Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro!
"Brigitte Macron, pierwsza dama Francji, spotkana jesienią w Nowym Jorku, pochwaliła ukraińskie dzieci: jak szybko przystosowują się do francuskich szkół. A dziś pani Macron zaproponowała, żebym to sprawdziła i zaprosiła mnie do szkoły, w której uczy się 8 ukraińskich dzieci z rodzin, które otrzymały tymczasową ochronę” – napisała Zełenska na Telegramie.
Prezydent Ukrainy w swoim wieczornym przemówieniu wideo podsumował najważniejsze wydarzenia, w których brał udział albo decyzje, które zostały mu przekazane we wtorek 13 grudnia. Zełenski mówi przede wszystkim o:
- miliardzie euro pomocy od państw biorących udział w konferencji “Solidarni z narodem Ukrainy” na rzecz zrównoważonego rozwoju Ukrainy;
- decyzjach Francji, Czech, Hiszpanii, Szwajcarii o udzieleniu dodatkowych pakietów wsparcia;
- ustawie o likwidacji Kijowskiego Rejonowego Sądu Administracyjnego.
Ukraina uruchomiła własną produkcję pocisków kalibru 155 i 122 mm - powiedział we wtorek w telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
"Z przyjemnością mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy w naszych przedsiębiorstwach produkcję zarówno kalibrów 152 mm, jak i 122 mm. Teraz rozpocznie się również produkcja min i innych rzeczy. Mówimy o tysiącach sztuk - to już jest skala przemysłowa ”- powiedział Daniłow, cytowany przez Ukrinform.
W ciągu pierwszych 12 dni grudnia w Ukrainie liczba pożarów związanych z używaniem grzejników, piecyków i palników gazowych wzrosła o prawie 100 procent - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
"Wraz z nadejściem chłodu i masowymi przerwami w dostawie prądu w Kijowie rośnie liczba pożarów związanych z używaniem butli turystycznych, butli gazowych, zapłonu generatorów. Coraz częściej dochodzi do pożarów związanych z niewłaściwym użytkowaniem sieci elektroenergetycznej” – czytamy w komunikacie służb.
Fundacja ADRA Polska otworzy w Katowicach w środę (14 grudnia) Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców. Jego celem będzie pomoc przymusowym migrantom z Ukrainy w odnalezieniu swojego miejsca w polskim społeczeństwie.
"Brak zmian na granicy ukraińsko-białoruskiej, brak zwiększenia liczby jednostek białoruskich" - przekazał rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko podczas briefingu.
"Dziś białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało o sprawdzeniu gotowości bojowej swoich jednostek. Ukraińskie Siły Obrony monitorują to, aby zobaczyć, jakie zagrożenia może to stanowić dla naszego kraju. Jesteśmy teraz przygotowani na rozwój każdej sytuacji - powiedział Demczenko .
Zdaniem rzecznika, Białoruś nie utworzyła dziś ugrupowania bojowego, ale wspólne ćwiczyła z żołnierzami Putina - głównie rozmieszczenie wojsk i sprawdzenie gotowości bojowej.
Liman obecnie.
Rosja, ze względu na braki i sankcje próbuje ożywić stare radzieckie marki.
Taką marką stały się nagle rowery Kama, które były produkowane w latach 70. i 90. Fabryka Forward w Permie planuje rozpocząć ich ponowną produkcję już w 2023 roku. Według agencji TASS rocznie będzie produkowanych około 3 tys. tych rowerów Kama - pierwsze trafią do sklepów wiosną 2023 roku.
W Petersburgu od 14 grudnia wracają maski. Będzie je trzeba nosić w szpitalach i instytucjach społecznych. W placówkach oświatowych temperatura będzie mierzona przy wejściu.
Główny lekarz sanitarny miasta tłumaczył tę decyzję zapobiegliwością w związku z epidemią grypy.
W Stanach Zjednoczonych przedstawiono 16-punktowy akt oskarżenia, w którym zarzuca się pięciu obywatelom Rosji i dwóm obywatelom USA udział w zmowie dotyczącej globalnego schematu zamówień publicznych oraz pranie pieniędzy w imieniu rządu rosyjskiego - poinformował Departament Sprawiedliwości USA.
