Dziękujemy za czytanie dzisiejszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy jutro!
"Dziś do portu w Odessie wpłynął trzeci statek w ramach naszej inicjatywy Ziarno z Ukrainy. Do Somalii trafi 25 tys. ton pszenicy. Drugi statek, który kończy załadunek w porcie w Czarnomorsku, popłynie do Etiopii. Na pokładzie znajduje się 30 tys. ton pszenicy. Również pierwszy statek w ramach tego programu płynie do Etiopii. W sumie do końca wiosny wyślemy około 60 statków z takim humanitarnym ładunkiem. Dosłownie ratujemy miliony ludzi od śmierci głodowej. I jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom, którzy przyłączyli się do ukraińskiej inicjatywy" - powiedział prezydent Ukrainy w swoim wieczornym przemówieniu.
Rosyjscy okupanci ostrzelali Chersoń, w wyniku czego uszkodzeniu uległy sieci energetyczne, miasto zostało pozbawione prądu – informuje szef regionalnej administracji wojskowej Jarosław Januszewicz.
"Zespoły naprawcze inżynierów-energetyków rozpoczęły już prace nad przywróceniem prądu do domów mieszkańców Chersonia" — napisał Januszewicz na Telegramie.
Rząd Giorgii Meloni przedłuża dekret o pomocy militarnej dla Ukrainy. Najnowsza dostawa, z systemami obrony powietrznej, w styczniu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się dziś z uwolnionymi z rosyjskiej niewoli ukraińskimi obrońcami i wręczył im odznaczenia państwowe.
Zwracając się do obecnych oficerów, sierżantów, żołnierzy i marynarzy, Zełenski podkreślił, że cieszy się z ich uwolnienia. Powiedział, że podczas wojny z rosyjskiej niewoli uwolniono 1331 Ukraińców.
"To ludzie różnych szczebli, z różnymi historiami osobistymi, na których wszyscy czekaliśmy w domu. Walczyli równo o każdego. Ci, którzy przeszli przez niewolę, ale zachowali godność” –powiedział Zełenski.
W Mariupolu, okupowanym przez wojska rosyjskie, rejestruje się ruch sprzętu wojskowego w kierunku Doniecka - informuje Petro Andriuszczenko, doradca burmistrza Mariupola.
"Ponownie rejestrujemy ruch sprzętu wojskowego. Duża liczba ciężarówek zmierza do Doniecka przez całe miasto" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.
Policjanci z Odessy zatrzymali samochód, podczas oględzin którego w bagażniku znaleźli materiały wybuchowe. Wezwali na miejsce zdarzenia grupę operacyjno-śledczą, po czym doszło do eksplozji.
"W wyniku eksplozji rannych zostało dwóch cywilów i pięciu policjantów. Wszyscy trafili do szpitala" - czytamy w komunikacie odeskiej policji.
Na miejscu wybuchu pracują obecnie śledczy i technicy medycyny sądowej.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wszystkie strony powinny być zainteresowane jak najszybszym wznowieniem procesu negocjacyjnego między Rosją i Ukrainą.
"Odzyskanie gruntu pod negocjacje między Rosją i Ukrainą byłoby w interesie wszystkich stron” – cytuje Erdogana agencja informacyjna Interfax-Ukraina.
Zdjęcia satelitarne Mariupola, pokazujące różnice pomiędzy marcem a listopadem. Pierwsze porównanie pokazuje rozrost obszaru zajmowanego przez cmentarz od początku wojny, a na drugiej parze zdjęć widzimy zburzone budynki mieszkalne, które zostały ciężko uszkodzone na skutek walk w mieście.
Siły ukraińskie przeprowadziły w piątek 11 ataków na pozycje wroga, w tym dwa ataki na pozycje rakietowych systemów przeciwpowietrznych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W tym samym czasie podobnych ataków ze strony rosyjskiej było 13 - na pozycje zajmowane przez ukraińskich żołnierzy wzdłuż linii frontu.
