Niemcy wyślą na Ukrainę kolejnych 7 dział przeciwlotniczych Gepard i spróbują znaleźć sposób na dostarczenie do nich amunicji. Ukraina objęła sankcjami duchownych Cerkwii powiązanej z Moskwą. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem o wojnie na Ukrainie. Scholz potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną i podkreślił, że Niemcy będą nadal zapewniać Ukrainie zdolność obronną. Putin powiedział, że usiądzie przy stole negocjacyjnym, gdy Waszyngton uzna aneksję terytoriów ukraińskich.
Pokaż od:
3 grudnia 00:02

Dziękujemy za czytanie dzisiejszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Zapraszamy jutro!

2 grudnia 23:51

Schodząc po schodach Putin rzekomo upadł na kość ogonową i zsunął się kilka stopni w dół

2 grudnia 23:30

Zełenski o inicjatywie "Ziarno z Ukrainy"

"Dziś do portu w Odessie wpłynął trzeci statek w ramach naszej inicjatywy Ziarno z Ukrainy. Do Somalii trafi 25 tys. ton pszenicy. Drugi statek, który kończy załadunek w porcie w Czarnomorsku, popłynie do Etiopii. Na pokładzie znajduje się 30 tys. ton pszenicy. Również pierwszy statek w ramach tego programu płynie do Etiopii. W sumie do końca wiosny wyślemy około 60 statków z takim humanitarnym ładunkiem. Dosłownie ratujemy miliony ludzi od śmierci głodowej. I jestem wdzięczny wszystkim naszym partnerom, którzy przyłączyli się do ukraińskiej inicjatywy" - powiedział prezydent Ukrainy w swoim wieczornym przemówieniu.

 
2 grudnia 23:13

Rosjanie ostrzelali Chersoń, miasto zostało bez prądu

Rosyjscy okupanci ostrzelali Chersoń, w wyniku czego uszkodzeniu uległy sieci energetyczne, miasto zostało pozbawione prądu – informuje szef regionalnej administracji wojskowej Jarosław Januszewicz.

"Zespoły naprawcze inżynierów-energetyków rozpoczęły już prace nad przywróceniem prądu do domów mieszkańców Chersonia" — napisał Januszewicz na Telegramie.

2 grudnia 22:59

Rząd Giorgii Meloni przedłuża dekret o pomocy militarnej dla Ukrainy. Najnowsza dostawa, z systemami obrony powietrznej, w styczniu.

2 grudnia 22:45

Z rosyjskiej niewoli uwolniono już w sumie 1331 Ukraińców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się dziś z uwolnionymi z rosyjskiej niewoli ukraińskimi obrońcami i wręczył im odznaczenia państwowe.

Zwracając się do obecnych oficerów, sierżantów, żołnierzy i marynarzy, Zełenski podkreślił, że cieszy się z ich uwolnienia. Powiedział, że podczas wojny z rosyjskiej niewoli uwolniono 1331 Ukraińców.

"To ludzie różnych szczebli, z różnymi historiami osobistymi, na których wszyscy czekaliśmy w domu. Walczyli równo o każdego. Ci, którzy przeszli przez niewolę, ale zachowali godność” –powiedział Zełenski.

 
2 grudnia 22:30

W Mariupolu zarejestrowano ruch sprzętu wojskowego w kierunku Doniecka

W Mariupolu, okupowanym przez wojska rosyjskie, rejestruje się ruch sprzętu wojskowego w kierunku Doniecka - informuje Petro Andriuszczenko, doradca burmistrza Mariupola.

"Ponownie rejestrujemy ruch sprzętu wojskowego. Duża liczba ciężarówek zmierza do Doniecka przez całe miasto" - napisał Andriuszczenko na Telegramie.

2 grudnia 22:18

W Odessie podczas kontroli samochodu doszło do wybuchu, ranni zostali policjanci i cywile

Policjanci z Odessy zatrzymali samochód, podczas oględzin którego w bagażniku znaleźli materiały wybuchowe. Wezwali na miejsce zdarzenia grupę operacyjno-śledczą, po czym doszło do eksplozji.

"W wyniku eksplozji rannych zostało dwóch cywilów i pięciu policjantów. Wszyscy trafili do szpitala" - czytamy w komunikacie odeskiej policji

Na miejscu wybuchu pracują obecnie śledczy i technicy medycyny sądowej.

2 grudnia 21:59

Erdogan: Wznowienie negocjacji między Rosją i Ukrainą byłoby korzystne dla wszystkich

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wszystkie strony powinny być zainteresowane jak najszybszym wznowieniem procesu negocjacyjnego między Rosją i Ukrainą.

"Odzyskanie gruntu pod negocjacje między Rosją i Ukrainą byłoby w interesie wszystkich stron” – cytuje Erdogana agencja informacyjna Interfax-Ukraina

2 grudnia 21:54

Zdjęcia satelitarne Mariupola, pokazujące różnice pomiędzy marcem a listopadem. Pierwsze porównanie pokazuje rozrost obszaru zajmowanego przez cmentarz od początku wojny, a na drugiej parze zdjęć widzimy zburzone budynki mieszkalne, które zostały ciężko uszkodzone na skutek walk w mieście.