"Oskarżeni spiskowali w celu uzyskania od firm amerykańskich technologii klasy wojskowej i podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego, a także przemycania amunicji do karabinów snajperskich, naruszając tym samym sankcje USA nałożone na początku tego roku.
Wśród oskarżonych jest aktywny funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej" - przekazał Departament Sprawiedliwości USA.
"Dziś Niemcy obiecały Ukrainie kolejne 50 mln euro w ramach pakietu pomocy zimowej. Putin chce złamać Ukraińców swoją taktyką zamrażania, ale nie pozwolimy na to - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Berbock.
"Bomby Putina powodują, że lekarze muszą operować serce chłopca w świetle swoich telefonów komórkowych, że dzieci odrabiają lekcje przy świecach w czapkach, szalikach i kurtkach. Dlatego mobilizujemy pomoc dla przetrwania, w tym generatory i transformatory" - dodała szefowa resortu spraw zagranicznych.
Wcześniej na konferencji sojusznicy Ukrainy zadeklarowali miliard dolarów dodatkowej pomocy na okres zimowy.
Kolejne ujęcia z dzisiejszego Bachmutu: Ti spalony i zniszczony przez wroga duzy fragment obwodu donieckiego.
Zaawansowany system obrony powietrznej pomógłby Ukrainie bronić się przed terroryzowaniem jej miast i kluczowej infrastruktury przez Rosję. Ukraińscy politycy prosili o niego od miesięcy. Do tej pory bezskutecznie.
Donbas, obecnie: "Bachmut stoi, Bachmut się trzyma" – żołnierz SZU podsumował sytuację w mieście frontowym.
Pomimo sankcji Rosja nadal importuje warte miliardy dolarów chipy i inne komponenty zaawansowanej zachodniej elektroniki za pośrednictwem firm-przykrywek i krajów, które nie przystąpiły do sankcji. Wniosek ten został wyciągnięty po wspólnym dochodzeniu przeprowadzonym przez Reuters i brytyjski Królewski Instytut Badań nad Obronnością (RUSI).
Reuters donosi o kilku firmach, których obroty gwałtownie wzrosły od czasu nałożenia sankcji, a nawet powstały wiosną tego roku. Firmy te działają w Turcji, Hongkongu i innych punktach tranzytowych w krajach, które nie nałożyły sankcji na Rosję.
Ukraińskie przedsiębiorstwa uruchomiły produkcję pocisków 152 mm i 122 mm - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.
"Mówimy o tysiącach - to już jest skala przemysłowa" - ocenił Daniłow cytowany przez portal ZN.ua.
Rosja może wznowić ofensywę przeciwko Ukrainie pod koniec stycznia lub w lutym 2023 roku - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podczas briefingu dla zachodnich dziennikarzy w kijowskim schronie przeciwbombowym.
"Biorąc pod uwagę mobilizację, ogłoszony pobór i szkolenie nowych poborowych, ich przemieszczanie ciężkiej broni w kraju - z pewnością zachowują nadzieje, że będą w stanie przełamać nasze linie obronne i posunąć się w głąb Ukrainy. Robimy wszystko, aby to uniemożliwić. I jestem głęboko przekonany, że im się to nie uda - powiedział Kuleba.
Po raz kolejny podkreślił, że podstawą wszelkich decyzji o zakończeniu wojny będzie wycofanie wojsk rosyjskich ze wszystkich terytoriów Ukrainy od 2014 roku
W Białymstoku spotkali się dyrektorzy kilku muzeów historycznych z Polski, Łotwy, Estonii, Litwy i Ukrainy. W Muzeum Pamięci Sybiru podpisali list intencyjny w sprawie powstania sieci współpracy muzeów Europy Środkowo-Wschodniej. To szczególnie ważne teraz, w obliczu wojny w Ukrainie.
Rosyjskie ministerstwo obrony zdementowało pogłoski, że szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, generał armii Walerij Gierasimow został lub wkrótce zostanie zastąpiony.