To już koniec na dziś. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Stany Zjednoczone próbowały przeszkodzić Ukrainie w dokonaniu zamachu na generała Walerija Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji - poinformował dziennik "New York Times".
Niewymienione z nazwiska źródła "NYT" przekazały, że zamach miał mieć miejsce, gdy generał przybył do strefy specjalnej operacji wojskowej w Donbasie.
Gierasimow dokonał w kwietniu inspekcji rosyjskich zgrupowań wojsk, otrzymał od dowódców meldunki o użyciu wojsk w trakcie realizacji zadań Północnego Okręgu Wojskowego, a także od innych urzędników w kwestiach wsparcia bojowego działań wojsk rosyjskich na różnych kierunkach. Według źródel "NYT" Stany Zjednoczone dowiedziały się o tej podróży, ale Waszyngton nie podzielił się tą informacją z Kijowem w obawie, że w przypadku zamachu mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.
Ukraińcy dowiedzieli się jednak o planach generała, ale wysocy ranga urzędnicy amerykańskiej administracji po konsultacjach z Białym Domem poprosili stronę ukraińską o odwołanie ataku. "Powiedzieliśmy im, żeby tego nie robili" - powiedziało źródło "NYT".Nowojorska gazeta pisze, że informacja przyszła za późno, a ukraińscy wojskowi powiedzieli Amerykanom, że już rozpoczęli atak na pozycję generała.
W ataku, według oficjalnych danych, zginęły dziesiątki Rosjan, jednak Gierasimowa nie było wśród nich. "NYT" zaznacza, że po tym wydarzeniu rosyjscy dowódcy wojskowi ograniczyli swoje wizyty na froncie.
Bachmut po ostrzale.
- Szanowni partnerzy! Znajdźcie możliwość, by dać Ukrainie solidną ochronę nieba, niezawodną tarczę w postaci obrony przeciwlotniczej. Możecie. Możecie dać ochronę naszej ludności - stuprocentową ochronę przed rosyjskimi rakietami - powiedział w sobotnim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do przywódców Zachodu.
- Gdy ją otrzymamy, wówczas podstawa rosyjskiego terroru, czyli terror rakietowy stanie się po prostu niemożliwy. I tylko to będzie oznaczało bezpieczeństwo dla milionów ludzi i strategiczne uporządkowanie sytuacji na froncie. Im mniej Rosja będzie miała okazji do terroru, tym więcej będziemy mieli okazji do odzyskania i zagwarantowania pokoju - dodał ukraiński przywódca.
Władze Mołdawii ogłosiły, że po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii tego kraju sprowadzą do kraju gaz, który nie pochodzi od rosyjskiego koncernu Gazprom. Dodały, że nie będą już korzystać z usług tej powiązanej z Kremlem spółki.
Jak poinformował wicepremier Andrei Spinu, decyzja władz Mołdawii dotycząca rezygnacji z dostaw gazu ziemnego z Rosji ma związek z szantażami o podłożu politycznym ze strony władz Gazpromu.
W okupowanym Mariupolu na południu Ukrainy przybywa rosyjskich wojskowych, żołnierze w pełnym ekwipunku dosłownie zapełnili centrum miasta - poinformował Petro Andriuszczenko, doradca mera miasta lojalny wobec władz w Kijowie.
- Przyczyna na razie nie jest znana. Po raz ostatni taką liczbę okupantów widziano tutaj tylko podczas działań bojowych - napisał Andriuszczenko na Telegramie. Przez Mariupol transportowany jest sprzęt wojskowy. Według informacji doradcy mera do Mariupola ściągnięte zostały oddziały sił specjalnych rosyjskiej policji (OMON) z Petersburga. Skierowano je do patrolowania miasta w małych grupach. Głównym celem jest wykrycie partyzantów.
Rosja otrzymała nową partię irańskich dronów Shahed-136, mniejszą jednak od pierwszej, która umożliwiła masowe stosowanie tych aparatów przeciwko Ukrainie - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.
