Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy do czytania nas jutro!
Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, który stwierdził, że ryzyko wojny nuklearnej wzrosło.
"każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna, jest sprzeczna z twierdzeniami, które słyszeliśmy ze strony rosyjskich oficjeli, nawet w ostatnich tygodniach, potwierdzających bardzo prostą zasadę, że wojna jądrowa nie powinna być nigdy toczona i nie może zostać przez nikogo wygrana" - powiedział Price, którego cytuje PAP.
Wcześniej w środę Władimir Putin powiedział, że ryzyku wojny nuklearnej rośnie, ale Rosja nigdy nie użyje broni atomowej jako pierwsza.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że nie może się doczekać "czasu pokoju" dla swojego kraju w przyszłym roku.
"Wierzę, że Ukraińcy będą najbardziej wpływowi także w przyszłym roku, ale już w czasie pokoju” – powiedział Zełenski po tym, jak został wybrany najpotężniejszą osobą w Europie podczas dorocznej gali rankingu POLITICO 28.
Wcześniej w środę Władimir Putin powiedział, że spodziewa się, że wojna w Ukrainie będzie "długim procesem".
W ciągu ostatnich 7 dni Ukraina otrzymała z Niemiec kolejne 20 pojazdów opancerzonych Dingo, a także dwa transportery czołgów M1070 Oshkosh - wynika z oficjalnych informacji na stronie internetowej niemieckiego rządu,
Łączna liczba niemieckich pojazdów opancerzonych Dingo przekazanych Ukrainie to 50 sztuk, do Ukrainy trafiło też z Niemiec w sumie 12 ciągników M1070.
W środę wieczorem Rosjanie wystrzelili pociski S-300 na osadę Peczenichy w obwodzie charkowskim - poinformował zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko.
"Okupanci uderzyli na osadę Peczenihy. Badamy konsekwencje. Wszystkie służby działają" - napisał Tymoszenko na Telegramie.
W wyniku ostrzału przez armię rosyjską miasta Kurachowe w obwodzie donieckim zginęło 10 osób - poinformował w swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Armia rosyjska celowała w ludność cywilną: targowisko, stacja benzynowa, dworzec autobusowy i budynek mieszkalny. Obecnie na liście zabitych jest 10 osób. Wielu rannych" - powiedział Zełenski.
Wcześniej była mowa o 8 ofiarach śmiertelnych rosyjskiego ostrzału miasta Kurachowe.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Federacji Rosyjskiej Wiaczesław Gładkow twierdzi, że w środę wieczorem rosyjskie siły obrony powietrznej zestrzeliły rakiety nad jedną z wiosek obwodu.
"Nasz system obrony przeciwlotniczej zestrzelił pociski nad wioską Kuleshovka. Według wstępnych informacji nie ma ofiar. Linia energetyczna jest uszkodzona" - napisał Gładkow na Telegramie.
Dodał, że służby ratownicze wyjechały na miejsce "w celu likwidacji skutków".
Komisja Spraw Zagranicznych Senatu USA przyjęła w środę rezolucję uznającą działania Rosji na Ukrainie za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
Projekt rezolucji potępia Rosję za dokonywanie aktów ludobójstwa na ludności Ukrainy i wzywa Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami z NATO i UE do wspierania rządu Ukrainy w zapobieganiu dalszym aktom rosyjskiego ludobójstwa wobec narodu ukraińskiego.
Po zatwierdzeniu przez wyspecjalizowaną komisję uchwała może zostać teraz poddana pod głosowanie w Senacie.
Podczas swojej cotygodniowej audiencji generalnej w środę papież Franciszek ponownie przypomniał wojnę toczącą się w Ukrainie i porównał ją do operacji nazistowskich Niemiec przeciwko Żydom w czasie II wojny światowej - informuje Ukraińska Prawda, powołując się na Vatican News i Reuters.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że proponowany przez Komisję Europejską nowy pakiet sankcji unijnych zawiera ważne elementy, na które Ukraina zwraca uwagę od dłuższego czasu. Ale Kułeba zaproponował też wprowadzenie kolejnych sankcji, które uniemożliwią produkcję rakiet w Rosji.
