Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.
- Po tych dwóch turach negocjacji jesteśmy w takim punkcie, że te sankcje są do końca uzgodnione. To są sankcje, które pokazują, że jesteśmy z jednej strony wiarygodni, a po drugie utrzymaliśmy jedność między państwami członkowskimi - mówił polski premier Matusz Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli.
Szef rządu powiedział, że Polska wraz z Litwą zgłosiły wniosek, aby sankcje na Rosję były rozpatrywane w cyklu dwunastomiesięcznym, żeby "nie trzeba było co sześć miesięcy wracać do kwestii sankcji"
Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej - To kolejny ważny krok w kierunku osłabienia siły Rosji - powiedział Morawiecki.
– Tylko dzisiaj Rosja ostrzeliwała Chersoń ponad 16 razy! Tak jest każdego dnia. Brutalne rosyjskie ataki są w Donbasie codziennością Okupanci rzucają wszystko – cokolwiek mają – do ofensywy. Nie mogą pokonać naszej armii, więc fizycznie niszczą każde miasto i wioskę. Dążą do tego, by nie było ani budynków, ani nawet murów, które można by wykorzystać do jakiejkolwiek obrony. Jedynym sposobem na powstrzymanie tego jest wyparcie rosyjskich terrorystów z ukraińskiej ziemi. Trzeba kontynuować wywieranie presji na Rosję. Należy znaleźć nowe sposoby na powstrzymanie rosyjskich terrorystów – i rosyjskich oligarchów, którzy pomagają państwu terrorystycznemu, a także wszystkich rosyjskich urzędników oraz propagandzistów. Trzeba ich rozliczyć ze wszystkiego, co robią przeciwko Ukrainie i przeciw wolności – mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym komunikacie wideo.
Zniszczona stacja kolejowa w Bachmucie w obwodzie donieckim.
Zachód jest żywotnie zainteresowany zwycięstwem Ukrainy, jednak jej sektor prywatny nie wytrzyma presji przedłużającego się konfliktu, jeśli firmy będą musiały regulować swoje zaległości bez prolongaty lub restrukturyzacji.
W strefie wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu zainstalowano radary wykrywające rosyjskie rakiety i drony - poinformował przewodniczący policji w Kijowie Andrij Nebitow.
Podobne urządzenia mają być umieszczone w okolicach wszystkich elektrowni jądrowych w Ukrainie.
Ambasadorowie państw UE porozumieli się w czwartek w sprawie 9. pakietu sankcji na Rosję - przekazały niezależnie agencja Reuters i Polska Agencja Prasowa.
W ostatnich dniach negocjacje w sprawie nowego pakietu sankcji stanęły w martwym punkcie. Według wcześniejszych informacji PAP przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel naciskał na kontynuowanie rozmów jeszcze w czwartek. Pilnie zwołano więc posiedzenie ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej.
Według informacji agencji Reuters pisemny dokument formalizujący porozumienie - i przedstawiający jego szczegóły - będzie gotowy do jutra do południa.
- Ukraina jest obecnie w stanie skutecznie bronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi na kluczową infrastrukturę, ale są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 r. - powiedział w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian" ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Reznikow wskazał, że do takiej ofensywy Rosja może wykorzystać połowę z ok. 300 tys. zmobilizowanych jesienią rezerwistów.
W ostatnich 24 godzinach siły powietrzne Ukrainy przeprowadziły 13 ataków na pozycje rosyjskie - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
11 z uderzonych celów stanowiły rosyjskie magazyny z amunicją oraz sprzętem oraz bazy rosyjskiego personelu wojskowego, a dwa - systemy obrony przeciwpowietrznej. Poza tym wojsko Ukrainy przeprowadziło ataki na dwa rosyjskie posterunki dowodzenia i jeden magazyn z paliwem.
13 grudnia, w okolicach miejscowości Tokmak i Bierdańsk w obwodzie zaporoskim, siły ukraińskie zniszczyły dwa magazyny z amunicją, dwa systemy artyleryjskie oraz sześć pojazdów wojskowych. W wyniku ataku rannych zostało ponad 200 żołnierzy rosyjskich.
Według doniesień sztabu generalnego Rosjanie kontynuują operacje ofensywne na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Z kolei na kierunku Łymanu, Kupiańska i kierunku zaporoskim najeźdźcy podejmują próby poprawienia swojej pozycji taktycznej do dalszych działań oraz próby przegrupowania. Na pozostałych kierunkach wszystkie działania Rosji ograniczają się wyłącznie do odpierania działań kontrofensywnych Sił Zbrojnych Ukrainy i kontynuowania ostrzału wojskowych pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych.
W ciągu ostatniego dnia Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe i więcej niż pięć ataków przy użyciu systemów MLRS. W szczególności silnie ostrzelano infrastrukturę cywilną w Nikopolu i Chersoniu, gdzie są doniesienia o ofiarach cywilnych.
Watykan razem z włoskim serwisem zajmującym się zbiórkami w internecie rozpoczął zbiórkę funduszy na zakup odzieży termicznej, która zostanie wysłana do Ukrainy, by pomóc mieszkańcom tego kraju przetrwać zimę - poinformował Reuters.
- Nasze przesłanie jest bardzo jasne: jakikolwiek udział w obchodzeniu sankcji spotka się z długotrwałymi i bardzo surowymi sankcjami na zaangażowane podmioty i na państwa, które je wspierają - powiedział koordynator amerykańskiego Departamentu Stanu ds. sankcji ambasador Jim O'Brien. Poinformował także, że administracja USA ostrzegła firmy w niemal 40 krajach, w tym w Chinach, Turcji i Indiach, o potencjalnych skutkach pomocy Rosji w obchodzeniu sankcji.
Zapewnił też, że sankcje odnoszą swój skutek, ograniczając zdolności Rosji do prowadzenia wojny.
Dziś pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda obserwowała ćwiczenia ukraińskich medyków związane z ewakuacją rannych ze strefy działań wojennych. Program szkoleń dla lekarzy z Ukrainy zainicjowały w październiku tego roku małżonki prezydentów Polski i Ukrainy.
Wuhłedar w obwodzie donieckim.
W lutym w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE w sprawie migracji. - Taką propozycję przedstawił szef Rady Europejskiej Charles Michel podczas trwającego w czwartek szczytu w Brukseli. Przywódcy UE zgodzili się na to - przekazało PAP źródło unijne.
Unia pracuje obecnie nad zmianą europejskiego systemu azylowego.
Władze obwodu moskiewskiego kończą akcję przygotowania schronów dla ludności, poinformowano na posiedzeniu Moskiewskiej Dumy Miejskiej. Mają być gotowe do 25 grudnia. Jak podaje "The Moscow Times", schrony będą w stanie pomieścić 15 mln ludzi.
Rząd Kanady postanowił przywrócić pełne sankcje na kontrolowany przez Gazprom gazociąg Nord Stream 1 z Rosji do Niemiec.
Walki miejskie w Bachmucie, wideo zostało nakręcone pod koniec listopada przez uczestniczące w starciach Siły Zbrojne Ukrainy.
Marjinka w obwodzie donieckim po serii rosyjskich ataków.
- Powrót terytoriów Ukrainy do granic z 24 lutego 2022 r. nie będzie końcem wojny - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Francuski ambasador przekazał dziś generatory prądu dla społeczności obwodu żytomierskiego, o czym poinformował gubernator Witalij Buneczko.