Rosjanie wysłali rakiety także na obiekty cywilne w miastach Dniepr, Zaporoże oraz Konstantynówka, a także prowadzili ostrzał artyleryjski wymierzony w dzielnice mieszkalne Cherosnia.
17 ukraińskich placówek dyplomatycznych otrzymało listy z pogróżkami - poinformował dziś minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Wszystkie te ambasady lub konsulaty znajdują się w krajach Unii Europejskiej. Kułeba mówi, że korespondencja zawierała albo ładunki wybuchowe, albo oczy zwierząt - krów lub świń.
"Wszystko zaczęło się od eksplozji w ambasadzie Ukrainy w Hiszpanii. Ale to, co nastąpiło po tej eksplozji, było bardziej dziwne, powiedziałbym nawet, że chore” – cytuje Kułebę Ukraińska Prawda.
Wspomniana przez ukraińskiego szefa MSZ korespondencja pojawiła się także w ukraińskich placówkach dyplomatycznych w Polsce.
Zwierzchnikiem monastyru jako osoba prawna będzie kierujący tą cerkwią metropolita Epifaniusz.
Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.
Kirby skomentował też wstępnie uzgodniony w piątek w gronie UE pułap ceny na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Ocenił, że jest to odpowiedni poziom, dodając, że limit mógłby być zmieniany w zależności od potrzeb i sytuacji.
Ukraińscy uchodźcy spędzą kolejne pięć miesięcy na statku, na którym mieszkają od czerwca tego roku - poinformował rząd szkocki .
MS Victoria, zadokowany w Leith pod Edynburgiem, będzie nadal zapewniać "bezpieczne zakwaterowanie dla przesiedleńców" do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia.
W miejscowości Wrzeście w województwie pomorskim wybuchł pożar w budynku gospodarczym, który przerobiona na mieszkania dla uchodźców z Ukrainy.
Na miejscu mieszkały 33 osoby. Wszystkie zdążyły się ewakuować
Budynek stanął w płomieniach w piątek ok. 15:00. Na miejsce przyjechało 15 zastępów straży pożarnej. Według informacji straży przekazanych przez Polską Agencję Prasową działania straży pożarnej skupiają się obecnie na ochronie sąsiednich domów.
Grupa złodziei ukradła mural Banksy'ego namalowany jednym z budynków w mieszkalnej dzielnicy Hostomela w regionie kijowskim. Sprawcy usunęli ze ściany budynku kawałek styropianowej izolacji, na którym znajdowało się dzieło.
"Przed chwilą widzieliśmy, jak wandale wycięli ze ściany budynku słynne dzieło Banksy'ego" - napisał na Facebooku świadek zdarzenia Siergiej Żuk.
Złodzieje mieli zostać szybko aresztowani przez policję i oskarżeni o wandalizm. Tłumaczyli, że chcieli sprzedać mural i zarobione pieniądze przekazać ukraińskiej armii.
Na poligonie w okolicach Brzegu przechodzi szkolenie grupa żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy. W piątek Josep Borrell spotkał się z instruktorami kilku państw uczestniczących w misji oraz ze szkolonymi żołnierzami ukraińskimi.
Szef unijnej dyplomacji poinformował, że misja ta, której utworzenie kosztowało unijny budżet 100 mln euro, wyszkoli w sumie 50 tys. ukraińskich żołnierzy.
Zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga Niemcy wnoszą znaczący wkład w obronę Ukrainy przed rosyjską inwazją.
"Czasami można odnieść wrażenie, że Niemcy nic nie robią. Niewiele jest krajów sojuszu, które robią więcej niż Niemcy” – powiedział Stoltenberg „Süddeutsche Zeitung”.
Sekretarz generalny NATO bronił też kanclerza Olafa Scholza przed krytyką, że modernizacja Bundeswehry postępuje zbyt wolno. - "Nie pomaga naszemu bezpieczeństwu, jeśli 100 miliardów euro jest wydawane w pośpiechu i źle" – powiedział Stoltenberg