"Kolejny pakiet sankcji zaproponowany przez Komisję Europejską zawiera kilka ważnych elementów, na które Ukraina zwraca uwagę od dłuższego czasu, w tym sankcje wobec większej liczby rosyjskich banków i usunięcie większej liczby rosyjskich kanałów propagandowych z anteny” – napisał Kułeba na Twitterze.
Kułeba dodał, że wysłał dziś list do Wysokiego Komisarza UE ds. bezpieczeństwa Josepa Borrella z propozycją wprowadzenia surowych sankcji przeciwko rosyjskiej produkcji rakiet i wszystkiego, co służy do wystrzeliwania śmiercionośnych rakiet na Ukrainę.
UE musi zrewidować swoją umowę o wolnym handlu z Ukrainą i wprowadzić ograniczenia importowe na niektóre produkty spożywcze, powiedział w środę posłom polskiego parlamentu komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Serwis Politico zwraca uwagę, że wypowiedź polskiego komisarza stanowczo zaprzecza oficjalnemu stanowisku UE, że umożliwienie nieograniczonego eksportu żywności z Ukrainy jest niezbędne, by pomóc wyniszczonej wojną gospodarce tego kraju.
Czterech policjantów zginęło, a czterech kolejnych zostało rannych w wyniku eksplozji rosyjskich min. Zabici i poszkodowani funkcjonariusze zajmowali się usuwaniem ładunków wybuchowych na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - powiadomił komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.
Ofiary śmiertelne pochodziły z obwodu czerkaskiego w centralnej części kraju. Jednym z zabitych był komendant policji w tym regionie Mychajło Kuratczenko. Stan rannych policjantów jest ciężki, lekarze walczą o ich życie - napisał Kłymenko na Facebooku.
Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpieczni, obiecuję wam to - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
1888 miejscowości w Ukrainie zostało już odbitych. Jednak prawie taka sama liczba ukraińskich miast i wsi jest okupowana. Oznacza to, że teraz los milionów ludzi waży się na polu bitwy w Ukrainie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
"Kijów może zostać bez prądu, wody, ciepła. Może nastąpić apokalipsa, jak w hollywoodzkich filmach, kiedy z powodu niskich temperatur nie będzie można mieszkać w domach" - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z Reutersem.
Kliczko dodał, że władze stolicy Ukrainy przygotowały prawie 500 autonomicznych punktów grzewczych dla mieszkańców, ale dla 3-milionowego miasta "500 takich punktów to nic".
"
W Charkowie i Chersoniu słychać eksplozje - podaje Flash.
Na przykład w tej restauracji na porządku dziennym jest używanie świec i pieców opalanych węglem i drewnem.
W środę Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie kolejnego – dziewiątego – pakietu sankcji wobec Rosji.
Zgodnie z oświadczeniem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, organ wykonawczy UE proponuje w ramach nowego pakietu umieścić na listach sankcyjnych około 200 kolejnych osób, wprowadzić zakaz transakcji z trzema rosyjskimi bankami, w tym Ogólnorosyjskim Bankiem Rozwoju Regionów.
Propozycje Von der Leyen obejmują również zakaz eksportu dronów do Rosji. Ponadto KE chce wprowadzić nowe ograniczenia eksportowe, w szczególności na towary podwójnego przeznaczenia – "kluczowe chemikalia, elektronikę i komponenty IT”.
Brytyjska armia dostanie tysiące nowych wyrzutni pocisków przeciwpancernych NLAW, takich jakie przekazane zostały Ukrainie. Minister obrony Ben Wallace ogłosił w środę zawarcie wartej 229 mln funtów umowy na dostarczenie tej broni.
W ramach zamówienia ok. 500 sztuk NLAW ma trafić do brytyjskiej armii w przyszłym roku, a w latach 2024-2026 kolejne kilka tysięcy.
"Ta lekka broń przeciwpancerna nowej generacji odegrała decydującą rolę we wsparciu armii ukraińskiej w odpieraniu sił rosyjskich dokonujących nielegalnej inwazji. Współpracując z naszymi najlepszymi partnerami przemysłowymi, kontynuujemy wypełnianie naszych zobowiązań wobec NATO, zapewniając naszym siłom zbrojnym stałe dostawy tej broni w nadchodzących latach, jednocześnie wspierając brytyjskie miejsca pracy w całym kraju" - oświadczył minister Wallace, którego cytuje PAP.