłaszcza w związku z niszczeniem ukraińskiej infrastruktury krytycznej.
Na Ukrainę udało się sprowadzić troje dzieci, które zostały oddzielone od rodziców i wywiezione w sierpniu do Rosji "do sanatorium” – powiadomił we wtorek wieczorem ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Dodał, że dzieci zostały wywiezione w trakcie czasowej okupacji przez Rosjan obwodu charkowskiego.
"Gdziekolwiek Rosja powiewa swoją flagą, pozostawia spaloną ziemię, zniszczone życia... Ból, ruiny i groby to tak zwany rosyjski pokój. Na tym zatrzymują się nasi bohaterowie - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym przesłaniu wideo.
"Ten tydzień jest niezwykle ważny dla Ukrainy - aby przetrwać tę zimę i przyszły rok. Aby uzyskać niezbędne poparcie i aby ukraińska flaga wreszcie zawisła na wszystkich odcinkach naszej granicy" - dodał Zełenski.
Nagranie z akcji ratunkowej dziewczynki, która utknęła pod gruzami ostrzelanego przez Rosjan bloku mieszkalnego w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropetrowskim.
W ciągu ostatnich 24 godzin Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 22 ataków na pozycje wroga - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 10 z tych ataków dotyczyło magazynów broni i posterunków wojskowych, a 12 - systemów obrony przeciwpowietrznej.
Siły ukraińskie przeprowadziły również 12 skutecznych ataków rakietowych i artyleryjskich. Ostrzelane zostały trzy rosyjskie posterunki wojskowe, 8 baz z posiłkami wojskowymi i jeden magazyn z amunicją.
18 grudnia wojska ukraińskie uderzyły w zgrupowania personelu i sprzętu wroga na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu zaporoskiego. Wróg stracił ponad 130 rannych żołnierzy, zniszczono 10 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego różnego typu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował również o działaniach Rosjan w ostatnich 24 godzinach. Rosjanie mają koncentrować swoje ofensywne działania na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki oraz poprawić swoją taktyczną pozycję na kierunkach Kupiańska i Łymanu. Na pozostałych kierunkach najeźdźcy skupiają się na próbach utrzymania aktualnej linii frontu i powstrzymania działań wojsk Ukrainy. Cały czas trwa ostrzał ukraińskich obiektów cywilnych.
We wtorek Rosjanie przeprowadzili 10 ostrzałów z powietrza, cztery ataki rakietowe na cywilne obiekty w Andrijiwce, Wołczańsku i Soledarze - a także ok. 20 ataków przy użyciu wyrzutni rakiet MLRS.
Francja dostarczyła Ukrainie obiecane przeciwlotnicze systemy rakietowe i inną broń, a nową partię wyśle do Kijowa na początku przyszłego roku - poinformował o tym we wtorek w wywiadzie telewizyjnym prezydent Francji Emmanuel Macron.
"W ostatnich dniach Francja wysłała na Ukrainę więcej broni, wyrzutni rakiet, przeciwlotniczych systemów rakietowych Crotale i dodatkowego wyposażenia” – powiedział Macron kanałowi telewizyjnemu TF1.
"Razem z ministrem obrony pracujemy nad dostarczeniem Ukrainie niezbędnej nowej broni i amunicji w pierwszym kwartale 2023 roku, aby Ukraińcy mogli obronić się przed ostrzałem” - dodał prezydent Francji.
Zużycie gazu ziemnego w Unii Europejskiej w okresie sierpień-listopad 2022 r. spadło o 20 procent w porównaniu do podobnych okresów w ciągu ostatnich pięciu lat - poinformowała unijna agencja statystyczna Eurostat,
Rozporządzenie Rady Europy ws. ograniczenia zapotrzebowania na gaz przewidywało redukcję zużycia o 1 procent.
Konsumpcja gazu najbardziej spadła w Finlandii (-52,7 proc.), na Łotwie (-43,2) i Litwie (-41,6). W Polsce zużycie gazu ziemnego spadło o 20 procent.
Z kolei zużycie gazu ziemnego wzrosło na Malcie (+7,1 proc.) i Słowacji (+2,6).
Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zdradził prorządowej "Rosijskiej Gezecie", że 16 grudnia Władimir Putin znalazł się w strefie "specjalnej operacji wojskowej” i rozmawiał z dowódcami tamtejszych wojsk.
Te informacje nie wystarczą, by definitywnie ustalić, gdzie przebywał Putin, ale kiedy rosyjskie władze mówią o "strefie specjalnej operacji”, zwykle mają na myśli terytorium Ukrainy, z wyłączeniem anektowanego w 2014 roku Krymu.
Przypomnijmy, że wcześniej informowano, że Władimir Putin odwiedził Połączone Dowództwo wojsk biorących udział w "specjalnej operacji wojskowej".
Minister obrony Belgii Ludivine Dedonder zapowiedział przekazanie Ukrainie nowoczesnego sprzętu, w tym podwodnych dronów R7 i mobilnych laboratoriów.
"Do końca maja na Ukrainę trafi 10 podwodnych dronów wyprodukowanych przez belgijską firmę ECA Robotics Belgium” – powiedział Ludivin Dedonder.
R7 jest używany przez oceanografów, hydrologów i tych, którzy badają struktury podwodne. Na Ukrainie drony te będą wykorzystywane do celów wojskowych.
Słynna w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji Wyspa Węży została odwiedzona przez dziennikarzy CNN.