- Jest to nowa partia. Nie komentujemy liczby, jednak widzimy na przykład, że podczas wczorajszych zmasowanych ataków rakietowych drony Shahed-136 nie były używane - powiedział Jusow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Ocenił, że partia ta "w porównaniu z początkowym masowym używaniem" dronów "jest najwyraźniej mniejsza".
W marcu podczas spotkania z ówczesnym premierem Izraela Naftalim Bennettem prezydent Rosji Władimir Putin przyznał, że "Ukraińcy są twardsi, niż mu powiedziano" - podaje "The New York Times".
- To prawdopodobnie będzie znacznie trudniejsze, niż myśleliśmy. Ale wojna jest na ich terytorium, nie na naszym. Jesteśmy dużym krajem i mamy cierpliwość - miał powiedzieć Putin.
- Jeśli nie będziemy rozmawiać [z Rosją], stanie się jeszcze mniej prawdopodobne, że Rosja zakończy wojnę - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla gazety "Sueddeutsche Zeitung".
- Naszym celem jest, aby Rosja zakończyła agresywną wojnę, a Ukraina obroniła swoją integralność - powiedział Scholz. Aby to osiągnąć, "trzeba rozmawiać", czy to "przez telefon, łącze wideo czy przy długim stole", to dopiero się okaże - dodał. Scholz stwierdził, że Putin musi "zakończyć wojnę, wycofać wojska i w ten sposób stworzyć możliwość wzajemnego porozumienia".
- Nasz apel może brzmieć tylko: Putin, niech pan zakończy tę wojnę! - podkreślił kanclerz.
Na początku grudnia Olaf Scholz po raz pierwszy od połowy września ponownie rozmawiał telefonicznie z Putinem.
W Kijowie rozbłysła choinka. W tym roku ozdobiona jest energooszczędnymi lampkami i dekoracjami z zeszłego roku. Na górze znajduje się ukraiński trójząb.
Ukraina otrzymała od Azerbejdżanu 45 transformatorów siłowych i 50 generatorów prądu - podała agencja Ukrinform. Azerbejdżan przekazał ten sprzęt w ramach pomocy humanitarnej.
Uroczystość przekazania transformatorów i generatorów przedstawicielom ukraińskiego ministerstwa energetyki odbyła się w sobotę w Czerniowcach. Przedstawiciel ambasady Azerbejdżanu w Kijowie Sabir Rzajew powiedział, że w najbliższym czasie jego kraj wyśle do Ukrainy drugą partię pomocy humanitarnej. Wartość całego przekazywanego sprzętu energetycznego wyniesie 837 tys. dol.
Cztery osoby, w tym dziecko, ranne w wyniku ataku rakietowego w Krzywym Rogu są w ciężkim stanie - poinformował departament ochrony zdrowia Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji.
Stany Zjednoczone przeznaczyły na pomoc Ukrainie ponad 19,3 miliarda dolarów od rozpoczęcia niesprowokowanej i brutalnej inwazji Rosji 24 lutego - powiedział rzecznik prasowy Pentagonu gen. Patrick Ryder.
Śledczy ukraińskiej policji wszczęli 49 219 postępowań karnych w sprawie popełnienia przestępstw na terytorium Ukrainy przez żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i ich wspólników - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.
Brytyjski premier Rishi Sunak poprosił o dokonanie "audytu" postępów w wojnie w Ukrainie i efektów brytyjskiego wkładu w nią.
BBC podaje, że pomysł ten wzbudził zaniepokojenie w kręgach rządowych, bo dowódcy sił zbrojnych podkreślają, że dostawy broni dla Ukrainy zimą mogą być kluczowe dla wyniku wojny. - Wojen się nie wygrywa poprzez tabelki. Wojny się wygrywa instynktem. Na początku było tak, że Boris [Johnson] siedział i mówił: 'Po prostu idźmy w to'. Więc Rishi musi odnaleźć swojego wewnętrznego Borisa w polityce zagranicznej - mówi źródło rządowe.
Wielka Brytania jest drugim po Stanach Zjednoczonych największym dawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy. Cytowane źródło mówi, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest świadomy toczącej się w Wielkiej Brytanii debaty i zachęca Sunaka do utrzymania silnego wsparcia wojskowego dla swojego kraju.