2 grudnia 21:37

Siły ukraińskie przeprowadziły w piątek 11 ataków na pozycje wroga, w tym dwa ataki na pozycje rakietowych systemów przeciwpowietrznych - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W tym samym czasie podobnych ataków ze strony rosyjskiej było 13 - na pozycje zajmowane przez ukraińskich żołnierzy wzdłuż linii frontu. 

Rosjanie wysłali rakiety także na obiekty cywilne w miastach Dniepr, Zaporoże oraz Konstantynówka, a także prowadzili ostrzał artyleryjski wymierzony w dzielnice mieszkalne Cherosnia.

2 grudnia 21:29

17 ukraińskich placówek dyplomatycznych otrzymało listy z pogróżkami

17 ukraińskich placówek dyplomatycznych otrzymało listy z pogróżkami - poinformował dziś minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Wszystkie te ambasady lub konsulaty znajdują się w krajach Unii Europejskiej. Kułeba mówi, że korespondencja zawierała albo ładunki wybuchowe, albo oczy zwierząt - krów lub świń.

"Wszystko zaczęło się od eksplozji w ambasadzie Ukrainy w Hiszpanii. Ale to, co nastąpiło po tej eksplozji, było bardziej dziwne, powiedziałbym nawet, że chore” – cytuje Kułebę Ukraińska Prawda.

Wspomniana przez ukraińskiego szefa MSZ korespondencja pojawiła się także w ukraińskich placówkach dyplomatycznych w Polsce.

2 grudnia 20:45

Ławra Peczerska w Kijowie zarejestrowana jako monastyr autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy

Zwierzchnikiem monastyru jako osoba prawna będzie kierujący tą cerkwią metropolita Epifaniusz.

2 grudnia 20:31

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

Kirby skomentował też wstępnie uzgodniony w piątek w gronie UE pułap ceny na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Ocenił, że jest to odpowiedni poziom, dodając, że limit mógłby być zmieniany w zależności od potrzeb i sytuacji.

2 grudnia 20:15

Szkocja: Ukraińscy uchodźcy spędzą kolejne 5 miesięcy na statku

Ukraińscy uchodźcy spędzą kolejne pięć miesięcy na statku, na którym mieszkają od czerwca tego roku - poinformował rząd szkocki .

MS Victoria, zadokowany w Leith pod Edynburgiem, będzie nadal zapewniać "bezpieczne zakwaterowanie dla przesiedleńców" do czerwca 2023 roku z opcją przedłużenia.

2 grudnia 20:13

Wrzeście w pomorskim: pożar w budynku, w którym mieszkali uchodźcy z Ukrainy

W miejscowości Wrzeście w województwie pomorskim wybuchł pożar w budynku gospodarczym, który przerobiona na mieszkania dla uchodźców z Ukrainy.

Na miejscu mieszkały 33 osoby. Wszystkie zdążyły się ewakuować

Budynek stanął w płomieniach w piątek ok. 15:00. Na miejsce przyjechało 15 zastępów straży pożarnej. Według informacji straży przekazanych przez Polską Agencję Prasową działania straży pożarnej skupiają się obecnie na ochronie sąsiednich domów.

2 grudnia 20:01

W Ukrainie ukradziono mural Banksy'ego

Grupa złodziei ukradła mural Banksy'ego namalowany jednym z budynków w mieszkalnej dzielnicy Hostomela w regionie kijowskim. Sprawcy usunęli ze ściany budynku kawałek styropianowej izolacji, na którym znajdowało się dzieło.

"Przed chwilą widzieliśmy, jak wandale wycięli ze ściany budynku słynne dzieło Banksy'ego" - napisał na Facebooku świadek zdarzenia Siergiej Żuk.

Złodzieje mieli zostać szybko aresztowani przez policję i oskarżeni o wandalizm. Tłumaczyli, że chcieli sprzedać mural i zarobione pieniądze przekazać ukraińskiej armii.

2 grudnia 19:42

Borrell: Przeszkolimy 50 tys. ukraińskich żołnierzy

Na poligonie w okolicach Brzegu przechodzi szkolenie grupa żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy. W piątek Josep Borrell spotkał się z instruktorami kilku państw uczestniczących w misji oraz ze szkolonymi żołnierzami ukraińskimi.

Szef unijnej dyplomacji poinformował, że misja ta, której utworzenie kosztowało unijny budżet 100 mln euro, wyszkoli w sumie  50 tys. ukraińskich żołnierzy.

2 grudnia 19:19

Stoltenberg: Niewiele krajów robi dla Ukrainy więcej niż Niemcy

Zdaniem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga Niemcy wnoszą znaczący wkład w obronę Ukrainy przed rosyjską inwazją.

"Czasami można odnieść wrażenie, że Niemcy nic nie robią. Niewiele jest krajów sojuszu, które robią więcej niż Niemcy” – powiedział Stoltenberg „Süddeutsche Zeitung”.

Sekretarz generalny NATO bronił też kanclerza Olafa Scholza przed krytyką, że modernizacja Bundeswehry postępuje zbyt wolno. - "Nie pomaga naszemu bezpieczeństwu, jeśli 100 miliardów euro jest wydawane w pośpiechu i źle" – powiedział Stoltenberg